141

Re: Kondenzátory

Pytlíčkový pořadač, aneb základ pro pořádný bordel v součástkách.
http://i59.tinypic.com/bfez37.jpg

Moje doporučení: Sehnat pokudmožno rozměrově a typově shodné krabice a držet si aspoň přibližnou evidenci, co v které krabici je.
Malé odpory a drobotinu ovšem doporučuju držet v MARSkách nebo podobných těch větších plastových.

142

Re: Kondenzátory

Mam od oliv z Billy, je tuhá a vevnitř rozdělená na 4 části. Když se tam dají sáčky stejné velikosti je to pěkně přehledné..

Web

143 ...editoval CZJKP1 (13. 11. 2014 19:25)

Re: Kondenzátory

Chtěl bych po delší době přispět na téma kondenzátory.

Dneska se mi dostala ,,pokusně" na stůl asi 20let stará CRT 55cm TV, zn. SHARP, typ si nepamatuji, příbuzná diagnostikovala závadu slovy, když to zapnu, chvíli v ní hučí a praská v repro a když to tak pět minut nechám, tak to začne ještě fungovat...

Hledal jsem pomocí ESR metru od RUSLANA vadné kondenzátory, a našel hned tři, první NICHICON VX(M) 470u/10V, druhý Rubycon YK 100u/35V, a třetí značky JAMICON SK 220u/16V. První dva úplně bez kapacity, ESR nekonečno, takže nejspíše uhnilé nohy, třetí JAMICON měl ESR 6R (štítková kapacita byla 220u, a naměřená 150u, obojí naznačuje, že už je K.O). Ani jeden z nich není nafouklý, ani nenese jiné známky, že by mohl být vadný!

Všechny tyto jsem nahradil, a leč to dělám VELMI nerad, použil jsem, co dům dal, tedy jeden MaxCap (nový) , a dva byly tuším VENT, ty byly z něčeho vypájené, všechny ovšem změřené a ESR podstatně menší než 1R. Chtěl jsem splnit podmínky, a to, aby si to ještě dnes odvezli a večer se mohly dívat a mimo toho jsem konstatoval, že se nevyplácí vrážet do NIPPONů leč by vyšly na pár desítek korun, jak jsem ale měřil i některé další, nebyly taky ve 100% kondici, ESR se blížil k 1R (220uF) , u některých ojediněle i 1.5R, u malých kapacit pak mnohem víc, což je tedy běžné, že menší mají vyšší. Mimo toho je ta TV pořádně ve zdroji vyhřátá, okolo tranzistorů BD830 ze strany součástek je teplem úplně do černa vyhřáté PCB a musel jsem ty BDčka odsát a znovu připájet, protože původní cín byl ze strany mědi úplně rozpraskaný, asi teplem, aby tam nevznikali studeňáky. Za těchto podmínek podle mě, i podle kolegyně nemá cenu vrážet do čehokoli, a je to tak nadosloužení. S tímto bídným stavem, ale i s tím, že jsem to osadil tím, co jsem našel doma jsem kolegyni seznámil, pro případ, aby se mi to znova neobjevilo na stole..  Nyní po zapnutí TV normálně najela a fungovala, nato jak je stará měla docela slušný obraz, kolegyně byla ráda, že jsem to stačil opravit během návštěvy u nás a nemusí pro to znovu...

144 ...editoval CZJKP1 (19. 1. 2015 11:00)

Re: Kondenzátory

Zdravím.

1)
Máte někdo zkušenosti s kondenzátory SANG JING řada GLR ? Prodávají je v Semic Trade s označením SJ  a v logu mají kosočtverec s tečkou v každém rohu DS: http://www.capacitors.com.tw/newpage21.htm

2)
Kdybych chtěl jít "zlatou střední cestou" je lepší Jamicon nebo SJ?

3)
Jak je na tom SamXon? Někde je totiž vychvalovali do základovek...

4)
Jak na tom může být SamXon vs. Jamicon?

145

Re: Kondenzátory

CZJKP1 napsal:

...

Máte někdo zkušenosti s kondenzátory SANG JING
...v logu mají kosočtverec

Paní Vránová by řekla "to není celé!"

pokud k nim není věrohodný datasheet, kdo zaručí nějaký opakovatelný parametr. V pondělí může být dobrá zkušenost a v červenci špatná.

