Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Bzučící zesilovač

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [14]

Téma: Bzučící zesilovač

Zdravím,
Udělal jsem si jednoduchý zesilovač pro subwoofer s LM3886 a mám s ním jakýsi problém. Sám od sebe "bzučí". Nevím jak to přesně popsat - není to brum - 50/100Hz, řekl bych, že to jsou vyšší kmitočty - šum až bzučení - něco jako když prstem šáhnete na vstup zesilovače.

Schéma je podle katalogového listu - http://www.national.com/ds/LM/LM3886.pdf - Figure. 1, s tím, že na vstupu je tohle:

http://k4e4fw.bay.livefilestore.com/y1pTC-rhHmvLBh-vzxDgsbLmr5zGGtkyUcgoznbxWmyWYecQD47LUSxW36YE253py0Ve0WCYURY8hxiK1dR6NwxokmBLvuDhmzJ/zes.bmp

Napájení je +- 33V
LM3886 je 100% originál, není to fake.
R1 a R2 jsou tak velké, protože původně měl mít zesilovač vstupní impedanci >= 25KOhm. Vzhledem k tomu, že budu asi muset přidat aktivní výhybku, tak tohle už není nutnost.
Zesílení je nastaveno cca 33x - odpory 22K a 680Ohm.
Celá část A je momentálně ve stylu ptačí hnízdo - jen tak ve vzduchu a NESTÍNĚNÉ kabely a k plošňáku se zesilovačem je připojená pomocí šroubovacích konektorů


A teď co jsem zatím zjistil (těm pazvukům budu říkat šum) - do cinche na vstupu nebylo nic připojené:
1)Není to reproduktorem - zkoušel jsem jakýsi starý Tesla i nový reprobox Philips - obojí je stejné
2)Šum závisí na nastavení hlasitosti - R1.
  - pokud je R1 na minumu, tak je slyšet šum velmi slabý - je slyšet cca 10cm od reproduktoru.
3)Pokud cokoliv na vstupu uzemním, šum přestane.
4)Pokud zkratuji C, tak se nic moc nezmění.
5)Pokud část A celou odpojím, tak to šumí hlasitěji, než když tam je a volume(R1) je na min.
6)Na výstupu je trvale SS napětí cca 400mV s 4Ohm reproduktorem i bez. Pokud vstup zkratuju, tak na výstupu je 0V.
- S tím asi souvisí zahřívání - když nic nehraje, s obyčejným chladičem o velikosti cca 5*10cm je toplota podle odhadu 30 - 35C.

Takže moje otázka je, co s tím. Nejsem žádný mega-elektrotechnik, ale myslím si, že by to mohlo být buď tím, že odpory R1 a R2 jsou příliš velké, anebo tím, že C je elektrolyt (někde jsem četl, že jsou pro nf signál to nejhorší co může být, ale už nemůžu najít, kde to bylo).
Další možnost je, že část A je nestíněná, ale to by znamenalo, že pokud jí odpojím, tak šum ustane, ale on se naopak zvýší.

Mockrát díky smile

Re: Bzučící zesilovač

Koukám, že všichni čtou, ale nikdo neodpovídá ...

Dělal jsem nějaké pokusy a když jsem zesilovač napájel z baterek a vypnul jsem všechny okolní zářivky, tak šum/brum ustal. Vyměnil jsem taky celou část A - nyní ve stíněných kabelech a R2 je teď asi 27KOhm.
Baterky byli jen 2*12V, ale intergráč se vůbec nehřál - pokojová teplota.

Když jsem to dal zpátky na 220V, tak to opět šumí/brumí. Mám zatím jen 2-žilový kabel, ale jak to vypadá, budu muset řidat zemění - doufám že to pomůže.

Re: Bzučící zesilovač

odpověděl sis sám, krátké a stíněné vodiče, ten elyt nahrad nějakým svitkem 4u7 ap.

Web

Re: Bzučící zesilovač

jo chlapče kdybys sis přečetl několik řádků v DS, tak bys vědět, že doporučují poták max 10k. navíc nevidím jedinej rozumnej důvod proč tam máš takový hovadský odpory.
kabely samozřejmně stíněný a kvalitní. jo a ten elyt máš špatně...
já mám vyzkoušeno, že do cca 2,2k na vstupu je na výstupu ticho, při 20k z toho leze jakýsi neměřitelný, ale šlyšitelný hnus... a pokud k tomu přidáš zesílení 33X tak se pak nediv.
BWT: vstupní odpor /impedance/ není konstatní když to je tak jak to je... a nevidím jedinej důvod proč Rin 25k?????

Web

Re: Bzučící zesilovač

wwsly.
to s tím 10k max jsem nikde nenašel, asi blbě hledám. V DS na straně 21 je návrh zesilovače s potenciometrem 100K. Je u toho ještě nějakej dodatek, ale tomu muc nerozumím - a navíc, když tu část A odpojím, tak to taky šumí, takže tím to asi nebude.
Nevím co znamená hovadský odpory - R1 a R2 je kvůli tej impedanci, R3 tam je podle DS.
Elyt špatně? je podle tohoto: http://matelko.com/index.php/electronic … ith-lm3886
Zesílení 33x je stejný jako tady: http://diyaudioprojects.com/Chip/LM3886 … 886_CA.htm

Rin 25K a zesílení 33x protože je to basák k věži, která má přímo výstup na aktivní subwoofer.
- je tam potřeba impedance > 25K - nepotřebuju konstantní, ale větší než 25.
- velikost signálu záleží na nastavené hlasitosti, ale max je cca 1V (1Vx33 - už by trochu ořezával, ale na max to stejně nikdy nebude)

To Rin už teď můžu změnit, protože jsem zjistil, že výstup z věže není odfiltrovanej - jsou to pouze spojený kanály, takže tam budu muset dát aktivní výhybku. Na tej bude těch 25k a na zesíku už může být cokoliv.

