Re: kombo k baskytaře

Asi budu brzo dělat baskytarovou bednu s Deltou 12, bez horny. Do kolika litrů byste ho dali? Použití pouze jako baskytarová bedna, takže asi uzavřenou.

Edit: Klidně i otevřenou, mě to je svým způsobem jedno, já su akorát zdeformovanej hifistickým zvykem, že když basy, tak otevřenou asi né. Ale ty máš samozřejmě mnohem víc zkušeností, takže rád dám na tvoji radu smile

Web

Re: kombo k baskytaře

Jo, teď mi to došlo.. nezaměnili jsme pojmy otevřená a bassreflexová?
(který z těch referenčních firemních návrhů Eminence bys doporučil? mám čtyřstrunku, ale nevylučuju časem pořízení pětistrunky)

Web

Re: kombo k baskytaře

dj-bobr: U baskytary o otevřeném reproboxu vůbec nepřemýšlej, protože basové vlny mají moc dlouhou vlnovou délku a vznikal by akustický zkrat, to znamená, že vzduch, který membána vytlačí zepředu, tak ten se nasaje tam, co nasál zadek a obráceně. Navenek pak nejsou basy slyšet.

Re: kombo k baskytaře

Tak tu mám tu Deltu 12, v provizorní ozvučnici parádní zvuk. Koukal jsem na ty referenční návrhy do PDFka, co sem hodil odkaz Betaron. Předpokládám, že byste mi doporučili ten první - 2.75cu.ft (v přepočtu 77.8 litrů) a bassreflex 55Hz (dva nátrubky, každý o průměru 4 palce (10.16cm) a délce 3.712 palce (9.43cm)). Na velikosti bedny mi tolik nezáleží.

Web

(upravil Viper 13. 6. 2007 9:17)

Re: kombo k baskytaře

Kámoš si teď pořídil baskytarový kombo Di Mavery BA-30 s 18cm chrchlem... Zesák v tom má 40W sin... Jo a má to na 8ohm... no a chce k tomu udělat nějakou "normální bednu, aby to tež trochu hrálo... Představu má asi takovou, že jeden 12" bez výhybky... Ovšem moje zkušenost z baskytarovýho komba byla, že ani 12" papiřok to hluboký E, příp. podladěný na D, nemluvě o 5ti struný s Hčkem prostě nezahrál a akorát tak chrčel... To by potom ztratilo naprosto význam s tim něco dělat... Byl by nějakej použitelnej 12" gumáč tak kolem 2 litrů cena + k tomu vhodný výškáč? Příkon stačí bohatě do 100W a ani to nemusí... má to na doma, ne do nějaký zkušebny a na silnější zes stejně nemá, takže o nějakym "řevu" se nedá ani uvažovat... Prostě "na takové to domácí drnkání..." lol

Re: kombo k baskytaře

Viper: Gumáč do baskytarového komba?!?!?!
To tam radši dej tu 12", která spodní E zahraje s útlumem, vyšší harmonické budou slyšet vždycky a na těch záleží především. Když uděláš dobré 12" dobrou bednu, tak nemůže u baskytarového komba chrčet.

Re: kombo k baskytaře

Jo a když drnkne na Hčko, tak reprák vyletí oknem, ne... K čemu 12", kterej nedá bez útlumu pořádně ani 50Hz?  Pro mě je takovej reprák na hovno doslova... A podle těch tabulek a nabídky na netu je právě drtivá většina těhle papiřoků taková... Nebo mi teda dej tip na papiřok, kterej pojede od 30Hz a bude 12" a ne nějakej 20"... On to tak chce, aby to šlo úplně hluboko a zas nechce mít doma "almaru" s nějakym velkym hovadem ve 150 litrech... Tak na to je jedině gumáč, co jiného jde hluboko v malym průměru...

Re: kombo k baskytaře

Ony ty baskytarový repra nemusí jít nutně rovně od nejnižších basů, ba naopak - taková ARN312 je na basu taková líná, sice hraje hodně hluboko, ale zvuk je dunivej a takovej huhlající. Už chápu, proč se na basu moc nedoporučujou LF repra... těším se, až si konečně najdu čas na tu bednu pro Deltu, už se chudinka doma nudí sad

Web

(upravil Dingo 16. 6. 2007 13:22)

Re: kombo k baskytaře

Sem si nějak nevšim, že by výrazná většina repro pro baskytarový komba chodily pod 50-60Hz
http://eshop.kytary.cz/?060509:Baskytar … tory:0:0:0

(upravil Viper 16. 6. 2007 13:33)

Re: kombo k baskytaře

Akorát jedna 15ka tam jde od 40Hz, to je tak asi všechno... To by pro něho byl tak asi jedinej použitelnej, jestli chce, aby to valilo, co nejníž... ovšem cenově tak na hranici už...

Edit: asis to nepochopil, říkal jsem to myslim jasně v kontextu, že většina těch papiřoků, co nabízej na netu jsou právě na hovno, že se ztěží přiblíží těm 50Hz...

Normálně bych řekl, že reprák, co nejde alespoň od 25Hz, neni basák, ale tak to už trochu přehánim, no lol Taky kdo tu mluvil o 312ce? To je vyloženě Hifi papučkovej měkoň s příjemnými basy na poslech, ale ne do nějakýho komba...

(upravil Dingo 16. 6. 2007 13:39)

Re: kombo k baskytaře

Těch 15" co jedou od 40 tam je myslim víc než jeden, ale většina co tam je chodí od 50-70Hz.
Nevím, jak je to u jiných výrobců repro, ale mám pocit že to bude stejný.

