Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 4)

Audioweb.cz » Ostatní technika » Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 65]

(upravil check 11. 7. 2008 23:07)

Téma: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Vzhledem k tomu, že se tento obvod ukázal jako lepší, než pametrák (rozuměj pro ekvalizaci z dola) a stavba na drátovačce je dost nebezpečná při použití smile, chtěl bych udělat plošné spoje. Předesílám, že jsem vylezl z gymplu, takže sem v Eaglu ani jiném programu nikdy nedělal, nevím jaké jsou normy nebo uskalí výrobních postupů, ani jak správně navrhnout desku, obvodařině nerozumím. Výroba desek proběhne pravděpodobně tady, nebo navrhněte něco jiného. Udělám si jich pro sebe víc, pokud byste někdo chtěl také, napište předem. Stručně řečeno, prosím někoho, aby mi navrhl tento obvod a desku pro něj, některým osobám jsem za to ochotný aspoň něco symbolického nabídnout.
Obvod bude umístěn mezi výstupem SubSeniora a vstupem SPD400. Obvod samotný musí být řízen z nízké impedance - bude výstupní impedance Seniora -100Ohmů (doporučená zátěžovací impedance se píše 10k Ohmů) dostatečně malá, nebo bude potřeba před obvod ještě sledovač? Vstupní citlivost a impedance SPD400 je 1,23V a 20k Ohmů.
Potřeboval bych určit, zda bude možné tento modul napájet z Audioswitche+, výstup +-15V 50mA z každé větve, zároveň se SubSeniorem. Pokud by byla nějaká možnost přepínat za chodu dva obvody, dejte prosím vědět, využil bych toho. V obvodu často vycházejí velké nebo nestandartní hodnoty, jak odporů, tak kapacit, takže určitě bude potřeba všem součástkám z prvního schématu množství osazovacích pozic alespoň ztrojit.
ohlodaná verze na kost
Exsituje i chlupatější verze. Kdyžtak bych potřeboval rozhodnout, jestli ta bižuterie navíc má smysl (bipolár na výstupu?).

edit: Hodnoty, který sem používal pro svůj sub (trefoval sem se do toho ze všech stran):
C2 =    0,033    µF
R1 =    10,96    kOhms
R2 =    112,05    kOhms
R3 =    77,95    kOhms
C1 =    0,998    µF
C3 =    0,1404    µF

Spreadsheet, který počítá hodnoty - podívejte se dyštak na odchylky.

pro         počet kusů
            (dip)
zkušební 1
Check     2
MaBat     2
Klon       1
Lada       2
Zorg       1
Mongol    2

edit: Součástky mi snad prodají v ecomu, vezmu to pro všechny. Deska se nechá udělat nejdřív jedna, osadím ji pražskými součástkami, vyzkouším, pak se nechá udělat zbytek + součástky z ecomu. Takže na přiobjednávání je čas.

Web

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Bipolár na vstupu tam žádnej není, je to na blokování napájení opráku.
Odpor na výstupu je pro zaručení minimální reálný složky zátěže, kondenzátor je na ss oddělení.
Blokování napájení samozřejmě být musí, pokud to bude přímo v bedně tak ten rezistor na výstupu by se nechal vypustit, kondík taky, ten má určitě SPD na vstupu.
Sledovač na vstup bych dal, nevím jak vypadá výstup ze seniora. Už kvůli univerzálnosti a jednoduchosti výpočtu. Audioswitch ve verzi pro seniora by to dle stránek měl utáhnout.
Jak moc to spěchá?

(upravil MaBat 1. 6. 2008 11:39)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Taky bych se svez. Akorát bych se přimlouval za provedení s DIP přepínačema pro volbu RC hodnot. Třeba s osminásobným přepínačem (rozuměj na každé pozici) už se nechá při vhodné volbě dílčích hodnot nastavit celkem použitelnej rozsah i krok pro praktický použití - nedávno jsem si to počítal, resp. napsal na to prográmek a můžu poskytnout výsledný tabulky pro různý kombinace vstupních hodnot. Kdo to tak chtít nebude, nemusí to tak osazovat... Pravda, deska pak vychází větší, než je nutný.

(upravil check 1. 6. 2008 11:59)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

The output capacitor as shown is a bipolar electrolytic, but a conventional polarised electro can be used if you prefer.  The polarity will be different with different opamps, so measure the DC output voltage (it will only be a few millivolts) to determine the correct polarity.
Takže tu verzi s napájením + doplnit buffer. DIP přepínače se mi zdají jako dobrý nápad, jestli se to dá nakombinovat tak, aby vždy byla dobrá tolerance, jsem pro. Uka tabulku. Klidně bych udělal větší počet možností. Imho vyjde deska malá tak jako tak a radši si připlatím nějakou stovku, aby to bylo pořádný.
Předpokládám, že sledovač se bude realizovat druhou půlkou operáku zhruba takhle: R11= 100R, R13= 10K, C9= 10n
http://ftp.check.wz.cz/docasna/bufrrfuf0.jpg

Web

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Sry, špatně jsem si přečetl první post"o).

(upravil MaBat 1. 6. 2008 15:59)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Program ještě zreviduju, aby dával toleranci od požadovanýho přenosu v dB, ale myslím, že to bude dobrý - tohle je příklad rozsahu hodnot, složitelných z osmi kondenzátorů [uF], ty vstupní hodnoty nebudou jistě optimální, to jsem tam jen tak nasázel, a přiznám se, že algoritmus na výběr optimální vstupní kombinace ještě vymyšlený nemám smile (A tohle není žádný algoritmus, jen sprostý výpis hodnot..)


