(upravil martyy 22. 4. 2008 17:06)

Téma: Zajímavost z půdy

Dostal jsem se k tomuto, je to pozůstalost po radioamatérovi, cca 18 let ležel na půdě:
http://img360.imageshack.us/img360/18/dsc00698zu3.jpg
http://img395.imageshack.us/img395/458/dsc00700jw8.jpg
http://img134.imageshack.us/img134/9303/dsc00699sx2.jpg


Nevíte někdo jaké to má parametry a jak to odzkoušet (zapojení konektorů) ?
Až na ten prach a lak , který je evidentně neoriginální je to poderžele zachovalé smile

(upravil sinclair 22. 4. 2008 18:09)

Re: Zajímavost z půdy

Je to zesilovač Tesla 513 001, který se vyráběl v letech 1948-1950, původně je to model Z25 brněnské soukromé firmy REL Electrum Brno z roku 1944. Existují exempláře ještě bez štítku TESLA, které se prodávaly těsně po znárodnění soukromých firem /i firmy REL/ od roku 1948, poté byly další rozpracované a znárodněné /v podstatě ukradené/ kusy z továrny REL dokončeny nově vzniklým sdružením Tesla a přeznačeny na číselný systém. Mám jeden originální kus ještě od firmy REL.
Nedoporučuju vůbec připojovat k síti, jednak hrozí úraz síťovým napětím /navlhlý a následně zbytečně probitý síťový transformátor/, jednak by to zcela bezpečně poškodilo usměrňovací elektronku a vybuchly by elektrolyty.
Pro "oživení" takto dlouho odstavených zařízení platí speciální postupy a další speciální postupy platí pro regeneraci vakua a emisní schopnosti elektronek.

Výstupní výkon je 25W, výstupní napětí je standardně 100V pro klasický rozhlasový linkový rozvod, je tam na výstupním transformátoru odbočka i pro výstupní napětí 70V /americká norma/, odbočka pro kinosystém 400ohm a tuším ještě odbočka či samostatné vinutí pro 5 ohm kontrolní reproduktor. Je to klasický zesilovač pro hlásné a informační účely, v dnešní době prakticky k ničemu nepoužitelný, jeho kmitočtový rozsah je záměrně omezen na 80Hz až 10kHz, s odstupem rušivých napětí okolo -50dB. S je pojistka stínicích mřížek koncových elektronek, A je pojistka anodového napětí 400V pro koncové elektronky. Zesilovač se hojně používal i v menších kinech, na jednom ze vstupů /druhý tříkolík odleva/ je vyvedeno ss napětí okolo 100V pro vakuovou fotonku projektoru.   
Je to defacto předchůdce později Teslou vyráběného zesilovače KZ25, který už ale měl osazení jinými /modernějšími/ elektronkami, které v době vzniku byly dostupné.
Schéma je pochopitelně k dispozici, jak jinak smile

Web

Re: Zajímavost z půdy

Člověče, toho radioamatéra, který 18 let ležel na půdě, toho nikdo nehledal ? smile

Web

(upravil martyy 22. 4. 2008 18:58)

Re: Zajímavost z půdy

Nejspíš ne...jedním z nálezů je totiž taky kardiostimulátor vyjmutý v roce 1977 big_smile

Mimo jiné mám otamtud i nepájené ARV161, které od roku 1988 neviděly světlo...černější jsem zatím neviděl smile

Jinak samozřejmě děkuji Sinclairovi za vyčerpávající popis.

Re: Zajímavost z půdy

Martyy, hledej dál smile

A kdybys ten zesák chtěl vyhodit, dej mi vědět smile

Web

Re: Zajímavost z půdy

Jasně že budu...sice je většina těch věcí k ničemu, ale jde o ten pocit smile

Zesák půjde asi na aukro, párkrát už jsem tam něco podobnýho viděl.

Re: Zajímavost z půdy

Jo, to je někdy radost být půdoznalcem smile

Web

Re: Zajímavost z půdy

Třeba tam opravdu bude někde ten výše zmiňovaný radioamatér smile.

Web