Téma: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

Nechce sa mi verit ze nikto nema zaujem o stavbu tohto zosilovaca s tranzistormi NJL...
Ponukal som ich predaj v casti BAZAR a vobec nikto mi nic na to nenapisal, tak som to dal tu.
Tak sa mi zda, ze pre vsetkych je moja cena asi moc, alebo o to uz nema nik zaujem? smile
Tento zosilovac sa mi javi ako dost dobry a svedcia o tom aj jeho parametre a najme popularita vo svete (nasiel som o nom vela na nete)
Mozme sa dohodnut na cene.
Par dosak som osadil ale este som to neskusal-casu je malo smile
Odkaz je v povodnom inzerate.

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

Když on není blbej jen nemá nadproudovku/protizkratovku.

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

Co že nemá???

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

Ani ju nepotrebuje, lebo pri skrate odidu len poistky na napajani. Proste tranzistory skrat vydrzia.

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

Ale leach má nadprúdovú / protiskratovú ochranu čo nevidíte na schéme.Alebo ani nevite ako obvod ochrany má vyzerat ?

Web

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

Co říkáte na stereo zesilovač z PE 7/2008? Škoda, že to ještě nemá ochrany na desce.

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

Stavte hoši, stavte; Leach chodí dobře smile

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

lacik21 napsal:

Ale leach má nadprúdovú / protiskratovú ochranu čo nevidíte na schéme.Alebo ani nevite ako obvod ochrany má vyzerat ?

Thales myslí to upravený zapojení, který v Amaru publikoval pan Voráček. Původní Leach jí má, ale pan Voráček to zapojení jaksi očesal...

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

Lacik21 - myslel som zapojenie s tranzistormi ThermalTrack (NJL...). Povodne zapojenie ju samozrejme ma, lenze p.Voracek to orezal ako spomina Milan_F - su tam zmenene budiace aj koncove tranzistory, takze sa moze ist s napajanim vyssie (stupa aj vykon) smile)

Betaron chcem sa spitat ci si staval povodne zapojenie (MJ15003...)alebo tuto spominanu novu verziu (NJL...)

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

Boro, pouze klasické provedení s MJ15003. 04… ukázka komplet zesilovače je tady v linku „fotografie vašich DIY“ o patro výše. Příspěvek  #80 smile

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

Ani tranzistory NJL zkrat na výstupu nevydrží, tak blbě nežvaň.
NJL mají identické čipy jako MJL1302A/3281A, jsou jen doplněné kompenzačními diodami, ostatně je to hezky vidět ze SOA charakteristik v datasheetech.
Zkrat na výstupu plně buzeného zesilovače, napájeného napětím např. 2x75V koncové tranzistory a budiče bezpečně protaví, žádné tavné pojistky to nezachrání, jsou příliš pomalé.
Staré dobré MJ15003/15004 jsou v tomto směru značně odolnější a je u nich značně větší šance, že zkrat přežijí. Je to dáno rozdílnou technologií výroby obou druhů tranzistorů.

Web

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

Sinclair ale ja som nehovoril o plne zatazenom zosilovaci a uz vobec nie s napajanim +-75V. P.Voracek v knihe NF zos.4 tvrdi, ze to poistky stacia ochranit-nemyslim si ze by v knihe neuvadyal podlozene tvrdenia (je pravda ze to mozno myslel pri skratenevybudeneho zos.) Vy ste tu odbornici a ja sa rad priucim.
NJL tran. maju trvaly prud 15 a kratkodoby 25A a200W a to podla mojho nazoru trafak o vykone cca 400W neprerazi. Co vy na to?

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

mno máš tam ešte elyty plus skratový prúd toho trafa bude nemalý smile

Web

(upravil sinclair 4. 8. 2008 23:32)

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

Boro, zkratové proudy 400VA trafa bez problémů dosahují stovky ampér. K tomu je nutné připočítat ještě akumulovanou energii v kondenzátorech-kýble o kapacitě např. 20-30mF na větev dokážou i samy, bez trafa protavit čipy a ještě upálit fólie na desce.
Že něco tvrdí Vojta Voráček ještě neznamená, že je to pravda, i když je to v knížce...
Jak jsem napsal - MJL i NJL této 30MHz řady jsou daleko háklivější na sekundární i tepelný průraz, než "pomalá" řada MJ15xxx. Je to dáno technologií výroby, tyto rychlé typy, přestože jsou značně vylepšené co do linearity, mají tenkou úzkou bázi podobnou rychlým spínacím tranzistorům a daleko snadněji se lokálním přehřátím protaví, než ony starší typy s velkými čipy a tlustou bází.

