Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 5 z 8)

Audioweb.cz » Dílna » Bezolovnaté (lead free) pájky

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 8 »»»

RSS

Příspěvky [81 až 100 z 148]

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Někteří výrobci to bleifrei zvládli tak, že to relativně dobře funguje a nerozpadá se. Pochopitelně opravitelnost je horší. Ale i tady se blská na nějaký pokrok, v mnohých servisních manuálech je uvedeno, jaká pájka je použita při výrobě a jakou je nutné použít k opravě, a jaký je správný postup oprav.

Web

(upravil JeF111 1. 3. 2016 23:22)

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Jo, to jsem zaregistroval, jenže k většině věcí ten servisní manuál nezískám. Obvykle se mám prý obrátit na technickou podporu která mi pochopitelně poradí ať vyměním celou desku big_smile Pokud něco oficiálně jde sehnat, tak obvykle jen jako součást školení které stojí nesmyslnou částku - oni si to knowhow nechají zaplatit. Na mysli mám třeba embedded boardy od Advantechu...
Jó holt malá firmička...

(upravil mechanik 2. 3. 2016 22:15)

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Takže ked čakám na Pb free dosku ktorú som navrhoval s SMD tak nemôžem použiť pájku s olovom inak to nebude dlhodobo bez studených spojov? Pri doskách s THT súčiastkami a prekovami som to úprimne neriešil no pri SMD sa toho bojím. Všetko je to titerné a studený spoj by som tam riešiť nechcel. Na koniec súčiastky sú tiež Pb free a nemám pocit že by ste každý prešli na Pb free pájku.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Záleží taky hodně na protékajících proudech a pracovní teplotě. Problémy jsou hlavně u výkonných zařízení jako zdroje, DC-DC měniče, frekvenčáky... A ty nešťastné BGA kvůli mechanickému namáhání. U nízkovýkonových obvodů s THT součástkami s prokovy jsem nějaké velké problémy se spolehlivostí nezaznamenal. Moderní SMD pájím taky raději Pbfree pájkou.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Tak mám doma bezolovo. Kúpil som weller Sn96.5/Ag3/Cu0.5. Sice 100g stálo šialených 30E. Čakal som že to bude fakt hrozné a že s tým nepôjde vôbec pracovať. Skúšam teda pri pôvodnom nastavení okolo 380°C. Ako prvé som skúsil či sa cín vôbec rozumne taví a skúsil som ho nabrať rovno na hrot na skúšku. Prekvapivo bez najmenšieho problému. Cín som utrel do hubky. Tak teda skúšam rovno THT súčiastku zaspájkovať v DPS. Tak isto zaspájkované uplne bez problémov. Cín sa sice tak dokonale neleskne na povrchu je taký mierne zrnitejší ale to je rozdielnou zliatinou tak sa tým nebudem obtažovať. Nemal by som problém prejsť kompletne na bezolovo, asi aj prejdem kedže DPS čo si dávam vyrobiť sú bezolovnaté a väčšina súčiastok je nová a teda tiež. Teda ešte neviem či to rovnako dobre preteká cez prekovy ani som neskúšal SMD. Vyskúšam zajtra. Každopadne žiadna hrúza sa nekoná smile

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Jo tak weller je solidní, na SMDčka používáme SAC-M1, složení je myslím stejné. Pájet tím samozřejmě jde ale když srovnám cenu a výsledky s olovnatou pájkou tak ať chci nebo ne, mám furt palec dolů...
Ale mám radost, že díky tomu jak pájím bezolovem tak denně zachraňuju miliony stromů v pralese a možná i zpomaluju tání ledovců banana

(upravil zuki 16. 3. 2016 21:14)

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

No vzhledem k značnému snížení životnosti (spolehlivosti) bezolova, tak se zvýší skoro až řádově množství vyprodukovaného elektroodpadu se všemi důsledky z toho plynoucími... Takže se toho asi moc nezachrání...

Ono to také poměrně dost vyhovuje většině výrobců, neb mají značně vyšší obraty, když musí vyrábět "inovace" za to, co do 2-5let dosloužilo... Oni si to pojišťují ještě všelijakými "kurvítky", neb co kdyby to vydrželo náhodou o rok až dva víc...

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Podporujte myslivost, hňupové ! smile

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Nechápem prečo na DIY používate bezolovo...

(upravil Dohnalik 16. 3. 2016 23:39)

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Když bezolovo, tak s bismuthem. Má mnohem nižší bod tání a pájí se s tím líp. Problém je cena. Taky na bezolovo mít potřeba jiný fuxy než na olovo...

