Re: LVA100

Ježišmarja. Tak tohle jsem teda přehlídnul.

Web

Re: LVA100

danhard: ja vim ze je lepsi je spojit primo a ne spolecne s vystupem, ale zkousel sem to i bez spojeni s vystupem a vubec zadny rozdil jsem nezaznamenal.
Klidovy proud Q10 a Q11 je pravda ponekud mensi, ale deje se neco podstatneho? Zkousel jsem si to nasimulovat a opet v podstate beze zmeny. Zesilovac hraje pekne a nezaznamenal jsem zadne problemy, tak proc to menit podle ucebnic??

Nova verze bude vychazet z DPA220, az bude, dam vedet...

Web

(upravil danhard 15. 2. 2008 14:14)

Re: LVA100

No je to takovy ucebnicovy zapojeni, tak proc by tam nemely byt i primerene ucebnicove pracovni body ? smile

Vasi, kdyz uz delas ty simulace, zmer si taky prubeh proudu koncovymi tranzistory pri plnem vybuzeni 20kHz obdelnikem s 1us hranami, to odpovida asi 300kHz sirce pasma, to by mela byt pro zesilovac kterej chodi do 1,5MHz brnkacka, ne ?

(upravil opamp 14. 2. 2008 23:36)

Re: LVA100

Proč nutit pracovat v béčku i "předbudič"?

Web

Re: LVA100

Tak jsem si zkousel jeste trosku vyhrat s tou puvodni LVA100 a docela si myslim zadarilo. Dal sem tam buffer pred rozkmitak (ale jinak usporadany nez DPA), dale jsem upravil proudy jednotlivych stupnu (VAS=4mA, predbudic=5mA,budic=10mA).
Frekvencni charakteristika je 1,3MHz/-3dB. Zkresleni 0,008%/1kHz 0,05%/20kHz. Obdelniky pri 20kHz jsou temer bez zakmitu.
Rozvoj harmonickych je na podstatne nizsi urovni.

Takze nejspi zacnu navrhovat DPS a potom prijde na testy smile

Web

Re: LVA100

Jeste bych se chtel zeptat, ktere zesilovace se zdaji byt na poslech lepsi, prijemnejsi? Ty co maji vyssi obsah lichych harmonickych nebo sudych?
Puvodni LVA100 ma vyssi obsah lichych harmonickych (asi o 10dB) a je na poslech velmi prijemna... U te vylepsene prevladaji spise sude, ikdyz jen asi o 3dB nad lichymi, coz je minimum. Takze tipuju, ze bude hrat asi neutralne.

Web

(upravil opamp 4. 3. 2008 23:29)

Re: LVA100

IMHO nejlepší je druhá...

Jinak jsem rád, že ses k tomu nechal vyprovokovat smile

Web

Re: LVA100

Souhlasím s Ondrou, kdyz si mam vybrat tak druhou..... smile

(upravil Vasi 5. 3. 2008 19:41)

Re: LVA100

nj, nechal jsem se vyprovokovat. Me totiz navrhy koncovych zesilovacu v posledni dobe nejak chytly, aniz bych je potreboval big_smile
Ale urcite vas zklamu timto:
- nebude obsahovat nadproudovou pojistku (urceni do bytu, muze zanaset zkresleni)
- nebudou tam antisaturacni diody
Jinak plosny spoj uz je navrhnuty, vsechny vykonnejsi tranzistory jsou na L-profilu, rozmery zesilovace 116x107. Takze objednam supr-trandaky, vyleptam DPS, zapojim a budu doufat, ze z toho nevznikne vf generator big_smile
Jinak prikladam nasimulovany rozvoj harmonickych (60W/4R), je to jen simulace, takze brat s rezervou, ale vetsinou co nasimuluju, sedi s merenim na zivo (DPA,Leach)...
http://www.levex.wz.cz/lva-101/fourier.gif

Web

Re: LVA100

Vyhození pojistek chápu - zkreslení skutečně zanášejí, hrál jsem si s tím ve spice... docela depka.

Opětovné nepoužití antisaturačních diod ale nechápu, hlava mi to nebere... když už jsi dělal ty všechny simulace a kochal se megahertzovou šířkou pásma, podíval ses, co to dělá v limitaci při rychlým buzení? U nějaký AZS223 jsou ty diody opravdu celkem zbytečný (přínos je na škopku ale i tak vidět), ale v rychlým designu může saturační zpoždění udělat se stabilitou strašně moc...

Web

(upravil Vasi 14. 3. 2008 19:16)

Re: LVA100

Tak jsem tam nakonec nejake ty "antisaturacni" diody dal, podle simulace zlepsi chovani v limitaci ikdyz je minimalne, ale musim to odzkouset, protoze je to spise takovy pokus.



