Téma: Stabilizace žhavení elektronek

Zde jsem založil tuhle debatu, mohli by jste se podívat a říct svůj názor ....
http://www.elektroworld.info/modules.ph … mp;t=13176

Re: Stabilizace žhavení elektronek

preco to chces silou mocou usmernovat?ja mam striedavych 6.3V rovno na lampach a vsetko funguje tak ako ma,nemam problem zatial s nicim.ak som to dobre pochopil,tak tam mas ECC88,to su nepriamo zhavene lampy,opravte ma ak sa mylim,takze tych 50Hz by sa ti viacmenej nemalo prejavit.

Re: Stabilizace žhavení elektronek

Ber ale v úvahu, že tu stabilizaci chci a už čistě z principu bych ji rád uvedl do funkčního stavu, když je všude tolik schémat, tak to nějak fungovat musí ?!?! PS: Navíc co jsem četl, E88CC je pro takové žhavení vhodná ...
Já mám taky chuť to rozšlapat, ale zapojit to na střídavé neřeší hlavně podstatu celého problému, možná se někdy někdo pokusi o něco podobného a získá potřebné info ...

(upravil eDante 16. 5. 2007 21:41)

Re: Stabilizace žhavení elektronek

Ako moc sa zahrieva stabilizátor 78S05 ? Máš zapojené blokovacie kondenzátory čo najbližšie k vývodom stabilizátora ? Vylúčil si kmitanie stabilizátora ? (Kondenzátor 10000 uF / 16V za diodovým mostíkom je len tak tak na doraz ... Radsej ho vymeň za kondenzátor na 25 V) ...

Edit: Schottky-ho diódy v usmerňovači nie sú vhodné kvoli nízkemu závernému napätiu. Tu by to sice moc nevadilo, ale potom ber ohľad na ten kondenzator na 16 V.

Re: Stabilizace žhavení elektronek

16V je málo na 6,3V=?

Re: Stabilizace žhavení elektronek

Frank: Nevidím schému, ale mám pocit, že ten kondenzátor je hneď za usmerňovacími diódami... Ak sa mýlim, tak potom je to samozrejme v poriadku...

Re: Stabilizace žhavení elektronek

Já taky ne. smile

Re: Stabilizace žhavení elektronek

Já si myslím že to má smysl kvůli odstupu od brumu a udělal bych to ne jako napěťový stábl ale jako proudový zdroj s proudem přesně na míru té které lampě ..pokud by to mělo bejt košer... lampy dostávaj zahulit hlavně při zapnutí kdy je vlákno studený.... někde jsem 78xx viděl zapojený právě takhle a prej to maká supr... to že to topí je nejspíše tím že žhavení lamp je konstantní odběr a např 4 kousky  ECC88 si cucnou 1,2A a to trvale při 6,3V.

třeba tady:

http://cs.wikibooks.org/wiki/Praktick%C … roj_proudu

Není co dodávat...

Re: Stabilizace žhavení elektronek

Ten kondenzátor je hned za diodama, ale těch 16V by mu mělo stačit?! ... ten stabilizátor topí solidně, jsou tam dva, vždy pro dva kusy ECC88, jsou na chladiči od slotového P2 a ten to zvládá ... Prolezl jsem dalších pár schémat, a jsou tam většinou diody okolo 50V a proud 3-6A. Je to kopie preampu JJ243 u Lampárny, asi jediná užitečná část knihy, ta stabilizace je okopírovaná podle toho schématu, až na malou prasárnu, která je tam asi naschvál, že k zemi stab. nejsou připojené diody, takže by na výstupu bylo to napětí ze stab. tedy 5V. Místo můstku jsou tam diody, právě kvuli těm kondíkům 100n ke každé diodě, celkem jich tam je 8 kusů ... Vám se ty můstky nehřejou?

Re: Stabilizace žhavení elektronek

Oni ty elektronky úmyslně žhaví napětím 5V.
Náraz proudu do studených vláken řeší sám stábl svým vlastním proudovým omezením, stábly řady S nedoporučuju.
Schottky se používají na nízkých napětích a větších proudech kvůli nízké výkonové ztrátě na nich, mají totiž zhruba poloviční napětí Uak oproti "obyč" třeba 1N5401. Nízké závěrné napětí schottky je v tomto případě bohatě dostačující.

Web

Re: Stabilizace žhavení elektronek

Díky, já tam ty shottky dám, Sinclaire, jestli se můžu zeptat, proč tam dávají jen těch 5V, prý je lepší přežhavit než podžhavit, já to s těmi 5V zkusil a na výstupu byl celkem solidní brum ...

Re: Stabilizace žhavení elektronek

brum odstranis dvomi odpormi v zhaveni,das na kazdy drat jeden konec a tie dva konce potom spojis a das na zem

Re: Stabilizace žhavení elektronek

tak tohle udělat té stabilizaci, tak se s těmi stabíky můžu ihned rozloučit!!!! uzemnít můžu pouze mínus, což u těch 5V moc nepomohlo ....