A bacha na to, že ta pájka co sis koupil je silně erozivní a může ti rozpustit měď na PCB. Aby ses nedivil kam ti mizí plošky smile

https://ctrlv.cz/shots/2016/03/16/11BP.png

Jinak bacha na to, že bezolovo může být v nějakých případech mnohem vhodnější jako olovo...jenom se musí použít správný, správná technika a ne mrdka stanice za 2 litry z GMka, k tomu klubíčko nejlevnějšího bezolova a stará kalafuna ještě od komunistů.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Dohnalik, tá weller? sakra sad Akú zliatinu teda doporučuješ konkretne? Tú SN100C? Dá sa s tým dobre pracovať? Mám pocit že to nikde v SR/CR nevidím. Tiež by to rozpúštanie medi mohla byť len reklama...

Tak teraz neviem či použiť na bezolovnaté súčiastky a DPS olovo s tým že to nemusím držať dlhodobo podla toho čo som tu čítal alebo použiť bezolovo ktoré možno rozpustí medené spoje na DPS sad To by ma pri kúpe fakt nenapadlo. Človek sa učí chybami ale všetko sa tým hrozne predražuje sad

(upravil Dohnalik 17. 3. 2016 0:19)

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Já doporučuju SnAgBiCu. Poměry záleží na tom co se chystáš pájet. Jsou to pájky certifikovaný pro vojenský, letecký a space průmysl smile To už něco vydrží. Toho rozpouštění se neboj, při nromálním pájení se to neděje.
SN100C dělají kovohutě příbram a tak...ale to nekupuj, to je pájka do pájecích vln.

http://publications.npl.co.uk/npl_web/pdf/matc85.pdf To bezolovo co jsem doporučil je často ještě lepší jako drtivá většina olova...a to včetně SnPbAg pájek.

//pokud ji někdo budete brát, tak se přidám

(upravil zuki 17. 3. 2016 0:18)

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Je to víceméně všeobecně známý fakt o bezolovu a whiskers. Vývoj jde samozřejmě dál a jsou varianty i pro vyšší spolehlivost, nižší teploty tavení atd... ? ceny?   A co se projeví za 10 let atd...  Teoreticky např. až auto s el. na bezolovu nečekaně zabrzdí nebo zrychlí atd...  Ne moc dobré foto:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ … skers1.jpg
lepší (stránka 42)  http://nepp.nasa.gov/whisker/reference/ … b-free.pdf
a diskuse zde: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=4608&p=4

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Dohnalik, jak se díváš na spolehlivost a vůbec vlastnosti spoje s pájkou SnAgBiCu nebo SnBiAg, když se pájí na PCB s vrstvou PbFree pájky nedefinovaného složení a na vývodech součástek je taky nějaký "obecný PbF"?

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Moc dobře vím co jsou whiskers. Ale jak říkám, pokud se to udělá dobře, tak i bezolovo je bezproblémová cesta. Co se projecí za 10 let nevím, většina věcí co mám a už byly před 10 lety pájeny bezolovem pořád bezproblémově fungují. V automobilovým průmyslu je to přísnější než se zdá. Často jsou tam zdvojený součástky na kritických místech aby elektronika byla schopna fungovat atd... minimálně u slušných značek, u škodovky bych to asi moc nečekal smile

Naopak jsem viděl fotky olovem pájenýho Airbusu a měl jsem strach znovu do toho nasednout...jak říkám, všechno je to o psrávně provedeným výrobním procesu.

Přínos bezolova pro ekologii je velmi diskutabilní. Zvýšení energetických nároků kvůli vyšším teplotám pájení neuvolní zrovna málo CO2, někde jsem četl i studii, kde byly hodně škaredý čísla. Na skládkách sice neskončí olovo, ale skončí tam víc elektroniky a zybtek materiálů tam taky není zrovna super stuff. Jediný kde to asi opravdu pomůže je ve výrobě, že pracovníci nemusí dýchat ty sračky a pracovat s olovnatýma pastama. Mám známýho, co dostal z práce s olovnatou pastou otravu olovem, protože ty maličký kuličky se mu dostaly přes kůži do krve a taky je hodně těžký je úmýt, takže něco i snědl...
Kdyby raději zbavili auta olovnatých baterií, tak udělají líp.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Môže niekto ešte jednoznačne potvrdiť že spájkovanie s olovnatou spájkou neni vhodné pre PB free dosky a súčiastky? Že to dolhodobo nedrží? Niekto to o pár strán späť písal a bol to jediný dôvod pre ktorý som objednal tú PB free pájku. Keby to problém nebol tak by som to neriešil a dalej používal olovnatú pájku.

