Téma: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

potřeboval  bych poradit ve stavbě P.A. aparatury pro busking (pouliční hraní). Původně jsem postavil jeden reprobox se širokopásmovým Beyma 10AG/N (10'' 100W 97dB 60-17000Hz)  napájený 10W zesilovačem na Pb akumulátor 12V 7.2Ah, hraje pěkně, je však hodně směrový, tak jsme se rozhodli, že postavíme ještě jeden. Po čase jsme se rozhodli, že přidáme ještě subwoofer. Ten chceme postavit s reproduktorem Kappa 15LF (600W 101dB 15''), protože ho mám doma rok nevyužitý. Aparaturu budeme převážem na dvou kolech, akumulátory se budou dobíjet při jízdě. Uvítám jakoukoliv radu, hlavně bych potřeboval poradit v konstrukci subwooferu-ten je potřeba udělat malý a lehký, protože se bude převážet na kole-hodlám ho udělat ze dvou částí, kderé se rozdělí, aby se dal převážet na kole a na místě se složí. Také uvítám jakoliv typy ohledně zesilovačů-momentálně mám 1x10W (TDA2005)pro satelit, kolik zvolit pro subwoofer.

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

Trochu som sa pobavil, keď si Ťa predstavím ako dobíjaš akumulátor jazdou na bicykli...

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

10W, to by moh dát nějakej větší solární panel...

(upravil Petr Bureš 9. 5. 2007 19:41)

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

http://mve.energetika.cz/sikovneruce/dy … rmmagn.htm
myslím, že to samé s dobrým převodem by se dalo použít i na kole pro nabíjení

-solární panely jsou drahé, moc peněz nemáme, snažíme se kutit z toho co je

-jaký použít zesík a jak to frekvenčně oddělit? s tímhle vůbec nevím, mám zkušenosti jenom se stavebnicemi. jak to frekvenčně oddělit? 300Hz nebo výš? Jaké zvolit výkony? použít integráče nebo klasicné tranzistory? víte o nějaké stavebnici?

-ozvučnici por kappu 15LF bych zvolil asi bassreflex, když ji budu budit nízkým výkonem (20-40W), aby měla hodně basů, viděl bych to tak na 64l byla by rozdělávatelná na dvě půlky uprostřed pro snadné převážení na kole

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

Kdybych nebyl líný vyhrabal bych tu někde dost dlouhý článek o tom jak se někdo o něco takového pokoušel, hrál si s tím ajk bylbec a nakonec se na to vykašlal protože zjistil že i když se fakt snažil nemělo to cenu. Z dynama rozumně použitelné zařízení neutáhne aniž by se uštval. Jedině sebou vozit pořádný aku a jestli se to vyplatí nebo ne nechť si zváží každý sám (podle mě ne).

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

Takže... Když to chceš honit z baterek, tak potřebuješ zes s obrovskou účinností. Kdyby šlo, tak třebastřída D, případně B - rozhodně radši než AB nebo nedejbože A smile

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

4Thales: to je v plánu, chci vízt minimálně 28Ah 12V
4Frank:sorry, ale tomuto vůbec nerozumím, dej mi nějaký tip, já našel zatím pouze TDA1562Q

satelity-mám je dělat mono nebo stereo? repro jsou to docela směrové, tak si říkám, že by to možná znělo lépe mono. Do každýhzo pouštět 10W

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

To napadlo mne, nějaký klasický autošváb, který to umí nahoru tahat kapacitami. Pokud to jak říkáš bude rozumně odfiltrované dole, tak by mohl relativně dobře sloužit. Autozes s měničem by byl sice zvukově jinde, ale zas by žral.

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

Já tomu taky nerozumim a nevim co bych bral. Jde o to, že normální zesilovač protopí stejně energie, co dá výstupům. Zesy v Déčku maj účinnost přes 90% a asi jen těch 10% je teplo, který jen "žere" baterky. Citlivý repráky tu jsou taky dobře ku prospěchu.

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

subový automonoblok digitál.

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

jj, TDA1562Q je v třídě H, takže by měl bejt vpoho, píšou výkon 55W (4Ohmy),  špičkově 70W, odběř max. 8A
zesilovače s integráčema mají prý ale nějaký špatný činitel tlumení nebo něco podobného, takže prý reprák hodně líta, ale zas s Kappa 15LF by to mělo být vpoho
10AG/N jsou vpohodě, mají 97dB, hrají fakt pěkně, jsem s nima hodně spokojen.ještě lepší by byla jeho o 2'' větší verze Beyma 12AG50, který má 250W a 102dB, to by ale musely být větší bedny a větší investice, na kterou nejsou moc možnosti, třeba časem

co tohle http://eshop.dexon.cz/konstrukcni_material.htm použít jako výhybku

jinak mono nebo stereo?

