21

Re: Levný vejšky

radši za A ....
potom nejraději v ozvučnici - kvůli návrhu

22

Re: Levný vejšky

Nějaký Audax by nebyl?

23

Re: Levný vejšky

Pokud jde o měření měničů jako takových, tak používám desku 155x184cm.

Web

24

Re: Levný vejšky

check: jak jsem se dival tady: http://www.linkwitzlab.com/diffraction.htm , tak mi taky mensi deska obdelnikoveho tvaru prijde nejlepsi.

25 ...editoval check (25. 11. 2009 18:53)

Re: Levný vejšky

No, nejlepší... nejlepší je tak velká deska, že odraz od jejího kraje je mimo ohraničení okna. Samozřejmě ideální je okno zase co největší, tak se nám to pěkně zvětšuje k nekonečnu.
Rozměr, který jsem napsal je asi polovina standardizovaného rozměru MDF desky a zároveň to ještě sám unesu. Samozřejmě to není praktická záležitost  mít v pokoji takovou krávu.
V ohraničených rozměrech desky rozměrech je nejlepší totálně asymetrické umístění na čtvercové desce kvůli difrakcím (stáhni si program The Edge) - ale pouze v případě osových měření. Navíc proti tomu jde zase požadavek na minimální akustický zkrat při měření kónusových měničů. Mimo osu je požadavek na umístění zase opačný.
Při malých rozměrech desky - vznikne na vyšších frekvencích konstantní zvlnění tak +-0,5dB, v podstatě náhodné.

Tzn. jestli je jen trochu možné mít doma desku jako mám já, tak doporučuju. Takhle vypadá měření vejškáče Morela MDT12: http://check.wz.cz/docasna/mdt12.png
Věřím že se ještě nějakého zvlnění zbavím šroubkama s jinou hlavou, inbus není nejlepší. Laik z toho měření asi vyplázlej nebude, páč ten vejškáč teda fakt nicmoc.

Web

26

Re: Levný vejšky

Check:Ja prehlid, ze si uvedl miry v cm!! smile)) Jinak je jasny, ze nekonecna deska by bylo to nejlepsi, ale to jaksi nejde smile No ja bohuzel moznost tak velky desky doma nemam. Nejspis si zkusim podle Edge (znam ho) udelat zkusebni desku,ktera bude pro me unosne velka...

27

Re: Levný vejšky

Monacor RBT95SQ

Horizonál, vertikál, zkreslení při 1V!

http://s4.postimg.cc/eufia90e1/30_horizontal_rbt95.jpg http://s4.postimg.cc/858yu8f21/30_vertikal_rbt95.jpg http://s4.postimg.cc/lat2e2ybd/30_zkresleni_rbt95_1v.jpg

Co mě překvapilo, jsou směrovky v horizonální rovině, kde se tak nějak od 45° nic moc neděje.

Web

28 ...editoval check (6. 6. 2010 15:37)

Re: Levný vejšky

http://check.wz.cz/download/rbt95_4inch_7khz_100mm.png Teoretická vertikální směrovka na dělícím kmitočtu 7kHz se 4" (rozteč 100mm).

Web

29

Re: Levný vejšky

Bobův prográmek ?.... wink

30

Re: Levný vejšky

Podle vzhledu tohle - http://www.tolvan.com/xdir/

31

Re: Levný vejšky

jj to je ono co předváděl bobo - sem myslel, že si to naprgal sám...

32 ...editoval MaBat (7. 6. 2010 8:49)

Re: Levný vejšky

mirulu: RBT95 je s tím firemním faceplatem v podstatě jen továrna na difrakce a rezonance. Chce to ho sundat a udělat hladké "zapuštění", neříkal bych tomu přímo WG, i když i to se dá.

Bobo má i svůj podobný program. Praktická použitelnost obou je ovšem poměrně omezená.

Web

33

Re: Levný vejšky

Pridal by som do zoznamu po skúsenostiach skromne Visaton SC 10N (1palcová kalota) a G 25FFL (tiež kalota), dajú sa v dvojpásmach príjemne deliť od 2 kHz.

