Téma: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

Chcem postavit aktivny sub na doma ku kompu na hranie hier pocuvanie hudby a sem tam na vonku v lete ako subac na domace kino na vonku ked pustam filmy na projektore a premyslam nad niecim takymto:

Kappa 15LF v bedni s objemom 130litrov, s bassreflexom naladenym na cca 45Hz. Skrinka kocka z 19-32mm drevotriesky (este neviem aky material pouzijem) repro namierene do zeme a skrinka na cca 5-8cm vysokych nozkach z hranolov a bassreflex na bocnej stene.

Ako zosik som premyslal nad http://www.monacor.sk/catalogue-product … SubKtg=317
a k nemu nejaky 600-700W toroid co da 12V striedavych naprazno cize po usmerneni to bude tak 16V a filtracia cca 50 000-100 000uF.
S tym zosilovacom mam skusenosti a je cenovo velmi dostupny preto volim ten...pripadne co ine by ste lepsie doporucili v cenovej kategorii do 5000Sk ?(myslene vratane trafa)

Takze:
1)co by ste zmenili ?
2)kde sa daju dostupne zohnat bassreflexove natrubky s priemerom VACSIM ako 10cm s peknym zaoblenim ?
3)cim vytlmit steny tej reprobedne ? mam k dispozicii taky molitan s cca 3-4cm velkymi ihlanovymi vystupkami, bolo by to vhodne ?
4)umiestnit tlmenie aj okolo bassreflexovej rury ? myslim omotat tu ruru nejakym runom, aky to ma vplyv ?
5)Aky iny lepsi zosilovac v cenovej kategorii do 5000Sk by sa dal zohnat ako ten co som uviedol vyssie ?
6)Ako inak by ste ladili bassreflex ?

Za vsetky komenty a rady vopred dakujem!

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

1)jiný repro- když už profi tak třeba 12LX60 když hifi tak třeba to co mám já i mirulu LAB12
2)s tím zesilovačem jeto blbost. za podobný prachy bez trafa a zdroje budeš mít třeba SPV250 která musí na suba bohatě stačit!
3) čím tlustší dřevo, tím lepší smile
4) tlumení nebude nejspíš u SW potřeba
5) tlumení okolo BR jen pokud to zahrneš v simulaci nebo podle poslechových zkouškách uznáš za vhodné ho tam mít
6) sorry za číslování

Web

(upravil Wili 25. 11. 2008 21:55)

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

No prave, ze hifika nechcem velmi, nemam rad velmi hifi, hoci zbytok zostavy bude tvorit 7 hifi bedniciek s nejakymi 13cm sterdobasacikmi to este nemam domyslene ale na basy chcem profika, neviem ale mne to viac sedi na basy, proste profi bass ma taky spravny "razant" a presny zvuk, hifi je skor rozmazany a nezda sa mi az tak presny ako u profi a to ja nemam rad = to je len moj subjektivny nazor. Sice Lab12 je trieda to uznavam a v nizsom pasme sa priblizuje tej kappe, ale aj tak ... neviem no, aj plocha membrany ma presviedca ku kappe. Co si myslia ostatni ? a k tomu zosiku si myslim ze: 250W aldax skor nie, je to drahe a da to len 250W do 4 ohmov, kappa ma 8 cize bolo by to este menej, to si za tu cenu postavim uz 600W leacha (2 v mostiku) aj s chladicmi aj s ON-koncakmi, ale staviat sa mi velmi nechce, chcel som skor nieco hotove aby s tym nebola babracka a zase vrtat sa s vyhybkou, panelom chladenim ako to natrepat do boxu atd... Co ine by sa este dalo vymysliet ?

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

auto zosilnovac doma... no to som este nevidel. Tych 700W čo tam na tom zosiku pise je len vysnivanych a Aldaxu ani vykonovo ani kvalitativne nesiaha po clenky.