Re: kombo k baskytaře

Viper: nenech se ovlivnit hifi-názorem, že když to nehraje hluboko, tak to je na hovno. A poslechni si pár různých basových aparátů, třeba zjistíš (jako já), že nejvíc se ti na base líbí zvuk 10" repráků, které jdou ještě míň hluboko, ale zato razance na vyšších basech je maximální. smile

Gumák do baskytarového komba je fakt největší prasárna, to nebude hrát vůbec. Toho budeš litovat, jestli to postavíš.

Když do těch repráků pustíš 42 Hz z basy, tak nevyletí, jsou na to stavěné. Z 40W to nehrozí ani náhodou.

Ten vývoj baskytarových boxů už má pár desítek let za sebou a už se prostě zjistilo, že nemá smysl se honit za co nejnižší frekvencí, ale za razancí na vyšších basech.

Re: kombo k baskytaře

mekky: člověče, teď jsi mě trošku zvyklal, jestli mám dávat tu Deltu opravdu do skoro 80l bassreflexové bedny...

Web

Re: kombo k baskytaře

Přesně tak, basa musí být čistá (já mám rád až ostrou) a nezahuhlaná. Jinak je to naprd. Gumák radši fakt ne.

Web

(upravil Viper 16. 6. 2007 22:42)

Re: kombo k baskytaře

No to bude husty mu to vysvětlit... Ehm já hraju na basu pomalu 7. rok když počítám nějakej ten rok s orchestrem a pak sólově Slap... ale kámoš hraje teprve 2 měsíce a je levák... Magor na basy podobně jako já a on sám původně vymyslel, že to vrazí na Pioneerovský gumáče ze subu z auta (fotka už tu kdesi byla) a na tom, že bude pařit... Už to byl úspěch, že si nechal rozmluvit, že to nebude zrovna OK. Ale asi tak velký hovado basák nechce a malej papiřok mu zas nehraje basy, tak nevim...? hmm Já osobně mám kombo bastl univerzal - titanový výškáč + 10" gumáč... V té době to bylo ekonomický řešení, páč na nástrojový reprák jsem neměl, ale místa tam je dost min. pro 12", takže stačilo by vyměnit...

Taky tu byla nebo možná je někde fotka toho mojeho paskvilu, ale furt lepší než nějakej udýchanej 8" chrochták, kterej tam byl původně... Ono vlastně z toho původního komba zůstal akorát zes, nic víc... všechno jsem dělal nově...

Teď už na tom valim jenom se sólovkou a tam už nějak ty basy nejsou sákriš... lol

(upravil BlackRider 16. 6. 2007 23:39)

Re: kombo k baskytaře

Na našem posledním hraní jsme měli půjčenej nějákej Peavey subbas s 18" (pasiv). Při zvučení šla basa hlavně z vršků, sub ji jen mírně podporoval, zato kopák zněl krásně dynamicky a hutně - hlavně ze subu. Jo a byl to sál 15x7x3..

Jo a basákovo H&K (15" a horna) kombo bylo vedeno do mixu linkou.

Betatrone, takže ty hraješ jen na svoje komba a dál už basu nezvučíte?

Web

Re: kombo k baskytaře

Na Peavey s 15" a nějakym tušim piezem jsem hrál v orchestru (výkonově slabých 100W), takže na větších akcích se to hnalo i přes hlavní bedny... Jo to byly časy... si živě pamatuju, jak jsem občas prudil dirigenta s tzv "drátěnkovým zvukem" jak tomu říkal... Hold občas jsem to proložil tim Slapem, což se jemu zrovna moc nelíbilo, ale publiku jo, takže jsem na něj kašlal lol Prostě a jednoduše mě nebavilo hrát ty jeho nezaživný party doslova "brum brum". Já obecně hraju akorát rychlý věci, takže jsem se vyloženě vyřádil třeba na klasice "Letní bouři" big_smile
Prdel teprve začla, když jsem dokončil s bývalym kantorem stavbu malých 600W subů s 18" a s tim pak se hrálo na těch relativně větších akcích... lol

Re: kombo k baskytaře

Slapping je super, mně se to líbí. wink

Web

Re: kombo k baskytaře

Betaron: Kulturní dům normální velikosti se dá krásně ozvučit jedním reproboxem 4×10", a basa jde hezky slyšet.

Kdybys chtěl hrát "hluboko", tak už ti zdaleka nebude stačit 4×150W do 4×10", ale potřeboval bys řádově větší výkony a víc větších reproduktorů, zvlášť navenek. Čím hlubší bas, tím víc se venku ztrácí i na krátkých vzdálenostech. Kdybys chtěl hrát hluboko, tak by ti určitě nestačilo 4×150W na ozvučení kulturáku.

Re: kombo k baskytaře

Betaron: Jojó, Boomerang. Malý klubík na Stodolní, kde je všechno stavěno vertikálně, ať se tam vejde co nejvíc lidí. Když jsem tam byl na Silent Stream of Godless Elegy, tak měli (na můj vkus) dost dobrý zvuk.

Mluvím jak ze zkušeností, tak teoreticky.
Jde o to, že většina basáků si nemůže dovolit koupit 5 aparátů a na každou akci si vybrat. Proto je dobré udělat univerzální aparát, a tím jsou podle mě 4×10", protože ty vyšší ostré frekvence jsou slyšet bez dalšího zesílení v celém sálu v pohodě.