Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zlobivý potenciometr

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [12]

(upravil Dismembered 6. 11. 2008 16:05)

Téma: Zlobivý potenciometr

Ahoj všem,
zrovna mi přišel zesilovač a vůbec se mi nezdá jeho potenciometr - při otáčení z něj lezou v některých polohách
skřípavé zvuky, prostě drhne. Pak také při nízkých hlasitostech hraje levá strana výrazně více, než pravá. Dá se s tím
něco udělat? Díky za odpovědi.

Re: Zlobivý potenciometr

Honem si ten prispevek uprav, nez ti ostatni daji do tela. smile

Co je to za zes? Fotky, nejake udaje, kdes ho vzal...

Mam auto a zda se mi, ze netahne, co mam zkontrolovat?

(upravil Dismembered 6. 11. 2008 16:04)

Re: Zlobivý potenciometr

Aha, myslel jsem, že jsou principy zapojení stejné, tak se omlouvám. Jedná se o Advance Acoustic MAP 103.

Toto je jeho novější model http://www.advance-acoustic.com/en-product.php?id=35

Re: Zlobivý potenciometr

No a teď je úplně jasno. Použij postup "řešení na napravení problému se zlobivým potenciometrem" verze 01 - pro zesilovače s temným předním panelem, vážicím víc než 5kg. Pokud to nezabere, použij postup V1.27 nebo instruktážní video z youtube.

Web

Re: Zlobivý potenciometr

Vtipné, díky.

Re: Zlobivý potenciometr

Já bych to tak udělal, jestli Ty ne, za to nemohu....

Web

Re: Zlobivý potenciometr

Tak jsem to zkusil podle Tvého návodu a vážně to zabralo! Díky smile

Re: Zlobivý potenciometr

Já bych řekl, že ten knoflík někde drhne a ten poťák má hovno souběh.
Ale jinak docela pěkný, kde to prodávají za pětistovku ?

Re: Zlobivý potenciometr

Tak se asi žádná záhada nekoná, byl tam skřípnutý drátek pravděpodobně vinou přepravy.

Re: Zlobivý potenciometr

No vidíš, vizuální prohlídka je bod 3 postupu, hned po zaklínání a sundání krytu smile

Web

(upravil Dismembered 6. 11. 2008 19:03)

Re: Zlobivý potenciometr

Nerad se v takových věcech vrtám, proto jsem se raději zeptal. Závada je odstraněna a zesilovač mi dělá svým přednesem
radost. Souběh potenciometru asi opravdu není ideální, nicméně mám dost netypické bedny - 92dB citlivost  a 4Ohm impedanci.
Na 8Ohm by si toho asi nikdo nevšiml, poněvadž by bylo nutné vytočit kolečko o něco více. Takhle s defaultním nastavením
zvukovky na -10dB se při nastavení hlasitosti na trojku v pokoji prakticky nedá být, takže jsem stáhnul zvukovku o 15dB a už špatný souběh
prakticky není slyšet.
Díky všem za rady a omlouvám se pokud jsem někoho naštval, nebyl to úmysl.

(upravil sinclair 7. 11. 2008 9:53)

Re: Zlobivý potenciometr

Ano, takto je to řešitelné u spousty analogových a klasicky uspořádaných zesilovačů - úprava úrovňového diagramu snížením citlivosti vstupů, nejlépe snížením citlivosti koncových stupňů, pokud si to ovšem např. korekční obvody nechají líbit. Současně tak lze získat téměř zadarmo i o dost lepší odstup a již zmíněný zlepšený souběh potenciometru hlasitosti.
Druhá cesta je zatížit potenciometru hlasitosti běžec a to tak, že hodně. To si někteří schválně vyzkoušejte, např. poťák 10k zatížit vstupním odporem dalšího stupně okolo 3-5 kilo. Taková vcelku neškodná daň za zlepšený souběh na začátku je značný nárůst hlasitosti v poslední třetině dráhy - tam se ale pohybuje málokdo a když, tak ne trvale.
Co se týče vstupní citlivosti, tak např. 250mV je dnes naprosto zbytečné, zcela bohatě postačí např. 450mV, to spolehlivě odevzdá i mp3ka, CD dávají volt až dva, DVD taktéž, slušnější zvukovky okolo 0,7V.

Web

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zlobivý potenciometr

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£