Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 28)

Audioweb.cz » Sluchátka » Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 28 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 543]

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

Kurňa, furt jsem nedostal trafo z Aldaxu a nemohu dokončit zesilovač s SPV-250P, který leží na vedlejším stole ladem.:lol:
Tak se mezitím bavím pičovinami z elektronkami.=D

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

Včera jsem ubastlil prototyp sluchátkového zesilovače s pentodami 6P14P a zvukově se mi jeví velmi slušně, i co se týká výkonu. Na základě konzultace u Sinclaira a jeho odborných rad jsem překopal zapojení proti výše uvedenému schématu.
Teď mám vedle sebe na stole obě verze sluchátkových zesilovačů – triodová, pentodová; tak mohu porovnávat. U každého zapojení mám trafo s usměrněním a filtrací samostatné, takže pouze přepnu vstup signálu a sluchátka.
Pentodová konstrukce má jednu zásadní závadu, topí jak kamna a elektrolyty na šásku jsou příliš blízko.:lol:, viz foto výše. Takže vím, že definitivní konstrukce šasi bude mít jiné uspořádání.

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

Kdyz je ta pentoda zapojena jako trioda, tak je to celkem jednon ne ?
Zalezi znacne na vystupnim odporu, tj. na strmosti tech koncovek.
Nedas se poucit, PCL200 je nedostizna smile

(upravil sinclair 15. 4. 2008 9:35)

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

Já myslím, že na tenhle účel by byla vhodná z běžnějších elektronek i EL86 /či její sériová varianta PL84/, kterých se všude válí kvanta a nikdo pořádně neví, co s nimi. Mají poměrně malý vnitřní odpor a i strmost je slušná. PCL200 je i v NOS prakticky nesehnatelná, problém je i se sokly.
Jedině vykuchávka z kterési řady Orav /myslím 235/, kde byly použité PCL200, myslím i PCF201 a ještě PCH200.

Web

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

PCL200 mam v supliku, tak jim delam reklamu smile
Se soklama je to horsi.

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

Nedávno je někdo prodával na Aukro, pěkné, keramické, 10 ks vyvolávačka 99,-  Jsou to ty "novaly s nožičkou navíc" ?

Web

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

Večer jsem chvilku ňůral ve flaškách a jednu PCL200 jsem našel. Krásnou, novou ještě zabalenou v krabičce od Tungsram.=) Tedy ale těch deset pinů..., patici asi u sebe nenajdu.
Co třeba PCL82, nebo samostatné pentody PL82? Těch je taky dost.
Nejspíš vyzkouším ale ještě 6P15P.

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

Jo, 6P15P, nejlépe P-EV. Doufám, že chceš bastlit tak 500 ks stereo sluchátkáčů a že chceš ke každému několik sad elektronek, rád udělám support smile

Web

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

Já bych přece jen zkusil ty EL86/PL84. Jestli se nepletu, tak 6P15P je zrovna ekvivalentní EL86...

Web

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

Ve volných májových dnech mám trochu více času polaborovat s konstrukcí sluchátkového zesilovače.
Mimo pentod 6P14P jsem včera vyzkoušel 6P18P, předpětí vychází dle datalistu. Poté beze změny zapojení EL84.
Dnes jsem zkusil pentody 6P15P, kde je potřeba na patici propojit piny 1 a 3. Propojení tam může zůstat trvale i pro výše zmíněné flašky, pin 1 je u nich nezapojen.
Napájecí napětí mám snížené srážecím odporem 1k8/6W. U každého typu pentod je jiný odběr proudu vztahující se ke změně napájecího napětí za srážecím odporem. Odběr proudu pro oba kanály se tak pohybuje od cca 55mA do 85mA v závislosti na vnitřním odporu elektronek.
Elektronky jsem měnil, posluchal a měnil ….a furt dokola.=) Se všemi typy je to zvukově slušné; 6P14P a 6P15P bych asi upřednostnil.
Všechny pentody 6P14P, 6P15P, 6P18P jsou z let 1958 – 1961. Budící triody 6N1P, 6N2P jsou taky z toho období.
Rozhodně je pentodové řešení z mého pohledu mnohem lepší nežli s triodami 6N1P. Při malé hlasitosti je poslech zvukově totožný, ale právě u pentod je solidní hlasitostní rezerva a má to skutečně grády než začne zesilovač nakreslovat.=) Fakt jsem jsem dokázal v dílně vyslechnout celé CD Cassandra Wilson – Traveling Miles na sluchátka Koss TD75, jak mě fascinovalo podání basů a brilantních výšek bez šumu.=)
Ještě v druhé bedně jsem objevil 6ks fungl nových, nepoužitých PL 84 v orig. balení (kurňa ani nevím co všechno mám v hampejzu). 15V žhavení není problém, dalo by se to taky vyzkoušet. Myslím si ale, že to bude všechno na jedno kopyto.=D

