Re: Indikátor vybuzení (bez napájecího napětí)

Kvůli můstku bych potřeboval bez toho napájení. Všechny indikace jsou zapojeny vůči GND. Neví někdo, co tam má ezk za IO? Nejlépe to schéma.

Web

(upravil Bobeš1 30. 10. 2009 21:58)

Re: Indikátor vybuzení (bez napájecího napětí)

Jednoduchý indikátor přebuzení zesilovače vyšel v ARA-9/87 na straně 349. Je jednoduchý (4xKC, diody, odpory, kondenzátor) a výborně funguje. Používal jsem jej od té doby ve všech zesilovačích a proto nehraji přes limitaci. Možná budete překvapeni při jak nízké hlasitosti můžou zesilovače špičku signálu olimitovat. Je tam i prodloužení impulsu, tak to sejme i krátkou špičku a zviditelní.

Porovnává to aktuální napájecí napětí s výstupním, takže skutečná limitace. Ne nějaká blikačka.
Používá to pouze napájení koncového zesilovače, nepotřebuje to žádné jiné! Ani GND.

Re: Indikátor vybuzení (bez napájecího napětí)

Budu rád když mě vyvedete z omylu, ale je indikátor přebuzení vůbec k něčemu? Tedy myslím praktický užitek, ne designový. Pokud mám doma např. tři zdroje signálu, změřim si jaké mají maximální napětí. Ten nejsilnější připojím na vstup zesilovače, na výstup škopek a vstupní citlivost nastavím tak, aby při něm nalimitoval. Mění se snad vlastnosti zesilovače s ohledem na např. provozní teplotu? Nebo jakým způsobem by pak mohlo k limitaci dojít?

Re: Indikátor vybuzení (bez napájecího napětí)

Na domácí  rozumné hraní ho nepotřebuješ, jak správně píšeš. I když podle čeho nastavuješ vstupní citlivost aby nelimitoval - osciloskop? Úrovně různých nahrávek jsou různé, nemůžeš se spolehnout na jmenovitou úroveň - 0dB. Jiná situace je při hraní venku nebo sál ... Tam je dost často signál olimitován, ale lidi si pochvalujou jak to umí řvát. Tam je velmi důležité pohybovat se pod limitací a přesně tohle umožňuje indikátor přebuzení, který navíc hlídá i aktuální napájecí napětí, které může být nižší. Doufám, že to stačí, kdyžtak se zeptej víc.

Re: Indikátor vybuzení (bez napájecího napětí)

No nastavim citlivost tak, že připojim zesík k pc, juli@ dává až 2,2V to přivedu na vstup zesu. Na osciloscopu porovnávám na jednom kanálu vstup do zesilovače, na druhým výstup. Takhle pro jistotu na několika frekvencích. Jakmile začne zesilovač ořezávat špičky je v limitaci. Ale je pravda, že pokud se použije slabší zdroj zvuku, o plný výkon přijdeš. Jinak s tím olimitovaným signálem na různej akcích, to s tebou naprosto souhlsím. Nejsem zrovna velkej fajnšmekr, ale to co někdo dokáže pouštět na různých diskotékách (ne, že bych je nějak často navštěvoval), to je fakt humus. Ale lidem je to ukradený, jsou zvyklí si pouštět muziku z mobilu, tak tohle je taky nevytrhne.

Re: Indikátor vybuzení (bez napájecího napětí)

Bobeš1 napsal:

Jednoduchý indikátor přebuzení zesilovače vyšel v ARA-9/87 na straně 349. Je jednoduchý (4xKC, diody, odpory, kondenzátor) a výborně funguje. Používal jsem jej od té doby ve všech zesilovačích a proto nehraji přes limitaci. Možná budete překvapeni při jak nízké hlasitosti můžou zesilovače špičku signálu olimitovat. Je tam i prodloužení impulsu, tak to sejme i krátkou špičku a zviditelní.

