Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

Tak jsem vyfotil ten bastl. vyhybka http://www.volny.cz/vankat/ snad se v tom vyznate. Tak ty kondy jsou doufam bipolary. Muj dotaz da se nejak upravit aby to lepe vejskovalo? Mam pocit ze pri poslechu bedny budou mit velice rozdilnou citlivost vysky a stredobasy. Vyskac je 4 ohm stredbasy jsou 8ohm paralelne. Vysky tam jsou ale hodne v pozadi. Moc diky za radu.

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

Odpoj basy a středy a zkus jenom výšky. Tuším zradu. A můžeš zkusit vyměnit kondík ve výškové větvi za MKT205, ten vyjde max na dvacku, bude to nejspíš ten 4u7, neštudoval jsem ten plošňák. Nevidím tam žádnej odpor, takže pokud ten výškáč je 4ohm bude kruci necitlivej (čert ví jak je na tom celá bedna). Výměna za třeba tu lotrovu ARV104 by to mohla řešit s tím, že by ten odpor potom asi byl i potřeba. Nebo T2030, kdybys chtěl stříbrnou.
A můžeš zkusit dát třeba 2R2 10W odpor mezi vstup výhybky a první součástku středového filtru, tedy seriově před filtr středové větve.

Můžeš ještě zkusit přidat basáku kompenzaci impedance, pro začátek bych tam vrazil (neznám TS ani cháry) třeba 8R2,10W a 6u8F v serii paralelně k basáku (pokud je to 4ohm) Pro 8ohm bas můžeš zkusit 10R/10uF nebo 15R/15uF (nevík kolik je basák, ale asi to bude taky 4ohm, vzhledem k hodnotám). Mohlo by to pomoct basovému filtru. Podobnou kompenzaci můžeš vrazit i do středové části, opět mezi filtr a tu paralelní dvojici. Ty kompenzace by mohli snížit uřvanost středů a prezenci basů, čímž by se mohly "objevit" výšky.

Ale je to alchymie. smile

Ty hodnoty součástek střílím, ale tuningu výhybky se stejně nevyhne, takže bych začal tím.

EDIT: Jo, a taky bych se rozpovídal o tom, jakou máš místnost, zesilovač a případné korekce nebo DSP. Pokud máš zapnuto cosi jako "arena" nebo "hall" a máš místnost s akustikou koupelny (plovoučka, holé stěny), příčina je tam.

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

Michale diky pokusim se s tim pohrat. Asi prvni krok bude vymena vyskace za TVMko nebo mozna tu Beymu 2030. Furt resim vec ze bych ty sloupy a stredak osadil komplet TVM + nove vyhybky. S tim ze basy z tech sloupu asi nikdy nebudou. Co kdybych dodelal do tech sloupu BR pro basak. Ma to smysl? Co jsem cetl tak TVM basaky jsou vhodne spise pro uzavrene nez pro BR. No zesik jsem psal mam Yamahu RX-V359 5.1 cili nic extra. Vim co udela akustika prostoru. Hole steny + plovoucka muj pripad mam ale kdyz ostani bedny vejskuji dobre tak snad by mely i ty sloupy. Ruzne dokurveni zvuku efekty Arena, Concert hall, theatre atd. nepouzivam. Korekce basy + 2 dB, vysky +4dB. Mel jsem puvodni svoje bedny TVM 3P a ty hraly jak o zivot. Takze je to fakt v tech sloupech.

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

Nechci se ti do toho míchat, máš vlastní rozum, ale vzhledem k tomu, že plánuješ kompletní přesazení měniči TVM (což mi přijde jako holý nesmysl, zkusil bych to o drobet výš - to je jako tunit oktávku tak, že výsledek bude zase oktávka, ale budiž) tak budeš stejně muset investovat do výhybky, která pro třípásmo určitě půjde přes nějakých 500-800kč.

