Re: Test operačních zesilovačů

Nechystá se někdo objednávat LME 49990 v DIP 8? Rád bych je vyzkoušel v HS DAC.

(upravil mechanik 16. 11. 2013 22:20)

Re: Test operačních zesilovačů

A práve podobným debatám som sa chcel vyhnúť... Chcel som len odpoved k veci a nie spochybniť či je počuť rozdiel medzi 5532 a lepšími OZ. Teraz aby som ta o tom že počujem rozdiel zase uistoval. Tak medzi LM4562 a LM6172 rozdiel počujem, či už vo zvukovke alebo predzosilovači. Na výškach mám pásky a zosilovač je tiež na slušnej úrovni. Časom pravdepodobne budem mať externý DA prevodník. Inak mám rád ked to dobre hrá a zároven meria a snažím sa v tom vidieť súvislosti.

Teraz sa zase môžem pýtať ja. V čom je to diskrétne ospevované riešenie o tolko lepšie? Pred pár desiatkami rokov by som to pochopil ked na trhu boli len dosť nezaujímavé OZ a nebol problem s dostupnostou zaujímavých tranzistorov v TO92. No dnes sú tu špičkové OZ či už s bipolárnym vstupom alebo fet. Napríklad spomínané AD797, OPA637, OPA627, LM6172 (vhodné asi hlavne do I-V za prevodník). Práve na opak je problem s TO92 tranzistormi, práve v tom dispré sú dnes velmi tažko dostupné jfety 2SK170 a 2SJ74, ešte tažšie dostupné budú tranzistory v jednom púzdre s ktorými v minulosti tiež nebol problem. Čo napríklad teda tepelné väzby tranzistorov v diferencialnom stupni? stačí si o tom niečo prečítať... Pri IO v tom neni najmenší problem a väzba je dokonalá. Čo indukčnosti spojov DPS a zbytočné kapacity väčších tranzistorov? a na koniec tiež nemožnosť obvodu tak dobre blokovať napájanie ako pri IO. A vo výsledku tiež horšie parametre oproti IO.

No napriek tomu mám v pláne skúsiť dať pred ten diamond buffer diskretne riešenie len musím nájsť vhodné tranzistory v TO92, tie zaujímavé sa väčšinou už nerobia ako som už písal... V prípade že použijem bežné dosť nezaujímavé tranzistor od on semiconductor tak som si istý že výsledok nebude stáť za to a pochybujem že aj s lepšími tranzistormi bude lepší než pri použití vhodného OZ, ponuka je dnes fakt široká. Okrem toho aj za prevodníkom sú OZ ale to už nikto nejako nerieši hlavne že už nepočujú zvuk operákov big_smile

(upravil cestmir 16. 11. 2013 22:30)

Re: Test operačních zesilovačů

Lepšia RF odolnosť, väčšie kľudové prúdy v stupňoch, pri dobrom návrhu lepšia skoková odozva... Povolanejší by by vedeli napísať viac. SK170/SJ74 sú na DIY výrobu zatiaľ bežne zohnateľné (za nižšie ceny než mnohé ezoterické opampy), časom budú aj LSK/LSJ. Ale hej, je to tu off-topic, nechcem flame-ovať, len som si neodpustil - príde mi strkať ďalší opamp do signálovej cesty (navyše rovno na vstup z kábla) zbytočné.

@Fox_25: 49990 sa pokiaľ viem robia len v SOIC. Či myslíš objednať už naletované v SOIC-DIP adaptéri? To ale zrejme len eBay, u bežných dodávateľov ťažko.

(upravil mechanik 16. 11. 2013 22:44)

Re: Test operačních zesilovačů

Za bežne zohnatelné by som ich teda neoznačil (2SK170, 2SJ74). Áno tie neobjektívne test PMA s OZ boli zaujímavé ale skôr z iného hladiska... Kludové prúdy ma nezaujímajú mám tam buffer. Hádam nikto nečaká že OZ bude so špičkovými parametrami fungovať do 100R zátaže. Skoková odozva je pri mnohých OZ tiež bez problemov.
Používať predzosilovač mi pripadalo ešte nedávno tiež zbytočné ale názory na slovanete ma presvedčili že by som to mal aspon skúsiť, skúsil som a zostal som u toho...

