Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 10)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 10 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 182]

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

check: vytvorit korekcni krivku kdyz mas k dispozici dve mereni jedno referencni a jedno co chces korigovat je jednoduche do jednoho sloupecku textaku pises frekvenci a do druheho kolik se tam ma pridat nebo ubrat.

godz: no zas na druhou stranu nejsou tak hrozne jak tu nekdo psal...

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

pôjdem na to spraviť DPS a dám tam rovno aj preamp pre MIC. Chcem sa spýtať aké mám nastaviť zosilnenie pre OZ a či je lepšie použiť jeden dvojitý OZ a zosilnenia rovnomerne rozložiť alebo použiť jednoitý OZ a celé zosilnenie nechať na ňom? kapsla bude MCE2000

inak,chválim... konečne sa to tu rozbehlo v tomto amatérskom smere merania a dokopalo to aj mňa k niečomu roll

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

Tak  jsem se taky dokopal ke zprovozneni mereni impedance, taky pres LIMP.
Mam par poznamek a dotazu:
Zjistil jsem, ze je nutny pouzivat delsi mereni a prumerovat, protoze jinak je to hodne nepresny (delate to stejne?)
Dal pro vypocet T-S parametru se zadava plocha, potazmo prumer membrany, v  navode je uvedeno, ze je to "cone + 1/3 surround", chapu to spravne jako vlastni konus membrany + 1/3 zavesu?
Co se tyka vlastniho mereni - to ze tedy neni hmota prilepena a repro neni svisle, jak velka chyba tim muze byt zpusobena? Jako jestli je to 3% tak myslim nevadi, ale jestli 20% tak to uz je problem...

Jinak jsem promeril starsi ARN 5604 (parametry nekde uplne jinde Qts=1 atd..) a pak profi 12" Monacor, ktery byl zmereny u Huberta a dobra shoda, i s parametry od vyrobce)

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

Šumím samozřejmě dlouho a ještě stopuju podle toho, jak se mi indukuje 50Hz. Horizontalni/vertikalni poloha membrány nemá vliv, to už jsme vyřešili jinde. Jo ten průměr membrány + 1/3 závěsu je pravda, závěs funguje částečně jako membrána. Hmotu doporučuju lepit oboustranou páskou, ono to ani takový rozdíl nedělá, ale snažím se eliminovat všechny možné nepřesnosti.
ARN5604 je taky můj pokusný králík, ale parametry sem mu naměřil správné (je v luxusním stavu).

Web

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

Pri meraní TS parametrov som aj ja mal pochybnosti o tom, či je to dobre. Po niekoľkonásobnom meraní som však dospel k názoru, že chyby vzniknuté pri meraní sú minimálne. Merania s Add Mass som overoval ešte aj druhou metódou a to Closed Box Metod. Líšia sa len v percentách, čiže nepodstatne. Okrem toho, kto má pochybnosti o meraní pomocou šumu a má trpezlivosť, môže to prepísknuť sínusom. Skúšal som aj to a výsledky sú úplne rovnaké ako pri použití ružového šumu. A ešte pripájam parametre dnes zmeraného 25 ročného ARN 6604:

Fs, 43.19, Hz
Re, 3.00, ohms[dc]
Le, 186.07, uH
L2, 759.60, uH
R2, 10.88, ohms
Qt, 0.64, -
Qes, 0.69, -
Qms, 8.82, -
Mms, 27.50, grams
Rms, 0.845660, kg/s
Cms, 0.000494, m/N
Vas, 21.66, liters
Sd, 176.71, cm^2
Bl, 5.699448, Tm
ETA,  0.24, %
Lp(2.83V/1m), 90.23, dB

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

Godz, nemal by si chuť premerať ARO835, ktoré je fungel nové nehrané? Rád by som porovnal zmenu parametrov pred a po zahorení, reku čo to spraví... Čo ty na to?

Web

(upravil check 20. 3. 2008 20:20)

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

Sem to ale vůl! Před vypočítáním TS parametrů se musí hodnoty (Re, Dd, Mms) zadávat s desetinnou TEČKOU, ne čárkou.

Web

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

check: mel ses zeptat, ja to vim smile

Jinak u nekterych repro se proste bez prilepeni te zateze nic namerit neda - prave ten ARN5604, kousek gumy kdyz je polozeny tak je to uplne naprd udela to nejakej patvar, co vubec nepripomina tu spicku rez. maxima, po prilepeni toho kousku super! Jinak ale s tou oboustrannou paskou nicmoc - pak sle dolu i s trochou membrany smile

Jo a taky jaky vliv ma hlasitost pri mereni? kdyz se postupne zvysuje behem mereni, tak rez. kmitocet klesa (u ARN o 5Hz) a snizuje se jeho maximum o cca 5%..?