146 ...editoval CZJKP1 (19. 1. 2015 21:48)

Re: Kondenzátory

Tak Ti nevím,

Sang Jing je asi "zvěrstvo" skutečně už od pohledu! Jejich webstránka mě připadá jako kdybych si založil webzdarma.cz  Pár jejich kondíků tu mám. Nechtělo se mě jet na více míst, tak jsem to objednával vše v semicu, navíc mám pocit, že  postupně v GM doprodávají Jamicony a nahrazují je zase Hitanem, bych se asi zbláznil!
Docela mě překvapuje jedna věc, koupil jsem v Semicu kondenzátory výhradně série GLR to je údajně LowESR u kterých garantují životnost 2000hrs/105st ale jejich životnost je prý až 5000hrs ale na samotném kondenzátoru se vůbec neuvádí o jakou jde vlastně sérii. Objednal jsem jedinou hodnotu ze série RH a kdyby v Semicu nepopisovali sáčky, tak vůbec nepoznám, že je z jiné řady, protože se vizuálně neliší !!!

Dva GLR jsem už použil do AC/DC adaptéru s transformátorem, který jsem celý přestavoval. Původně polský stabilizovaný zdroj 12V/100mA k anténě ale já potřeboval stabilizovaný zdroj 9V. Z přechozího zbylo jen trafo a tištěný spoj. 78L12 jsem nahradil L7809, diody jsem raději použil taky 1N4007 namísto nedůvěryhodných, původních 1N4148, doplnil jsem blokovací keramické kondenzátory ke stabilizátoru a elyt na jeho výstup (33uF/35V). Nakonec jsem změřil, že naprázdno je za greatzem 27V přitom použitý elektrolyt byl 100uF/25V a 85st. To je asi ten důvod, proč tak ty polské adaptéry k sítům ze zesilovačem odchází. Flákl jsem místo něj 470uF/35V, tak snad to pár let vydrží. Neměly by snad být příliš namáhaný když jde pouze o usměrněné napětí z transformátoru, nikoli ze spínaného zdroje...

Docela mě překvapuje, že semic vede toto smetí. Očekával bych od něj minimálně nějaké Jamicony, lépe však něco, co je uvedené na první stránce v seznamu v kategorii "špičkové" anebo "kvalitní"...

Schválně ty, co mám ještě po sáčcích přeměřím na C+ESR-metru.

Takže už zbývá, jak je na tom Jamicon v porovnáním se SamXonem, jestli má někdo nějaké delší zkušenosti...

147

Re: Kondenzátory

Není kondenzátor jako kondenzátor. Mám Samxon GT v monitoru a po 5 letech každodenního používání nejeví kondenzátory známky zhoršení parametrů (měřil jsem je). Behemot na CDR Samxony chválí, kdesi na anglicky psaným fóru o motherboardech PC jsem četl, že jejich nějaká střední řada předčasně ztrácí kapacitu.
Můžeš počítat s tím, že určitě vydrží minimálně 80% životnosti z technické specifikace dané řady.
Jestli chceš kondenzátory s osvědčenou kvalitou sehnatelné u nás, ber Nippony z Ecomu.

148

Re: Kondenzátory

Hippo007, děkuji za reakci. Občas od Behemota alias hwworld.cz kupuji, výhodou je, že mají pobočku na Praze 9. Dokonce byl i 17.1 na radioburze na Jarově.

Jak jsem již psal a zdokumentoval někde výše, lze u hwworld mimo jiné koupit 10uF/400V -Nippon KXJ. Tyto kondenzátory mají rozměr pouze 10x16mm a jako jedny z mála pasují do spínaného zdroje (adaptéru) 12V/1A Wi-Fi routeru WA2204, kde původní (TZ CD263) neuvěřitelně odchází. Pokud někdo máte WA2204 pár let, tak si ten adaptér prosím rozlouskněte a nebudete se nejspíš stačit divit... Setkal jsem se s tím už celkem u 3ks. Na sekundáru jsou 470uF/16V (TZ CD288H) a tam zase vyhoví Nippon LXZ z GESu. U třetího kusu (ten byl kamaráda a byl zakoupen zřejmě v jinou dobu) TZ nebyly, ale nafouklé byly zrovnatak a všechny. Adaptér se mimo jiné nadměrně zahřívá.
Výjimku tvoří první verze, tam bylo ještě poctivé 7.5V trafo...

Děkuji za info o SamXonech. To znamená, že bych se jich nemusel bát!!!
Zde chválí ty SamXony i uživatel "trodas"
http://www.svethardware.cz/forum/showth … -co-s-nimi

149

Re: Kondenzátory

Tak jsem si hrál s C+ESR metrem od Ruslana a kondíky Sang Jing (SJ) zakoupenými v Semicu.

A už podle té obrovské "záporné tolerance" cítím, že se na něčem šetřilo...

