Téma: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

zdravim, mam dotaz jak to to tda dlouho vydrzi, pri takovem napeti.  ubastlil jsem si 160 W zdroj s 18.8 mF v kazde ze dvou vetví, timto zdrojem jsem nahradil zdroj v " hifi vezi " JVC. jsou tam dve TDA 7295, ktere maji psane max operating voltage +-40 V. jeste musim napsat ze koncovy stupen z te veze bude slouzit jako pohon subwooferuu, z toho jeden ma 8 ohmu a druhy 4 ohmy ( nekamenujte me prosim kvuli impedanci tech subu, 4 ohmovy sub ma zhruba 4* vetsi zatizitelnost nez ten 8 ohmovy), takze do tech koncu pude uz pouze basova slozka signalu z aktivni vyhybky. co sem nameril bylo 80.5 V pri pripojeni koncaku na zdroj a jeho nevybuzeni. zdroj je pomerne mekky, trafo neni toroid. rad bych to vyzkousel, ale nejde to, jsou ted 2 rano a davat odpory do sklenice s vodou a riskovat odstrel koncaku se mi moc nechce.

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

Jojo, bezpečnost a spolehlivost nade vše.

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

Měl by to přežít.

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- … A7295.html

Ale ten výkon, nic moc.

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

Vypatlanej Fedrmane, ještě jednu takovou poznámku a požádám admina o ban na tvou IP.
Co kolísání síťového napětí a příslušná norma, to ti nic neříká?
Dávno jsem říkal, že by tě měli z té školy co nejrychleji vykopat, ať nezpůsobíš na mládeži ještě větší škody.
Během jednoho až dvou týdnů jdou ty šváby kukat bez ohledu na to, co si o nich kdo myslí. Dělám s nimi skoro denně.

Web

(upravil djwoofer 25. 8. 2008 8:04)

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

dobre rano, byla by moznost jak ten zdroj upravit aby ty svaby prezili dlouhodobe  zatizeni na plno ? o chlazeni se nebojte, ja tam pasiv jak krava a jeste k tomu tam dam fan.  napada me stabilizatot na nejakych 32 - 34 V ,  jen musim promerit co to udela s napetim kdyz zdroj zatizim na tech 80 V odberem 3A. ( transformator viz foto -  http://www.elektroworld.info/modules/Forums/files/web_461.jpg toto trafo a ty kondenzatory - 8ks + ctverice KY 715 - to jest ten zdroj

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

Tam totiž o chlazení vůbec nejde, jde o to přepětí, způsobené buď kolísáním sítě, nebo i špičkou při zapnutí či vypnutí. S daným trafem nemáš žádnou možnost, jak napětí snížit.

Web

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

Proměř napětí sítě 230V, a napětí na zdroji, mělo by tam být při zátěži 2x36,5V, pokud máš obavy tak odmotej na každém vinutí 10-15z (ale stejně), napětí se zmenší o 4,6-7V, mělo by pak být při zátěži 30-32V, naprázdno méně jak 33-35V.

TDA7295 by však mělo 2x40V vydržet i při zátěži, tak praví katalogový list.

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

Já mám pocit že pokud je to trafko na 220V a dneska je v síti kolem 230 a má tedy 40.5V a není tam žádná rezerva tak se mu to může klidně potrhat pokud na síti bude nadpětí nebo jak to říct. Jsem jen amatér.

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

Kdepak amatér, máš pravdu. Já bych tam nejradši viděl přinejmenším úplně jiné trafo-klidně základní toroid 130VA (2x22V) z ALDAXu. Rezerva by pak byla perfektní a při slušném chlazení by to TDAčko mohlo i chvíli vydržet, stejně bych tam ale radši viděl LM3886.

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

Jak má něco odmotat z naimpregnovanýho tranďáku ?
Je to normalní EI trafo v bezpečnostním provedení, nevíš jak by se dostal na tu druhou půlku sekundáru ty magore ?

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

AD danhard  „ty magore ?“:O

Ty sekundáry jsou nejspíš vedle sebe navzájem odděleny přepážkou, viz foto.

Nejdřív sundá vrchní izolaci(opatrně nic nepoškodit) a pak uvolní volný konec vinutí (například ustřihne) a protáhne mezerou atd. až ubere potřebný počet závitů (nemusí trvale protahovat celou délku, ale zkracovat) tak volný konec opět přípájí na původní místo a opět zaizoluje.

Stále je to levnější jak hned kupovat nové TRAFO!

(upravil jik 25. 8. 2008 12:16)

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

Jenom jsem si odskočil a už je tu Danhard s tím samým, co jsem chtěl teď napsat já. Naprosto logická reakce, Danharde. Edit: myslím tvá reakce, ne Federmannova.