Edit: smazáno, zbytečně to zaclání a každý si dokáže představit

(upravil check 1. 6. 2008 12:37)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Nebylo by nejlepší začít určením opampu - pracovních impedancí - podle toho odpory - podle toho kapacity? DIP bych případně dal i 12kový, nebo dva, i když uvedené rozsahy vypadají dobře.
Trochu na to spěchám, bez LTC si sub nezahraje a já už to znova drátovat nechci.

Web

(upravil MaBat 1. 6. 2008 16:10)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

"Pracovní impedance", odpory, atd. - to už jde mimo mě. Pokud jsem řekl "optimální" - myslel jsem optimální krokem vzhledem k rozsahu, který se na každou pozici přirozene nastaví jinak. Jinak v praxi se dá asi volit pevné C2 a zbytek nastavit. Na běžný rozsah korekcí musí těch 8 hodnot podle mě stačit, viz ten spreadsheet.

Já pro to použití teď nemám, hraju si s otevřenou ozvučnicí, tam je jiná korekce pro pokles 6dB/oct.

(upravil check 1. 6. 2008 13:15)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Já o tom vím jenom co kdo psal. Varovali mě abych nepřebudil NE5532, takže sem radši zkusil TL072, což je prý zase šmejd. Pokud to má bejt blbuvzdorný, tak je buď potřeba zvolit jeden operák a tomu přizpůdobit hodnoty na DIPu, tak aby to nešlo zničit, nebo operáky do patice, ale pak k tomu sestavit tabulku hodnot, pro který operáky to bude jaký nastavení dobře fungovat. Chtěl bych taky, malej šum...
No pokusil sem se do toho vmontovat Mistra, snad se v průběhu týdne chytí.

Audioswitch+ potřebuju zjistit jestli utáhne SubSeniora a tenhle budoucí modul ZÁROVEŇ.

Web

(upravil Klon 1. 6. 2008 13:23)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Tak v tom případě tam ten kond na výstupu musí být, jinak by jsi si mohl špatně polarizovat ten na vstupu u SPD.

Proč je před tím sledovačem ten integrační článek a dělič ??

Jak velký vám vycházej zhruba hodnoty R1?

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

NA vysoký impedaqnce bych řek cokoliv fetovýho a OPA134 se už použít dá smile NEčka chtěj fakt nízký hodnoty...

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Nepotřebuje tenhle obvod, v případě, že je použitej až před subem, být doplněnej ještě o regulaci fáze?

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Regulace fáze je v předzesu pro sub, proč by jsi ji chtěl dvakrát ?

(upravil MaBat 1. 6. 2008 13:45)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Myslím principiálně... Takže potřebuje - sladit to aspoň na děličce?

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Jasně, fázi to určitě chce.
Ale byla tu řeč o LT, nikoli o návrhu sub. předzesu s LT "o).

(upravil check 1. 6. 2008 14:27)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Pánové, subwoofer potřebuje přesně to, co je v aldaxím SubSeniorovi. LTC je "úchylárna" poslední doby, hrubě je nahraditelná parametrákem, pokud se mu upraví Q, jenže to už nezbude zase parametrák na zatlumení hrbu místnosti. Todle je čistší řešení umožňující větší flexibilitu a někomu pak třeba bude stačit i Junior.
Prosím nesnažme se Aldaxu konkurovat, ani to nejde.

Web

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

S těma dipama to je hrozně veliký...
Ten operák z toho bude mít hroznou radost, mít tak velkou smyčku zpětný vazby "o/.

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Audioswitch+ to uveze.
Na vstupu SPD400 je MKTčko, netřeba tedy polarizace. Nicméně na výstup LTC bych ten 100ohm odpor dal a před LTC ještě sledovač, ať je to buzeno z nízké impedance, jedině tak to totiž může uspokojivě fungovat. Sledovač by se eventuálně dal ušetřit tím, že by se v Senioru vyřadil potenciometr hlasitosti - pak je výstupní odpor Seniora těch 100ohm a potenciometr zařadit mezi LTC a koncák. Je to takto výhodnější i z hlediska odstupu.

Web

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

http://img218.imageshack.us/img218/3870/dpsbj2.th.jpg
http://img228.imageshack.us/img228/5560/schemakf9.th.jpg

Takovej malej nástřel, bojím se toho jak to je velký, aby to operák ustál. Co vy na to ?
Je to taková malá rychlovka, takže je dost dobře možný že tam je někde bota.

Montážní díry přijdou dodělat až ve finální verzi.
Připomínky a kritiku sem, přes noc to nechám uležet, zítra po zkoušce z AJ na to ještě šáhnu. Upravím/opravím co najdete a pak pac a pusu. Na další ladění už nebudu mít čas.

Na jakej hosting chcete *.brd  a *.sch ?

(upravil MaBat 1. 6. 2008 18:47)

Re: Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Posoudit to neumím, jen se zeptám (možná trochu blbě a pozdě) - jak moc nevhodný by byly na pozicích těch volitelných odporů obyčejný víceotáčkový trimry? Jestli koukám dobře, měly by se dát přímo změřit i zapájený v desce, ne (třeba na nějakých vyvedených pinech)? - jen, že by se to dost zmenšilo.

Příspěvky [1 až 20 z 65]

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Ostatní technika » Linkwitz Transform Circuit - hardware - skupinovka na desky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£