Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

Téma: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

  • Určení: 2pásmové sloupové reprosoustavy

  • Datum realizace: Květen 2007

  • Orientační cena: 12000Kč

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 21x85x25cm, Objem 18l, Příkon 100W, Citlivost 88dB, Impedance 8Ω, Bassreflex Ø5x12cm (45Hz), DTD 18mm

  • Autor: staraudio

  • Další projekty: Reprosoustavy (Seas L18RNX/P a 27TBFC/G)

Úvod
K rozhodnutí poskládat si doma první reprosoustavy jsem došel asi před 15 lety. Doba se změnila, ale důvody pro DIY stavbu přetrvávají - postavit si něco kvalitního za pokud možno malé peníze a radost z výsledku. A pro tyhle poslední reprosoustavy jsem se vlastně rozhodl ještě i z rodinných důvodů (krásná výmluva pro manželku). smile

Regálovky na stojanech a děti - to se u nás doma nesneslo. Tak přišel na řadu nynější projekt.

Osazení
Pro reproduktory Seas jsem se rozhodl již před lety - jsou snadno dostupné a za danou cenu nabízejí vynikající parametry. Nejprve jsem se rozhodl použít osazení z předchozích reprosoustav, tedy Seas G17REX/P a 27TFFC. Pak mi ovšem bylo líto nevyužít daného vnitřního objemu korpusů a přišla změna v osazení. G17REX/P se v objemu trochu ztrácely, vytratila se razance projevu a zvuk byl až příliš měkký. Se slzou v oku jsem se s nimi rozloučil a pořídil si L18RNX/P. Přece jen se mi dle simulace v LSP zdálo, že si s větším objemem poradí lépe.

Konstrukce
Pro výrobu korpusů jsem využil klasické, kolíkované a lepené kontrukce. Základními materiály byla surová DTD o síle 18mm a pásy dubové dýhy o síle 0.7mm. Vnitřní prostor je pro větší tuhost vyztužen třemi příčnými výztuhami o průřezu 3.6x12cm. Po slepení všech dílců a výztuh jsem čelní hrany rašplí zaoblil do požadovaného tvaru, vyřezal přímočarou pilou otvory pro reproduktory a bassreflex. Poté již zbývalo jen reprosoustavy odýhovat, což se v mých domácích podmínkách ukázalo jako největší oříšek. Naštěstí jsem našel doma jednu starší knihu, kde je popis dýhování bez použití profesionální techniky. Takže mi nakonec kromě dýhy stačil štětec, žehlička, větší plechovka chemoprénu a spousta smirkového plátna. Po nanesení chemoprénu a po 20 minutovém zavadnutí lepidla jsem jednotlivé části dýhy nažehloval. Pak už přišlo na řadu broušení nahrubo, finální přebroušení a 4x nátěr bezbarvým lakem na parkety Sokrates.


Výhybka
Je druhého řádu a pro konstrukci jsem využil s drobnou úpravou výhybku z původních reprosoustav Besie I. Před L18RNX/P jsem nakonec použil cívku 1mH (namísto původního návrhu 1.2mH) a kondenzátor 12µF. Před 27TFFC je použit kondenzátor 6.8µF a cívka 0.39mH. U výškáče jsem ještě upravil jeho citlivost rezistory 4.7 a 15Ω. I když ještě stále uvažuji o snížení citlivosti o 1dB, protože v některých pasážích se mi zdají výšky trochu agresivní. S touto úpravou však ještě nějaký čas počkám, než se zcela nové středobasové reproduktory řádně rozehrají.

Reproduktory od Seasu vynikají přesnou výrobou a umí skvěle podat prostor. Je však potřeba tuhle vlastnost nezazdít příliš vysokými tolerancemi součástek ve výhybce, já si nechal všechno vyrobit na zakázku v toleranci 1% a mohu to vřele doporučit.

Zvuk
Po prvním zvukovém testu (Pink Floyd - The Wall, Dead Can Dance - Spiritchaser, Jan Garbarek - Rites) jsem byl nadšen razancí středobasu, takže změna na tomto postu byla určitě k lepšímu. Po delším poslechu jsem však ještě musel doplnit další tlumící rouno, protože se mi zdálo, že té razance je až příliš. Zvuk byl unavující a chvílemi jsem měl pocit, ze bicí jsou hlavní motiv a hudba a text někde v pozadí. Po doplnění tlumení se zvuk dostal do požadovaných mezí. Reprosoustavy znějí velmi razantně, středy jsou vyvážené, jen v oblasti výšek jsem ještě trochu na vážkách se snížením citlivosti. U J. Garbarka byl vynikající saxík, tak jsem jej ještě neslyšel. Tenhle nástroj reprosoustavám vyloženě "chutná".

