Téma: Leptání fotocestou

Snad to tu nebylo. Zkoušel někdo na tohle použít rastr UV LEDek? rozteč bych viděl cca 12mm střed-střed....

Re: Leptání fotocestou

Už to jeden zkoušel, na malinké plošáky, tuším měl 4x4 LED. Nedařilo se mu to, nedošlo k pořádnému osvitu.

Web

Re: Leptání fotocestou

Toho jsem se trochu bál, ale u mě by šlo asi o preciznější řešení – 12x20cm, ledky klidně i blíž sobě než jsem původně plánoval, komora se zrcadlovými stěnami, vzdálenost ledek od kupráku řekněme 5-15cm. Slyšel jsem že to někdo něchal osvicovat i normálním sluníčkem (to trvalo asi dlouho big_smile ). No počkám si na víc referencí.

Re: Leptání fotocestou

A proč vymýšlíš takový chujoviny ? Abys byl v obraze, když kámoš dělal s grafotechna hnědkama - výbojka 250W, v pseudoparabole, vzdálenost 30cm - doba osvitu včetně nažhavování byla 8-12 minut dle předlohy. Sluníčko za jasného dne v počátcích ozónové díry - asi 3-6 minut.

Web

Re: Leptání fotocestou

My jsme to dělali starým meotarem a za chvilenku to bylo. Muselo se to fakt hlídat třeba jen 2 minuta apod...

Re: Leptání fotocestou

Asi proto že ledky jsou po mě velmi dostupný a v práci se kopu doprdele....

Re: Leptání fotocestou

UL ledky sú prd oproti ortuťovej výbojke. myslím že by si s tým aj tam dosku neosvietil, pretože tie ledky majú inú vlnovú dľžku akú potrebuješ na fotocestu.
A aj tak by to nebolo rovnomerné osvietené...

Re: Leptání fotocestou

Co tak udělat LEDkový solárko ? Nebo nějakou pěstírničku... mohlo by to být jako svíticí řetěz, úplný vánoční stromek, nebo spíš vánoční kopřiva lol. Pán inspektor, to není žádné konopí, to je jenom obyčejná česká kopřiva, jenom mi tu u těch lucerniček trochu zmutovala lol

Web

(upravil Starter 19. 8. 2008 9:32)

Re: Leptání fotocestou

Sendy je ještě v pubertě big_smile Ale nápad to není marný!!

Re: Leptání fotocestou

No, zatím nic kloudného nevím, takže to přinejmenším vyzkoušim…

Re: Leptání fotocestou

Nepôjde to...zbytočne to budeš robiť.
Je to to isté ako keby si robil fotocestu UV neonom...proste aj obyčajné slnko je mnohonásobne silnejšie.

Re: Leptání fotocestou

Co výbojka ze skeneru, zkoušel jste to někdo ?

Re: Leptání fotocestou

stejně to s těma ledkama zkusím smile

Re: Leptání fotocestou

Výbojka ve scaneru produkuje UV?

Re: Leptání fotocestou

Nevím, ptám se.

Re: Leptání fotocestou

Já právě taky nevím a proto se ptám wink

Re: Leptání fotocestou

A nieje to skôr neon ako výbojka ?

Re: Leptání fotocestou

Právě to jsem si myslel, že to bude spíš neon. Kamarád to dokonce používá jako neon v PC bedně. Nazývá se to myslím "studená katoda".

Re: Leptání fotocestou

Hele vždyť je to tak jednodůchý. Sežeň si info o tom jakou vlnovou délku(v jakém rozsahu nm) má mít to UV na správné osvětlení fotocitlivého laku, jaký přibližný výkon na m2(za daných parametrů průsvitné předlohy). No a podle toho si kup příslušné ledky...počet, lambda..... vypočti si vzdálenost osvitu...atd. Nebo zjistíš že je to ztráta peněz a času.

Já to dělám obyč. 125W Hg výbojkou. Trvá to 2 až 3 min, vzdálenost je okolo 10-15 cm. Tu výbojku mám ve středu parabolického zrcadla(je to polohovatelné), takže si můžu nastavit ten správnej odraz:)

Re: Leptání fotocestou

Ty laky jsou různě citlivé, staré Grafolity stačilo osvítit 2500K a už to šlo, nějaký FRG světlezelený, který se používal na maskování hliníku před chlorovodíkem potřeboval modrou nebo UV.

Web