34

Re: Levný vejšky

Neporadil by mi někdo zaplatitelný páskáč k velkému eliptickému širokáči (20cm) , aby se dal rozumně nízko dělit? Zatím mě napadl jen Fountec/Audaphon CD 2.0

35

Re: Levný vejšky

otázkou jsou kvalitativní nároky, dělička, řád a cena. co je to konkretne za reprák to šíro?

Web

36

Re: Levný vejšky

Kvalitativní nároky jsou takové spíš entry level. Cenu bych si představoval kolem 100 euráčů. Vzhledem k tomu, že ho chci do třípásma k Tesle aro835 a širokáči z lampového radia (výroba Magnetfabrik Dortmund, vysoká Q, dobrý do openbaffle), tak neprahnu po highendu. Jen chci, aby to bylo technicky správně a mělo to aspoň trochu rozumnou směrovku vzhledem k velikosti toho šíra (cca 20 x 14cm). No kdyby to umělo děličku kolem 2K, tak by to asi šlo.

37

Re: Levný vejšky

hm, tak to budeš mít fakt těžky... Do 100E žadnej pásek s dělitelností 2khz neznám. Navíc dávat jakejkoliv pásek k takovýmu repráku i připadá fakt škoda. Dělej ale jak myslíš.

Web

38

Re: Levný vejšky

A copak něco s cenou kolem 25e od Audaxu?

39

Re: Levný vejšky

Existuje prosím nějaká rozumná náhrada za ARV160? Netrvám na impedanci /15ohm/ ani na citlivosti, ale rád bych zkusil experimentálně nahradit výšky ARV160 v koaxiálním uspořádání s ARO664 v reprobednách ARS641 /R12/. Dost pravděpodobně by to chtělo nějaký prťavý neodym s malou výškou, aby vešel do kónusu membrány ARO664, protože ten bych tam rád nechal. Nejsem si totiž jist, jestli by šlo sehnat osmipalcový papírový střed s tak příjemným zvukem, jako má ARO664.
Chci to udělat z jednoho jediného důvodu. Nevadí mi to, že toto koaxiální uspořádání má podle některých nevalné směrové vlastnosti, ale proto, že po tuningu zesilovačů v ARS641 je tam k dispozici takový výkon, že už mi to bohužel odstřelilo jednu ARV160. Okamžitě jsem po výměně osadil do výhybky žárovky, ovšem i mně je jasné, že ta žárovka, i když má ve studeném stavu asi jen 2,5 ohmu, to celé rozhodí.
Děkuji za fundované odpovědi.

Web

40 ...editoval BlackRider (19. 5. 2012 9:25)

Re: Levný vejšky

Leoši tyhle by nemusely být špatný. Před pár lety jsem jich objednával několik párů z partsexpress. Jsou to celkem solidní výškáče a velikostně by tam pasovaly. Též jsem měl myšlenku, že bych je použil koaxiálně s ARO xxx, jenže problém u tohoto uspořádání nevidím jen v chování mimo osu, ale i při přímým poslechu. Vznikají tam nepříjemný difrakce a na frekvenční odezvě je to dost slyšet (měření lepší nevidět big_smile). Došel jsem tehdá k závěru, že by bylo nejlepší si nechat na soustruhu vytočit "pouzdro" pro výškáč. Dokonce jsem k němu měl i nakreslený výkresy, jenže pak z toho sešlo. Kdybys o to měl zájem, pokusil bych se je najít (už je to nějákej pátek), popřípadě bych je nakreslil znova. Chce to ale šikovnýho soustružníka. Ideálně CNC soustruh, páč tvar toho puzdra je samozřejmě samej rádius a musí být děleno na 2 části. Já jsem to dokonce nedotáhl, protože si myslím, že to za vynaložený úsilí nestojí.

Edit: I když nevím, přece jen je to 3/4" kalota a moc příkonu nepobere. Abys je hned neodpálil. Mně se to nepodařilo. Jeden pár mám v autě a zatím dobrý (hlasitý poslech mi nevadí smile). Kmitačka je ve ferrofluidu, něco to vydrží, ale ne vše. big_smile

POSLECH: PreSonus AudioBox 22VSL / Zoom L-12 > NAD T754 / Senn. HD555 mod > miniDSP 4x10 HD > KEF iQ7SE custom