Modelová situace je tato :
Zesilovač bude napájet nepříliš kvalitní a odolný reproduktor. Tomu se při vyšším příkonu začne pálit a spékat kmitačka, což se projeví snížením jeho jmenovité impedance a zpočátku nenápadným poklesem hlasitosti. Automatickou reakcí je přidání na zesilovači, což má za následek další nárůst proudu do kmitačky a další pálení. Vhodně zvolená a zapojená nadproudová ochrana už v tomto okamžiku začne výstupní proud omezovat a zabrání tak proudovému přetížení koncových tranzistorů, přičemž zesilovač uživatele varuje před nestandardním stavem silným zkreslením signálu, způsobeným činností nadproudové ochrany. Pokud tam ale nadproudová ochrana nebude, nemá proud co omezit, zesilovač pracuje do třetiny jmenovité zátěže /pořád ale nezkresleně hraje!!/, uživatele nijak nevaruje a po jistém čase se koncové tranzistory prorazí.
Tavnými pojistkami tuto situaci ošetřit nelze. Při malých pojistkách by ve špičkách signálu vypadávaly, při velkých je zase taková ochrana neúčinná.
Stačí to takhle?

Web

(upravil Thales 5. 8. 2008 1:59)

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

Je možné tam bez úprav fláknout tu původní odpreparovanou nadproudovku z Leacha nebo se na to koukám moc růžově?
Jde mi totiž o to že ten zesík by díky větší rychlosti mohl hrát lépe než původní Leach, odpadá drátování a i teplotnmě by díky integrovaným diodám mohl být stabilnější.
Nebo ještě jinak - co jsem koukal na pár profláknutých zesů tohoto typu tak to nejsou žádní rychlíci. Například PowerBase udává asi 10V/us jestli si dobře pamatuju. To je pasuje do role pohaněče subů. Nějaký výkonný, spolehlivý a přitom RYCHLÝ kousek by nebyl?

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

Ty sluchem od sebe poznáš zesilovače s PBW 100kHz a 300kHz? Já ne...

Web

(upravil Thales 5. 8. 2008 15:13)

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

Tak proč má tvoje SPM250 udávaných 35V/us když je to zbytečné? A to má jmenovitý výkon 250W (já vím že má ve skutečnosti o něco víc). Dudkův DPA222 má také 30V/us a to má "jen" 120W. Obecně mnoho zesilovačů s velkou rychlostí přeběhu jsou hodnocené zvukově pozitivně. Nebavíme se o použití na suba ale na fullrange. Ty sám si psal ve svém článku uveřejněném na Aldax.cz a zesilovace.cz jak se zvyšujícím se výkonem je potřeba zvyšovat i rychlost přeběhu. Tak proč se ti teď nezdá když se koukám po zesilovači s řádovým výkonem několik set wattů a s rychlostí přeběhu která je s těmito konstrukcemi alespoň trochu srovnatelná? Najednou je 10V/us v pohodě? Připomínám ještě že to je rychlost na úrovni TDAček. I ta LM3886 má 18V/us.

Tak jak to tedy je?

(upravil opamp 5. 8. 2008 15:10)

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

Leoši, Ty to možná nepoznáš a je to vidět.

Web

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

No on to pan Voráček v té knize obhajoval také tím, že to kreslil ve freeprogramu s omezenou velikostí DPS, takže by se to tam nevešlo. Docela mě to nemile překvapilo. Zvláště po tom, co si s tím dá takovou práci pro knižní vydání.

Re: Stavba zos LEACH s ThermalTrak tran.

Raspi, to je teda pravda. Ked Sinclair tvrdi ze to koncove tranzistori s budicmi neznesu, tak knizka p. Voracka nie je pravdiva a neospravedlnuje ho tvrdenie vacsej dosky s viac suciastkami alebo free programova verzia. To sa mi nepaci ked je to este aj uverejnene v knizke sad