Popisovat dále zvuk nehodlám, protože je mnoho dalších faktorů, které výsledný zvuk ovlivňují (aparatura, mítnost, vkus posluchače, atd). Kdybych měl tyto soustavy zvukově hodnotit, jeví se hlavně jako univerzální. Dokáží velice příjemně zahrát různé žánry a vzhledem k pořizovacím nákladům bych jejich stavbu určitě doporučil.

http://s19.postimg.cc/qt1sp7433/staraudio1_01.jpg http://s19.postimg.cc/45mjj1oj3/staraudio1_02.jpg http://s19.postimg.cc/6bgudjrzj/staraudio1_03.jpg

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

Sympatické sloupky podle mého gusta.

Jediné, co bych vytknul je nezapuštění měničů, zejména výškáče.

Jinak jsem šťastným majitelem v projektu zmíněných G17REX/P a už je z ruky nedám, stačilo otřít ty slzy. smile To, co jsme na nich s Boramyrem naměřili je něco neuvěřitelného. Jsou jeden jako druhý a charka rovná jako hladina rybníčku, v podstatě dokonale odpovídající datasheetu. Oldschool SEAS.

Gčkové SEASy bych doporučil všem notorickým "papírákům".

Ale věřím, že v 18L si L18 basově poradí líp, na G už je to moc.

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

No.... k tvůrci bych měl malý komentář.
Pokud tvrdíš, že stále přetrvává jistá agresivita, tak hledej příčinu někde trochu jinde než v atenuaci výšek. Může to být taky zdůrazněním pásma okolo jednoho kila, a osobně bych tomu byl ochoten dost věřit. Cívka 1mH to je dost málo na 17 cm středobasák.
Máš hezký bedny a dobrý měniče - Truhlařina alespoň na fotkách vypadá dost hezky. Tak si s tím ještě vyhraj. A dej si práci se zafrézováním výškáče - působí to hrb v oblasti 6k a taky se to neposlouchá zrovna nejlépe.

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

Díky za připomínky,

něco z uvedeného v textu již neplatí, protože jsem již sestavil novou výhybku dle rad uživatelů DIYfans. Zvuk s výhybkou uvedenou v textu se mi v oblasti výšek nepodařil dostat pod kontrolu, takže byla nutná výhybka nová. Teď již vše funguje jak má.  K zapuštění (zejména výškáče) už domlouvám nářadí smile

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

vem si jako výchozí hodnotu cívky cca 1,5-1,8 mh raději těch 1,8 a pak můžeš použít i nějaký RC článek. Rozhodně musíš ale udělat zádrž na breakupu toho středobasu jinak to bude vždy znít divně dělicí frekvenci tak 2,2kHz !

(upravil kyselym 19. 6. 2007 11:22)

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

staraudio: mas to fakt hezky ale budu mit taky pripominku: kdyz sem ti radil co stou vyhubkou tak sem psal ze jestli mas ty L18 H1224 tak vyhybku od zapha a jestli H1142 tak od Tony Geeho no a to co je na fotkach je H1142 ta ma brakeupy uplne jinde a musi se sni jinac zachazet...takze pokud chces laborovat tak zkus to co radi pistole ale pokud chces neco osvedcenyho napis tony geemu a popros ho o modifikaci na tvuj vyskac(urcite te neposle nekam...Glatzovy vyhybky jsou HATT-mkIII Tonym upraveny pro 27TDFC....nakonec tam ale stejne dal 27TBFCG pac ty mu nakonec nejmenovana osoba nedodala:) )

tady je link:
http://www.humblehomemadehifi.com/DD8-MkII.html

pokud bys chtel tak mam par tehle vyhybek navic... kdyz si je prijedes vymontovat tak ti je zalevno dam smile me uz jsou knicemu, ale vzhledem k rychlosti tvoji prace a moznostem to moc nepredpokladam smile

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

Moc pěkná práce a jistě dobrý výsledek, dávám za jedna.
Jak jinak, prostě SEAS lol, sakra chlapi, není zde nějaký vlastík SEASU poblíž Znojma? Já bych si opravdu rád poslechl pravý Hi-Fi systém.