Re: Test operačních zesilovačů

637 je parádní, ale tady myslím, že až moc. AD797 je úžasný operák, jeden z nejlepších co se pro komerční účely dělá...nechá si líbit skoro všechno a přitom má pořád skvělé parametry. Unity gain by měl být taktéž stabilní. Doporučil bych OPA132, zabarví to trochu do teplejšího nádechu a přidá basy.

(upravil mechanik 16. 11. 2013 23:12)

Re: Test operačních zesilovačů

Dohnalik, "ale tady myslím, že až moc" asi myslíš tú zvukovku, mal si ju aspon v rukách? Tiež píšem že časom bude prevodník. Ked dojde julia začiatkom týždna kludne HSDAC a asus xonar essence ST porovnám. Ked sa asus ukáže ako nejaky prúser tak o to z väčšou radostou pôjdem do prevodníku. Inak dakujem za potvrdenie že s AD by to išlo.
"Doporučil bych OPA132, zabarví to trochu do teplejšího nádechu a přidá basy" nič takého nechcem big_smile big_smile

Re: Test operačních zesilovačů

> "zabarví to trochu do teplejšího nádechu a přidá basy"

Hlavne by ma celkom zaujímalo fyzikálne vysvetlenie napr. toho pridania basov, keď nameraná fchar bude v audiopásme veľmi pravdepodobne na zlomky dB zhodná s ľubovoľným iným OA.

Re: Test operačních zesilovačů

cestmir, neřeš to. To je prostě netopýří dojmologie.

Re: Test operačních zesilovačů

Ty kokso, jakápak netopejří dojmologie. Si to zkus sám ty blbečku vyměnit v něčem co máš doma operáky, vyzkoušej jich rovnou několik. Od totální šitů až po ty netopejří. Rozdíl pozná i tvoje prababička.

(upravil mechanik 16. 11. 2013 23:24)

Re: Test operačních zesilovačů

Tiež nemám rád ked sa píše o tom že má nejaky OZ "lavor" alebo "pridá výšky", "pridá basy" ono je to len o charaktere tých výšok podla toho môže človek vnímať ich množstvo... potom ked sú "lampovejšie" tak sa môže zdať že ja basov subjektívne viac... to som si skúsil ked som použil ako koncové tranzistory pomalé MJL2119x...

Čím to je že vždy ked niečo napíšem rozbehnem velkú OT debatu sad ...s tým SACD som to trochu prehnal ale na ostatných veciach trvám...

EDIT: cestmir, asi je vážne lepšie si to skúsiť, táto téma je pre tých čo to chcú vyskúšať alebo už vyskúsili a chcú sa podeliť o názory... nakúp si pár OZ a pusti sa do toho potom môžeš napísať aké máš z toho závery a na akom retazci si to testoval.

Re: Test operačních zesilovačů

cestmir
Máš pravdu, už jsem se koukal u mausera, v DIP 8 fakt nejsou, škoda, ale to se dá vyřešit redukcí.

(upravil Dohnalik 16. 11. 2013 23:25)

Re: Test operačních zesilovačů

cestmir napsal:

> "zabarví to trochu do teplejšího nádechu a přidá basy"

Hlavne by ma celkom zaujímalo fyzikálne vysvetlenie napr. toho pridania basov, keď nameraná fchar bude v audiopásme veľmi pravdepodobne na zlomky dB zhodná s ľubovoľným iným OA.

To mě taky...ale věř tomu. Na to samé jsem narazil třeba u převodníků AKM vs PCM179x, kde je to opravdu velmi, velmi slyšitelné, přitom charky mají stejné...
Pokud nic takovýho jako OPA nechceš, tak si kup LM49710, nic víc nebude mít smysl... A nic o julině jsem nepsal, to je dnes už celkem dost překonaná zvukovka.

(upravil mechanik 16. 11. 2013 23:27)

Re: Test operačních zesilovačů

Dohnalik, môžeš sa v SZ podeliť o závery? velmi by ma to zaujímalo, zatial som rozhodnutý pre PCM179x, tiež porovnanie s AD by bolo zaujímavé

Re: Test operačních zesilovačů

PCM1794 je mnohem silnější na basovém pásmu, než AKMcokoli, to je naprosto jednoznačné a myslím, že nejsem jediný, kdo má takové zkušenosti. Každý, kdo si postaví lutův DAC, tak nejspíše dojde ke stejnému závěru...
Julina má právě AKM, který jsem zkoušel, takže ten rozdíl si ověříš sám.

