Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

martyy, tyhle BD317 pocházejí z GESu. MEV jsou Maďaři, nějací pohrobci Tungsramu, je to Magyar Elektronik Cosi, neumím maďarsky. Mají dost malou betu při vyšších proudech /jen kolem 20 při 8A/, závěr dostatečný přes 140V. Takže fungují dobře tam, kde je festovní buzení - používal jsem je například bez problémů v SDA200 a slušně chodily i v AUJ637.
Je to hodně starý model tranzistoru, charakterem tak trochu podobný 2N3055 až na poněkud vyšší Uceo.

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Díky za popis, mám tu na opravu zesilovač ve kterém to střelilo. Chci to nahradit KD3773, je to možné (v úvahu přichází ještě KD503...) ?

trochu OT: Když už si zmínil tu SDA 200...jaký je vlastně rozdíl mezi ní a SDA350? Manuál i schéma jsou stejné...je tam nějaký podstatnější rozdíl, než vyměřené budiče a případné festovnější koncáky? Stavět to nebudu, jen mě to nedávno napadlo.

(upravil sinclair 29. 7. 2009 23:35)

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Dej tam radši ty KD3773.
Mezi SDA200 a SDA350 není obvodového rozdílu, rozdíl je jen v jiných budičích a koncových tranzistorech.
Slavná firma SEAC do SDA200 jednu dobu cpala přeznačené KUY12 a i jinak byly ty stavebnice postavený na všelijak možně tříděných káefkách a levném výprodejním šrotu z Tipy.

Jedním z malých cílů Aldaxu bylo sestřelit a zlikvidovat darebácké firmy tohohle typu, což se nám v plné míře podařilo. Konkurovat EZK ani soupeřit s nimi nemůžeme, nicméně jsme si ukrojili dost slušný kus z koláče prodávaných diskrétních výkonových zesilovačů a subwooferových filtrů.
Všimněte si, že nic podobného, jako je například SubSenior nebo Audioswitch nikdo nenabízí. Je to drahé, náročné na materiál a měli by na tom hovno vejvar...
My to nabízíme, protože chceme vždy tvořit kvalitnější alternativu k běžně prodávaným sračkám.
Největší vejvar je /podle spolehlivých špiónů/ kolem 300% na stavebnicích typu TDA7250+TIP142/147 a podobných. Stále ještě se nachází dosti blbů, kteří to kupují...

Nikdy by mě ani pod pohrůžkou zabití nikdo nedonutil zkonstruovat a prodávat korekční zesilovač s LM1036...

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

OT: Ha! Lidi, zkusme to z něj vyrazit! smile

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Sinclaire, šla by udělat úprava SubSeniora na stávající desce tak, že by měl pevně nastavený subsonic, horní propust jen druhého řádu s dvojitým potenciometrem a s běžným souběhem drah. Zcela by mi tak stačil. Potřeboval bych 3-4ks a tajně doufám v nějakou úsporu i přes zakázkovou úpravu.

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Methmane to nehrozí.
Celý se to zaprvé rozjede a za druhý do toho neseženeš poťáky, na subsonicu, na propusti i ekvalizéru jsou exponenciály, takže by sis je musel nechat udělat na zakázku, což by podle mého názoru vyšlo v tak malém počtu kusů dráž, než kdybys ten Senior nechal, jak je.
To jseš tak holá prdel člověče?
Dyť my z toho Senioru i tak máme skoro hovno, dyť jedno to Quattro stojí třiapůl kila...

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Ondro vážně ani omylem, ani kdybys mi šulína přivřel do svěráku a dal na něj fázi...
Já s tím švábem bohužel musel mít několikrát co do činění /byly použitý v jednom malém DK Magnat/ a od tý doby naprosto nechápu, jak někomu, natož tak mladým lidem se zdravým sluchem, může stačit tak málo kvality...

Web

(upravil marda 27. 8. 2009 19:46)

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Čím nahradit KF503 a KF517 v SDA500? Šuplík "nabízí" s vysokým závěrem jen 2N5401/2N5551.

"Oblíbené" MJE340/350 bych nahradil 2SB649A/2SD669A (závěr 160V). Děkuji.

