Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktory » NoName reproduktor

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 23 z 23]

Re: NoName reproduktor

díky bery, hnedle je mi to jasnější!  dobrá, filtrační kondiky napetí 1,44 krat zvetší, ale neklesne toto napetí při pripojeni zateze? aby pak zesilovač nemel nedostatečné napajeci napetí..  ?? nebo napeti klesne jen trošku < tj několik jednotek V> ?

Re: NoName reproduktor

Násobek napětí 1,44x (je daný usměrněním a vyfiltrováním) ten je možné naměřit při spuštění zesilovače bez zátěže, pokud začne zesilovač pracovat do zátěže, napětí poklesne v závislosti na tvrdosti trafa, to znamená, že by bylo lepší použít (konkrétně třeba pro LM3886) trafo 90VA místo například 20VA kde by pokles napětí při vybuzení na max byl dost dramatický, nehledě na přetížení trafa. Zbytek ti případně může povědět elita audiowebu nebo prolez různé thready smile, protože já si netroufnu žádné odhady smile, mohl bych být řádně seřván lol
Jinak volit trafo 200VA k modulu který dodá max 50-60W už by bylo dost přehnané a zbytečné.
Stačí si uvědomit účinnost zesilovače jako celku podle třídy A, AB, B, atd... Pokud je třída zesilovače AB, pohybuje se účinnost mezi zhruba 40-65% a podle toho je potřeba volit trafo, když zesilovač dodá například 100W skutečného výkonu, zvolit trafo mezi 150 - 200VA.

Web

Re: NoName reproduktor

Ahoj, mohu vám sdělit své malé zkušenosti s 3886 (pouze 1kus). Postavil jsem bednu původně "nadoma" ke kytaře, tak jsem dal trafo, které bylo doma a to 2x18VAC/100W (cca 2x 19V) naprázdno tzn. po usměrnění a vyhlazení s cca 2x7G je tam naprázdno 2x 25V DC. Je za tím 4R reprák PYRAMID SR-1020 250W 10" + 2x nějaká vejška....  Asi nemám žádný IO pajc, ale OK kus a tak to hraje na doma na mezi max. hlasitosti (pokud nejste tetřev hlušec).
Synátor (19r.) to bere každou chvíli na nějaký pařby a zatím žádné vypínání a ni poruchy atd. se nekoná.

Pamatujte, že obecně polovodiče není radno trápit na 100% výkonu, ale lépe jim je tak na 75% a úplně OK na 50%.
To vám vydrží téměř neonezenou dobu.... A ještě k té 3886 - IO (a jiné zesíky) bez újmy snese 8R. Naopak je to pro něj menší zátěž. Něco jako by jste ubrali autu, které jede do kopce, polovinu zátěže...Akorát jak řekl kolega výše, pozor na maximální napájecí napětí bez zátěže...
A k trafům - dobrá trafa kolem 100W a výše jsou poměrně dost tvrdá a moc se neliší napětí naprázdno a bez zátěže. Je to v řádu pár procent. To u malinkých traf (pod 10W) je to klidně i 1,3x a po usměrnění 12VAC tam může být klidně 22VDC. Ten rozdíl 1,4 viz AC a DC je dán tím, že napětí se udává v efektivní hodnotě a špička např. u 24V AC je 1,41x větší než je jmenovité AC napětí tzn. skoro 34V DC po usměrnění.  Naprázdo to může být 35-36V, ale cca 1-2V bude úbytek na můstku. Takže výsledek bude pro 2x 24VAC cca 2x34V...Kondy bych volil vzhledem k možnému kolísání v sítí  do + 10% spíše 50V. Pro profi zařízení se uvažuje přepětí a podpětí sítě dokonce +-15%.

A k výkonu trafa - abys vygeneroval 100W sinus potřebuješ příkon skoro 170W. Pokud bys generoval obdelník a zanedbal ztráty na IO, tak by ti stačilo jen 100W. Bohužel sinus je sinus a než naběhne od nuly k vrcholu, "pálí" se cca 40% na IO. Ale vzhledem k tomu, že trafo (dobré) snese 1,5x krátkodobé přetížení, tak je tu pro hudební signál (nikoli trvalý sinus) jistá výkonová rezerva. Takže to 100W trafo "utáhne" v ideálním případě a s ideálním polovodičem sice jen cca 60W sinus, ale "hudebních 100W" taky dá. Podívej se na asijské apod šity, kde pro 50W trafo napíšou cca 2x100W a podobné nesmysly (měřeno z nabitých kondů asi 1ms a méně)...
Sorry, zase jsem se rozkecal...

Příspěvky [21 až 23 z 23]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Reproduktory » NoName reproduktor

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£