Téma: Hříčka s trojúhelníkem

Pánové, mně to hlava nebere, takže prosím někoho z Vás, aby mi to vysvětlil.
http://www.multiweb.cz/hnis/hlavolam.jpg

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Inak podľa mňa ten spodný trojuholník je trochu väčší, pozri si, ako prepona ide cez tie trojuholníky. A hlavne si myslím, že to nie je trojuholník, lebo prepona je lomená

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Ten spodní je opravdu o něco větší, ale jen minimálně, spíš to je chyba při nákresu a nevěřím tomu, že by to byl ten zásadní problém. že by byla přepona lomená, se mi nezdá.

(upravil Duwenbleidd 16. 1. 2009 14:59)

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Ty trojúhelníky si nejsou podobné. Vlastně ten celkovej útvar nahoře je čtyřúhelník. Pěkné, jen víc takových smile
Edit: Jean byl rychlejší smile

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Tak já nevím, jestli jsem slepej, pánové, ale čtyřúhelník v tom nevidím sad

Re: Hříčka s trojúhelníkem

úhly červeného jsou: 30,96°, 90°, 59,04°
úhly zeleného jsou: 21,8°, 90°, 68,2°

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Hoďte si to do cadu a dumejte. lol

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Je nějaká tabulka pro převod rychlosti odhalení na IQ?

Zajímavé logické hříčky kdysi dáááávno vycházely na novinkách, už to nemůžu najít.

Re: Hříčka s trojúhelníkem

optický klam, po prekreslení na štvorčekový papier to nefunguje smile)

Web

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Ten spodný nie je trojuholník ale štvoruholník. A je to vidieť voľným okom.

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Ten převod rychlosti ale prosím bez výpočtů cool

Re: Hříčka s trojúhelníkem

No, tak když jste mi řekli, že je to optickej klam, trochu jsem se do toho zahleděl a nejspíš opravdu smile Nezkoušel jsem si to nikam házet ani měřit a okem jsem si toho nevšiml, takže jsem na to čuměl jak blbej a nechápal. Tak dík za osvětlení smile

(upravil Boramyr 16. 1. 2009 16:50)

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Nevšiml, no a tak to přesně funguje smile Prakticky nikdo si napoprvé nevšimne, že to horní vůbec není trojůhelník.

Froggu, stydíš se aspoň trošku, že jsi tak starou a profláklou hříčku neprohlédnul? smile

Mimochodem, pokud máte náladu, tak mě zase přednedávnem zaujalo tohle, taky docela známá věc :

Potkají se dva matematici, jeden nese náruč balíčků. Druhý se ptá co to nese a první říká, že jeho tři synové mají narozeniny. Druhý se ptá kolik jim je, a první na to: Jsi matematik, tak si to spočítej, součin jejich věků je 36. Druhý: Promiň, ale to mi nestačí. První: jistě, součet jejich věků je stejný jako počet oken v támhletom domě! Druhý spočte okna a říká, že mu to pořád nestačí. První dodá, že nejstarší se jmenuje Vojtěch. Druhý: Tak a je to jasné!

Je to neuvěřitelné, ale z toho rozhovoru se skutečně dá odvodit, kolik těm klukům je.

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Jo, přesně tohle dělal náš učitel na fyziku. Zadal příklad a jako poslední údaj zadal: je mi 47 let smile

(upravil dokken 16. 1. 2009 16:59)

Re: Hříčka s trojúhelníkem

http://img67.imageshack.us/img67/2164/opt5x13rv0.jpg

tongue

Re: Hříčka s trojúhelníkem

No, narozeniny mám smile

Ovšem na ten geniální příklad to nemá:
Přijde učitel do třídy a řekne: „Tak děti tato místnost má 15m2, sluníčko sem svítí pod úhlem 20 stupňů, kolik mi je let?“
Udivené děti otevřou pusu dokořán a neví.
Přihlásí se Pepíček a řekne: 48 let.
Na to učitel řekne: „Jak jsi na to přišel Pepíčku?
Pepíček odpoví: „Já mám doma bratrance, kterému je 24 let a táta říká, že je napůl debil ...“

(upravil Duwenbleidd 16. 1. 2009 17:07)

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Dokkene, je to tam nějaké zprohýbané. Zvlášť ten pravej trojúhelník
Edit: teda oba ty trojúhelníky
lado, skoro jsem vyprsknul kafe na monitor. Geniální vtip co jsem už dlouho neslyšel smile

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Boramyr: Stydím, opravdu jsem tohle to neznal, ačkoliv mě podobné příklady, hlavu lámající, docela baví, hlavně tedy na logické úrovni, matematiku jako takovou nemiluji, takže i záležitosti, na ní založené mi nejsou po chuti (já vím, co tedy dělám na webu, zabývajícím se (i) elektronikou smile ). Mám tu taky jeden příklad pěknej někde v knížce, tak jestli to vyhrabu, hodím to sem taky.

(upravil iMartin 16. 1. 2009 17:14)

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Boramyre, nedá, nebo ne tak úplně.
Může jim bejt buď 1, 2 a 18, nebo 2, 3 a 6, nebo 1, 3 a 12, nebo 1, 4 a 9, nebo 2, 2 a 9. Možnost 1, 1 a 36 (že má 36letýho syna - starýho mládence, a že si před rokem spích dvojčata) je nepravděpodobná, ale taky ne nemožná.  Při kterýkoli možnosti součin bude pořád 36, a jeden z nich bude nejstarší. Možná jsem ještě nějakou možnost vynechal.
Tak vysvětluj jestli je v tom nějakej chyták smile

(upravil Boramyr 16. 1. 2009 17:31)

Re: Hříčka s trojúhelníkem

Ani ne tak chyták, ale spíš taková nepředpokládaná informace navíc. Všimni si, že součet oken prvnímu matematikovi nestačil (byť ho znal a my ne!) a druhý uznal, že to opravdu nestačí. Tam je zakopaný pes.

Když si napíšeš všechny kombinace, kolik synům mohlo být (snad jsem taky nějakou nevynechal) :

1+1+36=38
1+2+18=21
1+3+12=16
1+4+9=14
1+6+6=13
2+2+9=13
2+3+6=11
3+3+4=10

Můžeš si všimnout, že "počet oken" nemohl dát rovnou řešení pouze ve dvou případech : 1,6,6 a 2,2,9 no a fakt, že jeden ze synů je nejstarší vylučuje tu první možnost. Takže opravdu to jde a to jednoznačně.