Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Výměna tranzistorů v zesilovači DPA220

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [13]

Téma: Výměna tranzistorů v zesilovači DPA220

Měl bych dotaz ohledně výměny tranzistorů v koncovém stupni u DPA220.Podařilo se mě jeden pár odpravit a tak sem se chtěl zeptat
odborníku jaký z těchto tranzistorů použít .K máni by byla Sanken STD03-nf darlington speciály,MJ11032/11033 ty nevím kde sehnat ve
velkoobchodě se mnou nebaví.Proto by bylo skvěle kdyby stačil těch STD jen jeden pár i když mám pochybnosti.Proto bych se chtěl zeptat odborníků.Dík za každý názor.

Re: Výměna tranzistorů v zesilovači DPA220

Zkus poprosit pana Malaníka (sinclair), jestli náhodou nemá originální KDčka.

Web

Re: Výměna tranzistorů v zesilovači DPA220

Nebo si počkej až se já budu zbavovat zbytků z párování pro svoje 220... ale hned to nebude.

Re: Výměna tranzistorů v zesilovači DPA220

Právě když to mam rozebrane chtěl jsem udělat generační obmenu.Na dalších 10let.Je to teď můj hlavní zesík tak nemůžu dlouho čekat,poslouchám na sluchátka a to není ono.Ty STD jsou super,ale nevím jestli tám stačí jeden pár,nechtěl bych jít s výkonem moc dolů.
A dávat je v páru to bych musel prekopat půlku zesu.Optimální by byly ty MJ11032,ale nedaří se mi je sehnat a v GM se mi je objednávat nechce .Tam tak max nějaký odpor,nebo kondik.

(upravil opamp 21. 2. 2008 8:22)

Re: Výměna tranzistorů v zesilovači DPA220

No, víš, ty "blbý" Tesly mají 7MHz a jsou na ně nastavený kompenzace. Když tam dáš něco pomalejšího (MJ nemá specifikovaný ft) nebo rychlejšího, nezbyde Ti než měřit a hrát si.

Jak jsi to odpálil? A jak překopávat půlku zesu? Vždyť DPA220 je dělaná na dva páry.

Web

(upravil sinclair 21. 2. 2008 10:01)

Re: Výměna tranzistorů v zesilovači DPA220

Ty MJčka jsou líný jako prasata /MJ11015-16 i MJ11032-33/, musely by se předělat kompenzace a zesilovač by zbytečně šel s šířkou pásma dolů. Zkus si sehnat dva páry KD366B/KD367B, ty vyhovují beze změn kompenzací také. KD649T/650T mám, dokonce i napárovaný čtveřice. Nechápu ale, jak se ve 100W zesilovači dá odpravit jeden pár a druhý zůstat dobrý...
Dobré zkušenosti mám se SanKenama 2SB1560/2SD2390. Mají sice 50MHz,ale dá se s nimi rozumně pracovat. Případně ještě výkonnější 2SB1647/2SD2560.

Web

Re: Výměna tranzistorů v zesilovači DPA220

Podle mých dlouhodobých zkušeností, to tak opravdu bývá, specielně u mosů je to skoro pravidlo, Leoši... Jinak máš pravdu, Motoroly nejsou dobrý, musejí se dát o dost větší kompenzace a rychlost je v čudu - takže plný souhlas se vším, co říkáš.... smile

(upravil marda 21. 2. 2008 10:30)

Re: Výměna tranzistorů v zesilovači DPA220

KD649T a KD650T mám. Kolik kusů jich je třeba k napárování?

Re: Výměna tranzistorů v zesilovači DPA220

Cca 10 od každýho - ale je to jen statistika, můžeš se trefit už při dvou kusech...

(upravil sinclair 21. 2. 2008 12:27)

Re: Výměna tranzistorů v zesilovači DPA220

Mám KD649T/650T cca 80-100ks od typu a Hfe lítá při pěti ampérách od 1.000 do 10.000. Dle mých zkušeností je vyhovující paralelní dvojice se shodou 20% při 1A, zbytek srovnají emitoráky. Je dobrý měřit aspoň ve třech bodech, 100mA, 1A a 5A. Na Ube se darlingtony dají sice měřit taky, ale je to k hovnu, protože jednak nejsou nikdy stejný vnitřní Rbe, jednak měříme ty Ube vlastně dvě. My ale potřebujeme znát Ube hlavně "koncového" tranzistoru. A toto Ube samotné nejde měřit. Takže pouze na "betu".
Jestli je něco blbě tak mě Pavle oprav.

Ad mosy: já mosový zesy moc nedělám, ale např. v pushpull měničích autozesilovačů opravdu bývají rozvalené dva-tři kusy z např. dvakrát čtyř paralelních, přičemž ten zbytek je sice elektricky jakoby dobrý, ale na cínování dosedací plochy je vidět krupice, takže dostaly po píči teplem taky. A není nikdy jisto, jestli třeba čip částečně nepovolil od podložky, takže já osobně je po takové havárii měním vždy všechny a vždy z jedné série jednoho výrobce, zcela zásadně IR, i když originály byly např. Fairchild.
Největší píčovina, co jde udělat je to, že někdo najde jeden rozvalenej a vsadí tam sice stejný typ, ale od úplně jiné firmy a třeba o pět let mladší. To pak flákne znovu a tentokrát už skoro všechno smile

Web

Re: Výměna tranzistorů v zesilovači DPA220

Hoši dík za radu,já snad nějaké ty KD seženu mají je v Hadexu u nás v Ostravě.Chtěl jsem je jen vyměnit za něco lepšího,ale pokud jsou ty KD optimální tak tam pujdou. Ja vyměním oba páry to by neměl být problém.Kdybych nesehnal,tak se Sinclairovi irčitě ozvu.Jinak dík
s DPA jsem max spokojen a jestli mi vyjdou peníze na dal bych je v budoucnu do svého DYI třipásma.

Re: Výměna tranzistorů v zesilovači DPA220

A z dnešního sortimentu se nenajde jeden "vhodný" darlingtonový pár v TO3, který by nahradil dvojici párů KD649T/KD650T? Jak je psaný v Amatérském rádiu?

Re: Výměna tranzistorů v zesilovači DPA220

Bohužel ne. V TO3 ne. V TO3P je toho u SanKenů dost.

Web

Příspěvky [13]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Výměna tranzistorů v zesilovači DPA220

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£