Porovnává to aktuální napájecí napětí s výstupním, takže skutečná limitace. Ne nějaká blikačka.
Používá to pouze napájení koncového zesilovače, nepotřebuje to žádné jiné! Ani GND.

Našel jsem si to zapojení, vypadá to až geniálně jednoduchý. Ale mám dotaz na zkušenější. Nebude u trochu výkonnějšího zesilovače 50-100W docházet k průrazům tranzistorů v indikátoru? KC148 mají Uce jen 20V.

http://s19.postimg.cc/5x3quf1f3/5386_ind_preb.jpg

(upravil sinclair 20. 3. 2011 13:48)

Re: Indikátor vybuzení (bez napájecího napětí)

Bylo by záhodno celý indikátor osadit tranzistory BC639 a BC640. V současnosti vyráběné exempláře od ONS nebo STM mají betu i přes 200 a výhodou je jejich relativně vysoké dovolené Uce 80V. Pokud to bude někdo chtít použít ve výkonnějším stroji, tak by určitě bylo dobře to osadit něčím, co snese přes 100V, třeba 2SA970/2SC1845 apod. Jinak i já jsem tenhle indikátor používal, pro vyšší výkony je třeba až zečtyřnásobit velikost odporů ve vstupních děličích, aby nehořely. Trimry na místech odporů označených hvězdičkou není dobré nechávat, časem se zaserou prachem z ventilátorů a celé se to rozjede. Podotýkám jen, že práh limitace /rozsvícení LED/ je třeba nastavovat na ZATÍŽENÉM zesilovači jmenovitými zátěžemi /oba kanály!/ a po nastavení nahradit trimry pevnými odpory - při návrhu desky je dobré pamatovat např. na paralelní spojení dvou odporů pro dosažení konkrétní hodnoty. Jinak to samozřejmě funguje perfektně a s červenými LED s vysokou svítivostí budete přes hlavy lidí vidět až na pódium, že vám zesilovač klipuje :-)Odpor R8 samozřejmě zvolíte podle požadované svítivosti LED, kondenzátor C1 jsem používal 100uF/100V.

Web

Re: Indikátor vybuzení (bez napájecího napětí)

Jé, někdo projevil zdravej rozum! Konečně někdo normální...

Tenhle indikátor není nic mnoho, i když má MKO pro prodloužení doby svitu, aby to indikovalo i velmi ostré špičky. Osobně doporučuju Leachův indikátor.

(upravil Otas 20. 3. 2011 21:56)

Re: Indikátor vybuzení (bez napájecího napětí)

Jen navnadím - slouží už 18 let, teď už ne mně. 0 - 250 W.
https://i.postimg.cc/9zzjwRXt/2102785.jpg

Když dobře pohledám, bude i schéma a plošák.
Ať si to nevezmu do hrobu. Tenhle nezatěžuje přechod BE velkým proudem a osvědčil se. Stačilo by přidat jednu LED a příslušnou zenerku v sérii a jsme na 400 W. Alespoň si svůj tehdejší nápad nenechám pro sebe. Maká to utěšeně a nízké basy to tolik neroztřesou, jako v původním. Schémátko je památeční, je na něm vidět postup dolaďování. LED jsem použil 8 mm, jsou akorát. Jen mi vadilo, že nebyly modré 8 mm na začátek svícení, čili do celé duhy.

https://i.postimg.cc/t7fG3qY0/2102786.jpg

Tranzistor SC (už nevím číslo) je s Uce 160 V, je napěťově nejvíc namáhán.

Re: Indikátor vybuzení (bez napájecího napětí)

Otas, při vší úctě, tohle je na hovno, jenom na efekt v bednách. O skutečné limitaci zesilovače to neřekne nic. Na to musíš komparovat obě napájecí napětí s výstupním, jinak se pravdy nedobereš. Ale nejsi sám, taková teslácká A2200 má kontrolu CLIP taky úplně blbě, o páskových indikátorech u AZK220 a A2400 ani nemluvím. Oni to vždycky nastavili tak nějak kompromisně a bylo vymalováno...

