Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » PA a zvukařina » Přenosná aktivní bednička - reproduktory + zlepšení?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [14]

Téma: Přenosná aktivní bednička - reproduktory + zlepšení?

Zdravím nadšence smile

Už dlouho přemýšlím o projektu malé přenosné aktivní reproduktorové "soustavy" - něco ve stylu kytarového komba o jednom případně dvou reproduktorech.

Požadavky na skříň a výběr reproduktorů jsou oproti ostatním projektům i zde na audiowebu dosti specifické, proto se chci poradit s odborníky...

Má se jednat o otevřenou ozvučnici - vnitřní rozměry (v x š x h = 275x250x120mm; poměr stran spočítán podle publikace pana L. Svobody a M. Štefana) a z lehkého dřeva - předpokládám že dřevotříska je pro přenosné kombíčko příliš těžká. Odhaduji, že tloušťka 10mm by měla stačit.

Reproduktor by měl zvládat široké spektrum druhů hudby a dělat "co největší kravál" s přijatelnou kvalitou.
Technicky by tedy měl mít pokud možno co nejvyšší citlivost, co nejmenší váhu, rezonanční kmitočet kolem 100Hz (kvůli ozvučnici) a má být připojen na zesilovač IO TDA2005 v můstkovém zapojení o výkonu 20W@4ohm. Měl by mít co nejširší směrovou charakteristiku a kmitočtový rozsah.

Sám se rozhoduji mezi ARX-130-20 nebo ARZ 6604, ale právě s reproduktory si nejsem vůbec jist a velmi tápu, proto bych velice uvítal nějaké alternativy, případně pokud to bude v možnostech zesilovače tak dvě pásma, ale reproduktory by se měly vejít do malé skříně. Středobas + výška by asi nebyla na škodu. TVM není podmínkou.

Mé praktické zkušenosti s tvorbou reproduktorových soustav nejsou příliš veliké, a řídím se pouze parametry, prakticky sem ani jeden z uvedených reproduktorů neslyšel a nedokážu si vůbec představit jak to bude hrát.

Doufám, že jste můj dotaz dočetli až sem. Předem děkuji za váš čas, Maňas.

(upravil lada 30. 5. 2007 18:05)

Re: Přenosná aktivní bednička - reproduktory + zlepšení?

Pro draze získaný výkon z baterky je ARX necitlivá mrcha a ARZ na tom není o moc lépe. Zkusil bych asi něco jako Beyma 8AG/N. Nebo sehnat některé ty staré tesláky (ze školního rozhlasu?), na zdroje a parametry jsou tu někteří experti. Jako materiál bedny bude pro malou tloušťku vhodná překližka.


Podobné věci se řešily tu: http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=343 a http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=552

Re: Přenosná aktivní bednička - reproduktory + zlepšení?

Tvojim rozmerom sa mi vidí ako vhodný klasický plastový školský rozhlas. Má v sebe 20cm repro, 4ohm 5W, citlivosť okolo 95?dB. ARO689 tuším a podobne.

Web

Re: Přenosná aktivní bednička - reproduktory + zlepšení?

no válí se mi tu jeden ARO 667, což mu takhle trošku posílit spodní kmitočty něčím houževnatějším?

Re: Přenosná aktivní bednička - reproduktory + zlepšení?

Stejně s nějakýma střeďákama neuděláš tak dobré akce, jako já se svýma Creative P580 smile
Na chatě, kde se chlastá, nikoho nezajímají neostré basy a díra mezi subem a satelitama. Nacpu to celé do tašky a je to ready.

Re: Přenosná aktivní bednička - reproduktory + zlepšení?

hlavní myšlenkou otevřené ozvučnice je v tomto případě nenáročnost na prostor, tzn pokud přepravuju bednu v batohu, můžu objem vyplnit tričkama, ponožkama a dalšíma věcma, což žádné SuperBass, MrtěBass nebo dokonce Kur*aBass komerční soustavy nesplňují wink

(upravil Lachim 30. 5. 2007 21:28)

Re: Přenosná aktivní bednička - reproduktory + zlepšení?

Já bych šel do té Beymy 8AG/N. Už jsem to tu někde psal,takže znovu. Mám kombo na akustiku i lektriku  s Beyma 10AG/N a používám to právě i na takové GardenParty nebo když třeba štukuju a maluju wink)
A hraje to fakt dobře. Jen je to dost citlivý repro a těch 10 mm preglajky by nemuselo stačit. Nešetři a dej tlustší,určitě tě těch pár deka nezabije,nebude to rezonovat (mám z 10 mm jen zadek s dírou a už bych to nedělal,fouká tam jako sviňa a krapet to drnčí) a bude to nerozbitný. Ještě tomu dej zepředu pořádnej Grill,zapust čudlíky (jinak je v afektu ukopneš) a uvidíš,že to bude gut.
  Tož tak

Jj,a kdyby to jen trošku šlo,tak zvětši bedýnku. Sice u "otevřenky" to tak neva,ale zesilovač (pokud ho tam budeš cpát) zabere svoje,trafo taky něco má...

(upravil manas 30. 5. 2007 21:44)

Re: Přenosná aktivní bednička - reproduktory + zlepšení?

No já nevím, když sem porovnával charakteristiky Beymy 8AG/N a TVM ARZ 6604 tak si nemůžu pomoct ale Tesla z toho pořád vychází líp. Nebo na to nemám tak hledět? smile

A kde se vůbec dá v našich končinách Beyma sehnat? Nic sem nenašel, aspoň teda na internetu...

edit: zesilovač a trafo apod je zase miniaturizační kapitola sama pro sebe. Každopádně nějakej centimetr se najde kdyby něco

Re: Přenosná aktivní bednička - reproduktory + zlepšení?

Na charky ser... Hlavně koukej na citlivost.

(upravil manas 30. 5. 2007 21:48)

Re: Přenosná aktivní bednička - reproduktory + zlepšení?

Citlivost je udávaná SPL z charakteristiky ne?
Beyma si ty udávaný 3dB akorát honí na desítkách khz, ale Tesla má charakteristiku vyrovnanější a co se výše týče, moc daleko od sebe nejsou...imho

(upravil Lachim 30. 5. 2007 22:12)

Re: Přenosná aktivní bednička - reproduktory + zlepšení?

Jak říká Frank,ser na charku. V té otevřence je všechno jinak. Citlivost především a pak to další


Zkus kouknout po BEYMách na www.muzikant.cz
nevim jsetli tu Beyma 8AG/N mají,ale třeba ti ji objednaj

Re: Přenosná aktivní bednička - reproduktory + zlepšení?

takovýho fajnovýho repráčku je pro TDA2005 škoda, ale začíná se mi líbit wink

Re: Přenosná aktivní bednička - reproduktory + zlepšení?

Tady můžeš vidět 8AG/N a ARZ 6608 ve stejném měřítku. Beyma je cca o 3dB citlivější, celkově vyrovnanější a jde víc do výšek. Pokud by byla na středovýškách jedovatější přidal bych jí jednoduchý filtřík, někde v tomhle gigathreadu.

Re: Přenosná aktivní bednička - reproduktory + zlepšení?

Týýýýo,hezky Antonio. Kdes to vyhrabal? Velmi pěkný (na němce wink )

Příspěvky [14]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Přenosná aktivní bednička - reproduktory + zlepšení?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£