Federmanne, prosím Tě o podrobný postup se do takového (teplem vytvrditelným lakem naimpregnovaného) trafa se dostat. Myslím to ale opravdu vážně - bez ironie - pokud takový postup předložíš, začnu Tě v tomto ohledu uznávat. Protože to bude pro mě revoluce. Začnu litovat všech traf, která jsem musel prodat a jiných koupit. Spokojím se s tím, že budu muset odmotávat tak dlouho, jak bude potřeba a pokusit se (samozřejmě se ztrátou - kvůli místu) ty závity, které budou beze změny zase vrátit. Stejně tak plechy. Takže se o tom postupu rozepiš. Myslím, že to bude zajímat zde přítomných hodně lidí.

http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=1794 - příspěvek 10

Edit
Byl jsi rychlejší než jsem to stačil dopsat. Tohle teda nevím. nevím... Ty jsi to už takhle dělal, nebo jenom teoretizuješ? A jak se v tom, co píšeš, dostaneš ke druhé větvi vinutí? Tohle se mi vůbec nezdá...

Takže ZASE NIC.

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

fendíku, ty si tie trafá z dubnice ešte neodmotával, že? smile

Web

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

"Ty sekundáry jsou nejspíš vedle sebe navzájem odděleny přepážkou, viz foto."
Další ukázka naprostého diletantizmu. Fedrmanne, ty jsi asi trafo neviděl ani z rychlíku.

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

Jak jsem napsal:
1.    Sundá se horní izolace (ať je papírová či textilní, tato vypadá papírová), nástroj používám zabroušený jehlový, bajonetový pilník (tvar zahnutého drápu, podobně jak zalamovací nůž, jenom je ještě pod špičkou vybroušen a naostřen, dobře se dá použít na úpravy PS a mnohé další, je mnohem lepší jak skalpel).
2.    Uvolní se volný konec vinutí a protáhne se mezerou mezi plechy a vinutím, pokud nejde protáhnout, tak se tímto upraveným nástrojem na opačné straně vinutí, tj 1/2z násilně přeruší (nesmí se poškodit nic jiného),  pak se 1/2z vytáhne třeba kleštěmi.
3.    Tímto způsobem se ubírá a ubírá až ubereme potřebný počet závitů, tak volný konec opět zapojme.
4.    Opět navineme na vinutí papírovou izolaci a přelepíme páskou.

Dělal jsem takto stovky traf a vždy úspěšně, rovněž jde omezeně i přimotávat.

(upravil jik 25. 8. 2008 12:29)

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

Ježíšmarja - až teď jsem si to o té přepážce znovu přečetl pozorněji (jak mě nakopl Danhard). Takže tohle už je opravdu No comment!

Edit: Moje příspěvky teď možná vypadají trochu zmateně, protože než jej dopíšu, už je tam dřív nový - tolik na vysvětlenou k tomu množsví mých Editů.

Federmanne, co s tou druhou polovinou symetrického vinutí??? Prostě to, co píšeš jde jen v omezené platnosti u některých nesymetrických traf. Toť vše. A jak říkám, už jsem se těšil, ale - ZASE NIC

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

Pokud je v jedné mezeře primár a v druhé sekundár, tak stejně otevřít a zjistit zda je sekundár motán současně, či nikoliv.

Pokud je sekundár motán současně, tak platí co jsem napsal, pokud ne tak přemotat, ať již ve složeném stavu či rozebraném. (při složeném stavu, sundat jedno vinutí a část druhého, pak jedno vinutí domotat, dávat pozor na poškození izolace, podložit papírem a přelepit aby se papír neuvolnil, ze strany plechú)

Ty stovky traf jsem motal již ve svých 15ti, dnes by to byly snad tisíce, kdo mne zná tak ví o čem mluvím.

Vidím, že zde panuje naprostá transformátorová negramotnost.

(upravil danhard 25. 8. 2008 12:45)

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

"Vidím, že zde panuje naprostá transformátorová negramotnost."
A tohle řekne nadutej samolibej kretén, kterej nemá o konstrukci trafáků ani páru, jelikož takový kraviny co tu plácl, by z huby nikdo rozumnej nevypustil.

Kolikpak už jsi viděl trafáků, se sekundárním vinutím vinutým 2x1,2mm bifilárně Tatrmane ?
A jakpak ti takový trafáky s uvolněným vinutím bručej ?
A copak s poškozenou izolací na těch drátech, když se to utrhne i s tou impregnací ?

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

Přepážku tam vidím jen jednu a ta bude určitě pro oddělení mezi p/s.

Web

Re: TDA7295 pri 80.5 V ( +- 40.25 V )

Kdybych to trafo měl po ruce, tak nemám za 1/2hodiny co dělat. Ta impregnace je jen na povrchu a smalt je pevnější, jen Rusáci impregnovali vakuově a to teprve bylo téměř nerozebíratelné. Zůstane tam cca 60z, to přece není žádný problém, ani v nejhorším případě, namotat.