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

mono

(upravil sinclair 9. 5. 2007 20:53)

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

Míšo, subový auto-mono i v Dčku berou BEZ BUZENÍ kolem 1,5A..je to spotřeba vlastního měniče, proudových zdrojů a pomocných zdrojů pro modulátor, preampu. Je kalkulováno s tím, že je v káře šťávy relativně dost, kdežto tady není.

Pokud by to tedy nebyl sehnatelný, hotový, sestavený a oživený modul koncového stupně v D-T třídě, tak nejschůdnější řešení bude opravdu ta TDA1562Q.
Předpokládám totiž, že na něco takového, jako je půlka DPA235 se Petr necítí. To má totiž z relativně snadno postavitelných AB konců největší účinnost. Pro basy by tam bylo možné i pošetřit kliďákem, takže střední odběr by ještě klesl.
Neuvažovali jste nad maličkým agregátem? Vždyť se dají za relativně malý peníz sehnat agregátky /netvrdím, že zrovna značkové jako Honda ap./, co mají "zastavěný objem" okolo 25-30dm3, dávají až 600W a běží i na naftu poměrně tiše..no a po té cestě na kole se dá nafta dotankovat v kdejakém družstvu:-)

Web

(upravil Petr Bureš 9. 5. 2007 21:21)

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

zapřemýšlím i nad touto možností. baterie se mi zdá ale spolehlivější a jednodušší a nezávislejší-chceme být hodně v přírodě

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

Tatí, o té spotřebě autozesů vím, Pořád je to při 28Ah baterce den ticha. smile

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

nevíte, kolik ten TDA1562Q má výkon při 8 Ohmech? Nikdy jsem nenašel.

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

Asi tak 0,6* toho, co dá do 4 - odhad...

(upravil sinclair 9. 5. 2007 22:06)

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

No. Spolehlivější nevím-dostanete se do ráže, rozehrajete a najednou chrrr-došla kapacita aku. Nabít někde u zásuvky, nebo celý den šlapat jako blázen. Jednodušší to je určitě, nezávislejší zcela jistě ne. O tom dobíjení 28Ah akumulátoru běžným alternátorkem kola si myslím své, výkonnější neušlapeš, takže stejně někde nabít musíš. Pár litrů benzínu či nafty jsou prakticky kdekoli.
Pokud patříš ještě navíc mezi militantní ekology, nezbyde Ti, než ten solární panel a pokud nebude svítit, nenabiješ, nezahraješ...:-)

Web

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

Dobíjení akumulátorů šlapáním je šílenost. Když si představím, že bych vezl těžké repráky, k tomu ještě těžší sub, olověný akumulátor a nechat se navíc brzdit neúčinným dynamem, kterým ty akumulátory stejně nedobiju..
a) Řešil bych to elektrocentrálou co nejnižšího výkonu a to právě Hondou, která má kultivovaný běh a je tedy tichá.
b) O solárních panelech už tu byla řeč. Nevím, jestli je ti známo, že jsou i takové, které se dají srolovat jako deka. Mají ale nejnižší účinnost ze všech typů.
c) Když už to dynamo na kole, tak nejúčinnější jsou ta, která se vyrábějí pro MVE. Jsou vícepólová a stačí jim nízké otáčky. Třeba by se dalo něco podobného vykutit.
Levné a účinné řešení ale neexistuje.

(upravil Petr Bureš 9. 5. 2007 22:48)

Re: Buskingová P.A. aparatura na kumulátory

mno je to spočítáno, že každý poveze celkem 30kg nákladu-což je na kole prd.
momentálně používáme 1 bednu s Beymou 10AG/N, 10W TDA2005 a 7,2Ah a hraje to dobře. už to odehrálo tak 10 hodin a ještě jsem to nedobíjel.

k a), nejmenší elektrocentrála, co jsem našel, má 600W a stojí 23 000. Baterie oproti tomu by stály tak litra.
  b)prozkoumám to, ale nevím, jestli to bude v našich finančních možnostech. To, co jsem viděl, bylo ale hodně drahé

b), c) - nebyl by nějaký link?