Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Dílna » Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 44]

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

No asi ideální by bylo použití toho MC34063 co postoval Ju_xXx_ko, ale nějak netuším jak (a zdali vůbec lze) změnit výstupní napětí na -5V místo -12V které dává to zapojení inverting. Je to šváb za pár korun a běžně k dostání. Nejjednodušší by byl asi ten AM1D-0512DZ od luty, ale pokud pominu cenu (100kč), tak mám hlavně obavy z temínu dodání, vzhledem k tomu že v gme jen na objednávku a v gesu nevedou. Poradili by jste, jak pozměnit zapojení toho MC34063 aby při +5V napájení dával -5V?

(upravil Ju_xXx_ko 23. 3. 2009 18:06)

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

Skús túto kalkulačku :
http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/index.shtml

edit: Inak keby si prečítaš to čo som ti už hore postol zistil by si že vyst. napätie sa nadstavuje odporovým deličom a to R1 a R2 (na schéme)

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

Kdysi dávno jsem měl udělaný dělič napájecího napětí u „oblíbeného“ zesilovače s obvodem TDA7250, páž jsem něměl trafo s vyvedeným středem na sekundáru.
http://www.ukazto.com/?img=4081570~tranzistorovdlia.jpg
V dílně jsem ještě nalezl zkušební torzo děliče s tranzistory KD607/617. Teprve po ověření jsem udělal toto na malý chladič s plošáčkem, ale kde to skončilo búh ví…
http://www.ukazto.com/?img=4081583~tranzistorovdlib.jpg

(upravil intel4ever 23. 3. 2009 18:32)

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

To s KD607/617 si nejsem jistej jestli by pomohlo, protože mezi GND signálu a gnd napájení bylo 0V (asi). Včera jsem tu kalkulačku zkoušel a moc úspěchy jsem neslavil. Teď mě neni jasný, co jsem tam kurvil, ale dneska už to dává rozumný výsledky. Takže se stavim v gme/ges, nakoupim a vyzkoušim. Kdyby byl nějaký problém ještě se ozvu.
Ještě dotaz: "all electorlytics need to be low ESR types" tomu rozumim, ale jeden kondenzátor tam má být 220p, takže asi keramickej, bude sem vhodnej? A pro 4 dvojitý operáky bude stačit 10mA?

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

220p ano keramika je OK smile

Spotřebu operáků najdeš v datašitu, tuším že jedna 5532 má 4 mA typicky, tak počítej spíš s 20 mA, radši s 50. Taky tam budou nějaký výstupní proudy...

Web

(upravil luta 23. 3. 2009 21:19)

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

měnič se dá udělat zadara..vemeš starej PC zdroj, v tom běhá nějaká tl494, vezmeš datasheet , klasicky zapojeni invert měniče a máš měnič..na civku použijes např. ten žluty toroid z pc zdroje a navineš tak 20 zavitu (ikdyž ty raděj vic)..takto jsem konstruoval step-up měniče 12/25V 80W a 12/18V 40W.. Ty MC a TL se navrhují vesměs kolem 30-40Khz, což je dost nízko na to, aby to mohlo dělat bordýlek. Sám jsem na ten měnič 12/24 posadil audio s TDA2050 a jedíné k dobru bylo, že byly v můstku. Výst. rušení tedy bylo stejny na obou výstupech a tudíž byl v repru klid..Bohužel už je to nějaký pátek. Vím, že jsem k tomu pročetl kupu stránek s teorií měničů a to už bohužel vytlačily jiné vědomosti

Web

(upravil intel4ever 23. 3. 2009 22:22)

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

ještě, že si napsal, že se to navrhuje 30-40kHz, já ani nekouk do datasheetu, říkal jsem si, že kalkulačka by mě kdyžtak upozornila na problém. Tak schéma mám pozměněno.
Jinak dá se něco udělat s tím vysokofrekvenčním šumem? Třeba další stabilizátor (7905)? Opamp tady radil "100n low-esr keramiky" co z toho je překlep? Low esr, nebo keramika? Z těch 100n usuzuju, že spíš low esr.

