Téma: 5618 bandpass isobaric

Co myslíte, jak by mohly hrát dvě ARN 5618 paralelně zapojené v isobaricu v single-tuned bandpass ozvučnici?
V Bassbox 6 mi vyšel (vzhledem k měniči) dost dobře, a isobaric sundává rozměry na dost únosnou mez:

rovně 40 - 80 Hz
GD na největší špičce 15 ms @ 40 Hz
objem 24 + 11 litrů

zatížitelnost asi nebude nic moc.

(upravil BlackRider 18. 6. 2007 16:40)

Re: 5618 bandpass isobaric

Zatížitelnost bude nanic, citlivost bude nanic, zvuk basů bude dunivej. Ten SUB bude v podstatě naprd. smile


Ségře k hifině jsem dělal 4th BP sub s ARZ 669 (objem komor 15 a 5 litrů). Jede od 50 Hz. Vzhledem k objemu to má celkem pěkný basy a dá se to honit 100W zesákem. Jí to stačí, já bych to asi nechtěl. wink

Web

(upravil mekky 18. 6. 2007 19:22)

Re: 5618 bandpass isobaric

BlackRider: 5618 se obecne něhodí do basreflexu, u Bandpass to platí taky?

Chtěl bych zkusit udělat 2.1, provedením jako Genius Home Theatre. V těch je asi 5" basák a hraje to s obrovským GD na nižších frekvencích, ale jinak se mi ten zvuk celkem líbí, bylo by to pro ségru. Jak moc velká hrůza by to byla s tou zatížitelností a citlivostí? Dá se tím ozvučit při středně vyšší hlasitosti 3*5m pokoj?

Ku*va chlapi poraďte, chci vědět, jestli je to vyloženě průser nebo by to hrálo aspoň jako ten Genius.

Re: 5618 bandpass isobaric

mekky - nestav BP se zvukem  jako ma Genius. To je udunena, nepovedena krabice s obrim natrubkem.  Takhle BP rozhodne hrat nema sad To bys tomuhle typu ozvucnice moc dobrou reklamu neudelal. 5618 se do BP nehodi, isobarik to nezachrani a buditelnost pod 50Hz by byla smesna.

Re: 5618 bandpass isobaric

Halen: Myslím, že 5618 má výtlak (v litrech) srovnatelný s tím 11cm reprákem v Geniusu, takže by to teoreticky mohlo hrát srovnatelně nahlas. To by ségře stačilo.

Halen - ten subwoofer neduní (fakt ne), jenom má rozmazané neostré basy s velkým GD.

Jak se pozná, že je měnič vhodný/nevhodný do isobaricu? Znáte nějaký takový reprák, třeba monacor? Aby nebyly moc drahé, ať je můžu koupit dva do isobaricu.

Re: 5618 bandpass isobaric

Jinak zkus do bassboxu natlačit tohle -2x ARN-188-07/4.
Halen ho tu už zmiňoval, drahej zas tak moc neni.

Halen napsal:

Mam odzkouseno, ze do BP/4TH se hodi repro s EBP ~ 70 a Qts ~ 0,4(0,3-0,4)

Re: 5618 bandpass isobaric

Mekky: Genius sub dela to, co jsi popsal a navic duni. Rozmazane, neostre basy (Huuuu) je v podstate duneni. Je naladenej jako nejaky Matterhorn v oblasti 50-60Hz. Na poslech hudby nepouzitelny, nez toto, tak ZADNY sub !! Idealni kandidat do malyho nenarocnyho subiku k PC je ARN 5604. Nenech se zmast temi watty - 5618 nema 60W ani ve snu, ma obdobne jako 5604 15-20W. 5604 ma priznivy pomer Fs/Qes a jde s nim udelat velmi slusny subik 40-130Hz/-3dB, 85dB char. citlivosti. Vim o cem mluvim, stoji mi tu vedle hlavniho subu, pripraven k expedici ke kamosovi, kde pres konektor nahradi "dunitko" sub Genius smile

Re: 5618 bandpass isobaric

Halen: Cože? A to's vzal kde, že 5618 nemá 60W ani ve snu? To se vracíme zpět k sinusům? Navíc do subu bude 5614, přestože je v lecčem ochcaná, vhodnější než 5604, už kvůli zatížitelnosti a cívce na hliníku.

Re: 5618 bandpass isobaric

Limitem nebude tepelné zatížení cívky, ale výchylka.

Re: 5618 bandpass isobaric

Že to tak můžeš tvrdit...
Podle mě obojí a rozhodně ve větší míře tepelné zatížení, kor v uzavřeným bandpassu.

Re: 5618 bandpass isobaric

Na basech obecně. I když je fakt, že bandpass to udrží na uzdě ze všech ozvučnic asi nejlíp (uzavřená je na tom s výchylkou obecně mizerně a basreflex kvůli nutnosti ladění nad 40hz u 6.5" při absenci subsonicu taky)

Re: 5618 bandpass isobaric

Zkus do bassboxu tohle: ARN-226-07/4, objem 24 + 11, ladění 80hz.
Má to dvě ale - je to 4ohm, nevím co na to ten zes co tam je, a přijdeš o 3db díky BP.

