Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

U nas na intraku v studentskej telke pichli do siete mix Behringer, trieda 1. Kopal pri pripajani cinchov, tak zmerali na kastli napatie - 100V striedavych hmm Kopali aj ine veci, pokial mali zemnenu skatulu. Neviem, ci zistili, kde to prebijalo na tu zem, ale ozaj je to sila. Tie TN-C siete spred 25rokov su zazrak.

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Za to nemohla TNC síť, ta nic takového způsobit nemůže. Způsobily to Y odrušovací kondenzátory na primáru zdroje toho mixu, resp. unikající proud přes tyto kondenzátory do kostry zařízení. Stává se to pravidelně u svinsky navržených a zkonstruovaných spínaných zdrojů, co ruší jak starý kurvy a co je konstruovali žlutý inžinýři. Výrobce se to pak snaží zachránit na primární straně tím, že se použijí X kondíky až 0,47uF a Y kondy v rozporu se všemi bezpečnostními normami na světě až 10n proti kostře.
Tak si spočítejte, kolik přes kondík 10n fičí do kostry z "fázového" drátu. Plus superponované špičky z primární strany zdroje, že. Pak se opravdu stává i to, že při vlhčí ruce přístroj "mrazí", nebo při dotyku GND rovnou kope.

Web

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Mě se vždycky zvedá žaludek ze spínaných zdrojů v čínské spotřebce, hlavně DVD Tesco,Penny market...a když si představím, že jsou někde bez dozoru zapojené v síti ve stad by režimu, už slyším houkat hasiče smile To platí i o PC zdojích...

Web

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Proto u PC nebo mikrovlnky mám prodlužku s vypínačem. Stand-by režim tady nepotřebuji.

(upravil sinclair 27. 1. 2008 15:21)

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

V principu jde o to, že maximální dovolená hodnota těchto Y kondíků je při 50Hz jen 4n7, což představuje unikající proud do kostry asi 0,4mA. Při hodnotě 10n či více a superponovaných špičkách z primáru může unikající proud dosáhnout snadno hodnoty 1,5-2mA, což je již velmi dobře citelné, zvláště lidmi s vlhčí pokožkou. Proudové chrániče na tuto skutečnost ještě nereagují a toho jsou si ti zmrdi dobře vědomi..

Web

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Perlička z průmyslovky: "pane profesore, ten osciloskop kope...", načež jsem si před ním naslinil prst a sáhnul jsem na kovový kryt Křižíka. Pak jsme zjistili, že kope i generátor, počítač, ... a diagnostikovali jsme upadlou zem na prodlužce. Hodinu jsme přemýšleli, jak se může octnout přes 100 voltů na kostře, až mi došlo, že ty kondíky na vstupu PC zdroje vlastně dělají dělič...

Web

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

OT: načo je prúdový chránič? všimol som si to že ho máme doma v skrini, je na ňom napísané že sa má dva krát za rok stlačiť tlačidlo pre overenie funkčnosti,to preto že sa vekom znehodnocuje alebo ako to je?

a povedzme že je teraz môj prípad,celokovová škatuľa pre zosilňovač a v nej dva transformátory, sú prakticky vodivo spojené zo škatuľou, treba dodatočne natiahnuť PE vodič na plechy? pre istotu som ho tam dal, lebo som si nebol celkom istý

(upravil babakus 27. 1. 2008 23:15)

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Proudový chránič tě má například ochránit v případě, že budeš ve vaně a spadne ti tam fén(rádio, televize, skočí ti tam tatramatka když ždíme atd).
   Popisovat funkci chrániče ti nebudu, je toho plný internet. Podle nových norem musí být dneska chránič minimálně na koupelnu, kde hrozí asi největší nebezpečí úrazu ele. proudem. A hlavně musí být funkční, proto ho máš dvakrát do roka schodit a nahodit.

Edit: třeba na wikipedii je to pěkně napsané http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/145 … vy-chranic

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Když jste zmínili spínané zdroje - kdysi jsem koupil další video, tentokrát Panasonic a měl jsem z toho těžkou hlavu, že to půjdu reklamovat. Ale přišel jsem na to pozdě. Když jsem ho měl zapojené na společnou anténu (STA), nic nebylo poznat, protože ten proud tekl do "nulového uzemněného " pólu antény. Ale až jsem po čase přešel na individuální anténu (neuzemněnou), tak jsem přišel na hrozivou věc - na kostře je napětí, které dokáže regulérně pálivě brnět do ruky, pokud druhou ruku mám na nulovém kolíku nebo třeba na topení (to samozřejmě platí i pro odpojenou anténu). Když otočím vidlici, brní také, ale o něco míň. Při větším stisku prstu brnění poněkud odezní - což svědčí o velmi malém proudu (tenkrát jsem ho včetně napětí i měřil). Skříň videa jsem raději uzemnil, ale nedokážu si představit následky při zapojování nějakého cinche. Přední videovstup jsem mimochodem už odvařil zhoupnutím šňůry před obrazovkou - ale to je již jiná kapitola. Jestli k tomu napětí na skříni může z hlediska norem někdo něco říct, prosím o vyjádření, ale podle mě to v pořádku není

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Škoda že si na to nepřišel dřív. Omlátit o hlavu.

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

sinclair napsal:

V principu jde o to, že maximální dovolená hodnota těchto Y kondíků je při 50Hz jen 4n7, což představuje unikající proud do kostry asi 0,4mA. Při hodnotě 10n či více a superponovaných špičkách z primáru může unikající proud dosáhnout snadno hodnoty 1,5-2mA, což je již velmi dobře citelné, zvláště lidmi s vlhčí pokožkou. Proudové chrániče na tuto skutečnost ještě nereagují a toho jsou si ti zmrdi dobře vědomi..

Web

(upravil jik 29. 1. 2008 9:43)

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Jo, Sinclaire, dík. Sypu si popel na hlavu, příště budu číst celá vlákna a pozorněji.

Thalesi, to fakt škoda je a kdyby se cukali tak bych jim aspoň ten pocit nechal zakusit.

Ale když pomineme bezpečnostní hledisko, tak je to přece nepřípustné z hlediska ostatních připojených přístrojů (vstupy a výstupy - třeba kamery).
Tohle bych od firmy Panasonic nečekal. Že by koncernu Matsushita začala odpadávat písmenka Matsu....a?

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

a ked sa jedna o zariedanie triedy 1. tak teda pripojim pen vodic na kovovu skrinku.. Musim tam prepojit aj vsetky zeme?? (myslim napr. zem zosilnovaca..) dik