Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 5 z 18)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Tip na repro, "Poor Man's R909"

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 ... 18 »»»

RSS

Příspěvky [81 až 100 z 359]

(upravil MaBat 21. 7. 2009 7:00)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Že uřízneš dekl pásku za osm litrů, nebo dáš dozadu druhej? smile Kup Neo8 a máš to hned...

Jediný, v čem zatím nemám jasno je to, jestli tyhle větší pásky budou potřebovat ještě vejšku nad to (v mém případě Neo3). Podle mě jo, i když bych si přál, aby ne.. Směruje to opravdu jako prase. Nakonec možná by stačily dva holé RBT-95 zády k sobě, ale celé se to tím jen komplikuje.

(upravil Jarous 20. 7. 2009 17:50)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

To bude težký, mně se Neo8 nelíbí..., estli budeš mít Neo3 nad tím, tak nebudeš vejšku potřebovat.

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

to je ta vejška smile

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

No jo, když on to přád edituje, kdo to měl vědět, než jsem to napsal...

(upravil MaBat 21. 7. 2009 10:48)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Možná už někomu začíná docházet, proč nemusí být od věci dát k 8" ten 20cm pásek naležato a nad něj vejšku v malém WG...

Je také klidně možné, že lépe než jedna kalota ve WG, budou hrát dvě nějaké vhodné mělké kaloty zády k sobě, (s WG už by to bylo asi moc hluboké). To by se nejspíš muselo vyzkoušet. Může to být dost klidně také úplně nejlepší varianta ze všech. Mezi těma kalotama budou rozdíly (krom zatížitelnosti a vlastního breakupu) hlavně v chování mimo osu nahoře. (To už je jen a jen o vybírání "nejmenšího zla").


Kdyby si někdo nedokázal představit, jak to bude s tím pasivem na basech:

Samotný basáky (v desce 50x130cm, tj. včetně jejího vlivu):
http://s4.postimg.cc/hvicx7k8p/148_pasiv_none.jpg

První obrázek 16mH/2ohm + 200uF, druhý obrázek 14mH/2ohm + 300uF
http://s4.postimg.cc/52u8xa8mx/148_pasiv_16_200.jpg http://s4.postimg.cc/4oswxoojd/148_pasiv_14_300.jpg

Čistě jen pro představu, jak to udělat, jak se to chová.. V reálu to chce měřit. Ono ten pasiv nakonec tím, že ještě trochu zvýší Q, nebude až tak vyloženě špatnej.. I když na to by mohly mít ty basáky vlastní Q přecijen o fous nižší. Nikdy jsem vlastně neměl v ruce 16mH cívku, takže nevím, kam se dá jít rozumně s jejím odporem (aby nestála víc, než ty basáky), jsou asi různý varianty.

Celé je to simulace v 1m (free-space) při 10V, basáky paralelně, výchylka, impedance bez filtru:
http://s4.postimg.cc/el7bj6hix/148_vychylka.jpg http://s4.postimg.cc/m0t9j4i0p/148_impedance.jpg

Tak myslím, že teď už má případný zájemce dost informací na to, aby to už zvládl sám...
Já jdu dělat na tom svém. Kdybych něco nevěděl, přijdu se sem zeptat smile

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Jo, 16mH není levná záležitost, to se tak nedá brát, že bude dražší...
Myslím, že tohle řešení nemá chybu, krom té velikosti. Ale ono to ve skutečnosti nezabere více místa, než běžný větší sloupy. Já s tím bydlím několik let a dá se na to zvyknout, kvůli dobrému zvuku, to člověk obětuje.

(upravil MaBat 22. 7. 2009 9:14)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Po zhodnocení všech možných měření, moje zřejmě finální osazení pro poloaktivní verzi bude:

2xQ374, 8PS21, Neo8, 2xRBT-95.

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Musim vám dát za pravdu, že klasický řešení už mi taky leze krkem smile

(upravil MaBat 22. 7. 2009 12:33)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Hlavně klasický řešení už vyčerpalo svůj potenciál. Ať už jsou použitý sebedražší repráky, všechno to musí znít zákonitě hodně podobně (ve všem, ve slepém testu - různě špatné budou samozřejmě jen znít různě blbě, a to, že je na to někdo zvyklý, je věc jiná. Tak to prostě je a veškeré slepé testy to takto odkrývají, na dobrém v objektivním i subjektivním smyslu se všichni se "zavázanýma očima" shodnou, na špatné se začnou názory různit). Nejlepší "klasickou" bednou, jakou si kdo může pořídit, je Aragorn, dál se s tím konceptem, který je omezený právě tou narůstající směrovostí, jít už prostě nedá (až na detaily, jako u všeho, ale ty už to většinou jen hodně prodraží). Proč, lze dohledat a má to všechno hlavně psychoakustický základy.

Open baffle narůstáním směrovosti přirozeně trpí taky (jako každá bedna s přímovyzařujícími měniči), ale aspoň se snaží dělat něco vhodného právě s tou vyzařovací charakteristikou (cílenou na "pokojovou" reprodukci). Je to krůček o kousek dál. Ideál to pořád zdaleka není... A nejde o samotný repráky, ty musí být jen "dostatečně dobrý" - a když už, tak jen aby byly "hladký" a neupekly se, resp. co nejméně trpěly degradací vlivem tepla (samotný repráky "prostor" opravdu "nekreslí"). U výškáčů, pokud vyhoví tepelně, rozhoduje směrovka nahoře.