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

Už jsem se chtěl začít hádáat, že mám doma typ H1224. Ale opak je pravdou, na prodejním dokladu uvedeno 1224, ale repra maji na sobě H1142. Bohužel jsem to zjistil až teď, protože reproduktor je otočen tak, že má nápis směrem k vyztužení, takže pomohlo teprve dnes zubařské zrcátko sad .
I když s tou výhybkou co tam mám teď to hraje (alespoň podle mě) supr.

Ale i tak se s některými uvidím opět v sekci "výhybky" smile

P.S. V současné dobbě používám Bi - wiring , takže nevím, jak to s tou druhou výhybkou ukuchtím, ale asi ji vyzkouším  smile.

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

Nuda...

(upravil staraudio 19. 6. 2007 22:46)

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

Dík wink

Ja snesu i kritiku, každému se íbit nemusí...

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

Sorry, ale jsem teď nějako v řiti. Bedýnky fajn, ale je to prostě nuda.

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

Jako nemůžu se taky nevyjádřit.Je to asi člověk od člověka,ale osobně si myslí,že na ně bude pohlížet jinak ten,co nikdy nic nepostavil,třeba je manuálně nezručnej a jinak ten co toho pár párů postavil....

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

Naprostý souhlas. Já to tady nechal prezentovat proto, aby ten komu se to líbí měl inspiraci např. při vlastní stavbě a komu se to nelíbí, ať to klidně řekne. Ale dovolil bych si tvrdit (osobní názor), že člověk co už něco v životě sestavil a ví co to obnáší za práci, kritizuje většinou konstruktivněji. smile

(upravil dokken 20. 6. 2007 1:25)

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

okej-.Dle mě je to prostě moc obyčejný i když precizně postavený.Chtělo by to něčím oživit.Tak konstruktivně:
např
1)zajímavým podstavcem,soklem,stojanem
2)nebál bych se stříknout tweeter na stříbrno,aby ladil
3)nebál bych se asymetrie,ať umístěním repro nebo nějaké zkosené hrany
4)viděl jsem vychytávku jak obejít zapuštění měničů nalepením 2,3mm tlusté pěnové gumy kolem repráků(podložka na myš),navíc povrch je drsnej         
   a tak rozruší difrakce...myslím že to tak maj Wilson Audio....atd

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

me se natom libi prave ta jednoduchost a "strohost" designu.

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

Já jsem minimalista a návrh je dle mého vkusu (protože to stojí doma mi smile). Takže představa nalepené podložky na myš, nebo stříkání výškáče opravdu nehrozí wink. Ale beru, že někomu se to s výše uvedenými změnami líbit může...

(upravil dokken 20. 6. 2007 19:06)

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

mám rád prostě když to má šťávu..........
jako např Audiophysic:
http://img117.imageshack.us/my.php?image=tempopl0.jpg



ale jak jsem řekl na začátku,líbí se mi to velice smile

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

Me se tyto dedynky narame libi, jednoduche pekne, precizne zkonstruovane, co vic chtit.n A naopak se mi nelibi take ty hajend patlaniny, ikdyz to muze hrat jak sam panbůůů.

Web

(upravil dawsoo 12. 7. 2007 20:11)

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

Pěkný "normální" v dobrém slova smyslu bedničky leč nedotažený do konce...

Mam dvě připomínky:
Jak psal velmi správně pistole zapuštění vejškáče je opravdu nutnost... obruba dělá vzhledem k svému symetricky kulatému tvaru poměrně ošklivé zvlnění (difrakci) kolem 5,5kHz a zároveň zdvih cca 1,5-2dB nad tímto kmitočtem, kterej vnímáš jako agresivitu...to že zvětšíš odpor před tou vejškou neřeší nic, protože ti tam zas vznikne dole propad... vyplatí se to opravdu zapustit a přesně (nesmí vyčnívat a ani být utopený) i když to vypadá že je to malichernost tak je tomu přesně naopak... Jinak s 27TFFC jsem si dost hrál abych ho přinutil přestat šustit/syčet... jejich zvuk znám hodně důvěrně... zkus RC člen paralelně k němu 5,6R+1u5.... zvuk se nahoře hodně zklidní a peak na 12-15k je hladší ... zvukově se to hodně srovná.... Vše jsem absolovoval v trošku jiné kombianci P17REX+27TFFC a hlavní problém byl neúplně (o 0,5mm) zapuštěnej vejškáč... vidět je to bylo výrazně i na měření a dost jsem se s tím navztekal protože jsem nevěřil že by to mohlo dělat takovou měrou zrovna tohle...... smile

Není co dodávat...

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

sú super musia aj dobre hrať kvalitné pekné prevedenie

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » staraudio (Seas L18RNX/P a 27TFFC)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£