Kdyby to někdo chtěl po mě, začal bych zkoušet štelovat tuhle výhbyku a to v pořadí, které jsem nastínil (s tím, že součástky eventuálně můžš použít do dalších projektů, nebo finální výhybky pokud budeš přeosazovat jinými měniči):
vyměnit kundík ve výšce (a vždycky jenom v jedné bedně, ať slyšíš rozdíl)
Přidat kompenzaci na basy
Přidat kompenzaci na středy

Pokud budeš přesazovat a nemusíš mít nutně TVM, tak středy bych asi šáhnul po W100S (cca 500/ks)v 8ohm (o fousek dražší než ARN116, ale určitě lepší), výšku třeba nějaký levný SEAS, proč ne, dá se sehnat téměř za cenu ARV104. Pokud bys chtěl jít výš, tak třeba G 20SC nebo G25 FFL, ten už by obstál i v náročnějších bednách a je pořád do 1000kč/kus.

Vezmi si, že když to budeš osazovat ARN116+ARV104+ARN116+ARN226 (odhlédněme od nevhodnosti ARN226 do té krabky) tak to máš už cca nějakých 1500 za osazení jedné bedny s výhybkou určitě přes 2000. To jsou 4tisíce za osazení páru a nebude to nic extra, přičti si k tomu cenu těch beden.
Při osazení W200S+2xW100S+G25FFL máš za měniče na box 2400 (+DPH)+výhybka, tedy cca o litr a něco za bednu víc. Až se jednou naštveš a rozhodneš se to přestavět, budeš mít slušný základ...

Ale nic nikomu nenutím, prezentuju svůj pohled na věc.

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

A ty hodnoty kondenzatoru nechat? Vymenit pouze TYP? Ano tech 4,7 mF by melo byt na vejskach tak tam misto tohohle srace dat ten svitek? Nebo mam dat jinou kapacitu?

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

Zkus vyměnit tohle za MKT205 stejné hodnoty. Netvrdím, že z toho bude hájent, ale poznat bys to mohl. Neštudoval jsem schéma, ale je ve výškové větvi i cívka paralelně k basu? Pokud ne, tak s hodnotou nehýbej. Nižší by tě ještě okradl o více výšek a větší hodnota by mohla spálit výškáč, čert ví, jak to mají naladěné.
Ještě můžeš zkusit otočit polaritu u výškáče. Za zkoušku nic nedáš.

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

Taky mohl nekdo ty vyskace odpalit silnym nebo kmitajicim zesem. Vyzkousej je samotne, pres kundik 3m3.

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

To byla ta zrada, kterou jsem tušil, ale předpokládám, že už to aspoň uchem odposlouchal, že hrajou.

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

Jestli se můžu přidat, tak se koukej toho setu hodně rychle zbavit, dokud je na něm a na reprákách logo Magnat.
Michal bude tušit, proč to píšu.

Web

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

a logo pekne naleštiť pred predajom!

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

hh to mi strašně připomíná tu pohádku oslíčku otřes se - ten tlustej týpek jak se jen smál..... ale je to tak. je to magnat tak coby...

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

Crash
ten "tlustej týpek" mám byť ja?

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

Ne vlastník Magnatu big_smile Imho taky bych to šoupnul na Aukro.

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

No taky pridam radu, kdyz to chces cele predelat tak proc si to kupoval. Ono kupis za 4K a vyhodis z toho vse To si rovnou muzes udelat kvalitni Stereo ktere mnohdy je lepsi nez nekvalitni 5.x. No Ale pokud ti jde o to tak jak uz rikali, vyzkousej tam dat TVM a co ja bych zkusil, tak odkroutit predek vyskace a cyknout to na to TVM a bude magnat TVM. 8' bass v 13l to se bude dlouho hledat a radej ho odpoj a nech jako dekoraci, kdyz mas sub.

Web

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

mengel252: viz Karlos... ten tlustej týpek jsi momentálně ty, ale jen proto že máš v rukou Magnat, konkrétně tenhle.... až ho prodáš, už jím nebudeš big_smile

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

2michal
odkdy je poznat sluchem rozdil mezi bipolarem a svitkem? smile

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

Věř, že je. Nebo si to zkus. smile

Web

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

Od té doby, co mají slušné MKTčka daleko nižší parazitní sériovou indukčnost a nižší ESR.

Web

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

...kurva...a já si blbec doteď myslel,že se tam dávaj svitky jen kvůli životnosti a stabilitě,spolehlivosti atak.....zřejmě se sluchaři sešli yikes

Re: "tunig" domaciho kina Magnat monitor 990

I kdyby nic sluch, tak ta parazitní indukce už slušně zahýbá i se simulací...