OT: Možná to bude trochu osobní, ale chtěl bych apelovat/říct všem, kdo se třeba chystají dát obdobnou (nebo vyšší) částku za něco obdobného, jako je Aragorn, aby jí dali právě za ně. Zázraky se nedějí, jinak (líp) to už hrát nemůže a myslím, že Velký Bobo si to přinejmenším zaslouží.

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Mabat: Q374 je definitivní? Nepočítáš do budoucna s náhradou za jiný nebo "lepší"?

Web

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Co já vím... Lepší konkrétně v čem? Existujou samozřejmě ještě vhodnější, lepší a o dost dražší repráky smile Máš tip?

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Tip nemám, jen jsem se zeptal. Jasně, že za tu cenu co stojí Q374 není očem se bavit  wink

Web

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

MaBat
Myslis ze by bylo mozny to u tebe nekdy slyset? Popravde me to prevelice zajima.Jakej konec na to doporucujes ..100W/4 bude v poho ne?

(upravil Jarous 22. 7. 2009 22:43)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Jako dostupné HiFi střeďáky s dostatečnou citlivostí do pasivní ekonomické varianty se mi dobře jeví kousky od Monacoru 6 3/4" SPH-170 (polypropylén) nebo 7" SPH-176 (papír), poslední jmenovaný již použil v OB Rudolf Finke z dipolplus.de s dobrými výsledky. Slušný rovný repráky bez píků.

(upravil MaBat 23. 7. 2009 8:58)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

dokken
Musí být smile Až to bude hotový, není problém.

Jarous
jj, ten nevypadá špatně.


Edit: Jelikož tam ty výškáče opravdu budou nutný a začíná to být celý trochu vyšší a vůbec na umístění na desce komplikovanější, než bych rád, na chvíli jsem přecejen zauvažovat o W-framu na ty basáky. Jardo, nemáš s tím zkušenosti? Jak vysoko se to nechá bez potíží dělit? Je to už značnej ústupek, ale pokud by to šlo až na nějakých 150Hz, nebyl by to takový problém. To asi nezbyde, než ještě vyzkoušet... Celé by to pak bylo poměrně kompaktní, s optimálním rozmístěním celého vršku nad tím.

(upravil Jarous 23. 7. 2009 9:58)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Mám zkušenosti s H-framem, je tam problém s rezonancí, která nastává díky H-framu poměrně brzo a je výrazná, je nutné to dělit někde kolem 150 Hz, lépe 125 Hz. Pasivně se to již velice špatně realizuje, je to dost náchylné na korektní návrh, nakonec jsem od této kompaktnější varianty ustoupil. Mám na to někde sbouchaný i skelet. Jde to výrazně níž, ale klesá tím i brutálně citlivost. Dovoluje to použít menší basáky.
http://img243.imageshack.us/img243/3503/hframe.jpg

(upravil MaBat 23. 7. 2009 10:36)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Hm.. Mně jde čistě o výšku (tu přece H-frame nijak nesníží..?)

Šlo by dát ty basáky na zem vedle sebe a desku mít ve tvaru obráceného "T", ale to už je extrémně hnusný big_smile Zkusím ještě zbastlit to Wčko, pak se rozhodne (zřejmě by to také o něco méně vibrovalo s tou deskou).

(upravil Jarous 23. 7. 2009 14:12)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

H-frame ti dovolí použít menší měniče 12"-10", tak že ti to výšku sníží..., ne samozřejmě tak jako W-frame, u W-framu je tzv. cavity resonance kolem 200Hz, tedy malinko lépe, než u H-frame. Jenže, stejně ti nezbyde nic jiného, než to ověřit na tvých rozměrech ozvučnice...

(upravil MethMan 24. 7. 2009 10:30)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

Výšku můžeš o pár cm snížit tím, že použiješ Z-rám. Pro reproduktory s malejma magnetama to fuguje dost dobře. Nemusí bejt všechno svisle nebo vodorovně. Na snížení Q 1/4-vlnový rezonance je dobrý použít průzvučný materiál na hranici impedanční změny na koncích ozvučnice. Když jsem to zkoušel dobře fungovalo i obyčejný tričko z jedný strany. Nic jinýho jsem tenkrát neměl po ruce. Dalo by se určitě lehko realizovat něco sofistikovanějšího na bázi měkké vaty. Navíc to pomůže zvuku - můžeš neznalým věci tvrdit, že jsou v tom schovaný free-air speciály od Purist Audio Diamant Technology Denmark za 420 euro kus. Dohromady s páskama si nikdo nebude moci troufnout říct, že to hraje blbě smile

(upravil MaBat 25. 7. 2009 10:57)

Re: Tip na repro, "Poor Man's R909"

cool

Dík za tip s tím trikem.

Takhle asi nebude co řešit:
http://s4.postimg.cc/vcs6ik0u1/148_basaky_ram.jpg

Příspěvky [81 až 100 z 359]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 ... 18 »»»

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Tip na repro, "Poor Man's R909"

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£