1

Téma: AZK

Měřili jsme s kamosem výkony našich zesilovačů.Jeho vahl dal na 8 ohmu 226W,mé azk se heclo a dalo 311W,pointa je v tom,že AZK slyšitelně hraje slaběji než jeho stroj.čím to může být???Ovlivňuje to rychlost přeběhu??Nevim čím to je,nebo že by to bylo předzesem?Ale máme oba stejný typ,buh vi,Sinclaire porad,ty si tady king

2

Re: AZK

Ježíšikriste, hlasitost je taky dána relativní citlivostí obou, nejen výkonem...

3 ...editoval sinclair (10. 5. 2007 18:00)

Re: AZK

Nejsu tady king.
Podstatu naznačil Pavel-srovnáváš zesilovače, které nemají pro téměř podobný výstupní výkon shodnou vstupní citlivost a ani jsi nenapsal, jestli jste je "testovali" na shodných bednách.
VAHL není příliš dobrý zesilovač, pokud je udělán na původní desce. A i když bude postaven na jiné desce a osoba velmi, velmi znalá a s velmi dobrým přístrojovým vybavením si pohraje s nastavením jeho kompenzací, ani tak to není bůhvíco. Pokud se Ti zdá, že má ten VAHL "jedovatější" zvuk, tak ano, může mít. Zákmitama na záporné půlvlně.

Můžu vědět, jak jste ten výkon měřili a jakou měřicí metodou jste dosáhli u AZK220 při současném buzení obou kanálů výkonu 311W DO OSMI OHMŮ?

Web

4

Re: AZK

Tos,měřili jsme pouze po jednom kanále,nikoli současně,zapojili na odpor a osciloskopem změřili co v tom je.

5

Re: AZK

A není ta Tesla náhodou pro min. 4 ohmy??? Doufám, že jsi ji neodkouřil.

6

Re: AZK

Počítám,že je to měřeno při současné kontrole osciloskopem ,těsně pod limitací nebo ne?
27,7V ef na 4ohmy je 192W a 30,7V ef na 4ohmy je 236W,tak kde jsi vzal těch 311W?

Sinclair:"Jmenovitý výkon AZK220 při 220V v síti je 200W/4R a 150W/8R.
Do zátěže 2R pracovat nesmí, aktivují se nadproudové ochrany, signál je značně zkreslený a zesilovač tento režim dlouho nepřežije.
Při 240V v síti lze očekávat cca 250-270W/4R a cca 200W/8R."

Web

7 ...editoval wolf (10. 5. 2007 20:02)

Re: AZK

No,myslím že ty 2 ohmy zvládá celkem v klidu,už jsem jel i 1,3,nic se s tim nestalo,ale nedrtil jsem ho dlouho!!
Na 4 ohmy jsme naměřili 27,7,druhy 30,7 V.Kdysi sme ji tunili přidáním kondenzátorů
Myslíte,že by se výsledek lišil při zátěži obou kanálů???Jo,efektivní je to tak jak říkáš,konce jsou udávané v tom efektivním výkonu?

8

Re: AZK

Jako zátěž jsme použili odpor, který jsem našel u taťky v šuplíku ( odporový drát pruměru asi 1 mm navinutý na dutém tubusu o průměru cca 2,5 cm - tovární výroba značka neindetifikovatelná-trvale snese cca 150W na suchu). Zatížený byl pouze jeden konec. Efektivní hodnota zobrazená na měřáku Metex M-4640A byla na 8,8 ohmech 37V čili maximální hodnota 52.3V. Počítá se výkon zesu z max. hodnoty ne? Aspoň tak to máme v sešitě. Na osciloskopu byla limitace zřetelná cca od 54V. Ten výkon do 2 ohmů co tady Wolf napsal je počítaný z efektivní hodnoty čili max. 100W-pravděpodobně dochází k limitaci reakcí proudové pojistky je tak? Nebo melu hovna? Jo a u zátěže 4,4 ohmy kterou jsme vytvořili paralelní kombinací těch dvou macků byl výkon u každého "celku" modulů (pořád AZK) jiný, na jednom efektivní napětí 27,7V a na druhém 30,7V-tomu nerozumím. Ještě bych dodal že jsme ty odpory ponořili do plastové vaničky s vodou. U mých dvou modulů VAHL které jsou napájené 2*51V, zhotovených na vlastních tišťácích se zákmity neprojeví hned po limitaci, ale až to, jak se říká, "ohulím až na doraz". Při hraní na bednách  buzených hudbou to jde slyšet taky až na "dorazu" a projevuje se to pazvuky na vysokých frekvencích, tím chcu říct že při buzení zesilovače v lineární části se zvuk nijak zřetelně nezabarvuje. U VAHLA jsem naměřil stejnou metodou efektivní napětí 25V čili max. 35V= na zátěži 4,4ohmy 278W. Na 8,8 ohmech cca 220W.

9 ...editoval ondra Ch (10. 5. 2007 20:38)

Re: AZK

Proboha! Tepelný výkon st proudu  se počítá z efektivní hodnoty,proto je taky efektivní hodnota používána a veškeré měřící přístroje ukazují efektivní honoty.Myslíš,že v síti je 230V maximální hodnota napětí? Ta je 324V Umax=Ux1,41.Když vařič bere ze sítě 5A tak jaký má výkon? 5x230=1150W!! To samé je u zesilovače..

Def:Efektivní hodnota střídavého proudu je hodnota proudu stejnosměrného, který v daném obvodu vykoná za stejný čas stejnou práci jako proud střídavý.To znamená,že má stejný tepelný výkon..

To je učivo ze základky.........

