Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 79]

(upravil gaminn 18. 9. 2009 20:29)

Téma: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

Zdravím, lamácký dotaz - jaký odpor vyměnit za jaký v SDA 500, aby zesilovač víc zesiloval? Nebo možná jaké odpory udávají zesílení SDA500?

Živím ho subseniorem a ten SDA500 nedokáže plně vybudit (ze zesilovače dostanu signál tak max 20V). K tomu se váže další věc - už při cca 1 V peak to peak začne subsenior zkreslovat (zkreslení je vidět již za prvními odpory ve vstupní části, tzn. ještě před prvním OZ). Je to normální?

Díky za odpovědi.

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

Nic, dobrý, zisk se mění odporem R21, už se mi podařilo najít dokumentaci.

Otázka ohledně subsenioru ale trvá...

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

Vypájej diody u prvnho OZ. Pierre je tam v některých kusech dával blbě.

Web

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

Vypájej znamená vyměň? 1N4148?

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

vypájej=vyhoď

Web

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

Předpokládám, že sloužej proti přebuzení. Co to teď bude chránit, když dám diody do háje?

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

Ničeho se neboj, vyletuj je ven a vyzkoušej to. Pak Ti poradím, jak to udělat správně.

Web

(upravil gaminn 11. 9. 2009 20:27)

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

OK, jdu na to.

Vyletováno. Chodí bez problémů.

(upravil gaminn 11. 9. 2009 21:36)

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

Jestli tady pak můžeme řešit problém ještě na jedné frontě - Pierre měl pravděpodobně špatný den, když dělal věci, co jsem od Vás tenkrát kupoval. Už jsem vyměňoval dva tranzistory (na protectu a audioswitchi) ihned po tom, co mi desky přišly. Pak jsem to dal na čas k ledu a teď jsem to vytáhnul znova. Problém na subsenioru tady právě řešíme. Další věc je, že audioswitch nefunguje jak by měl.

Občas nenaskočí napětí v kladné napájecí větvi audioswitche. Audioswtichem napájím ještě subsenior - jakmile subsenior odpojím, audioswitch se vzpamatuje. ==> Příliš zatížená kladná napájecí větev = slabé trafo? Vím, že když jsem audioswtich kupoval, Pierre psal něco o tom, že máte jenom nějaká slabá trafa. Takže předpokládám, že je problém na světě. Jen bych si chtěl potvrdit, jestli to fakt je slabým trafem. Jen mi tam neštimuje to, že se nezahřívá termistor.

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

Co se týče těch diod - na vstup SubSeniora patří dvě zenerky BZX55C/7V5 antisériově /např. anodami k sobě/.
Pokud máš s Audiosw potíže, pošli nám jej na adresu Aldaxu zpět, buď ti jej vyměníme celý, nebo co bude třeba - nevím, jakou verzi máš.  Kabel s přepínačem a diodou si nech.

Web

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

OK, šoupnu tam ty diody.

Co se týče audioswitche, trochu jsem se unáhlil, trafem to nebude. Když nastane ta porucha, o který tady mluvím, tak na vstupu 7815 v audioswitchi je 28V, na výstupu 0,6V, hřeje jak prase. Zkrat v subsenioru? To asi ne, když ten normálně šlape jak hodinky (měl jsem ho připojený i na tvrdý zdroj napětí, nikdy v něm nic neodešlo). Ale jak jsem už psal, bez subsenioru audioswitch neblbne.

Další postřehy:
Když nastal poruchový stav a přepínám přepínač, tak ve stavu ON ani OFF dioda nesvítí, jen ve stavu AUTO se po přepnutí do něj asi za jednu sekundu dioda červeně rozsvítí.
Když nastal poruchový stav a přepínač mám v poloze OFF, tak po vypnutí přívodu 230V si i přes to, že je přepínač v poloze OFF, blikne dioda zeleně a cvakne si relé.

