Téma: SymAsym 5

Ahoj, oživujem prave symasym 5, http://www.lf-pro.net/mbittner/Sym5_Web … asym5.html s koncovími tranzistormy 2SC5200 a 2SA1943 od toshiby, budiče MJE15030/31 su orginal od ONs.
Napájanie je zo 100VA toroidu 2x22-23VAC, za filtráciou pri nezaťaženom stave je 32-33V (na vinutie), po zaťažení klesne napätie až o 8V (na vinutie) , z 60V na 46V, odporučane je 70V, filtrácia v zdroji je 2x4,7mF(na vinutie).Kludový prúd je nastavený na 60mA a je zhodný s + aj - vetvou. Problém je ten, že pri záťaži 8R/100W som sa dostal len po 13V(21W). A dalej začalo skreslovať v podobe lichobežníka a dalej až na obdlznik, skresluje v obydvoch polvlnách rovnako. Vstupný signál je 200mV pri 1130Hz, pri vyššom vst. signále začne skreslovať v podobe popisanej vyššie.
V čom môže byť teda chyba ,nedostatočným napájaním?

Dik

(upravil pistole 22. 12. 2008 19:46)

Re: SymAsym 5

Hele není to "skreslovanie v podobe lichobežníka" náhodou LIMITACE ?? wink

takže změř při tom stavu kdy ti to nastává napětí za pojistkama !! Ulim (peak -nikoliv efektivní hodnota) by mělo být asi napětí na šínách mínus cca 5-6 V v každý půlvlně.
a to napětí na obdélníku je měřeno škopkem nebo voltmetrem??

Re: SymAsym 5

merané je aj skopom aj voltmetrom
Merať mám v okamžiku ked začína limitovať alebo tesne predlimitáciou za poistkami oproti zemi? A nepocopil som čo je šínách
"napětí na šínách mínus cca 5-6 V v každý půlvlně"

(upravil Vasi 22. 12. 2008 20:37)

Re: SymAsym 5

Hele ono to je vcelku jasny. Pri 2x30V dostanes zhruba tak 50W do 4ohmu, do 8ohmu to bude priblizne polovina tzn 25W, kdyz odectes pokles napeti pri zatizeni, tak to skoro i vychazi...
No vlastne sis odpovedel sam -:)

Web

(upravil dodik 22. 12. 2008 20:54)

Re: SymAsym 5

Vasi, pri 4R záťaži je napätie na výstupe 8,8V takže výkon opäť 20W. Napetie pri 4R padlo zo 60V na 40V takže pokles na vetvu je 10V je to normálne, ako by sa dala zvýšiť stabilita alebo v čom je ten problém?

Tu su niektore parametre zo stranky:

Power into 8ohm: 60 watts
Power into 4ohm: 100 watts
Gain: 32dB (~1:40)  full output at 0.7v input (0.5v rms)
Supply voltage: +/- 36v

Re: SymAsym 5

takhle se to nedá počítat jestli ti padlo napětí z 30V na šínách na 20V tak limitovat to bude někde na 15V - a jsi doma co chceš... ? máš měkký trafo.

Re: SymAsym 5

Přesně tak. A nepřímo sis Dodiku ověřil korektní chování tohoto zesilovače v limitaci, což je fajn.

Web

Re: SymAsym 5

JJ, takže to skusim na torodide čo mam akurat doma 2x28V/500VA a tiež na 2x24/600VA a kvalitnú filtráciu 10mF Nippony

Re: SymAsym 5

Použil som tentoraz 500VA 2x27V toroid a výkon sa zvýšil z 20W na 36W, na vystupe 12V pri 4R, napetie medzi + a - naprazdno 71V po zaťažení 48,5V , takže zase nemá plné napájanie, neviem čo to s tými toroidami je smile ešte použijem toroid od Aldaxu Tr2A t.j.. tuším 2x30V 120VA

Re: SymAsym 5

Niekde sa Ti v napájaní tratí moc veľké napätie, máš tam nejaký odpor, zisti kde. Diódy máš aké?

Web

Re: SymAsym 5

Jak tlustý dráty používáš na to napájení? Není nakonec třeba průser v zásuvce (přechoďák)?

Web

Re: SymAsym 5

Ano to napätie sa tam naozaj niekde stráce, 10V je naozaj vela, káble od filtrácie sú čisto testovacie s krokosvorkami, tie čo idú od torodidu sú už poriadne tak tam problém neviím, vymením teda tie za filtráciou. Neviem, môže byť ten pokles U aj nekvalitnými koncovími tranzistormi?

Re: SymAsym 5

Koncoví ? Kdový.... ach Bože, ta dnešní mládež.... mad

Re: SymAsym 5

se nečil Pavle , třeba na SK v rámci nového jazykového zákona změnili pravidla pravopisu wink

Re: SymAsym 5

Takže po zvýšení napájania na +-35V po zaťažení som z toho dostal 18V/4R 80W (stihol som testovať od 1-16kHz sin.), takže v celku zatial spokojný, nakoniec tam pri dalších testoch niečo ruplo odpalovalo poistky, nakoniec mi preletelo na druhy koniec izby kusok z tranzistora SA1943 smile, takže dalej nemôžem konštatovať čo to spôsobilo, asi zvýšenie napätia v splopráci s nekvalitným-neorginálnym tranzistorom a dá sa uvažovať aj o vine skrate na vystupe.

kazzatel, to nie len mládež!

Re: SymAsym 5

Dodiku, tak jak to cele dopadlo?

Web

Re: SymAsym 5

ahoj,
nový toroid od tronicu som si dal navinuť s parametrami 2x28V 2A naprázdno. Meranie pri zaťažení 4R 1kHz som dostal opäť 12Vac, na poistke oproti gnd som nameral len 33Vdc.

Re: SymAsym 5

čím to měříš?

Web

Re: SymAsym 5

odčítal som z obrazovky osciloskopu

Re: SymAsym 5

Vymenil som  pôvodný generator(niaky maly diy) za GENERATOR ZO ZVUKOVKY PC a dostal som sa na 20V, merané pri 50Hz a 1kHz so záťažami 8R a 16R. To bude asi maximum čo z toho dostanem.