Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Paralelní zapojení TDA....

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 49]

Téma: Paralelní zapojení TDA....

Potřebuju cosi, co nebude protestovat při hraní do cca 0,5 Ohmu smile Napadlo mě složit paralelně dvě TDA 2005, ale zatím jsem je jenom můstkoval, s paralelním spojováním integráčů zkušenosti nemám, tak jak na to?

P.S. Výkon toho TDA mi stačí, doteď tam hraje jiný TDA, ale přes autotrafo ze síťovýho trafa a neni to nic moc tongue
Mám totiž na chatě těžce nízkoimpedanční rozvod reprobeden po baráku big_smile

Re: Paralelní zapojení TDA....

Prostě potřebuju tak 10W do impedance pod 1 Ohm, ale nechci tam cpát sériovej odpor, stačej dlouhý dráty...

(upravil ViperKing 25. 3. 2008 11:36)

Re: Paralelní zapojení TDA....

neni jednodusi prekopat ten rozvod.?. než se pokoušet o takovou kravinu

(upravil Nepér 25. 3. 2008 11:34)

Re: Paralelní zapojení TDA....

Není.
Další řešení je použít nějaký vhodnější trafo, ale nic mě nenapadá.

krom toho TDA2005 umí i 1,6 ohmu, ale říkal jsem si, že když jsou v tom schovaný dva, jestli by je nešlo zapojit nějak paralelně, ale nikdy jsem to nedělal, tak nevím, jestli to vůbec jde.

Re: Paralelní zapojení TDA....

ma šilenej pocit ,že to nepujde. Tak ale to vydrzi vsechno ne) tak to vyzkoušej.

Ono to bude chtit asi primo konstrukčne zesak kterej to dá. a presto ti budou hrat aji draty.

to jsem fakt zvedavej co ti na to reknou šamani:-)

vem nejakej starsi toroid. a a udelej si audiotrafo. jedina rada ode mne.:-)

Re: Paralelní zapojení TDA....

Teď je tam síťový trafo 2x15V, sekundáry zapojený jako autotrafo a hraje to... ale žere to vejšky. Říkám, jsou tam minimální výkony, maximálně do 15W, jasně, že by bylo lepší to celý překopat na 100V, ale to pro mně nemá cenu.

Re: Paralelní zapojení TDA....

ViperKing napsal:

to jsem fakt zvedavej co ti na to reknou šamani:-)

mám takový tušení, že mě pošlou někam big_smile

Re: Paralelní zapojení TDA....

Nemá to cenu takže to jde? A nebo to máš zabetonovaný ve zdi? Mimochodem copak to tam máš za drátky když chceš pracovat na takové impedanci?

(upravil Nepér 25. 3. 2008 13:37)

Re: Paralelní zapojení TDA....

Ano, jde to předělat na 100V, ke každý bedně dám trafo, kterejch bude tak 12 a nebudou zadarmo, takže to opravdu nemá cenu. Pak ještě sehnat 100V zesilovač nebo nějaký silnější trafo a to taky nebude zadarmo a vůbec...
Drátky jsou dvojlinka baj voko tak 2x1mmq, ale nejsem si jistej, v tom problém není. Opakuju, že s výkonem problém nemám... teď je tam zesilovač s reálným výkonem 5W, něco se ztratí v trafu, něco (dost) v drátech a tak, ale i tak to hraje dost nahlas.
Samozřejmě předělat to na 100V by bylo ideální, ale nemá to cenu, když to funguje takhle.

Tak co to paralelní složení integráčů?

(upravil sinclair 25. 3. 2008 13:43)

Re: Paralelní zapojení TDA....

Bohužel žádný z tzv. autošvábů, nesymetricky napájených, standardně paralelně zapojit nejde. Stálo by za zkoušku vzít TDA2005 /v případě odpalu žádná velká škoda/, odpory s tolerancí 0,25% nastavit ve zpětných vazbách naprosto shodný zisk obou polovin IO a výstupy zapojit přes odpory 0,1 ohm paralelně, vstupy taktéž paralelně. DF sice půjde do prdele, ale to jde tím dlouhým vedením i tak, takže toho litovat nemusíš. Naprosto nezbytná podmínka je ovšem ten shodný zisk obou polovin IO s tolerancí oněch 0,25%. Jinak se budou obě poloviny "přetlačovat" a dojde jednak ke ztrátě výkonu, jednak nebezpečí odstřelu /tekoucí rozdíl do výstupu/. Pak by to mohlo fungovat i bez trafa.

Web

(upravil Nepér 25. 3. 2008 14:08)

Re: Paralelní zapojení TDA....

sinclair napsal:

Bohužel žádný z tzv. autošvábů...

Tak nějakýho jinýho blbýho levnýho švába, napájení může dostat klidně symetrický, to je fuk...
A DF mě v tomhle případě fakt netrápí tongue

Co to TDA2005 napájet symetricky, vstupy spojit, jak říká sinclair, výstupy přes 0,1-0,5 Ohmu spojit, ale zpětnou vazbu vytáhnout až za nima?

btw, jakou maj toleranci takový ty mrňavý teslácký zelený odpory?