(upravil check 20. 3. 2008 22:45)

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

Mnohem větší sranda je na tu tečku příjít sám smile.
No, zatím vidím, že mi nepřilepená hmotnost způsobuje přítomnost dalších impedančních hrbíků vejš na cháře. Mám uřízlou asi 50ku hajzltrubku a ve třech bodech ji mam na ploše 1,5*10mm přilepenou oboustranou lepící páskou. Před prvním nalepením je to potřeba ochmatat pačmákama - trochu to zašpinit.
Kalibruju pri stejný hlasitosti, jako když měřím.

Web

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

Ad trubka - to je dobrej napad!
Ad hlasitost - kalibrace nema vliv na to co jsem popisoval.

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

Hanzs: T-S parametry jsou pro small signal, takže s "hlasitostí" střídmě. Pro měření to není třeba slyšet a sluchátkový výstup je pro daný účel dostatečný zesilovač.

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

MethMan: tak to beru, ze maly signal, ale ze by to nebylo slyset to ne, to se v tom LIMPu skoro nic nenamerilo - kdyz hodne snizis hlasitost, ze je ten sum sotva slyset, tak namerena krivka impedance je hodne divoka, jsou tam porad ruzny zakmity a šumy. Až od hladiny popsatelne jako bezna nizka hlasitost je to mereni uz v pohode.

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

A jak se bude tvářit sluchátkový výstup na repro s Re 3,5Ohmu? Taky bych rád vynechal zesilovač a tahal to rovnou ze zvukovky, ale tohodle se bojím.

Web

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

Páni, LIMP meria veľmi dobre.  Nechodím cez výkonový zosilovač, ale cez sluchátkový výstup zvukovky a je to v pohode. Čo sa týka tej záťaže Check je to o.k., môže sa dokonca blížiť k nule. Prečo, pretože pred ním máte zaradený odpor 100 ohmov - aspoň u mňa to tak je. Keďže výstup sluchátkového výstupu je dimenzovaný na impedanciu cca 30 ohmov je to dobre. A čo sa týka hlasitosti - neovplyvňuje meranie, nakoľko imedancia je určená pomerom dvoch napätí. Problém je len pri príliš nízkych úrovniach, keď sa do impedančnej charakteristiky dostávajú cudzie napätia. Ja LIMP používam aj na meranie kapacít a indukčností. Je to trochu kostrbaté riešenie, ale spoľahlivé. Na kalibráciu používam odpor zmeraný na presnom mostíku na 2 desatinné miesta a chyba merania (porovnávané) nie je väčšia ako 0,5 %, čo mi úplne stačí.
To Kurpelm - môžem to ARO zmerať. Lenže ak chceš zmerať aj frekvenčnú charakteristiku, malo by sa to merať v ozvučnici a to zrejme bude vzhľadom k rozmerom problém.

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

Jo pravda, jako je tam 27Ohm rezistor v serii, snad vždycky. Uvidím jestli to zvldáne sluchátkový výstup vybudit dost. Zítra to vyzkouším.
Akorát by to chtělo něco lepšího než keramiku z gme smile.

Web

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

Chapci, když už tu teda měříte přes ARTA a LIMP, máte to koupený, nebo máte meducínu na registraci?

Web

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

Ja nemam, ukladam pouze pres screenshot obrazovky...

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

To Check. Keby si si poriadne preštudoval návod, tak zistíš že je tam na meranie impedancie v LIMPE cez výstup zvukovky použitý sériový odpor 100 ohmov a to stačí.  Áno, 27 ohmový odpor je použitý pri meraní cez výkonový zosilovač.

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

godz: Ja jsem navod cetl:
viz.
Values of resistors R and Rg must be small, an optimum being a value close to the magnitude of the measured impedance. Practically, we can use R = 10-27 ohm to get a very good impedance estimation, but then we need a power amplifier to supply large current. If we use the soundcard phone output as a signal generator, then we can use R = 47-100 ohms. If we use the soundcard line output as a signal generator, due to the limited current capability, we must use R>600 ohms. In that case we can't get a good estimation with FFT method, but still we can use stepped sine method.

Takze ja zustanu u mereni odporem cca 27ohm+zesilovacem je nejpresnejsi a stepped sine je zbytecne zdlouhavy...

(upravil 7tech 19. 4. 2008 12:48)

Re: Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

Checku, když otevřu okno pro výpočet TS, mám tam vždy v poslední řádce hlášku "špatně naměřená data". Totéž se mi ukáže při pokusu o výpočet. Nesetkal ses s tím? Nemůžu na to přijít.

http://7tech.czweb.org/public/arta1.JPG

Sakra! U druhého repráku je to v pohodě. Tak teď jsem z toho jelen.

Příspěvky [21 až 40 z 182]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 10 »»»

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Měření impedance, fáze a TS parametrů ... frekvenční charakteristiky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£