(upravil redyuri 20. 1. 2009 22:59)

Re: Hříčka s trojúhelníkem

mne na niečo vyše 28 dní smile

dní D           
klusak presiel 193*D+(D-1)*13-3000           
herka presla 97*(2-1/D)                (hm..tak nie smile) ale dosť podobný vzorec..ak som pochopil, že prvý ďen prejde 97, druhý 97/2, tretí 97/4... )           
           
vysledok bude potom
(čo prešiel klusak - 3000) + čo prešla herka = 3000
a vychádzalo to niečo nad 28....

Web

(upravil MaBat 20. 1. 2009 23:06)

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Tak ta elegance by mě docela zajímala. Rovnice nemusí být ani dvě, stačí jedna, ale je hnusná minimálně stejně jako to otrocký rozepsání. Kombinuje se tu mocnina a exponenciála... což eleganci moc neslibuje. Frogggu, zkus zjistit to "elegantní" řešení... smile Anebo mi ukažte ty dvě rovnice... Jako bejvalej matfyzák se přiznám, že nevím. Po pěti minutách nevím, dýl se tím teď nehodlám zabejvat smile

Re: Hříčka s trojúhelníkem

mno hej, ale nechcelo sa mi v exceli drbkať s mocninami smile

Web

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Řešit se to dá přes posloupnosti, jak, to už si vymyslete sami, já moc dobře věděl, proč to neřešit smile

(upravil MaBat 20. 1. 2009 23:13)

Re: Hříčka s trojúhelníkem

No to jo, ale jedna je aritmetická, druhá geometrická... V tom bude jinej fígl. Anebo si každej jinak představujem tu eleganci - pro mě to jsou tři řákdy tužkou, vyplývající z nějaký osvícený úvahy. Na MFF se podobný úlohy řeší hodně v prváku na informatice, jako takový "rozcvičky"...ale zaboha si teď nemůžu na žádnou vzpomenout, už to je nějakej ten rok. Jak to bylo s tím velbloudem požírajícím banány na cestě?

Re: Hříčka s trojúhelníkem

No, já bych to elegancí nenazval určitě, protože matematika, to autor knihy, kterej tuhle úlohu publikoval smile Ale elegantním se považuje řešení za pomocí vzorců, známých zákonitostí, díky kterým se to nebude muset rozepisovat na dvě A4. Já jsem takový matematický prase, že mi tohle nic moc neříká a zkusil bych si to vyjádřit graficky smile

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Tak to jsi mě překvapil, asi někde padla chybka. Jdu na to takhle : Vzdálenst uražená klusákem je aritmetická řada, vzdálenost herky je geometrická řada. V okamžiku kdy se znovu potkají, mají oba v součtu uraženo 6000 li, takže v podstatě stačí juknout na wikipedii, najít vzoreček pro součet prvních členů posloupností a řešit, kdy suma těch součtů dosáhne těch šesti tisíc.

Nějak mi pořád vychází 18,806 dne, tedy 19. den
Buď mi nedochází zadání, nebo klame kalkulačka smile

(upravil MaBat 20. 1. 2009 23:16)

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Nj, ale koukni, jaká ti z toho vyleze rovnice, tfuj tajksl big_smile

Graficky by to bylo mnohem elegantnější, kdybys k tomu nepotřeboval milimetrovej papír... smile

Re: Hříčka s trojúhelníkem

mno ak tá "Herka uběhne za první den 97 li a každý další den o polovinu méně" tak NIKDY nedosiahne  2*97 li..chápem dobre??

Web

(upravil Boramyr 20. 1. 2009 23:25)

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Graficky by to bylo nejlepší, když ti stačí ta přesnost na den a máš jenom obyč. kalkulajdu. (chudáci číňani, jak dlouho se s takovým příkládkem asi srali?) Já tu rovnici nechal numericky rozštípnout svojí TI-89. Upřímě řečeno, zrovna mě nenapadá, jak bych měl 13x^2+373x-388*0,5^x=11612 řešit. Kombinace polynomu a exponenciely není moc user-friendly.