(upravil Wili 25. 11. 2008 23:53)

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

tych 700 co tam pisu je hudobny to je jasne, ak by si si ale precital datasheet dozvedel by si sa spravny udaj(500W@4ohm v mostiku) ratam ze to da tak cca 300-350W@8Ohm. Mal som doma presne ten isty zosik ale od neho slabsiu verziu co davala 220W@4Ohm mal som to s 250W toroidom a nameral som 180W sin. do 8 Ohmov takze az taka sracka to nebude, mal som ho doma cca 5 rokov a stale hral akoby bol novy, ked som to prazil od rana do rana niekedy mal chladic cca 70-80 stupnov a slapalo to a hralo to fakt besno, mozno vdaka citlivosti repraku, mal som na tom deltu15lf. Tak som myslel ze tento zosik by mohol hrat teda minimalne 2x tak lepsie...neviem no, nechcem ho obhajovat, aj ked to robim prave, ale chcem zvazit vsetky mozne varianty...ale je to v podstate hotovy koncak aj s vyhybkou, predzosilovacom atd za 3500Sk ho mozem kupit novy... k tomu len dam trafo co mam doma na halogenky 600W 11,5V + kupim usmernovaciu kocku no a slo by to a bolo by to relativne lacne riesenie. Ak by som sa pustal do nejakeho Aldaxu, leachu alebo niecoho podobneho, vysledok by bol mozno podobny pripadne a kusok lepsi a stalo by to hafo penazi a nehovoriac o kope roboty, este dalsie investicie na vyhybku a panel atd a doplnky tiez niesu lacny spas a potom by sa to vysplhalo az niekam k 7k za zosilovac a to nechcem. Ked som tak pozeral na Aldaxe tak SPD400 ma 400W do 4 Ohmov a stoji cca 4000Sk + zdroj by chcel nejakych 500-1000Sk a trafo cca 2000Sk, vyhybka, panel chladic doplnky cca 1-2k a zosik by sa vysplhal niekde k 9000Sk a uz by som bol cenovo niekde uplne inde. Podla mna by zase to spv250 bolo na kapu malo...neviem no, nemam s nim skusenosti ale koncak s napajanim +-60V podla mna neurobi nic extra s dvoma parmi konc. tranzistorov.

(upravil marecek1984 26. 11. 2008 0:04)

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

evidentne vidiet ze nevies o com rozpravas, aldax 250 da v spicke 380W a su tam pouzite kvalitne znackove suciastky a hlavne kondy. Kup si 250, k nemu bazarovy toroid(ked nechces preplacat),subjunior a mas zos na cely zivot. Ja ho mam doma v sube s Beymou 12LX60 a ti vravim ze vykon zosiku pri takej citlivosti nevyuzijem ani na 50% (nieze by som ho neskusal naplno smile ).
A za 3500 nekupis kvalitny a novy (700W smile )autozos hoci by si sa po...l. A dokonca to nema ani subsonic a pri napajani 16V nevydrzi ani tolko.

(upravil Wili 26. 11. 2008 0:44)

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

ano SPV250 da v spicke 380W ale do ----->4 ohm<----- aj sinus by podla mna dal 300W@4ohm ak sa vysponuje nadoraz... ale kolko asi tak podla teba da v "spicke" do 8 ohm ? ja to typujem odhadom na cca 200W sinus do 8ohm max. pripadne spicku by dal tych 250W do 8mich, zalezalo by od zdroja a kedy by zacal zos. orezavat sinusovku, ale to je aj tak malo podla mna.

K tomu autozosiku, nezastavam sa ho ja som to napisal len ako moznost, a i.  16V som pisal naprazno a to ti vydrzi kazdy jeden autozosilovac, no pri zatazeni ked si "pumpne" cez 40A-45A napatie velmi rychlo klesne a o 16V sa hovorit neda...Sinclair by ti vedel o autozosilovacoch povedat svoje, on na testovanie ma tusim 100A zdroj alebo tusim cosi take big_smile

A ako k tej reprobedni? je to dobre naladene alebo by ste nieco zmenili ? Ak by som natrubok naladil na 39Hz ten pokles by az tak nevadil?

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

Wili

Kappu 15 na doma? Vic nez 200W sinus pro profika s citlivosti dost pres 90db? Dohromady k bednickam s 13cm basaciky, ktere maji citlivost nekde kolem 80db? Jsi hluchy nebo navedeny? Basovy autohifi blazen - kdyz jsi uvazoval o autozesu?

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

Nie, ale ako som pisal vyssie, neviem ci si cital, ale pisal som ze to chcem aj na vonku nie len na doma...A som zvyknuty na profi sneky so stovkami wattov ktore maju cez 100dB citlivost a hodne cez nu a niekedy aj to je akurat. A nie niesom autohifik ani nic podobne, lol big_smile ja som skor za veci z diskretnych suciastok, ten autozos som navrhol len ako variantu z toho dovodu ze ma vsetko v sebe tym padom netreba nic robit a ako s jedinym autozosom mam s nim skusenost a videl som ho rozobrany a viem co je v nom a viem ze to neje ziadne IO ale normalny tranzistorak s menicom nic viac...Chcel som este ake varianty by sa dali pouzit, ale ano 200W koncak mi pride malo na kappu - moj subjektivny nazor. Ked uz nieco robim tak chcem aby to slo na viac ako 1/2 mozneho co to da... aspon logika mi tak vravi big_smile no uvidim este co vydumem,

No ale ako k tomu ladeniu BR, je to ok ? co by sa dalo zmenit/zlepsit ?

