Téma: Napájení TDA2050V

Zdravím. dostala se mi pod ruce deska z EZK s TDA2050V, kde je přípustné napájecí napětí max 2x24. Já mám však zdroj 2x26. Tak se chci zeptat zda je to možný tak napájet nebo to nesnese. V katalagu je max 2x25V. Říkal sem si přihodit do napájení rezistory  a podle klidového proudu nastavit základní úbytek na těch 24, což, ale zas sníží dosažitelný výkon. Nebo by bylo řešení ve vložení jiného brouka se stejný zapojením, který to snese. Z řady TDA20XX má bohužel tento nejvyšší napájení. Otázkou tedy zůstává zda mu tedy dát těch 26? A nechci aby při špičce v síti se ten brouk prorazil, když i tak bude mít max napětí

Web

Re: Napájení TDA2050V

Místo TDA2050 bych tam dal LM1875, to má max. možné napájecí napětí +-30V. Už skoro rok jej používám namísto TDA2030 právě při napětí +-30V a je naprosto v pohodě. smile

Re: Napájení TDA2050V

To by šlo.

Web

Re: Napájení TDA2050V

LM1875 je pinově kompatibilní a má dokonce ještě vyšší maximální napájecí napětí ale není záhodno ho využívat. Při 30V (symetrických) je však povolený provoz jen do 8ohm zátěže (že Little? Máš to do osmi?). Maximum pro 4ohm zátěž je těch 25V. Záleží jak moc máš tvrdý zdroj a jak ti lítá impedance bedny jestli to bude do 4ohmů ještě OK nebo už ne, jak moc to hodláš kotlit, chlazení atd. Nemám rád používání součástek v mezním režimu. Zvláště když vím že když se staví zesilovač této kategorie tak se na ochrany kašle. Pak to trochu nevychytáš a můžeš dát reprákům vale.

(upravil little 9. 11. 2008 12:03)

Re: Napájení TDA2050V

Jak už jsem napsal výše. Používám jej už skoro rok při tomto napájení (jak jsi správně poznamenal) do zátěže 8 ohm a nevyskytnul se sebemenší problém. Impedance připojených bedýnek se pod 7 ohmů nedostane. Zdroj tvoří toroid z ALDAXu (120VA, 22V), usměrňovací kostka 25A, 4x4,7mF. Na jednom z kanálů tohoto zesíku jsem zkoušel i (v té době ještě pasivní) sub s ARN6618 s výslednou impedancí 4 ohmy. Zkoušel jsem jej opravdu do maximálně mezní situace, kdy již šváb omezoval výkon dodaný do zátěže (při větším proudovém nárazu se ozývalo typické "chrr" smile ). Funguje v pohodě dodnes. smile

EDIT: Nikoho nenabádám k tomu, aby provozoval IO na hraně s mezními parametry, jen předkládám své praktické zkušenosti. wink

(upravil wwsly 9. 11. 2008 12:03)

Re: Napájení TDA2050V

Trafo mám tvrdé při 2,5A klesne cca o 1V. Těch 26-25V je absoutní maximum co to trafo dá i s baterií z kondenzátorů. Takže by to mohlo snést ty 4ohm bedny, tuším že to jsou tesla 1054... s ochrannou se počítá, viz ořezaná verze z DPA. Osobně si myslím, že by i to TDA sneslo těch 26V, ale když se sít trochu zhoupne tak už to bude dost nebezpečný a do toho stavu nechci jít.

Web

Re: Napájení TDA2050V

Tak je to správně. Možná sneslo, možná ne - člověk nikdy neví a tak je lépe neriskovat. LMko to jistí.

Little proč když už si se obtěžoval s takovým pěkným zdrojem tak si nesáhnul raději po LM3886? Kvůli ceně nebo protože si měl už DPS na TDAčko?

Re: Napájení TDA2050V

Ne, především kvůli velikosti a jednoduchosti výsledné DPS, byla to vlastně součást povinné školní práce. smile O LM3886 jsem také uvažoval, ale k nenáročnému poslouchání v blízkosti PC mi to přijde jako zbytečný luxus.

