Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 4)

Audioweb.cz » Ostatní technika » Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 65]

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Když tam máš přepínače, nemusíš nic měřit a zvládne to nastavit kde kdo.

(upravil MaBat 1. 6. 2008 19:20)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Ono to paralelní řazení/spínání rezistancí má svoje mouchy, hlavně dost nelineární a omezenou škálu, trimr se v tomhle chová líp. Potom by bylo asi lepší mít je v sérii a DIPem je zkratovat, tj. hodnoty sčítat...stejně jako u kapacit, kde ta škála může takhle mít i teoretických 255 hodnot s víceméně lineárním průběhem.

Jedině, že by ty odpory z principu zapojení byly z exp. škály...ale to já neumím říct.

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

OPA2134 nebo OP275 (je snad ještě levnější) by měly být víc než adekvátní. Pokud budou odpory mezi out a -in v řádu max. desítky kilo (celkem), ustojí to i 5532.

TL072 má takovej vachrlatej výstup, to je její zásadní vada, pro zátěž + feedback (berte je jakoby paralelně) 10k a víc to už moc neva.

Pokud se bojíte o stabilitu, doplňte si mezi out a -in pozici na nějakej ten keramickej koďan, co nejblíž švábovi, kterej tomu sníží zisk na výškách... já nevím třeba 22-47p, dle potřeby...

Určitě odpor 100 ohmů před výstupní konektor, aby to neblblo při zatížení kapacitou kabelu...

Leoši, neříkej, že máš v subsenioru regulaci úrovně až za posledním operákem... tedy s výstupní impedancí závislou na nastaveným útlumu.

Web

(upravil Frank 1. 6. 2008 19:28)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Já bych tam ty přepínače nechal, jen to zadělal trošku inteligentně a asi i počítal s tim sériovym (R) / paralelnim (C) řazenim, pak by mohlo stačit třebas i 4-6 hodnot. Líp to poskládat jde, ale já po kreslení preampu nechci eagle dlouho vidět.

Taky bych se nebál velký smyčky, páč se to dá dostatečně zatlouct tou keramikou - nikdo od toho nechce nějakou rychlost, když to je do subu.

(upravil MaBat 1. 6. 2008 19:30)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

4 je málo, Franku. 6 už použitelných asi je, i když to oproti těm osmi taková úspora místa není a 8 už je někde dost jinde (255 oproti 63 volbám, i když v praxi to vyjde míň).

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

a potřebuješ tolik voleb?

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Ano Ondro, je to tam tak udělaný.
Ve vztahu ke koncáku, který je připojený 25cm stíněného kablíku nemá proměnná výstupní impedance naprosto žádný vliv. Je to jen potenciometr, který by stejně každý musel mezi Senior a koncák dát.
Jistě Ti už i došlo, že takto je to nejvýhodnější z hlediska odstupu.
Kdyby ten regulátor byl před posledním operákem, tak by koncák zcela zbytečně a trvale /i při nízkých hlasitostech/ zesiloval jeho šum.
Je to řešení, ekvivalentní korekčnímu předzesu+koncáku, tam je regulátor téměř vždy až před koncovými stupni.

Web

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Frank: ale jo, říkám, 6 už by asi mohlo i stačit, jen se mi zdá ten přínos z 6 na 8 větší, než cena za odpovídající místo navíc na desce...

(upravil check 1. 6. 2008 21:09)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Aby sme si rozuměli, na týhle srandě šetřit nehodlám, stejně by to byly úspory v řádu desítek korun. V subu už je docela velký množství tvrdě vydělanejch peněz, tak ať je to pořádný všechno.
Je opravdu to sériové řazení rezistorů lepší - nebude problém s rušením? Logaritmická/exponenciální škála hodnot pro DIPy by byla lepší? Ten výstupní kondenzátor tam je zakreslený jako elyt, neměl by tam být bipolární? Eliot píše, že se musí zjišťovat polarita výstupu podle opampu a podle toho elyt nasměrovat - tím nevím co myslí. Takže buď dát bipolár nebo mi vysvětlit, jak se určit polaritu (prostě změřit střídavě napětí)? Nebo jaká bude polarita u OPA2134? Potřebuju stanovit, jaké mají být kde maximální hodnoty odporu, abych mohl začít simulovat, jak mají vypadat hodnoty kapacity k tomu....
Prosím dokreslit tu protikmitací keramiku 22-47p, a 4 díry na uchycení.
Všechny soubory ke mě, vyvěsím to ke mě na web a olinkuju sem.
Co všechno musím nadefinovat Kohoutovi? Rozměry desky (to vidí ze souboru?), síla folie/materiálu (jakou?), umístění a průměr vrtů uvidí ze souboru?
Pomalu bych se začal shánět, kde koupit součástky. Docela bych to osadil Nipponama KMG, když sou i v Seniorovi, ovšem, kde je koupit? Mi neříkejte, že to mají zase jenom v ecomu? No jestli ano, tak tam ale vezmu všechno pro všechny desky.
Díky všem za dosavadní píli, jen tak dál.
Update prvního příspěvku

edit: MaBat: Napíšeš na ty paralelní kombinace rezistorů nějakej prográmek - prostě tabulku s hodnotama k tisku? Něco takovýho si ukazoval.