Abych se nenudil, chystám materiál pro konstrukci sluchátkového zesilovače. Takhle nějak bych si to představoval:
http://img232.imageshack.us/img232/4058 … asirm4.jpg
než bude toroid se samostatným napájením pro každý kanál, zatím použiji toto EI trafo. Taky čekám na keramické patice.

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

diky Betaron.velmi pekny dred.nad sluchatkovym zosikom som rozmyslal uz velmi dlho, najlepsie nieco z E88CC a ECC83 alebo 82 bez vysytupenho trafaku. nemas nieco take?pozeral som vela schem,ale ziadna mi nepadla do oka....

Web

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

OT: Betarone, neměl bys prosím na prodej 2 kousky ECL86 se slušnou emisí? Díky za odpověď.

Web

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

Díval jsem se už dříve a jiné ECL86 než POLAM se prakticky nevyskytují. I těch pár nových, nepoužitých kusů, co mám doma skladem mají emisi okolo 80%, prakticky žádná víc a to jsou nejeté, takže to tak asi má být anebo to BM215A v tomto konkrétním pracovním bodě a na této konkrétní kartě měří blbě.
Tak či tak jsem je všechny zkoušel v přijímači, kde do jedné podávaly svůj jmenovitý výkon. Takže to píšu vlastně proto, ať někoho nepřekvapí, že plně funkční elektronka má emisní schopnost podle karty jen 80%. Mám jich asi osm, tak jestli Ondro dvě chceš, tak jsou Tvoje, pokud už ses nepostaral přes Aukro /tam jich je plná prdel, je to jedna z nejpoužívanějších koncovek v levných rádiích/.

Web

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

ECL86 jsem našel jen 1ks a je od TELAM. Má už cosi za sebou, neboť špina je v ní řádně zaškvařená.=)

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

Leoši, díky moc, určitě dvě chci!
Na aukru jsem to procházel a bylo tam leccos, jen tyhle ECL86 jako na potvoru zrovna ne.

Web

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

ECL86 je nedostatkovy tovar, skor sa daju zohnat PCL86, ale tiez prevazne produkcie POLAM co nie je ziadna slava. Radsej si postav nieco s elkami ECC82 a EL84, teito sa daju zohnat nove, alebo aj NOS.

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

Známý s brekem nedávno kupoval ECL86 z Německa, kromě polských se asi žádné nové v ČR sehnat nedaly. Bohužel to jako PP budí výškovou sekci zesilovače varhan a tam polské nevydrží. Tyhle lampy sice byly vyrobeny v značném počtu, ale taky to byly téměř jediné, co odcházely v několika řadách rádií.

Web

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

něco jde koupit i na aukru....

Web

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

Jo, občas jo, ale pěkné nové elky tam opravdu víc jak rok nebyly, možná polské, někteří z nás to sledují permanentně smile

Web

Re: Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

Připravené šasi – dural 2mm - s vyvrtanými pozicemi otvorů pro uchycení patic, trafa, kondenzátorů, konektorů apod. Ještě opískovat a nastříkat černým sprejem. Na základnu a bočnice nemám ještě materiál, v týdnu něco vymyslím smile.
http://img27.picoodle.com/img/img27/4/5 … 1fbd84.jpg
a včetně pomocných pájecích lišt
http://img29.picoodle.com/img/img29/4/5 … bd47d5.jpg

Příspěvky [21 až 40 z 543]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 28 »»»

Audioweb.cz » Sluchátka » Sluchátkový zesilovač a RIAA korektor s flaškami

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£