(upravil wwsly 9. 11. 2008 13:46)

Re: Napájení TDA2050V

Ono by se dalo risknout vzhledem k tomu, že tam budou i ochranny. A navíc to bude na jednom trafu i dvěma LM3886T, takže těch 26V tam bude jen pokud nebudou buzeny LMka.

edit Little přesně tak. Když mám monitory 0,5 metru před sebou stačí i to TDA/LM18.. Navíc spodky jedou na Lm3886

Web

Re: Napájení TDA2050V

No jo, LM3886 je o hrozně moc složitější. Hlavně ta DPS na kterou se válí mraky návrhů na Netu a na kterou bych byl schopný navrhnout slušnou DPS i ráno když vstanu (ráno mi to nemyslí - nefunguju). Hlavně mi to jako luxus nepřijde z hlediska rezerv (tam bych se pak asi vykašlal i na ochrany) jak tepelných, napěťových a hlavně bych asi těžko kdy dostal ten švábík do limitace.

wwsly - jestli je to na pohon výškové sekce aktivních soustav tak proč ne. Ale napájet to všechno z jednoho zdroje? A 4 ochrany?

(upravil wwsly 9. 11. 2008 14:10)

Re: Napájení TDA2050V

No proč ne? Trafo to bez problému utáhne,filtrace dle potřeby zvýší. 2x LM3886T + 2x TDA2050V. Počítám s tím, že to nikdy nepojede na plno. Nevidím proto důvod tam dávat další trafo. Jo a ještě tam budou korekce s filtry na kterých právě pracuji.
Jo a bude to řešeno pasivně.

Web

(upravil little 9. 11. 2008 14:15)

Re: Napájení TDA2050V

Najdi mi v Eaglu 4.13 pouzdro s roztečí vývodů přesně jako má LM3886 a já Ti zatleskám. Podmínkou práce byl vlastní návrh DPSky z nějakého schématu, to jsem možná zapomněl zdůraznit. Víš Thalete, ono pokud nemáš příliš vysoké nároky na kvalitu a posloucháš na takovou hlasitost, při které se nepřekročí trvalý sinusový výkon 1W (zcela určitě), tak Ti je úplně jedno, jestli má ten šváb 25, nebo 68 wattů. Ohledně té limitace, jednalo se pouze o krátkodobý test, o nic víc. smile

(upravil wwsly 9. 11. 2008 14:18)

Re: Napájení TDA2050V

To pouzdro by mohl mít opamp
Nebo když mi poradíš tak i ty.

Web

(upravil Thales 9. 11. 2008 14:36)

Re: Napájení TDA2050V

V Eaglu se dá potřebné pouzdro vytvořit pokud tam není. A já si navrhuju DPS růčo - bez Eaglu. Tudíž je mi jedno jestli tam je a nebo není. Vlastní návrh DPS podle schematu není u něčeho tak jednoduchého (a nepříliš rychlého) žádný problém. Stačí jen dodržet pár zásad zejména co se týče zemí. Horší je to u rychlých a složitějších věcí.

Re: Napájení TDA2050V

No a nevíš jak ho dostat ven? Mám totiž projekt kde je pouzdro vytvořeno a pořeboval bych ho do jiného projektu.

Web

Re: Napájení TDA2050V

To nevím. Říkám že s Eaglem nedělám.

Re: Napájení TDA2050V

Little, ty taky,ne?

Web

(upravil little 9. 11. 2008 17:46)

Re: Napájení TDA2050V

S Eaglem už jsem bohužel pěkně dlouhou dobu nedělal.

Re: Napájení TDA2050V

chlapi nemáte někdo instalačku nějakého novějšího eagla(nejlépe plná)? já to mastím v LAYOUTU 4 big_smile a tam ta knihovna je hodně slabá !

Re: Napájení TDA2050V

nový eagle je na stránkách výrobce.....

Web