(upravil marecek1984 19. 5. 2008 20:50)

Téma: aku beymu do domaceho subu?

nazdar..rozhodujem sa medzi tymito repro beyma: (profi)- 12G40, 12LX60 a (studio) 12B100R. Vo vacsine projektov domacich subov som videl prave LXku a on je profi, neni predsa len lepsia 12B100R? alebo ake dostupne repro by ste mi poradili tak do 3000-4000Sk? ladil by som tak okolo 30Hz asi BR ozvucnici. bude to tak na polovicu filmy/hudba a napajat ju bude najskor Aldax spv100.dik za kazdu radu.

Re: aku beymu do domaceho subu?

12B100R může dobře hrát v tom jejich bandpassu, do bassreflexu to s ohledem na Xmax nebude moc šťastné řešení (v porovnání s ostatními dvěma). Jak 12LX60 tak 12G40 vypadají parametrově velmi slušně, 12LX60 bude asi o kousek lepší. Rozhodně chybu neuděláš ani s jedním, já bych šel do 12LX60.

Re: aku beymu do domaceho subu?

ale nejde 12G40 nizsie? len kvoli tomu ze LX je radena v profi serii. a bude stacit aldax 100ka?

Re: aku beymu do domaceho subu?

Proč by měla 12G40 "jít níž"? SPV100 bude pro doma použitelná, slovo stačit je nesmyslné. Je to dobrý zesilovač s výkonem cca 70-80W/8Ohm. Samozřejmě 250ka nebo 400ka by byla lepší.

(upravil check 20. 5. 2008 16:26)

Re: aku beymu do domaceho subu?

V podstatě celá studiová řada je na prt, 12" s výchylkou 3mm mi přijde směšná. 12G40 dobrá, ale asi o půl dB je horší SM-112N, která je myslím výrazně levnější. Dávat 400ke nízko výchylkový a relativně slabý 12" mi přijde jako píčovina. Teda pokud samozřejmě vynechám už nevyráběnou a vyprodanou 12LX60 a 15P1000 a 18P000.

Web

Re: aku beymu do domaceho subu?

ja bych byl pro to si trochu priplatit a dat tam 15G40...

Re: aku beymu do domaceho subu?

5MP60N - výbornej
5M30 - neznám, konstrukčně podobný 5MP, nikdo si nestěžoval
6B30P - mě nenadchnul, obyč
8BR40 - basák, žádnej středobas, do uzavřenek dobrej, škoda 1" cívky
8WOOFERP - neznám, zvukově ale dle majitelů dobrej, i do 2p, škoda 1" cívky
10BR60 - neznám, ale parametrově největší výchylka (Xdam), z BR řady bych řek nejlepší, do BR
12BR70 - neznám, dlouho se používal bez problémů, dokud ho pár jedinců neodkráglovalo
12B100R - neznám, čistokrevně pro studia, kde se to moc nehulí, tudíž na kontrolní poslech, není to domácí pumpa
T2030 - obyč, do dvoupásem se moc nehodí, dělit vysoko a strmě
T2010 - obyč, chára dle výrobce šílená, zvukově se ale líbí

marecek1984: Koukni na p.audia, když ti jde o cenu, možná se tam nějaký kousek najde.

(upravil check 20. 5. 2008 16:59)

Re: aku beymu do domaceho subu?

Já sem se vyjadřoval ohledně o použití v subu, když je o tom dred. Snad nemusím v dredu o subech povídat o tom, že peerless má sice dobrý basáky, ale vejšku má dobrou akorát jednu z poslední doby.
Ale ohledně studiový řady si myslim svoje. Jedinej reprák, kterej mě nějak interesuje je 5MP60N (ostatně to sem zdůvodňoval jinde). Všechny ostatní mají buď značně lepší náhrady od jiných výrobců, nebo spadají do kategorie, kde na kvalitě moc nezáleží. Takže jsou některé modely zajímavé pouze cenou a to bych řekl, že ani ne kvůli výrobci, ale dovozci.
12BR70 UŽ KURVA NEHODLÁM KOMENTOVAT, POPSAL SEM TO JASNĚ ČÍSLAMA, JEŠTĚ TO ZŘEJMĚ PRO VŠECHNY BEZVĚRCE VYFOTÍM!!! mad

Web

Re: aku beymu do domaceho subu?

Prosímtě klid, vystydni, já ti to neberu! Jen jsem vyjádřil svůj názor na jednotlivá studio-repra, nijak jsem se tě nechtěl dotknout a ani to nebylo rejpání, kteréžto ty velmi dobře znáš.
Jinak "V podstatě celá studiová řada..." mě vyznělo jako "celá studiová řada".

smile

(upravil check 20. 5. 2008 17:36)

Re: aku beymu do domaceho subu?

