Téma: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

  • Určení: 3pásmové sloupové reprosoustavy

  • Datum realizace: Leden 2008

  • Orientační cena: 10000Sk

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 340x900x244mm, Objem 46l, Impedance 4Ω, Bassreflex 2x Ø46x120mm (35Hz), MDF 22mm, Hmotnost 22kg

  • Autor: grawp

Úvod
Mojou myšlienkou bolo zostaviť NF zosilňovač a hi-fi reprozostavu, pretože toto zariadenie mi doma chýba. Prišli na rad dôležité rozhodnutia, ako je výber typu zosilňovača, jeho menovitého výkonu a charakteristických vlastností, tak i výber reprozostavy. Ďalšou požiadavkou na zostavenie zosilňovača a reprozostavy bolo tiež zaobstaranie potrebných súčiastok vo vhodných cenových reláciách. Voľba padla na stereofónny zosilňovač pre budenie reprozostavy 2x 70W. Nasledovala voľba výberu reproduktorov pre zostavenie reprozostavy. Pevne som bol rozhodnutý, že si zostavím trojpásmovú reprozostavu, aby bola kapacitne schopná prijať výkon zosilňovača.

Reproduktory
Pri výbere som sa rozhodol použiť výškový reproduktor typu ARV-104-03/4 a stredový reproduktor ARP-150-00/4 od firmy TVM Acoustics a basový reproduktor Carpower SP-252C od firmy Monacor. Všetky reproduktory majú menovitú impedanciu 4Ω. Pri návrhu mechanického usporiadania reproduktorovej zostavy som podľa teoretických poznatkov rešpektoval vlastnosti reproduktorov a zvolil som usporiadanie na dosiahnutie čo najvyrovnanejšej frekvenčnej charakteristiky.

Výhybka
Rozhodol som sa použiť výhybku od firmy BS Acoustic s označením CN 03-3-12/4, jedná sa o trojpásmovú hi-fi výhybku. Deliaca frekvencia 800/5000Hz, strmosť filtra 12/12/12 dB/oct, príkon 150W (RMS).

Návrh, výroba ozvučnice
Na základe voľne stiahnuteľného programu WinISD Beta 0.44 som vypočítal veľkosť ozvučnice (výška 900mm, šírka 340mm, dĺžka 244mm), veľkosť bassreflexu (priemer jedného otvoru je 46mm) a frekvenciu naladenia ozvučnice (35Hz).

Ako materiál som zvolil dosku MDF 22mm. Na tuhosť skrine má veľký vplyv akým spôsobom sú spojené ozvučnice. Najjednoduchšie je pravouhlé spojenie "natupo". Tento spôsob bol pre mňa výrobne najjednoduchší. Podľa vopred pripraveného plánu navrhnutého v programe AutoCAD, mi v stolárstve narezali potrebné diely s danými rozmermi. Takto pripravené diely som upravoval do konečnej podoby. Ako prvé som musel vyrezať otvory pre reproduktory a ich zápusť, bassreflexy, terminály a predvŕtať otvory pre vruty. Najprv som začal spájať zadnú stenu s bočnými stenami s lepidlom Pattex Wood a vrutmi 3.5x50mm. Potom som do ozvučnice upevnil dve výstuže, z toho jednu medzi stredový a basový reproduktorový otvor a druhú medzi dva bassreflexové otvory. Nasledovalo vytlmenie ozvučníc. Na zadnú stenu každej ozvučnice som nalepil molitan o hrúbke cca 3cm a na bočné steny vatelín. Predná stena sa primontovala nakoniec.

Ďalej som do ozvučníc upevnil pomocou lepidla bassreflexové nátrubky. Pomocou frézy som upravil a zapustil bassreflexové nátrubky a skosil všetky predné hrany ozvučnice. Zapustené vruty som zatmelil gitom a po vytvrdnutí prebrúsil vibračnou brúsnou frézou. Prebrúsil som i všetky nerovnosti na ozvučnici. Otvory pre reproduktory a bassreflex som nastriekal striekacou pištoľou čiernou matnou farbou. Celý povrch ozvučíc, okrem spodnej časti, som otapetoval samolepiacou fóliou s motívom jelšového dreva. Do otvoru pre basový reproduktor, na zadnú vnútornú stenu ozvučnice som vmontoval okáblovanú výhybku (použitý kábel je značky Cabletech High Professional CCA Speaker Cable o priereze 2mm²), a upevnil ju šróbmi s gumenými podložkami, aby nerezonovala a zakryl ju vatelínom. Na vonkajšie zadné steny ozvučníc som primontoval terminály od firmy Monacor, ktoré sú vstupmi do výhybiek. Reproduktory som podlepil samolepiacou molitanovou páskou, aby nedochádzalo k nežiaducim zvukom. Tým som dosiahol utesnenie reproduktorov k ozvučnici. Tak bola konštrukcia dokončená.