No nevím jestli z toho mého popisu odhalíte, kde je chyba, každopádně zítra začnu výměnou 7815 za novou. Budu se modlit, aby to pomohlo. Posílat, to se mi moc nechce, potřebuju co nejdřív hrát (a vlastně si ani nejsem jistý jestli mi to vezmete na reklamaci, ten audioswitch má už rozhodně dva roky, spíš tři)

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

Těch 0,6V na výstupu máš kladných ? Zkus pro jistotu výstup staboše proti GND ošetřit nějakou 1N4007.

Web

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

Jo, kladných. Zkusím...

Jen mě tak napadlo, není v audioswitchi tak trochu zbytečně trafo 2x18V? Nemaří se na stabilizátorech zbytečný výkon? S trafem 2x12V (tj. 17V ss) by to mělo na stabilizovaných 15V stačit...snad, nevím jestli 7815 stačí dva volty úbytek. Pak by se na ní nemařil tak velký výkon. Třeba by to pomohlo.

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

spíš 2x15V trafko

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

Musí tam být 2x18V, protože je tam relé na 24V.

Web

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

Jo, relé... blbost.

U audioswitche jsem vyměnil 7815 a zatím z 20 zapnutí se mi nestalo, aby nefungoval. Takže to snad bude OK.

Ještě co se týče subsenioru - na desce jsou ve vstupní části 4 diody. Co jsem vykoumal, tak jsou to dvě paralelní dvojice seriově zapojených diod. Jedna dvojice je jedním směrem, druhá druhým. Dokavaď tam byly ty 1N4148 je jasný, proč jsou na plošňáku místa na 4 diody. Třeba i na ilustračním obrázku na aldaxu jsou ty diody 4, ještě jsem měl možnost vidět jeden subsenior, tam jsou taky 4 diody, zapojené podle potisku na DPS. Já budu dávat diody 2, navíc nikoliv zapojené podle potisku na tišťáku...Nedá mi to se nezeptat...

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

Audioswitch nadále zlobí, kladná větev napájení dává při zatížení se subseniorem třeba i 12 V (a trafo hřeje jak prase), což nestačí na sepnutí relé. Trafo v audioswitchi má 2 x 1VA - dáváte taková trafa vždycky? Skoro mi přijde, že to nemůže subsenior utáhnout. Efektivní hodnota proudu jednoho vinutí trafa při 18 Vef je 55 mA. Jen subsenior žere 44 mA (jedna větev), relé si určitě při 24 V vezme víc jak 10 mA (předpokládám, že je zapojeno na kladnou větev napájení). A už máme audioswitch přetížený. Nebo ne?

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

Já bych si rád přečetl, jestli fakt nedělám třeba něco blbě... Ale bohužel musím konstatovat, že jsem buď měl extra smůlu při svém nákupu, nebo...no nic.

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

Matně si vzpomínám - nebyly nějaký čas v prodeji dva typy Audioswitche? Jeden byl o něco dražší  a byl tuším určen pro napájení SubSeniora. Jestli nemáš koupený ten druhý. Pošli ho do Aldaxu.

Re: SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

Nevím o tom, že by se prodávaly dva typy Audioswitchů. Ale i tak ten můj Audioswith má v dokumentaci uvedeno, že "stabilizované napětí +-15V s možností odběru až 50mA je vyvedeno na konektor atd atd atd". Nj. jenže do těch 50mA se asi počítá i spotřeba vlastního audioswitche, no a pak je problém to zatížit dalšími 44mA co si bere subsenior.

Nebudu to nikam posílat, záruka mi vypršela, navíc mě to bude stát poštovné. Radši koupím silnější trafo, myslím, že se v této velikosti dělají vyšší výkony. Vůbec nejlepší by bylo bývalo, kdybych to řešil vlastním zdrojem +-15V, v zesilovači mám trafo s pomocným vinutím...ale to už je pozdě.

Zajímalo by mě ale, jestli i někdo jiný tady používá audioswitch k napájení subsenioru a jak mu to v tom případě šlape.

Příspěvky [1 až 20 z 79]

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » SDA 500 zesílení, Subsenior zkreslení, Audioswitch problém se spínáním

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£