Takže SJ už nikdy. Tyto SJ co tu mám použiji na nenáročné aplikace a už nikdy víc další!¨

http://s10.postimg.cc/8lzz5tbw5/Mereni1.jpg

150 ...editoval CZJKP1 (26. 1. 2015 1:16)

Re: Kondenzátory

Dneska jsem dělal trochu pořádek, a taky "recykloval" (= rozletovával na součástky nepotřebné...) Našel jsem pěkný kondenzátor:

Výrobce je "nicon" a je to úplně stejný font písma jako "jamicon", že by plagiát ??? Řada je uvedená KME 105°C, a dokonce je možná i datasheet?

http://www.paullinebarger.net/DS/Nicon/ … Series.pdf

vlastní foto:

http://s1.postimg.cc/n36rrlk3v/20150126_000742.jpg

http://s1.postimg.cc/em79gofez/20150126_000816.jpg

A myslím, že tady je pěkná stránka o plagiátem, leč psaná mě nesrozumitelným textem big_smile ...
http://capacitor.web.fc2.com/n_other.html

Nichiden a Nichden je taky pěkný název, a jak se nenápadně podobá Nichiconu big_smile...

151

Re: Kondenzátory

Hippo007 napsal:

Není kondenzátor jako kondenzátor. Mám Samxon GT v monitoru a po 5 letech každodenního používání nejeví kondenzátory známky zhoršení parametrů (měřil jsem je). Behemot na CDR Samxony chválí, kdesi na anglicky psaným fóru o motherboardech PC jsem četl, že jejich nějaká střední řada předčasně ztrácí kapacitu.
Můžeš počítat s tím, že určitě vydrží minimálně 80% životnosti z technické specifikace dané řady.
Jestli chceš kondenzátory s osvědčenou kvalitou sehnatelné u nás, ber Nippony z Ecomu.

Samxon má známé špatné řady dvě, GF a GK. Zbytek zatím drží. GT jsou velmi dobré, RS rovněž, pak jsem používal akorát GC do ZD (ultra-low ESR), ty už se nevyrábí. Je nutno rovněž brát v úvahu typ, KM jako stadard moc nevydrží dlouhodobou velkou zátěž, protože na to nejsou. Srovnatelně to ale nevydrží ani Chemi-Cony KMG, Nichicony VZ apod.

Jinak dotaz tady vokolo: jsem schopen sehnat ve společné objednávce s dalšími dvěma subjekty nové Nichicony GY 10000 uF/63 V 35×50 mm, životnost 5000 hodin při 105 °C. Ovšem nemám zájem, aby mi v tom leželo přes 5k jako s Chemi-Cony KXJ 150/400, který všichni hrozně chtěli a zatím se prodalo 15 ks. Navíc teď zvedli odběr na 500 kusů.

Pokud by se tu ovšem sešlo tak řekněme zájemců na 100 kusů, tak bychom do toho šli. Cena se teď možná změnila, to bych aktualizoval, ale naposled to vycházelo asi tak okolo 200 Kč/ks, množstevní slevy samozřejmě. Při zadání do výroby dodací lhůta 3-4 měsíce.

Web

152

Re: Kondenzátory

Ahoj, prosím, máte zkušenosti s výrobcem SYBA ?

http://aukro.cz/kondenzatory-pro-audio- … 12325.html

153

Re: Kondenzátory

Dnes máti v kompových bedničkách od Redstaru (Kapitola sama o sobě. Měniče s Qes 4,2 a Qt přes 2, citlivost pod 80db/w/m, všechno ostatní nejhorší hnůj) Vyfučel jeden Jamicon. 25V 4700uF. Nevydržel 19,5V po pěti letech sporadického provozu při malých proudech. Takže tak...

154

Re: Kondenzátory

Ve vn přístroje byl použit následující kondenzátor

http://db.elektrotest.cz/images/cap8kv.jpg

ve funkci vyhlazovacího kondenzátoru po jednocestném usměrnění. Přístroj chodí do 5 kV AC ale byl používán asi na 1200 V. Kondenzátor se provalil, tak mě zajímalo co v něm je. 2 seriově zapojené asi PP svitky s tloušťkou folie 12 mikronů a ještě spousta zalévací hmoty okolo. Pro porovnání velikosti RM je 27,5 mm. Náhradní kondenzátor co jsem objednal je svitek průměr 27 mm a délka 58 mm

155 ...editoval rvx73 (15. 7. 2017 8:27)

Re: Kondenzátory

https://youtu.be/67M7fsbLUIU

https://youtu.be/BnR_DLd1PDI

156

Re: Kondenzátory

povídání o elektrolytech

https://youtu.be/OH6U2SKQaOw