Ladenie, výsledný dojem a zvuk
Po prvom odskúšaní reprozostavy som mal problémy z výhybkami. Bez váhania som sa rozhodol že si výhybky kúpim od firmy BS Acoustic. Výšky a stredy priam prijateľné, basy nadmieru dostatočné. Celkový výsledok mojej práce nadmieru splnil moje očakávania - cena/zvuk.

http://s19.postimg.cc/okx7v6g6n/grawp1_01.jpg http://s19.postimg.cc/bd2ffz81b/grawp1_02.jpg http://s19.postimg.cc/5deocbn8v/grawp1_03.jpg http://s19.postimg.cc/emgumfw4v/grawp1_04.jpg http://s19.postimg.cc/4dodgm833/grawp1_05.jpg http://s19.postimg.cc/c7oz20fvz/grawp1_06.jpg http://s19.postimg.cc/6ksm4jddb/grawp1_07.jpg http://s19.postimg.cc/4hi6wvdkf/grawp1_08.jpg

(upravil DeadMAN 29. 4. 2008 18:17)

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

1: BS Acoustic sú nap..u
2: Na  toto si hovoril, že má zle uložené MDFky, zlé priečky a čo ja viem čo...

Takže, ako si hovoril, "konštrukcia ozvučnice NULA bodov". Ale hlavne že si spokojný a máš Cabletech High Professional CCA Speaker Cable

Web

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

Nelíbí se mi dva bassreflexy a barva ozvučnice. Konstrukčně bych ozvučnici postavil víc do hloubky než do šířky. Celkové zhodnocení dle mého názoru 3.

Web

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

Ten basák?!:(

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

Ten basák sice nevypadá, ale hraje dobře! Za ty peníze je fajn.

(upravil Rendolf 29. 4. 2008 21:29)

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

Co je třeba zakrýt.

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

nech sa na mna autor nehneva, ale mne sa tieto bedne vobec nepacia, tn basak mozno hra dobre, neviem to posudit, nikdy som ho nemal doma a ani nepocul hrat ale ak to hodnoti dizajnovo, vobec tam nepasuje, reproduktory si myslim ze su rizvrhnute nie najlepsie a co ma najviac odradza, su tie bassreflexy, myslim si ze by lepsie urobil autor, akby dal jede a vacsi, podstatne lepsie by to vyzeralo, co sa tyka vyhybky, BS-klasika, snad by bolo vhodne vymenit kondiky. Plus u mna maju tie MDFky. Netvrdim ze moje projekty su super, urcite maju kopu chyb, ale zo zasady tapetu  nepouzivam, nemam k tejto technike pozitivny vztah.  Celkovo ked to hodnotim v stupnici od 0(najhorsie) po 10(najlepsie) ja davam 3.

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

....podľa mňa to nie je až také strašné, ten Monacor mám sám v sube a je to na svoju cenu výborný reprák. Podľa mňa celkovo je to taký typický home-made projekt pre radosť:), čomu určite zodpovedá zvuková stránka.
Čo sa týka tých rozmerov, tak mohlo to byť radšej nižšie a viac do hľbky, ale to nevadí. Čo by som ja doporučil, dať celé bedne na čierno a to hlavne kôli tomu farebnému zaveseniu tych Monacorov. Tá fialová si s farbou bedne fakt nesedí.

...dávam za 4

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

Neviem z čoho to má záves, ale ja by som ho načiernil... No, homemade projekt pre radosť za 10 litrov je celkom dosť...

Web

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

10 litrov je fakt dost

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

10litrů? O.o
to ale stála ta dýha tak 4 táci ne?

Web

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

10k není vůbec daleko od pravdy. Nedalo mi to, a rozepsal jsem si to. Počítej se mnou, případně mě oprav :
SP252 - 600,-
ARN150 - 350,-
ARV104 - 400,-
výhybka - 400,-
terminál - 40,-
vatelín - 300,-
kabely - 200,-
spray - 100,-
vruty - 30,-
tmel - 60,-
novodur - 50,-
tapeta - 150,-
lepidlo - 120,-
MDF - 1000,-
Celkem  3800,- Kč za jednu, tedy 7600,- za pár, takže 9880,- SK.