Edir : Jo, redy, chápeš správně. Ta potvora po startu skoro chcípla.

Re: Hříčka s trojúhelníkem

jinak me to vychazi stejne jako boramyrovi, figl je v tom, ze (jestli sem spravne pochopil zadani) herka po ani ne 194 li zhebne. apakstaci spocitat, za kolik dni ubehne klusak zbyvajicich 5800 li, coz je jen soucet rady

Re: Hříčka s trojúhelníkem

tak potom ak má byť ich súčet tých 6000, tak dní bude 28+ (on prejde 5755 <193*Dni+(Dni-1)*13 ak som to nepomýlil> li a ona do tých 200) smile takže na 29. deň sa stretnú

Web

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Redyuri, máš tam botu. Ten součet by platil jedině tehdy, kdyby od třetího dne ten klusák už nezrychloval. Mělo by to být 193*Dni+0.5*Dni*(Dni-1)*13

(upravil froggg 20. 1. 2009 23:53)

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Tak tohle budu muset říct našemu RnDr., kterej mi nadává, když chci podobný příklady řešit graficky, že mi tuhle metodu pochválil dostudovanej matfyzák tongue A jak už jsem psal, správně by to mělo vyjít přesně 3000/191

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Mě taky vyšlo 19, dosazením do vzorce. Herka se bude po pár dnech blížit číslu 194, takže ho můžu brát prakticky jako konstantu a řeším jen flusáka, co běží 6000-194li. Odhadem jsem nastřelil 20 dní, správné bylo hned vedle. Vzorec jsem zbufl z Wiki (viz Boramyr), nechtělo se mi ho odvozovat.

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Tomu nerozumím, je to zadání opravdu dobře? Neztratilo se něco v překladu? smile

Re: Hříčka s trojúhelníkem

V zadání jsem dopsal detail, kterej může mít vliv, podle toho, jak se to pochopí. Měl jsem tam napsáno: "...další den o polovinu méně..." a v originále je:"...další den o polovinu li méně..." Takže teď je otázkou, jestli o polovinu jednoho li nebo o polovinu počtu li. Každopádně, stejnak by asi nevyšlo to, co mělo.

(upravil MaBat 21. 1. 2009 9:05)

Re: Hříčka s trojúhelníkem

- froggg: to jsou pak ale uplne jiny priklady big_smile
- pokud je to tak, jak jsme pochopili prve, herka nezhebne nikdy (v ramci prikladu), jen porad zpomaluje - a ano, po par dnech skoro stoji, vuci klusakovi
- nejsem dostudovanej matfyzak

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Tak zas trochu matematiky:

Pán jde se svým pejskem na procházku z bodu A do bodu B, jejichž vzdálenost je deset kilometrů. Pán jde rychlostí 5km/h, pejsek běží rychlostí 20km/h. Oba startují ve stejný čas z bodu A. Pán jde přímo k bodu B, ale pejsek doběhne do bodu B, pak se vrací k pánovi, tam se otočí a běží do bodu B atd.
Kolik kilometrů naběhá pejsek?

PS: To jsem zvědav na ty šílený rovnice...

A ještě jeden, upozorňuji, že dost náročný, test osobnosti. Pro zajímavost můžete napsat dosažené výsledky.

1. Jsi hezký?
Ano - 1 bod
Ne - 0 bodů

2. Jsi moudrý?
Ano - 2 body
Ne - 0 bodů

Vyhodnocení:
3 body: Jsi hezký a moudrý
2 body: Jsi moudrý
1 bod: Jsi hezký
0 bodů: Jsi ošklivý a hloupý

(upravil jean 21. 1. 2009 11:23)

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Jarob, dostal som tri body lol.Ale inak som skromnosť sama.