(upravil Halen 19. 6. 2007 17:50)

Re: 5618 bandpass isobaric

Limitem je u 5614,5618 VYCHYLKA. A nemaj ani nahodou parametry 5604, ta ma Fs u povedenych kusu pod 35Hz.

Antonio, zkus připojit subbas s 5614/5618 k Aldaxu 50W a zatizit beznym hudebnim signalem. Pokud nevyskoci membrana, tak nepujde vydrzet zkresleni zpusobene prekracovanim XMax. Snazim se poradit v dobrym a odradit od stavby neceho, co nemuze dobre fungovat. Proc stavet dalsi bucak typu Genius sub ....

Re: 5618 bandpass isobaric

Halen: Mám k dispozici dvě 5608, je stejně vhodný jak 5604?

Re: 5618 bandpass isobaric

Je to obdobne jako 5604. Nepocitej s vyssi zatizitelnosti, nez 15-20W a pod 40Hz  bych to i oriznul subsonikem.

Re: 5618 bandpass isobaric

Halen: Vezmeme si 15l bassreflex, vhodně laděný, napájený přes subsonic, třeba 30Hz.
Ano, limitem u 5614 je výchylka a právě proto, že má odolnou cívku na hliníku. V tom se shodnem.
U 5604 a podobných repro s cívkou na papíře si toho ale nejsem vůbec jist, co si budem povídat... teplo se papírem rozvádí dost mizerně, takže cívka se tak rychle přehřeje. Právě 5604 jsem už odpálil a ani jsem to nečekal. Pakliže má dnešní 5614 60W, jakože má, 5604 má <30W a pokud bych si měl nutně vybrat do subu mezi 04 a 14, bez váhání zvolím 14, přestože je to ořezaná 04, odolnější cívka má ale mnohem větší váhu.

Ale teď bych se tě, jako odborníka přes band-passy, zeptal:
Co říkáš na isobaric band-pass s 8BR40? Jak to vypadá v programu? WinISD mi ukazuje 16l+12l/60Hz a není to špatný, mohlo by to jet od 38Hz. A co obecně GD?

(upravil mekky 20. 6. 2007 21:30)

Re: 5618 bandpass isobaric

antonio: Co se týče výchylky, tak bych bandpass a basreflex nesrovnával. Bandbass má oproti basreflexu tu výhodu, že pod frekvencí lazení se nechová jako otevřená ozvučnice (u BR se frekvence pod Fb "zkratuje", lítá mezi přední a zadní stranou měniče a to dělá obrovskou výchylku bez zvuku). Čím výš je bedna lazená, tím víc se ten zkrat projevuje, a zrovna tenhle měnič je třeba v 15l ladit dost vysoko asi.

Tata má ARS 9210:
http://stuff.mirrda.net/ars9210b.jpg
Tam je basreflex laděný snad kolem 100 Hz (průměr tak 4 cm, hloubka cca 2,5 cm), nejradši bych ho nějak ucpal, ale s ponožkama to vypadá nevzhledně a nic lepšího jsem zatím nevymyslel. Leda udělat novou přední stěnu z masivu podobnému té dýze. Ale to je škoda, takhle mají ty bedny aspoň nějakou retro hodnotu.

Re: 5618 bandpass isobaric

Na ucpání BR podobných rozměrů je nejlepší špuntqaně. Pokud se ti ho tam nepodaří zarazit tak, aby nevyletěl, zajisti hřebíčkem nebo vruty. smile Je to sicě směšné, ale ten špunt funguje skvěle, když se ůstí BR předtím odmastí.

Navíc to na bedně podobného ražení jako jsi nalinkoval bude vypadat neuvěřitelně hustě. smile Ještě bych tam přidělal ten řetízek, co u špuntů bývá... smile

Re: 5618 bandpass isobaric

Inu, proc ne 2x8BR40 v takovy konfiguraci, kterou jsi Antonio postl. Jen bych kapku snizil ladeni BR,tak o 1-2Hz. Podle programu by GD nemelo prelezt pres 16ms na spodnim konci pasma (35Hz) a kolem 50Hz uz klesa k 10ms, 60Hz 8ms. Rozsah pro -3dB 33-103 av celym pasmu zatizitelnost 35W (klidne i na 30Hz), nad ~43Hz plnou parou 100W. Pekny je ukocirovani vychylky s minimem na ladeni natrubku, pri 100W prikonu 1mm smile

(upravil mekky 28. 6. 2007 16:13)

Re: 5618 bandpass isobaric

8BR isobaric vypadá dobře, asi to bude rozumnější řešení než 5618.

Halen: těch 100W myslíš do jednoho repráku, nebo do obou?

Jaký bych k takovému subwooferu se dvěma isobaric bandpass subu měl zvolit zesák? Aldax 50W by měl stačit, když repráky připojím paralelně, ne?

Jakou mají bandpassy obecně citlivost navenek? (když nebudem počítat -3dB @ isobaric).