Je vidět, že se na stavbě beden z levných repráků ušetřit nedá. Může to hrát líp než třeba ARS-335 za podobnou cenu (...a bez práce)? ...nevím, nevím.
Jó, to třeba tyhle Dawsoovy, to už je jiná káva. Tam je asi oproti podobně kvalitním sériovým soustavám úspora veliká (aspoň co jsem o nich četl a slyšel).

Jinak k těmhle grawpovým bednám - známkovat je nebudu, ale zase taková hrůza to určitě není. Mě se to náhodou docela líbí. Z fotek je vidět, že si na nich dal záležet. Je fakt, že ten basák dost degraduje vzhled, ale někdo má rád vdolky, jiný zase... znáte to.

Web

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

Myslím, že je opravdu škoda toho osazení. Ty skelety daly určitě dost práce a použité reproduktory a výhybky to degradují. Na druhou stranu je Grawp může časem obměnit, nic není ztraceno.

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

Nie sú tie bassreflexové nátrubky malé? Nefučia? A ten basák mi tam ozaj nepasuje, počul som ho v bratrancovom sube a čo ja viem... Mal špatný zosík takže vôbe neviem čoho je schopný, ale mne sa nepáči.
A ešte by som rád upozornil že šrób/šróbovať nie je spisovne po slovensky, správne to je skrutka/skrutkovať wink

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

no išlo aj o to ze tie basaky CARPOWERY som dostal od bratranca, ale samozrejme ze som musel napisat cenu kompletnu. A ofólioval som to preto aby sa mi to šiklo k nábytku. Všetko hra tak ako ma nemam s tym problem, mozno casom zmenim vyhybky ale to je len zalezitost prepajkovania. Inak nechcem sa chvalit ale s tymito repro som sa dostal az na celoslovenske kolo v sutazi Soč '08. Vykonovo mi to postačuje, vlastne su to dve bedne a basy sa aj doplnaju tak nie je o čom.

deadman : iné lepšie kable som v TT nezohnal, a myslim ze ulozenie MDF dosiek je urcite ze lepšie ako v tom projekte ktory si spominal ty

jofi : toto boli moje prve bende, takze asi to je vsetko co by som povedal.

pegass : nahodou ta fialova farba mi aztak moc nevadi, uz som si časom zvykol.

fedor : dosky MDF 22 mm som si nehal narezat az od vas z ČR. Stalo ma to okolo 3500sk. Narezali mi ich podla mojho navrhu ktory som spravil v AutoCADe na odchylku 1mm pomocou CNC stroja.

kocur : by si sa cudoval, narobi to dobry randal. Ked som bol na tom celoslovenskom kole vo Zvolene na ubytovni tak z celej ubytovne sa isli pozerat sutaziaci a potom o nejaku pol hodinku aj ostatni ucitelia ktori mi to uplne zatrhli lebo sa to nedalo vydrzat.

Pripadne otazky....

Web

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

Tak to Ťa nemal na SOČke "netopier" z SPŠ v Novom Meste nad Váhom. On bol hudobník voľajaký, a počul do 22kHz. Ja som tam bol s mojimi prvotinami, a až na ten výškáč sa mu to páčilo oveľa viac ako ďaľšie gumáky stľpy čo tam boli. Výkon a kvalita nemusia vždy zamenať to isté. A gratulujem k výhre.

Web

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

som otapetoval, som ofrézoval, som prebrúsil
....otec otapetoval, otec ofrézoval, otec prebrúsil
sorry Filip nepomozem si big_smile inak aj ked je to monacor tie basaky by som nedal uz len kvoli názvu carpower smile inac hodnotenie absolutny priemer,, v tom texte solídne navárky teda
btw : myslel som ze do orientacnej ceny vacsina ludi udava len celkovu cenu meničov

(upravil DeadMAN 1. 5. 2008 22:29)

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

Zemo: Dobre vedieť lol cool
(myslím tie prvé dva riadky)

grawp: K tým káblom som to myslel ironicky... Najlepšie káble v Trnave, a také nič moc osadenie...

Web

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

Za také dva týždne pôjdem okolo. Môžem si ich potom vypočuť? Dovliekol by som keďtak na porovnanie tesly, a aj zosilovač a podobne. Čo ty na to?

Web

(upravil grawp 1. 5. 2008 23:00)

Re: grawp (Monacor SP-252C, TVM ARP-150-00/4 a ARV-104-03/4)

hmm jako ked neverite ze som to robil ja tak jako mate smolu.. moj tatko je uz rok odcestovany ! tak prepačte ! nemal mi s tym kto pomoct. seci sa na mna vydrbali.


kurplem : jasne pohode, pridi. na ICQ dohodneme.

Web