(upravil luta 23. 3. 2009 22:43)

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

stábl by šel..nebál bych se ani nějakého RC filtru v napájení..přece jen malé proudy..na filtraci 100nF keramiku + Low ESR elyty řádově myslím, že bude bohatě stačit stovky mikro, popř 1mikro tantaly k nohám OZ k těm 100nF..Na tu frekvenci si dej trimr a můžeš pak doladit. Ale tu výchozí kolem těch 40khz..možná budeš moct jít i víš k 60khz.
Jinak bacha, že i z USB může jít rušení (a beztak pude) v kladné větvi.

datasheet na straně 7 máš přesně to co potřebuješ

Web

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

Teď mi došlo, že stabilizátor potřebuje k funkci rozdíl alespoň 2V, nedávno jsem to tu řešil. Tady je screenshot toho co jsem spočítal

https://i.postimg.cc/LhgRJ6K7/1234286.png

podle datasheetu 33kHz typ 42kHz max takže nastaveno na 680pF - 34kHz, ještě uvažuju nad 560pF - 41kHz, ale to se tomu maximu už značně přibližuje, tak nevim, no.

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

tam je omezeni v rychlosti těch integrovanejch trandu..třeba s irfz44 na vystupu by to šlo možná víš, kdyby ty trandy uvnitř nechodily do hluboke saturace, ale obvod je to jako takovej moc primitivní, tak se od něj nemůže nic moc očekávat. Na TL494 holt nemá smile To s tím trimrem se omlouvám, ten obvod nemá ty standartní možnosti nastavovaní jako jeho větší bratři

Web

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

A pro ten TL494 by se nějaký kalkulátor nenašel? Google mi moc neporadil.

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

na to se veme tužka a papír + otevře datasheet big_smile Ale je kolem něj víc součástek tak se myslím drž toho MC, bude to jednodužší a levnější smile

Web

(upravil intel4ever 23. 3. 2009 23:16)

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

Ok udělam to z toho MC. V pátek se snad dostanu k osciloscopu s FFT tak to do tý doby to postavim a skusim změřit jak tu variantu s 680pF tak s 560pF.

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

Nerad bych kecal, ale řekl bych, že tříbodový stábl toho na VF rušení moc nezmění. LC filtr by asi byl vhodnější.

(upravil opamp 24. 3. 2009 15:55)

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

Ano, protože součástí monolitickýho stáblu je vždy operák, kompenzovaný příslušně "do pomala", tedy "rychlé" zvlnění nechávající na starosti filtračním kundikům na výstupu.

Já myslel že chtějí použít něco diskrétního.

Web

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

Jak jsem psal, postavím to MCčko, zkusim obě frekvence, jak 34kHz tak 41kHz, píchnu na spektrální analízu vyberu to lepší. K tomu LC filtru: jaké zhruba hodnoty požít, respektive podle čeho se dají odvodit?

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

LC filtr ?  Již jsem to tu psal,že známe frekvenci ,na které měnič pracuje a zhruba proud ,který bude odebírán. Různé měniče budou mít i jiný tvar pulsů. Opamp psal ,že to však nebude tak jednoduché. NeboŤ bude záležet i na připojeném sptřebiči a jeho proudovém odběru. Jistě se jinak bude chovat měnič s odběrem stabilním-LED dioda a měnič spolupracující se spotřebičem,kde proud různě "lítá".- interference ,parazitní vazby -
No nějaké jednodušší řešení alespoň pro stabilnější proudy s LC by mohlo vyhovovat. Také hledám . Neporadí někdo?

Web

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

To je chlapi věc experimentu... Pár cívek, pár koďanů a osciloskop...

A jak píše elipsa, jedna věc je návrh pro malý a konstantní proud a jiná věc je návrh pro obecnou zátěž, kde ještě řešíš transienty při připojení a odpojení zátěže.

Web

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

co "kap. násobič" ? smile

Web

Re: Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

No, má "nějakej" úbytek, čili pokud chceš přesný a neměnný napětí, je průser...

Web

Příspěvky [21 až 40 z 44]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Dílna » Jak vyrobit z nesymetrického zdroje zdroj symetrický

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£