Re: Bzučící zesilovač

inspiruj se raděj tady... http://opamp.wz.cz/lama2/lama.htm

Web

(upravil wwsly 7. 6. 2009 11:42)

Re: Bzučící zesilovač

pokud si dobře projdeš http://matelko.com/index.php/electronic … ith-lm3886 tak zjistíš, že autor je kokot, který nerespektuje normy a doporučení, takže tam bych inspiraci nehledal
co se týče kondu, představ si, že když ten poták uplně stáhneš, tak kde bude + ?? no na zemi a to není dobře...
zesílení 33x je dost na chytání bordelu a ve spolupráci s nekvalitníma kabelama, velkými odpory a dalšími skutečnostmi to udělá svoje... nehledě na návrh desky, kde asi není rozdělená zem..

A na té věži je napsáno, že zesilovač kterej připojíš na ten výstup pro suba, musím Rin=/>25k?

Já bych tu vstupní část zapojil jinak... úplně...

Web

Re: Bzučící zesilovač

Na věži je napsáno že vstupní impedance musí být >= 22KOhm (ne 25, ale to je skoro jedno) a že signál je 1,2V +-2dB, nic víc tam není.

Vyměním ten elyt za svitkovej.
To Ri už není nutné, takže odpory můžou být menší, ale výhybka, která před tím bude, bude muset mít těch 22KOhm.(pokud můžeš poradit nějaký jednoduchý schéma výhybky s patřičnou impedancí, byl bych vděčnej - nemusí být přeladitelná). Zkoušel jsem návrh pomocí programu FilterPro (http://focus.ti.com/docs/toolsw/folders … erpro.html), takže asi udělám podle toho - cca na 350Hz. Akorát se bojím, aby nešuměla ta výhybka.
PS: Pokud bych před výhybku dal operační zesilovač bez "jakýchkoliv" součástek, jen aby měl zesílení 1, tak tím vytvořím prakticky nekonečný vst. odpor?

Můžeš mi prosím poradit, jak tu vstupní část udělat?
Díky

(upravil wwsly 7. 6. 2009 14:35)

Re: Bzučící zesilovač

pokud není frekvenčně omezen pak bych to udělal takto, s tím že tam máš jak horní tak i dolní propust fr=16,9-150Hz (-6dB)
-poták je ss oddělen
-vstup má variabilní hodnotu odporu
-zesílení toho lmka bych stáhl na minimum /20x/ a naopak bych dal dostatečné zesílení toho prvního operáku /i když třeba se mnou někdo nebude souhlasit/, zlepší se tím S/R

http://www.postimg.cc/Pq1YPRuA.jpg

poták má mít 1k/G (y)

Web

Re: Bzučící zesilovač

Není, mám jen starej analogovej osciloskop, takže ten nic moc neukáže. Zkoušel jsem to připojit do LinIn do zvukovky a podle nějakýho programu na FFT to omezený není. Když jsem tam dal ten zesilovač, tak to hrálo všechno.

Je tam sice napsaný Subwoofer out, takže by člověk čekal nějaký omezení, ale jde tam všechny frekvence.

Re: Bzučící zesilovač

Super, mockrát díky.
Ještě bych se zeptal, jestli se někde dá najít, jak se počítá f tý propusti.

(upravil wwsly 7. 6. 2009 18:45)

Re: Bzučící zesilovač

obecně f = ( 1*kx ) / ( 2píRC ) kde kx je koeficient..
2.řád Butter k1=1,414 k2=0,707
2. řád LR k1=k2=1 ale na mezní f je =-6dB
2. řád bessel  k neznám z hlavy ale na mezním kmitočtu je něco mezi -3 a -6 dB

pro linkwitze /použit u DP/ 2rd je na mezním kmitočtu -6dB!!  na -3dB se dostaneš pokud vypočtenou frekvenci vydělíš/vydělíš 1,414 (pro HP musíš násobit), u jiných aproximací je to jinak....

ty jednoduché 1. řádu se počítají stejně,ale když dáš dvě se stejným mezním kmitočtem za sebe a pokud budem předpokládat, že se neovlivnují, pak platí to co bylo napsáno u linkwitze

předesílám, že LR 3. řádu není!!!!!!!! smile

případně můžu postnout velké množství informací  o filtrech

Web

Re: Bzučící zesilovač

OK, takže jestli jsem to schéma správně pochopil, tak C1+R2 a C2+R3 tvoří dolní propust na těch 150Hz, a C3 + potenciometr horní propust na 16Hz.

Re: Bzučící zesilovač

jj, přesně a taky to co je za potákem v pravo tvoří taky HP s f=15,9 Hz, ale jen při maximálním vytočení potáku.

Web

Příspěvky [14]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Bzučící zesilovač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£