Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 4)

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 64]

Téma: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

  • Určení: 3pásmové sloupové reprosoustavy

  • Datum realizace: Září 2008

  • Orientační cena: 10000Kč

  • Technická data: Uzavřená ozvučnice, (šxvxh) 24x125x40cm, Objem 2x38+5l, Citlivost 90dB, Frekvenční rozsah 55-20000Hz, Impedance 8Ω, DTD 18 a 36mm, Hmotnost 25kg

  • Autor: chyna.cz

Úvod
Jako hlavním motorem se stal Michalův projekt "Pohlcovače ticha MKII", který se mi velice zamlouval jak designově, cenově, tak i použitím čtyř basáků do jedné reprobedny. V té době se konala skrz checka objednávka Seasích výšek 25TAF/D. Koupil jsem si je původně do 3pásmovek s Teslou, ale nakonec z toho sešlo a nechal jsem si je do pohlcovačů, kde nahradili Michalův výškáč.

Konstrukce
Reprobedna je vyrobena z 18mm lamino desek, které jsem měl za levno včetně nařezání na přesné rozměry z nábytkové truhlárny, kde jsem měl přes léto brigádu. Rohy jsou lepeny na pokos. Použil jsem tři výztuhy a jednu přepážku, tím jsem rozdělil objem bedny na dvě cca 38 litrové komory pro každou dvojici sériových ARN-188. Pro Beymu 5MP60N jsem udělal 5 litrovou komoru. Čelo a záda jsou zdvojené. Jako povrchovku jsem použil samolepící tapetu.

Výhybka
Dlouho jsem zvažoval, jestli použiji původní vyhybku od Michala s úpravou pro Seas 25TAF/D, ale nakonec jsem se domluvil s Boramyrem a udělal jsem si k němu výlet. Reprobedna byla měřená v ose ze vzdálenosti cca 1.1m v úrovni středového reproduktoru, kde se vyskytují mé uši při běžném poslechu. Hned po návratu domů jsem se pustil do simulací v LspCADu. Výhybka je nakonec sice dosti strmá, ale zato jsem se naštěstí vyhnul RC a RLC členům a i přesto je frekvenční charakteristika "jako když střelí". Cívky jsou většinou z Dexonu - vzduchové, sériové kondenzátory MKT ESO, paralelní kondenzátory bipolární, rezistory keramické 20W. Impedanční minimum je kolem 4.5Ω.

Zvuk
Hned po prvním poslechu jsem byl zaražený, hrálo to uplně jinak, než jsem byl doteď zvyklý. Středy a výšky byli oproti minulým bednám v popředí, na což jsem si ale rychle zvykl, protože i při hlasitém poslechu se zvuk neslévá a není zkreslený, jako se to u ARX a Tonsilu běžně stávalo. Reprobedny mám umístěné sice v rohu místnosti, ale i přes to nedochází k nějakému zadunívání. Basy jsou ostré a velice razantní, nebál bych je přirovnat k PA basákům. Středy a výšky jsou celkem dobře sfázované a proto mým uším lahodí. Pokud by chtěl někdo můj projekt zkopírovat, musím upozornit, že se hodí spíše do větších místností (4x5m a více), kde dokáží zahrát jak se sluší a patří. Já je živím receiverem Yamaha RX-V450, který dává papírově 2x 95W RMS a reprobedny by snesli ještě více.

http://s19.postimg.cc/x681q3yi7/chynacz1_01.png http://s19.postimg.cc/dpnc3l3e7/chynacz1_02.jpg http://s19.postimg.cc/yb23vhkz3/chynacz1_03.jpg http://s19.postimg.cc/47nl3jhpr/chynacz1_04.jpg http://s19.postimg.cc/c1o6oxpin/chynacz1_05.jpg

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

Máš to pěkný chyňo. Však víme z Hospůdky kde jsme sledovali celý průbeh stavby wink

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

Zkoušel jsi měřit, co to dělá na děličce basy-středy, když se posouváš po svislé ose?

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

určitě bordel, ale já posouchám téměř furt v úrovnistřeďáku. to je jako kdybych poslouchal subáč né z poslechového místa, ale hlavou u BR.

Web

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

Veľmi pekné, gratulujem.

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

Jasně big_smile. Nemyslel jsem to ve zlém, jen mě zajímá, do jaké míry se to tam podělá.

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

Nádhera...

Web

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

Pěkné, něco netradičního. Vzhledově se mi líbí, tapeta mi nevadí a zvukově to bude určitě solidní.

Web

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

Nojo, mas to pekny. smile

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

No hezký, slyšel jsem, viděl jsem.

7tech .... měřil jsem to ušima, je to tam níž poznat dost no, ale se vzdáleností se to samozřejmě ztrácí.

Web

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

Jako kluci, máš to moc pěkný Martine! To tvoje přirovnání k PA basákům, kreš s hotšotem by s tebou určitě nesouhlasili lol

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

No vzhledem k tomu, že ty tesly jsou dělený se subem a shora uřízlý celkem brzo, tak by zvuk snad nemusely tolik kurvit, já bych sice dal dvě osmičky, víte který, ... ale on to chyna jednou předělá do dýhovaný bedny a ty lepší basáky pořídí smile. Celkem to jde. Akorát vzhledem k tomu, že máš bedny v rohu máš poněkud překompenzovanej bafflestep. Jestli můžeš, tak bych bedny dal dál od stěny, ať si taky užiješ nezvlněný středy a vejšky.
Jinak na těch čtyřech basácích něco je, v pokoji pokud od toho člověk bude víc než metr, tak to bude míň zvlněný a možná ani nebude takový rozdíl hlasitosti basy/vejšky protože v pokoji to trochu srovná difuzní pole. No je to věda ta akustika smile.

Web

(upravil MaBat 20. 10. 2008 13:27)

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

Výhybka je nakonec sice dosti strmá, ale zato jsem se naštěstí vyhnul RC a RLC členům a i přesto je frekvenční charakteristika "jako když střelí".

Měření z jakéhokoliv jednoho konkrétního bodu neříká skoro nic o tom, jak ta bedna bude hrát v místnosti... Nicméně věřím, že tohle má šanci hrát obstojně. Pěkný.

(upravil DJ Drobek 20. 10. 2008 16:22)

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

chyna: nadhera, rad bych si to poslechl.

Web

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

Moc pekné... Veľmi rád by som si to vypočul...

Web

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

Máš to moc pěkný, citlivost je určitě perfektní, pokud bys těm 188kám přidal další feritové kroužky, o mnoho by se mohla navýšit citlivost, ale to je jedno, hlavně že jsi spokojen. smile

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

ještě další feritový kroužek? podle mě by to spíš chtělo po obvodu dát neodymy ale to už by bylo zase cenově špatný a na zvuku by se asi moc nezměnilo

Web

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

Má tam typ 188-07 mrkni na specifikace a fotku ty kroužku.

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

Gratulujem Chyna, pekný projekt ktorý počom meničov osloví aj laika. U mňa za 1 smile

Re: chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

Pěkny a  zajimavy projekt z dostupných reproňu.

Příspěvky [1 až 20 z 64]

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » chyna.cz (TVM ARN-188-07/8, Beyma 5MP60N a Seas 25TAF/D)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£