Web

(upravil MaBat 1. 6. 2008 22:22)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

http://leteckaposta.cz/789705014

Použití: dipswitch.exe {a|b} vstupní_soubor [počet_desetinných_míst]
Parametr "a" znamená počítat výsledné hodnoty sčítáním (kondenzátory paralelně, rezistory seriově), "b" znamená počítat to jako rezistory paralelně. Výstup prográmku lze přesměrovat do souboru a vytisknout, navíc se vytváří soubor "vstupní_soubor_out.txt" se soupisem dostupných hodnot (třeba pro graf do Excelu, apod.)

Poslední, nepovinný, parametr udává počet desetinných míst, která se zohledňují - hodnoty lišící se až na dalších místech se berou jako shodné. Implicitně je 3.

Ve vstupním souboru jsou definované vstupní hodnoty, každá na novém řádku. Maximum je 32 hodnot.

(upravil check 1. 6. 2008 22:35)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Dobře, já už na to dneska nemám sílu, dneska toho bylo novýho dost. Koukni na to ty a pověřuju tě, abys finálně napsal, co je lepší.
Už sem zaznamenal tlaky, že je sériovka lepší, takže to potvrď a zítra to Klon předělá. Mistři to odkejvají a já s tím pofrčím na výrobu.

Web

(upravil MaBat 1. 6. 2008 22:48)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

checku, já jsem tím svoje znalosti vyčerpal. O tom, jestli má takovýhle skládání hodnot vůbec smysl, se musí vyjádřit někdo, kdo tomu rozumí... Ten můj program umožňuje jen laborování s volbou vstupních hodnot do DIPu.

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Já bych se na DIPy zvysoka vy... smile

Dal bych na místo každýho R a C, který určuje časovou konstantu jen pozice pro 2-3 paralelní součástky a hotovo...

Samozřejmě, je otázka, má-li to být univerzální obvod (pak by DIPy byly na místě) a nebo jde jen o to, vyladit si to pro konkrétní aplikaci.

Web

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Ty DIPy nabízí snadný a rychlý přenastavení a současně volbu poměrně přesný hodnoty. Jednou se to osadí a hotovo, pro nějaký laborování je to ideální. Já bych je tam nechal, pokud tedy nevadí ta plocha smyčky ZV.

Popř. bych na tu desku udělal vedle i vzor pro "finál", který by se dal odříznout a použít bez DIPu. Je to pár spojů..

(upravil check 2. 6. 2008 8:25)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Já sem za DIPy rád, ono je sice hezký, že máme program, do kterýho se hodí změřený parametry reproduktoru, zvolí se chára, vylezou hodnoty, které se osadí. Zase tak dobře to ale nefunguje. Problém je v tom, že člověk neví, jakou cháru potřebuje... Finál vypadá v každý místnosti jinak.
Na ten program se podívám.

Web

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

check: a není pak teda vážně lepší nějakej ekvalizér? smile

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Takovejch 8 plně přeladitelnejch parametráků by bylo možná lepších, jenže to máš osm operáků, 16 potenciometrů, polovina dvojtejch a stejně musíš měnit dva odpory pro nastavení Q...

Web

(upravil MaBat 2. 6. 2008 11:08)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Píšeš v prvním postu, že objednáš součástky pro všechny - takže už máš promyšlený, jaký hodnoty se budou osazovat do těch přepínačů, tak, aby to bylo maximálně variabilní? To je nějaký rychlý smile Nebo tím byly myšleny jen některé součástky jako elyty do napájení?

Jinak si myslím, že těch pár R a C hodnot si už každej někde sežene a může si tam dát škálu k obrazu svému...

(upravil check 2. 6. 2008 17:03)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Zatím počítám s Nippony, OPA, DIPy a vůbec pevným osazením. Zatím sem se na škály nepodíval. Musím to udělat, včetně simulací potřebných rozsahů. Je to rychlý, ale snad se nemusíme nad jedním operákem a zpětnou vazbou tak dlouho pozastavovat.
Chtěl bych to udělat blbuvzdorný - tzn společná řada hodnot pro všechny a jeden operák. Pak nebudem muset řešit, jakou impedanci ještě ten a ten operák utáhne atd... Čím míň toho necháme na promyšlení jednomu člověku (mě), tím míň toho může posrat...

edit: Jednoznačně sériovou kombinaci, konkrétní hodnoty řad se určí pro každou pozici zvlášť, u jedný dipový kapacity velkou pozici asi vyhodit a u druhý přidat jednu nebo dvě. Pro který hodnoty kapacit, jsou ty pozice velký a pro který malý - to si hodil Eagle? C20 má jít vrchní stranou na zem - pin 5 OP a vstupy/výstupy nejsou spojený se zemí - taky 5. Díry sou blbě, tam se M3 šroub nevejde.
http://www.check.wz.cz/docasna/graf_ltc.png

Web

(upravil MaBat 2. 6. 2008 15:24)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Jj, takhle nějak to vychází...

Jinak, jednotlivý hodnoty by pokud možno neměly být součtem ostatních.

Příspěvky [21 až 40 z 65]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Ostatní technika » Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£