Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Ostatní technika » Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 27]

Téma: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Dělám doma pořádek v součástkách,jelikož se mě toho s postupem doby nashromáždilo víc než dost,většinu vůbec nevyužiju a ten zbytek co bych i využil v těch kvantech pak stejně nenajdu.Tak že část půjde z domu.
Nedávno tu někdo psal že např. svitky TC235 jsou hodně poruchové.Asi to nebudou jen ty jediné,starších obdobných typů mám mraky.
Poradí někdo znalý staršího sortimentu tesla,co se vyplatí ještě skladovat,co lze použít?
Vybral jsem typy od kterých toho mám nejvíc,dle foto:

http://sweb.cz/pjotr.603/IMG_0121.JPG

Napřed TESLA,první už zmiňovaný TC235,následuje TC279,potom nějaký tesla bez typového označení.
O dalších třech nic nevím,jen to že bývaly používané ve výrobcích tesly.
Poslední dva jsou značky "Remix" C210, nicméně jejich provedení ve mě moc důvěry nebudí.
Od všech mám desítky až stovky různých hodnot,i nepájených tak se mě to nechce všechno jen vyhodit.

Díky za každou odpověď.

(upravil sinclair 8. 1. 2009 15:28)

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Kromě těch TC235-237 je velmi dobře použitelné všechno, paradoxně nejlepší z toho jsou terylenové TC27x, přestože jsou relativně velké a všude nevejdou a pak DDR polystyren TGL5155 /čtvrtý a pátý shora/.
Na český polystyren TC281-284 /třetí shora, červeně, popř. modře i černě potištěné/ už bych si dal pozor, jsou dost staré a některé blbě skladované série trpěly značným přechoďákem mezi fólií a vývodem.
Šestý shora je také DDR MKT kondík, přesné označení TGL teď nevím, ale jsou to kondy pro obecné a nenáročné použití, mají dost velké tolerance.
REMIX C210 nejsou špatné, jsou to maďarské MKT kondy a dost málo poruchové.
Měřit a měřit, TC235 rovnou vyházet. Nejsou totiž zboku svařené, navlhají a mění kapacitu jak se jim zrovna zachce. Schválně si dej jeden TC235 na můstek, vynuluj a pak ho zmáčkni v prstech, budeš se divit.
Tyhle kondy byly zamýšlené jako náhrada za praskající hovňáky, ale bylo to z bláta do louže.

Web

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Díky moc za vyčerpávající odpověd.Mě právě připadaly na bocích ne právě dobře svařené ty C210,ale to je asi jen můj dojem.

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Ty Tesla TC27x jsou taky problémové, dělaly se v Hrabové a některé série trpěly svody.

Obecně spousta těch kondů, včetně Remixů, mohou člověka velmi nepříjemně vypéct, zvlášť při podivném skladování na dvoře u některých součástkových šejdířů. Pokud ty kondy nemají svařené vývody k fólii, začnou časem zlobit, pokud jsou v obvodech s malým napětím.

Web

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Ale nemel, jak můžou mít svody, když je to plasťák, s přivařenýma vývodama a ještě k tomu zalitý epoxidem ???
Namontoval jsem jich už stovky, dávám je při restaurování starých aparátů místo papírových epoxiďáků TC191-195, protože vypadají hodně podobně, nikdy jsem nenarazil na jediný, co by měl svod. Je to principiální blbost.
Leda by ve výrobě před zálivkou epoxidem do kondu někdo nachcal, to možná jo...

Web

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Ahoj,potřeboval bych pomoct rozluštit starší kondy: jeden má ozn.100  M  asi skleněný váleček pr.4,délka 10,axiální vývody
umístěné spíš na kraji/ne přímo v ose.Asi nějaká stará Tesla nebo NDR 100p-ale nevím napětí,druhý ozn. 4n7,pod tím J,pod tím
M něco malé N ,pr.5,délka 15 ,axialní vývody umístěné stejně,4n7  -rovněž nevím napětí.
Pokud by jste někdo věděl na jaké napětí jsou,písněte,rád bych je použil v kytar.el.zesíku jako rc členy v anod. a vazebním obvodu,
tak jestli to zvládnou....
Díky za pomoc,příp odkaz

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Co kdybys to vyfotil?

(upravil BV 28. 1. 2022 18:17)

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Značenie napätia
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na … 929#466929

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

No když to jinak nepůjde,tak až se dostaví někdo se slušným mobilem tak to zkusím.Ale myslím,že ta napětí
jsou zakodovana tím písmenem za hodnotou,už jsem s tím dlouho nedělal .
U toho 4n7 mám pozn.v sáčku že je na 400v,ale ruku do ohně za to nedám,je to dlouho a mohlo se to poplést.
zatím dík

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Písmeno je tolerancia,  M 20%, K 10% a J 5% .

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Díky za odkaz,už jsem to našel,psal jsem souběžně.Jo ,na tom 4n7 je ještě černá tečka,takže snad 630,
ten 100p má jedno čelo při určitém úhlu pohledu spíš růžové,takže asi 160.
No ještě to za světla prohlídnu...Díky

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Nechat si všechny, místa moc nezaberou...dneska vyhodíš - zejtra budeš marně shánět.
Republika chudne, pamatuj.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Někde jsem viděl video, že může záležet na polaritě foliáků. Co se týká náchylnosti na rušení.
Tady
https://www.youtube.com/watch?v=BnR_DLd1PDI

(upravil Xhibit 11. 11. 2022 12:00)

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Co polykarbonátové dielektrikum u kondenzátorů, je to použitelné na audio? Našel jsem doma historické kousky WIMA MKB 5 ,viz. foto níže. A nemůžu k tomu dohledat moc informací.. Snad jen že jsou přesné, teplotně stabilní, používali se v měřících obvodech..

https://img37.rajce.idnes.cz/d3701/18/18192/18192642_55521bab4bd24653b08c841baeb70027/images/MKB5.jpg?ver=0

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Jsou, do filtrů ap.

Web

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Zeptám se ještě jinak, při jejich použití jako vazebních, třeba vstup zesíku, získám něco oproti klasickým MKP? Nevím jaký má toto dielektrikum ztrátový činitel, nedaří se mi to najít.. Co akorát nacházím, tak odkazy na prodejce na ebay, kde je to samozřejmě "audiofilní" a tím pádem taky náležitě drahý kondenzátor..

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Myslim si ze je to zrovnatelne. Nechces sa nejakych zbavit? smile

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Mám jich jen 8ks, tak že asi spíš ne.. Kdybys moc chtěl, tak 2ks pustím, ale to asi nemá cenu posílat.

(upravil therion 25. 1. 2023 7:04)

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

O degradaci svitkovych kondu:  https://dspace.cvut.cz/bitstream/handle … equence=-1

Re: Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Lehce jsem to prošel, podle toho už 50 let nemá hrát 90 let stará dvoulampovka, kterou jsem loni zase odzkoušel (původní lampy philips) prvních 40 let byla v provozu 12h denně... Asi čím novější součástky, tím horší.

Příspěvky [1 až 20 z 27]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Ostatní technika » Staré svitkové kondenzátory a jejich použitelnost

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£