Re: Paralelní zapojení TDA....

Nepoužívej citaci pokud to není absolutně nezbytně nutné!!

Ad zpětné vazba až za odporama - hovadina protože to neřeší symetrii zisku obou konců ale naopak to celý ten obvod rozhodí! Udělej to tak jak píše S.

Re: Paralelní zapojení TDA....

Koukám, že jsi na tu citaci nějaký přecitlivělý... byl mezitím příspěvek, který jsem po sobě smazal, páč byl mimo... teď už tam ta citace vypadá jaksi zbytečně, ale i přes to necituju sto řádků, ale ani né celou první větu, abych to tu netapetoval...
Takže si myslím, že jsem se, až na tento příspěvek, choval tak, abych to tu zasíral (sorry vole za sprostý slovo) co nejmíň, ale ty koukneš na počet příspěvků, vidíš číslo pod sto, řekneš si nějakej kokot (pozor, jestli to není sprosté slovo) a hned jsou z toho dva vykřičníky.

(upravil Nepér 25. 3. 2008 15:27)

Re: Paralelní zapojení TDA....

Ale nedělejte mi tu z toho OT, chtěl jsem znát nějaký řešení paralelního spojování integráčů... tongue
ještě mě napadlo spojit natvrdo ty tři nohy (+, -, výstupy přes odpor). To znamená i zpětný vazby, prostě natvrdo paralelně na sebe...

Re: Paralelní zapojení TDA....

Ha! Dva příspěvky za sebou! Na hranici s ním! smile

Proč neuděláš to, co radí Sinclair a vymýšlíš další hovadiny?

A jak chceš tu nebohou TDA2005 napájet symetricky?

Web

Re: Paralelní zapojení TDA....

To nebyly dva příspěvky za sebou, to někdo vymazal ten jeho mezi tím tongue
Proč by to nešlo symetricky? Vstupy proti středu, výstupy taky, nebyly by třeba vazební kondenzátory na výstupu...

(upravil Bubacek 25. 3. 2008 16:33)

Re: Paralelní zapojení TDA....

ehm...

smile

http://www.electronic-kits-and-projects … da2005.pdf

Re: Paralelní zapojení TDA....

Nepére neser a zkus, co ti radím. Takhle se paralelně spojují třeba i LM3886, laskavě hni prdelí, stáhni si datasheety LM3886 a TDA7293V a prohlídni si, jak to dělají jinde. U toho druhého IO je možno je paralelně spojovat i bez výstupních "sicher" odporů, protože výstup pro budič u TDA7293V má charakter zdroje proudu a tím se oba šváby automaticky srovnají.
Maličké zelené teslácké odpory jsou přesněji řečeno TR191 a vyráběly se s nejnižší tolerancí 0,5% v řadě E96 a 0,25% v řadě E192, přičemž k té druhé řadě normální smrtelník prakticky neměl přístup. Pak jsou ještě zelené odpory "o číslo větší" typu TR161, ty se dříve daly s tolerancí F jakžtakž sehnat.
Nejjednodušší ale bude pytlík odporů a přesný multimetr.
Kdybych musel podobnou prasárnu řešit já, vzal bych jednu katalogově zapojenou LM3886, pak trafojádro EI25x25 a udělal bych převoďák tak, že primár /cca 17V/ bych rozdělil na dvě sériové sekce, sekundár /cca 6,5V/ také na dvě sériové sekce a navzájem je polohově na jádru prostřídal. Pokud nepřeženeš sycení /do 0,8T/ a neposereš průřezy drátu, výšek neubyde a bude to fungovat jak potřebuješ i bez kotrmelců s integráči. 
Na výpočet takového trafa stačí "slim" peněženková kalkulačka...

Web

(upravil Nepér 25. 3. 2008 17:40)

Re: Paralelní zapojení TDA....

ad ehm, datasheet mám otevřenej v okně vedle skoro od rána, přes to díky.
ad trafo, nemotám trafo každej den, nicméně tahle možnost se mi celkem líbí, leč jsem lama a netuším, co myslíš tím polohovým prostřídáním, nestřelím od oka počet závitů a ani vhodný průřezy, nebyl by jsi, ó veliký S smile té dobroty a nepomohl mi s návrhem toho bazzmeku? Bude mi stačit říct, kolika voltampérový trafo mám kuchnout a zhruba průřezy...

//edit: seru na to, zkusím tu TDA2005 tongue a vopravdu by nešla napájet symetricky jo?

(upravil Thales 25. 3. 2008 22:14)

Re: Paralelní zapojení TDA....

Polohové prostřídání znamená že navineš první sekci primáru, pak první sekci sekundáru, druhou sekci primáru a opět druhou sekci sekundáru a pak vždy první a druhou sekci spojíš seriově. Tím dosáhneš nejtěsnější vazby mezi primárem a sekundárem.

Příspěvky [1 až 20 z 49]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Paralelní zapojení TDA....

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£