Re: Test operačních zesilovačů

mechanik: jasné, "charakter výšok", ale to by sa snáď malo tiež nejak merateľne prejaviť, napr. na multitóne/šume/obdĺžniku, ak teda je sweepom meraná fchar do rovnakej záťaže inak zhodná (rovná)

(upravil mechanik 17. 11. 2013 0:00)

Re: Test operačních zesilovačů

ja už som tu juliu mal iba že vtedy som nemeral ale len počúval pre to som ju vymenil za asus xonar essence ST (šialene dlhý názov) a teraz ked by som chcel aj merať zistujem že najlepšie bude mať v PC obe... Rozdiely ktoré som počul som skôr pripisoval OZ. No dnes už by som povedal že to kludne môže byť opačne...

cestmir, určite sa to prejaví no nemôžeme po dawsoovi chcieť aby nám k tomu ešte doplnil kompletné merania a ostatní ludia dosť často nemajú vhodnú zvukovku na meranie a ked majú tak nemajú poriadny generátor ktorý postaviť tiež neni sranda

Re: Test operačních zesilovačů

Vedel by mi niekto povedať aký je rozdiel medzi OP 275 a OP 27G?

(upravil mechanik 10. 12. 2013 21:50)

Re: Test operačních zesilovačů

Tak som porovnával AD797, LM4562, OPA627.

Zvukovo by som povedal vedie AD797 má super čisté výšky, za ním LM4562 ktoré neni také čisté ale znie vyvážene a celkom dobre, dalej OPA627, na výškach to neni ono... možno som len čakal o dosť viac než pri LM4562 čo sa nestalo, asi tie fety na vstupe niesu pre mna...

Pri meraní. Najlepšie meria LM4562 a OPA627. Zhodne ako samotný buffer a velmi podobne samotnej zvukovke v loopback. AD797 bohužial tušim druhá alebo tretia harmonicá trčí asi o 10db viac a potom vidím ešte nejaky menší bordel nad 10kHz. Potom som tiež skúšal LM6172 ktorý má tiež super výšky ale meria omnoho horšie než AD797.

Zaujímalo by ma v čom je pri tých rýchlych OZ problem? Návrh plošného spoja, blokovanie napájania a nadpojenie bufferu na OZ cez odpor... všetko mám urobené dobre. Dokonca som schválne experimentoval s hodnotou odpor medzi bufferom a OZ a tiež s hodnotou vstupného filtru. Skúšal som tiež prerušiť spoj a tahať ich inak a celkovo som plošný spoj poriadne rozvrtal ale bez zmeny... Môžem znovu skúsiť bateriové napájanie ale naposledy nezabralo oproti LM317 a 337. Najviac som sa venoval tesnému blokovaniu napájania OZ a bufferu. Skúšal som pre OZ elektrolyt 10uF + wimu od 100pF po 1uF a tiež blokovanie čisto wimou rôznych hodnôt paralelne. Nožičky som skrátil a naspájkoval rovno na vývody OZ... Skúsil som hádam všetko smile Mám na ceste aj SMD keramiky a tantaly ale neverím že to niečo zmení. Kludne by som DIP8 vymenil za SMD prevedenie ale kedže sa predávajú obe pochybujem že to bude mať význam, v predzosilovači.

Re: Test operačních zesilovačů

mechanik: S jakym ziskem to bylo? Vis, ze AD797 neni unity gain stable predpokladam. Ja jen, jestli by to nevysvetlilo to mozne horsi mereni, nevim v jakem obvode jsi to testoval presne, ale PMA na tohle casto upozornuje a myslim ze to i dolozil merenim, AD797 neni uplne jednoduche ukocirovat ale odmenou je zas jak skvely zvuk, tak prave i skvele mereni.

(upravil mechanik 10. 12. 2013 22:40)

Re: Test operačních zesilovačů

Ja som práve vychádzal z toho že sa používa v I/V, rovnako tak aj LM6172, kde spätná väzba nejde na zem a teda predpokladám zisk 1. Zisk mám 6db teda 2.

Kludne môžem nastaviť väčší zisk, vyskúšal by som potom aj OPA637. No myslím že viac než 6db bude pre mna znamenať len zbytočné zosilnenie ktoré nevyužijem a vyšší šum... V stave v ktorom to mám to odpovedá DPAčkam s predradeným zosilnením 3db, čo je akurát.