"V podstatě" je vyjímka myšlená pro rejpaly - 5MP60N, i když sem na ní z vyšších kruhů nic dobrého neslyšel.
Vystydnout nehodlám, protože kvůli takovýhle "nivelizaci" vznikla ta úžasná hifistická mluva, z které se nic nepozná. Pokud hodláš dále trvat na tom, že to není vlastně tak hrozný, tak si trhni a kandiduj do politiky, kde se belum (vlastně ne tak docela) úplatní.

...

"Vlastně on ten Stalin byl humanista..."

Web

Re: aku beymu do domaceho subu?

Uz nechcem priplacat, pre mna je uz aj to dost. 15palec doma nechcem,neni to na ziadne party ale sub na DK:) Najradsej by som sa pustil do 12LX60 ale zacul som ze sa uz nevyraba??? ved ju maju stale v cennikoch na www.beyma.sk

Re: aku beymu do domaceho subu?

marecek1984: Tak se zavčasu poptej, je-li skladem, v budoucnu už nebude. Beyma teď uvádí repra s feritovými magnety, předpokládám, že i 12P1000Nd bude mít feritového brášku, ten by mohl být "konkurenceschopný" právě 12LX ...a nebo taky ne.

Re: aku beymu do domaceho subu?

Beyma 12LX60 je u nás na slovensku stále dostupná... treba zavolať do Trixu do Trstenej a p.Franko Dušan ti ju vrelo objedná...stačí mu len napísať

Web

(upravil Ej Pxy 21. 5. 2008 22:08)

Re: aku beymu do domaceho subu?

Ja som za SM118, akuratny vykon, QTS na uzavretu, citlivot na hlbokych frekvenciach, pre mna jasna volba smile

http://profesional.beyma.com/ENGLISH/pd … 18%20N.pdf

(upravil KarelXth 22. 5. 2008 10:58)

Re: aku beymu do domaceho subu?

Ano Marečku, SM118 má totiž stejný magnetický systém jako SM112. Takže zatímco 12" verze je celkem slušná, pro 18" je ten magnet nedostačující a je to reproduktor, který se nehodí skoro na nic.

(upravil check 22. 5. 2008 12:15)

Re: aku beymu do domaceho subu?

Karel na to kápnul. To je přesně ten důvod, proč sem ji doporučil. Repro se slabým magnetem se hodí do velké ozvučnice, kde bude citlivější; jenže toho objemu bude na domácí použití opravdu trochu moc.
PS: Řada PS76 od BC má taky všude stejné magnety, jenže má, pokud vím, třetí nejslinější pohon na trhu se skoro nejnižší cenou. Takže zatímco 12PS76 lze použít v úplné pidi ozvučnici, 18PS76 je stále z osmnáctek jedna z nejslinějších. Kdybych měl dost peněz, tak bych dneska uvažoval právě o 12PS76 ve dvou třech různě umístěných kusech.
Ale je to jenom díky nízkému Rečku, není to čistá 8Ohm impedance. Je spousta reproduktorů, které trpí právě Re nad 7Ohmů, což už značně zeslabuje pohon.

Web

Re: aku beymu do domaceho subu?

SM112N je ca super cenu (2200sk), tak ju asi vezmem. v spojeni s SPV100 to bude urcite solidny sub. Odporucaju ju do 70l BR a ladit na 40 Hz. co na to poviete?

Re: aku beymu do domaceho subu?

check napsal:

Ale je to jenom díky nízkému Rečku, není to čistá 8Ohm impedance. Je spousta reproduktorů, které trpí právě Re nad 7Ohmů, což už značně zeslabuje pohon.

Cože??

(upravil check 22. 5. 2008 15:15)

Re: aku beymu do domaceho subu?

PS76 má Re 5,3Ohmu, což teda při použití do 150Hz nevadí, na 250Hz by už byl problém například v paralelním zapojení. To je stejný, jako když je XLS 12" prý taky osmiohmová, ale Re má 3,5Ohmu, což znamená, že na frekvenci ladění, doporučeného výrobcem, má impedanci 4Ohmy. Na 110Hz se impedance blíží Re ještě víc. Mimochodem jiná Re než 8Ohmů pro 8ohmovou impedanci znamená, že citlivost měřená pro 2,83V nesedí, a skutečná je nižší, ostatně s tímhle si ale WinISD umí poradit (počítá správně pro 1VA).
Repro s nižším Re je vždycky silnější, jestli to je dané tím, že výrobci mají standardizovanou velikost mezery  pro všechny impedance nebo něčím jiným, nevím. Prostě to tak je, vycházím z empírie a nejsem v tomhle sám. Samozřejmě síla magnetu není vyjádřená pouze Bl ale Bl^2/Re.

Web

Re: aku beymu do domaceho subu?

Ja by som sa BR za každu cenu vyhol. Naladiť BR je ovela zložitejšie ako len určiť rezonanciu natrubku.

Milujem odbornikov ktory pozru na magnet a z toho odvodzuju elektorakusticke vlastnosti big_smile
Prehlasenie že sa SM118 nehodi skoro na nič berem za uplne irelevantne, velmi dlho som hladal reprak s takymi parametrami ako ma SM118