Tak, tranzistory rozkmitaku a budice uz sem sehnal. Prozatim v budici 400MHz a v budici 200MHz, asi mi to rozbije hubu, ale chci to zkusit big_smile
Jen mozna bude problem se sehnanim vice techto tranzistoru. Celkove co sem prohlizel E-shopy, tak je nabidka dost mizerna. Kdyz uz, tak je k dostani jen jedna polarita. Hlavne ten v rozkmitu, ten ma Uce 120V, coz na 100W/4R zesilovac vyhovuje, ale na 200W/4R nebo dokonce 200W/8R uz to moc stacit nebude, a prave ten 200V sem sehnal jen v jedne polarite sad

Web

(upravil Vasi 8. 5. 2008 20:53)

Re: LVA100

Zdravim,
tak jsem po nejakem tom case zhotovil zesilovac LVA101. Po zapnuti byl klidovy proud priblizne 20mA. Zvysil jsem ho proto trimrem na 50mA, coz je takova vsemi pouzivana hodnota (aspon zatim). Vystupni DC offset byl 30mV, coz vyhovuje. Zapojil jsem zatez 4R a zkusil sirku pasma. Dojel jsem k 900kHz/-3dB (bez vystupniho RL clenu). Potom jsem zkusil obdelniky. U tech jsem si vsiml mensiho prekmitu, proto jsem zvysil kompenzaci, sirka pasma se zmensila na zhruba 700kHz/-3dB, coz je podle meho nazoru hodnota velice dobra. Po pripojeni vystupniho RL clenu se sirka pasma zmensi asi na 400kHz. Dale jsem jeste experimentoval s antisaturacnimi diodami, docela plnily funkci, ale ne tak dobre jako u DPA. Pri prebuzeni zjemnily hrany, ale horni plocha "obdelniku" zustane rovna", myslim, ze to bude stacit, na to, ze jsem je puvodne neplanoval pouzit. Pri pouziti diod jiz neni potreba kompenzacnich kondiku - kapacita diod je priblizne stejne velka.
Pak to nafotim a hodim na me stranky. Pri chvilce casu udelam vykonejsi 200W verzi.
Jinak bych chtel jeste zkusit zhotovit nejakej CFB zesilovac, opet o vykonu 100W.

Web

Re: LVA100

Nazdar,
Chcel by som sa opýtať autora , teda teba Vasi (ak ti môžem tykať) ako pokračuješ vo vývoji LVA101.
Díki

(upravil Vasi 8. 5. 2008 21:05)

Re: LVA100

Ahoj, prvni prototyp jsem jiz testoval. Neprojevoval znamky nestability, frekvecni pasmo dostatecne velke. Chci nechat objednat nekolik DPS, osadit a jeste znovu otestovat, protoze zmenim rozkmitove tranzistory za jiny (kvuli nedostupnosti).
Takze zatim vse probiha dobre. Jakmile budou desky hotovy a otestovany, dam vedet...

Jeste takove info: ikdyz mozna LVA100 vypada vzhledove lepe nez LVA101, parametrove je lepsi LVA101. Co se tyce zvuku, tak LVA100 hraje "mekce", LVA101 jsem jeste moc zvukove netestoval, ale rekl bych, ze bude hrat neutralne.

Web

Re: LVA100

Vasi, kdybys občas vlez na web Aldaxu věděl bys, že 2SA1540/2SC3955 máme v nabídce a skladem...

Web

Re: LVA100

Neboj sa, ja o nich vim, taky ze je u vas budu objednavat, ale az budou desky...

Web

Re: LVA100

pro sub by nebylo marné taky neco odtud http://engel.ic.cz/audio.htm

Web

(upravil Vasi 22. 6. 2008 22:16)

Re: LVA100

Tak jsem ted o vikendu testoval LVA101 s jinymi tranzistory v rozkmitu a budici. No a dopadlo to uplne jinak, nez jsem ocekaval. Pri pripojeni na napajeni se zesilovac choval na oko normalne, klidovy proud jsem nastavil klasicky na 50mA. Ale po privedeni audiosignalu zacne zesilovac kmitat a to tak masivne, ze vyleti i pojistky. Je to divny, predtim jsem mel postaven vzorek jeste s rychlejsimi tranzistory rozkmit 400MHz oproti 300MHz a budic 200MHz oproti 70MHz a takhle to chodilo bez sebemensich problemu.
Takze jsem docela nasranej smile ale ja se nevzdam, pristi vikend se na to zas podivam...

http://www.levex.wz.cz/lva-101/LVA101.jpg

Kazzateli, odeslano na mail, kdyby nahodou nedoslo, tak poslu znovu...

Web

Re: LVA100

Pošli mi schema, kouknu se na to...

Re: LVA100

Tak hosi, uz to jede. Musel jsem upravit emitorove odpory v diferaku, presneji zvetsit jejich hodnotu. Po teto uprave na dvou modulech nebyl zadny problem.
Zesilovac jel do 650kHz/-3dB, ale u obdelniku byly prekmity. Takze jsem trosku zvetsil kompenzaci. Sirka pasma klesla na 450kHz/-3dB, potom jiz jsem prekmity na mem starickem osciloskopu nezpozoroval.
Ale to nejhlavnejsi na me ceka nejspis zitra - poslechova zkouska, takze jsem zvedav.

Web