Téma: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Zdravim, když si postavím zesilovac kde bude toroidni trafo nejaky ten usmennovac kondy a moduly korekci, koncaku. Vše nejakym způsobem propojeno a ulozeno v plastové krabici. Musí to být pripojeno 3-zilovym vodicem? Kdyz jediná vec venku bude chladic. Může se fáze ze sítě dostat na ten chladic? A kdyby jo, tak co se stane, dojde ke zkratu nebo nic a bude hrozit nebezpecí dotyku? Moc tomu nerozumim...............proto dík za reakce

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Tak si ty chladiče uzemni...

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

jasně, ale mě zajímá ta poslední otázka, co se může stát?

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

vetšina domácí spotřebky (videa,dvd,receivery) je připojena dvoužilovým vodičem a pri tom jsou v plechovych krytech

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

pokud budeš mít mezi tranzistori a chladičem slídové kravinky tak pokud jsou nevodivé tak nemusíš chladič zemnit. nevím jak je na tom slída s vodivostí.. ale podle mě by to bylo zbytečný to uzemňovat.pokud bude chladič někde z boku nebo ze zadu a nebude to přístupný.

Web

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Kdyz se fáze dostane na ten neuzemnený chladic (a bude bez slídové vložky) dojde ke zkratu nebo nic ????

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

čo má preboha čo fáza robiť na chladiči???????

Web

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Boha nemáš padesátku? Zařízení třídy jedna nebo třídy dvě smile

http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=46914#p46914

//když napíšeš číslo příspěvku (#64) a předchozí někdo vymaže, už to nebude to samé číslo; každý příspěvek má své vlastní ID (odkaz pod datumem příspěvku), to využívej, opraveno
admin

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Ale i tak by mě zajímalo - když si postavím diy zesilovač a on shoří na popel a vezme sebou barák, jak to pak bude pojišťovna řešit smile

Web

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

fazu dobre zaizoluj .. a potom sa nedostane na ten chladic.. a staci 2 zilovy kabel.

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

dj-bobr: IMHO pokud nemáš 50ku, odstavec nevim, tak by jsi měl nechat takový diy zesilovač nechat prověřit nějakým revizákem, nebo někým takovým. A pokud nebude schválen, barák kvůli němu lehne popelem, tak ti to asi pojišťovna nezaplatí. ASI

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Jo 50 vyhlasku jeste nemam, jsem v prvaku:) k eletrice jsem se jeste nedostal. Jenom teoreticky, může se nějakým způsobem probít fáze az na koncák a chladič?  asi ne co? Pres propalene trafo?

Asi kecám kraviny že...... radsi si asi fakt pockam na tu 50:)

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

del: dej si tu práci, vyhledej si třeba podle uživatele "sinclair" jeho příspěvek z nedávné doby ohledně této problematiky tady na fóru, případně jeho článek o zesilovačích pro aktivní subwofery na toto téma (zde na audioweb.cz nebo na aldax.cz).

IHMO je při solidním trafu a správné instalaci požár diy výrobku velmi málo pravděpodobný ve srovnání s různými topícími adaptérky ke kdečemu, s nabíječkami, s playery z hypersuper atd... to všechno vám doma jede nonstop.

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Kvalitní transformátor s dvojitou izolací (na štítku symbol 2 čtverečků menší ve větším) by se probít neměl v žádném případě, zkouší se na napětí tuším 4 kV. Pokud je trafo na jádru EI nebo C, tak se používá kostra cívky s oddělenou samostatnou sekcí pro primár. Přívody k trafu včetně vypínače musíš provést také se zdvojenou izolací, aby nemohlo dojít k průrazu.

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Tak tak, ochrana před nebezpečným dotykem dvojitou izolací je zařízení třídy dvě. Takhle jsou dělaný třeba tovární ampy s plechovou krabicí smile

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

díky, třída 1 a 2 je mi jasná

Co se vlastně objeví na sekundáru když se obyč. trafo propálí? žadné napetí, ne?

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Padesátku mám, ale o to je to pak horší, že za to nesu zodpovědnost, ne? big_smile
Jak často se propalujou toroidy od halogenek? Dvojitou izolaci bych u nich asi hledal marně..

Web

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Když se tady nakouslo toto téma, tam mám jeden čistě teoretický dotaz. Postavím PA zesilovač s trafem z dvojitou izolací a při akci dojde z nějakého důvodu z průšvihu a někoho to zabije. Zesilovač samozřejmě nebude mít CE značku shody. Takže by mě zajímalo, jak hodně průšvihové je takovéto zesilovače používat na veřejných akcích. Jde mě čistě jen o tu značku shody

(upravil sinclair 26. 1. 2008 20:42)

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Na CE se můžeš vysrat, nic to neznamená a dnes to má kdejaký nebezpečný shit z Číny. Daleko důležitější je mít od vyráběného zesilovače, použitého na veřejné akci platnou revizní zprávu. Pak jsi krytej.
Kromě toho Tebe, ostatní lidi i ten domorobo zesilovač chrání předepsaný proudový chránič v jevištním rozvaděči, který rovněž musí platnou revizní zprávu mít. Pak se nic stát nemůže.

Toroidy od halogenek jsou už z principu bezpečnostní trafa. Probít se nemůžou.
Pokud se v nějakém extrémním případě poruší izolace mezi P/S, pak přístroj pokračuje v činnosti dál, jako by se nic nedělo, ale na živých částech, které jsou spojeny s GND zdroje se objeví fáze. Následně potom při dotyku kovové kastle či cinche schytáte pecku, což Vás upozorní na to, že je něco v nepořádku. Pokud bude přístroj s takto probitým transformátorem na zásuvkovém okruhu s proudovým chráničem, tak ten vypadne. Proud totiž z fáze či nuláku odtéká jinam /po stínění kabelů do jiného přístroje/, na což reaguje diferenční trafo v proudovém chrániči a shodí jej.
Přístrojům třídy I. bych se v amatérské praxi raději vyhnul, ne každý má zkušenosti s odstraňováním zemních smyček, uzemněná kostra přístroje je prakticky vždy zdrojem podobných potíží. Nechat vyrobit transformátor bezpečnostního typu i pro zesilovač téměř nic nestojí, jde jen o to další přídavnou vrstvu mezi P/S, aby vydržela 4kV/50Hz/1min.

Web

Re: Elektrická bezpecnost diy zesáků

Sinclair: To s tou revizní zprávou na proudový chránič mi připomělo jednu prodlužku přibitou do dřevěné stěny hřebíky skrz izolaci. Zhasnul tehdy celý lokál.