Web

10

Re: AZK

No tak jsem nevzdělaný tupec no. Tady jde hlavně o to čím to je, že se  VAHL subjektivně jeví jako silnější, při buzení stejných reprosoustav.

11

Re: AZK

Tak nakonec má to azk 170/8,200/4?Tim,Vy ste asi zdrcený vasimi výkony ne?

12

Re: AZK

My nejsme zdrcení našimi výkony, my jsme zdrcení z toho, co tu oba dva melete za píčoviny:-)
TIM zaslouží pochvalu za aspoň trochu slušně česky psaný projev, jinak téměř všecko špatně.
AZK220 je takový držák mimo jiné proto, že má poměrně slušně vyřešenu nadproudovou ochranu. Jinak řečeno, výrobce Tesla Vráble moc dobře věděl, pro jaké magory /muzikanti, DJs/ ten zesilovač dělá a proto vyřešil ochranu tak, aby se zesilovač dokázal proti nadměrné zátěži /2 ohmy a méně/ účinně bránit.
Při přirozeném signálu je schopen se takto bránit poměrně dlouho, ovšem jen za předpokladu, že není buzen "za roh", kdy nadproudová ochrana zapůsobí jen ve špičkách a v signálu je laicky řečeno slyšet občasné "prskání" vlivem nasazení.
Pokud ten zesilovač ale bude někdo nutit makat do 2 ohm a požene ledky indikátoru mimo panel, tak to nebude zaprvé k poslouchání a zadruhé půjdou konce po určité době kukat.

Web

13

Re: AZK

Proto je jednodussi merit proud obvodem. Bezny multimetry mivaj 20A vstup. A jeste by me zajimala teplotni zavislost toho odporovyho dratu. Ten dratovej odpor musel celkem zhavit, ne?

14

Re: AZK

Ve vaničce s vodou ne. Ikdyž se po cca 2 minutách voda celkem ohřála. Vliv teplotního součinitele odporu se u takovéhoto odporu a ještě k tomu ve vodě uplatní minimálně. Si to zkus...

15

Re: AZK

Měl by sis to zkusit nejprve Ty, TIMe. Dej ten odpor do 20°C vody a pak do 80°C. Budeš čumět jak bacil do apatyky.

Web

16

Re: AZK

A o kolik ještě asi je teplota povrchu a lázně nižší než skutečná teplota vlastního drátu uvnitř.
Ze 4,4R může snadno být pěkných 6R což při 25Vef dělá 100W místo 140W.

17

Re: AZK

Případně opačně, když trefíš dobrý drát či odpor smile
V tomhle směru jsou dost nevyzpytatelné všelijaké výprodejové, na první pohled robustní a nezničitelné odpory, jakoby na stovky wattů.
Kdysi v pubertě se mnou tak hezky vymrdal odpor asi 4R, pohledem a konstrukcí minimálně na 100W. Byl ze starého nástěnného selenového usměrňovače ZPA, co se dřív používaly na napájení jednotného času, pobočkových ústředen atd.
Závit vedle závitu, izolace pochopitelně jen oxidem a jakmile se ohřál nad stovku, v tu ránu měl třetinu.
Ty odpory jsou totiž tak velké ne proto, že by měly snášet velký příkon, ale jsou velikostně tak předimenzované kvůli ochlazovací ploše a spolehlivosti.
Pak mi totéž udělal ještě jeden, asi sedmiohmový a to mě přinutilo se zeptat jednoho starého fachmana, který s nimi dělal.

Web

18

Re: AZK

Já to zkusil a při 80°C měl ten odpor o 0R3 větší hodnotu než při 20°C  (4R4 -4R7)

19

Re: AZK

Začal mi brumieť zosilňovač Tesla AZK052. Našiel som v ňom v mikroprasklinách uhnité nohy KC809 druhom dif. stupni. Snáď to bude len to. Pri tejto príležitosti som si spomenul na skúsenosti s ktorými sa podelil Sendy a ktoré by nemali zapadnúť do zabudnutia.

Sendy napsal:

Ano, trhací svitek na primáru, uhnilé nožky u dvojtrandů, uhnilé nohy u diod v ochranách, a prozradím ti další tajnost - špatné spoje na diodových můstcích - podívej se na zvlnění na obou filtrácích při zatížení (možná zjistíš, že každý zub je jiný), studené přelakované spoje na svorkovnici trafa, přechoďáky na nedotažených šroubech na kolektorech KD503, a velmi chutné přechoďáky na těch drátěných spirálách - doporučuji všechny vypájet, oškrábat, vodním tavidlem pocínovat konce a vrátit. Je to skutečně studnice poznání  lol

Edit: ještě jsem zapomněl na přechoďáky na šroubech na kolektorech KD337/338.
No, je to takový simulátor poruch. A to jsme ještě neprobrali vstupní část.

BTW, ty drátěné odpory byly pájeny eumetolem, někdy je ten plošák tím pobryndaný... názorně je vidět, jaké je nekvalitní provedení spojů svinstvo, dráty jsou obvykle přelity cínem a působí na první pohled dobře. Naštěstí to MTV125 zvládne... o díky, Marmote !

Ještě pořád jsou ty vrábelské pomsty lepší a spolehlivější než konstrukce jednoho stř. učitele

20

Re: AZK

Ano, křemíky v kovovém pouzdře se zlacenými vývody uhnívaly v místě zátavu.
Nohy ze slitiny železa a v místě zátavu vyžíhané.
Ideální pak bylo masové letování s kyselou lázní a mizerný oplach bez neutralizace smile
KC809 mohu dodat do obálky.