(upravil sinclair 27. 8. 2009 20:02)

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

KF503/KF517 v SDA500 lze nahradit prakticky čímkoliv s Uce kolem 160V, Ic 50-100mA, rychlost není příliš důležitá, jsou to jenom tranzistory kaskódy, na kterých se drží téměř celé napájecí napětí, aby v diferenčních zeilovačích mohly být použity obyčejnské BCčka. Takže klidně to může být 2N5401/5551, 2N5416/2N3440, jistou dobu jsem tam dával i KF422/423 apod. Není to nic náročného.
MJE340/350 v SDA500 nahraď KF469/KF470 nebo BF471/BF472, ty japonce jsou zbytečně předimenzované, rychlé a obávám se, že je v originálu stejně neseženeš, potloukají se tu jen kusy od CDIL, což je hnus fialovej. Je třeba si uvědomit, že MJE340/350 tam nejsou jako budiče, je to rozkmiťák.
S káefky či bééfky na jejich místě lze zmenšit kompenzační kondenzátor /původně tuším 1n2/ až na 470-560pF a pohodlně tak získat o dost vyšší SR.
SDA500 s původním osazením a kompenzacemi dává při plném výkonu trojúhelník už na kmitočtu 16kHz.

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Značkové MJE340/350 má EZK... Onsemi...

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

MJE lze použít i od STM. Ověřil jsem je v jednom MOSFETovým zesu, trochu podobným DPA, chovalo se to mravně.

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Jestli MJE od ONSEMI nebo STM je mi jedno, zarážející je ten trojúhelník při plném výkonu už na kmitočtu 16kHz.

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Tak ten nesváděj na MJEčka, mě to s nima maká na 300 kHz plnej výkon.

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

S desetimegovejma trandama, jo? Phehehe...
No nicméně jest pravdou, že zesilovače SDA byly zbytečně a nepochopitelně zatlučené, speciálně ta SDA500.
Po výměně těch nablblých MJE za KFka a překompenzování to dávalo bez náznaků nestability dvojnásobnou slew rate.
MJE340/350 sice patří ke gold standardu nejméně tří firem, nicméně je to trand na hovno, mezi japoncema i korejcema najdu deset lepších párů...

1.  300V /nevyužitelných/
2.  0,5A /na rozkmit sice dost, ale na budič sakra málo/
3.  20,8W /v T0126 nevyužitelné/
4.  10MHz /na rozkmit zoufale málo, na budič sice dost, ale viz 2.

Web

(upravil opamp 29. 8. 2009 8:37)

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Leoši, měl jsem je jako budiče... před MOSFETama. Nečetl jsem #133, defakto mě ani nenapadlo, že to někdo může použít v rozkmitu smile

Ty průběhy bych snad ještě vyhrabal.

Web

(upravil sinclair 14. 10. 2009 5:33)

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Máme možnost /Aldax/ opatřit ze Slovenska nějaké množství originálně balených fetů typu TESLA KUN10.
Je to víceméně klíčový a nenahraditelný komponent ke stavbě poměrně slušného zesilovače VMOS60.
Nejsou zrovna levné, majitel si je vědom jejich historické a technické ceny, nicméně prodejní cena by se mohla při směšné marži Aldaxu pohybovat okolo 30-35Kč/ks.
Myslíte, že by bylo vhodné je zařadit do prodejního programu Aldaxu?

Časem bychom chtěli prodávat i nějakou plnohodnotnou náhradu tranzistorů KF469/470, protože ty nebudou navěky.

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Náhradu KF4.. má třeba Quart, Sanya 2SA1209/2SC2911 ...

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Mezi námi děvčaty - KFka mají okolo 60MHz a SA/SC víc, než dvojnásobek.
Je to náhrada nebo není ??? Co to bude dělat v obvodech, kde je to na těch 60MHz kompenzované a jak si s tím poradí lidi, co mají jen multimetr?
Ještě něco jsi mi chtěl poradit?

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

V DPA šlapou parádně, mnohem líp než 300MHz 2SA1540/... , jinde nezkoušeno..

Web

Re: Součástky -- vhodnost, sehnatelnost, náhrady

Mimochodem je doporučoval i sám Dudek...

Web