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

K15LF 130/45 je v pořádku, pro tvoje použití bys mohl s laděním i níž, klidně 40Hz.

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

Tohle HB-čko má naměřených 333W/4R. Šířilo se to po autohifi z nějakýho testu, myslím.

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

dik, este jedna vec... este nikdy som nevidel sub s 15" basakom namierenym do zeme, cca ako vysoko to postavit na nozky aby to bolo ok ? aby obvod okolo bedne cize plocha otvorov medzi zemou a hranou boxu bola rovnaka pripadne vacsia ako plocha membrana kappy? potom by to bolo ok ? Cize vychadza to na cca 5-6cm od zeme, bude to stacit ?

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

já bych to dal alespoň na 10 cm.
ještě bych chtěl vědět, jak kvalitní jsi slyšel hifi basáky /subbasy ?
jen jestli si neděláš obrázek podle  nějakýho huhlajícího se měniče třeba Hadex nebo 312 ve více jak 100litrech a podobně smile

Web

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

to chyna.cz: heh to teda nie big_smile hifi ja nerad, hlavne co sa basov tyka, mne to pride take akesi ja to neviem popisat... proste ano ma to dynamiku a vsetko ale cosi tomu chyba a u profi repro to je ine, tam to ma smrnc ak je vsetko dobre zladene ako ma byt a pride mi to aspon podla mojho subjektivneho hladiska tak ze aj ked ma profi sub sice fr rozsah len od 50Hz hore aj tak mi to pride niekedy hlbsie ako hifi to len moj nazor... heh a ano pocul som uz vsetko mozne neboj sa big_smile od cinakov za 100Sk az po PDecka v hornach. Len som chcel prediskutovat ako to je s tou kappou v sube ako to naladit aby sa z toho dalo vytazit maximum.

Inak nemate niekto nejaky figel ako vyrobit doma peknu zaoblenu BR ruru ? big_smile Jedine co ma logicky napada je teplovzdusnou pistolou nahriat novodurovu ruru ale zohriat ju az uplne totalne do makka a potom to z vrchu na hrane stlacit a mozno by sa to roztiahlo do takeho lievika (ak by sa to nepretrhlo) no a potom by sa to uz len prelakovalo na cierno. Neskusal niekto nieco take ? Pripadne co ine sa da vymysliet ? lebo zohnat vzhladovo peknu BR ruru so zaoblenim a s priemerom vacsim ako je 10-12 cm je myslim nemozne.

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

K tomu nastriekaniu plastu : po čase tá farba zíde aj sama. Na to aby to malo naozaj trvácnosť treba použiť zmäkčovač (neviem ako sa to volá odborne), vtedy tá farba prenikne do štruktúry plastu a už na ňom naozaj drží.A ten zmäkčovač rozhodne nieje lacný. Takže buď ten BR kúp, alebo urob štrbinu.

BTW: marecek, tak 250W aldax + 12LX60 doma na plné gule hej? To by som si rád vypočul. Dosť o tom pochybujem.

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

NEONI: O čem pochybuješ?

Web

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

V byte (alebo dome) na plno vybudená SPV250ka, ktorá to ženie do 12LX60.Buď to nemal vybudené na plno alebo je hluchý ako delostrelecký kôň. Ja som teda dosť ohučaný zo slúchadiel, ale v obývačke pri sube s citlivosťou 89 dB, ktorú kàmi 100W koniec, nevydržím sedieť ani 15 min, keď to ide cca na polovicu, a to je ten sub 4 metre odo mňa.

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

On asi myslel tak jednu skladbu wink  Možná se pletu.
Když si já pustím subík hooodně nahlas, tak fakt jednu max. dvě skladby.

Web

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

Počas jednej skladby by vykrvácal cez uši tongue

Re: aktivny sub na hudbu/domace kino/hry

Možno (určite ) nebol naplno, ale skusal som to pokiaľ to zvladnem a i to len na cca 5sekund smile nieje este rozohraný a nemam potrebný kvalitný zdroj zvuku, tak si ho este poriadne nevychutnávam.