Web

(upravil Otas 21. 3. 2011 17:33)

Re: Indikátor vybuzení (bez napájecího napětí)

Tak jo, tak tady máš, co chceš. Musel jsem to nakreslit.

https://i.postimg.cc/7G2MjnMn/2102787.jpg

Už jsem to chystal doplnit editem, tak to dám zvlášť. To první byl úlet ke starému tématu, vím Leoši.

Tranzistory netřeba vybírat, stačí na minimální Uce. Tranzistor u trimru by měl mít raději větší zesílení.
Já tohle zapojení používám všude.
Samozřejmě je to na jedno napájecí napětí, pro mínus je to totéž s NPN tranzistory, pro dvě je složitější vrazit to do jedné LED. Ale viděl jsem i nápad s nakreslenou sinusovkou s ledkou v horním a dolním vrcholu.

(upravil Bobeš1 23. 3. 2011 17:23)

Re: Indikátor vybuzení (bez napájecího napětí)

IO: Ani na jednom KC 148 nebude nikdy napětí vyšší než pár voltů, to je nemůže prorazit. Prohlédni si pořádně to zapojení. Jediný napěťově namáhaný tranzistor je to KC 307 V, ale v případě, že nemá dostatečné závěrné napětí (dá se vybrat i na 90 - 100 V) lze si pomoct sériově zapojenou zenerkou s odporem R 5 a napětí s ní dohnat. Je to vyzkoušené - funguje to dokonale.

Otas: To tvé zapojení vypadá jednoduše, ale chybí mi v něm ta kladná zpětná vazba, která způsobuje rychlý přechod z jednoho stavu do druhého. Ledka bude pomaleji zhasínat a nebude to to pravé "blikání" limitace. Navíc pro indikaci v obou větvích je u tebe potřeba víc součástek než u předešlého zapojení. (6 tranz.:4 tranz.) Já jsem s funkcí nahoře popisovaného indikátoru max. spokojen a doporučuji ho všem.

edit: Sinclair: Z výše uvedených důvodů není třeba nahrazovat levné KC 148 ničím dražším, a kondenzátor není potřeba dimenzovat na 100 V. (v uvedeném zapojení je na něm necelých 6 V) S rezervou stačí na 16 V, kapacita 100 M je možná, ale její potřebnou kapacitu ovlivňuje hodnota odporu R 5.

Re: Indikátor vybuzení (bez napájecího napětí)

Bobeš1:
Bádal jsem, proč jsem si postupného rozsvěcení a zhasínání nevšiml. Asi to nebude kritické, přechod od 0,2V do cca 0,6 V je bez akce a cca 0,1 V to jde postupně. Asi to v několika desetinách vteřiny člověk nepostřehne. A při rozsvěcení zkratuje kondík 2uF proudem cca 30 mA, což je dost šupa (počítáno na 50 V napájení a zesílení 200), rozsvěcí se to fofrem, i když ne vybíjecí špičkou proudu. Zatím jsem s tím také spokojen, hlídám tím i trvalý můstek (přidán jen odpor a 2 diody).
Nicméně to zapojení od Tebe je samozřejmě dobré tou počáteční špičkou a dnes lze snadno sehnat i slušně zesilující tranzistor PNP na závěrná napětí třebas několika set voltů. Při dnešních napájecích napětích od +-40 V výše pozor na R7 a jeho výkonové namáhání.

Re: Indikátor vybuzení (bez napájecího napětí)

Kdysi jsem si hrál s myšlenkou porovnávání vstupu a výstupu zesilovače. Za rozdílovým zesilovačem, by byla buďto nula, nebo chybový signál, vzniklý právě limitací, popřípadě jiným zdrojem zkreslení. Ale nedošlo dál, než k simulacím.