Dohnalik, s tavidlom to tiež neni sranda, ešte som nevidel aby pri nom písali na akú zliatiny sa hodí, teda či na PB alebo PB free, napríklad toto   http://www.distrelec.sk/sk/pajeci-pasta … p/18249588   .Ešte si tu písal že neni vhodné kombinovať organické a anorganické ale to už sa bude dať zistiť lahšie.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

U tavidel by mělo být uvedeno, jaký je pracovní rozsah teplot a kompatibilita s pájkami.

Pájení olovem na PbF závisí na složení pájk, typu spojů, způsobu pájení - od ano po ne.

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Sendy, ja robím od SMD 0402/0603 po THT TO-264 smile a velké elyty D=35mm. Aké presné zloženie má výrobca pri PbF netuším. Skúsim teda prejsť časom na PbF pre istotu. Bol by som nerád keby sa na velkých SMD IO začali robiť studené spoje.

Dohnalik, tú eroziu si vyskúšam pre istotu ešte na DIP8 to SO08 redukciách čo som si dával vyrobiť. Dám tomu poriadne zabrať a uvidím či sa niečo deje.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Hoj, vzhledem k tomu ze vsechny pajky jsou slitiny cinu s primesemi nevidim moc duvod proc by meli jednou pajkou pocinovane plosky nebo vyvody soucastek "nedrzet" pri pajeni pajkou s jinym slozenim ? Jo neco jineho by mohlo nastat pri micahni dvou slitin v nejakem kvantitativnim pomeru (1/1 napr.) tam je to pak otazka metalurgie na kolik se zhorsi vlastnosti (nakolik ta Pb free pajka zhorsi vlastnosti vysledne smesi smile) Ale v pripade par um cinu z plosek nebo vyvodu je to tak male mnozstvi ze to vysledou slitinu nemuze zasadne ovlivnit - jinak Pb free pajky co jsem mel moznost vyzkouset (slozeni jsem nikdy neresil) s olovem vsechny ztuhly a drzely, a kdyz neco opravuju, dukladne to odsaju a pajim normalne olovem, protoze zadnej zelenej QC za prdeli jako primarni vyrobci nemam, tak proc si komplikovat zivot..

ohledne te ekologie je to v emm pohledu o tom, ze velka mnozina lidi jsou PRASATA, co vyhazuji ledasco kdekam, od papirku z taranky na chodnik po lednicky do lesa, + dalsi velka mnozina (zejmena tech s rozhodujicimi pravomocemi, pricemz prunik mnozin se zde nevylucuje) jsou totalni debilove kteri krome mluveni neumi skoro nic, a peltou si hledani skutecnych priciny s maskovanim dusledku.. takze kdyby lidi(da-li se to ta tlupa takto nazvat) nehazeli baterky a elektroniku do lesa, nebylo by potreba zakazovat Pb ci Cd ktere, napr. v cínu na desce nebo uvnitr baterky samy osobe zadnou ekologickou skodu napachat nemuzou ani kdyby fakt moc chteli..

co se tyka difundovani a metabolizace "malych kulicek" Pb pasty skrz kuzi, je to podle me teda blbost, obdobne jako ruzne hystorky jak se nekdo otravil rtuti pri sbirani kulicek z koberce..  Pb se mu muselo do metabolismu dostat jinak, napr peroralne(coz v pripade pasty kuzi ulpělé zase takovy problem neni) a i tam ta metabolizace neni nikterak slavna (na otravu to samozrejme staci, o tom zadna )..

(upravil zuki 17. 3. 2016 7:13)

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Že směska PbSn  a PbF ztuhne o to žádná (s rekrystalizací - rozpad spoje apod. je to ?). Ale Eutektikum se jistě nevytvoří  a při pájení směsky vyskočí bod tavení výše neznámo kam... Bod 4 z odkazu (9. řádek), stačí se podívat i na graf v odkazu...
https://cs.wikipedia.org/wiki/Eutektikum

Někdy je vhodné i směsku odstranit (protože je už dost "vidět", že to není "Ono") a zapájet to novým materiálem s definovaným složením... Ale většinou to "nějak" vyjde.

Je to asi stejně diskutabilní ekologický přínos jako ekologie žárovek a "úsporek"... S bateriemi do aut souhlasím... Jejich Pb zbytky se válí všude možně... Ale i to by šlo zařídit výší výkupní ceny staré baterky... tj. recyklací.

Příspěvky [81 až 100 z 148]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 8 »»»

Audioweb.cz » Dílna » Bezolovnaté (lead free) pájky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£