Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » staraudio (Seas L18RNX/P a 27TBFC/G)

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 27 z 27]

(upravil staraudio 27. 12. 2007 19:57)

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TBFC/G)

EE hlinik to nebude smile , je to skrabana nerez ocel, striknuta barvou na opravy litych hlinikovych kol. Ma perfektni mechanicke vlastnosti a skvele vypada. Ale je spousta materialu, co takhle vypadaji, treba onen hlinik, nebo povrchova uprava matnym chromem - Satinox. To uz je ale o dost drazsi. smile


Edit: Našel jsem 4 fotky ze stavby, snad se z toho dá pochopit postup výroby toho zaoblení smile

Fotky zde: http://staraudio.sweb.cz/

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TBFC/G)

diky moc smile lebo tu povrchovu upravu som nasiel na viacerych weboch ale neslo mi do hlavy z cohoto je.

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TBFC/G)

Mě by zajímalo to nalepení 5mm MDF ze stran bedny pro dokonalé zaoblení. Šlo to lehce ? Jinač moc pěkné bedýnky.

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TBFC/G)

No lehce to nešlo, ale nakonec si to dalo říct smile. Ono chce hlavně zjistit, jak na to. Takže já jsem to u přední stěny stáhl přes hrubý hranol mnoho svěrkama a směrem dozadu jsem to pak stahoval popruhy s ráčnou. Lepil jsem to disperzí a nechal to schnout 24 hodin. Perfektně to ale jde i kontaktním lepidlem (chemoprénem), což jsem vyzkoušel až když už bylo hotovo. Mít ta MDFka vyšší odolnost, tak by se to dalo použít i místo povrchové úpravy. Já to tak původně zamýšlel, ale za moc to nestálo, tak pak vyhrála dýha.

(upravil janop 3. 7. 2008 13:24)

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TBFC/G)

Dobrý deň,

Už dlhšiu dobu by som si chcel niečo sám postaviť a myslím, že tento rok - aj keď pravdepodobne až v zime - prišla konečne tá správna doba do niečoho sa pustiť.
Vaša reprosústava ma zaujala a uvažujem, že by som urobil niečo podobné, avšak s určitými zmenami...
ešte na úvod... som tu nový a tak všetkých zdravím big_smile, to že som tu nový v mojom prípade znamená, že som diy-začiatočnik big_smile, a aj keď som 2x prečítal seriál v AR, návody tu uverejnené, zčasti tunajšie fórum aj teóriu na tunajších stránkach, nemám skúsenosti a teda ani vedomosti, ktoré je možné nadobudnúť iba praxou... stále vo mne zostáva dosť nevyjasnených a pre Vás asi trápnych otázok, tak mi pls trošku odpusťte...

Teda, podobne ako v tomto projekte by som chcel:
Dvojpásmové stľpové reprosústavy so Seas L18RNX/P a 27TBFC/G a výhybkou http://www.humblehomemadehifi.com/DD8-MkII.html
objem: cca 21litrov
materiál: 25mm surová MDF + nakoniec odýhovať 0,5mm orechom + čelo s 5-10mm masívnej dosky
a aby som nezabudol... tvarom budú obyčajný kváder, na tvar tohoto projektu si určite netrúfam.

- ak sa nemýlim, tak kombinácia repro+výhybka je odladená a nemala by závysieť od nastavenia bassreflexu, tlmenia, tvaru a objemu ozvučnice
- takže iba dotazy k ozvučnici (pracovne rozmery cca: 150x250x560mm - zrejme musí byť väčší kvôli objemu priečok,...):

1. objem 21litrov by vyhovoval ale: ako ho určím? respektive čo odpočítať od objemu kvádra s vnútornými rozmermi x,y,z aby som dostal čistý objem použiteľny pre výpočty?
  - určite priečky + výstuhy + objem meničov + výhybka, ale:
  - odpočítava sa aj tlmenie? ak áno ako približne?
  - odpočítava sa aj objem bassreflexu?

2. bassreflex by som chcel naladiť nižšie - okolo 45Hz, skúšal som simulovať v WinISD a UNIBOX, pričom výsledky síce vyšli podobne, ale unibox vypočítal brutálnu hodnotu rýchlosti vzduchu v nátrubku...
WinISD vypočítal hodnotu hlboko pod normou... na stránkach visation som našiel bassreflex s variabilnou dľžkou a priemerom 67mm (plocha 36cm2) - takže budem laborovať,
akurát by som sa chcel spýtať na Váš názor/radu o:
  - skutočnej rýchlosti vzduchu v nátrubku
  - aká bude približne dľžka nátrubku 36cm2 na 45Hz v 21litroch - mne vyšlo cca 19,5cm - nieje to moc na max 25cm hlbokú ozvučnicu? - nezvoliť radšej nátrubok s menším priemerom (ale čo rýchlosť, navyše by mi vyhovoval variabilný a ten som menší nenašiel...)
  - tento bassreflex je bez zaoblených zakončení - ako sa to prejaví na podaní zvuku/kvalite?
 
3. čo sa týka tlmenia okrem tlmenia po stenách by som chcel dať vrstvu priečne - vlastne "oddeliť" repro od bassreflexu... akurát sa bojím, či nedôjde k fyzickému oddeleniu vzduchu a zmenšeniu objemu...
  - koľko toho tlmenia dať aby sa objem vzduchu nerozdelil?

4. vystuženie hrán ozvučnice - len pre istotu - lebo všade vidím "hranaté" výstuhy s obdľžnikovými, štvorcovými prierezmi
  - môže byť tvar prierezu pravoúhleho trojuholníka?
  - priečky by som chcel urobiť ako dosky s vyrezanými kruhovými otvormi - sú nejaké pravidlá alebo vzorce pre ich výpočet? alebo je jedno aké budú priemery vyrezaných kruhov a koľko ich bude? 

5. predsa len otázočka k výhybkám/cievkam - tie sú podľa návrhu navíjane drôtom minimálne 1,4mm prierezu... ja však prinajlepšom zoženiem 1mm - môžem navíjať dva paralelne zospájkované drôty?


ešte raz ďakujem za rady a strávený  čas nad mojim spamovaním big_smile

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TBFC/G)

janop:
ze ses novej tak to napisu po 151. L18rnxp jsou dva H1224(novejsi) a H1142(stary) kazdy je vsak uplne jiny. ten novy ma prohlou membranu a brakeupy mnohem vys. ten druhy starsi ma rovnou membranu a breakeupy niz. NELZE je mezi sebou zamenovat. oba jsou to skvele menice. Ta vyhybka z humblehomemadehifi (tony gee) je pouze pro H1142(stary typ) pokud vim uz ani jjj-sat je nema a tudis asi ani seas.cz (janura), ale over si to radeji.

ak sa nemýlim, tak kombinácia repro+výhybka je odladená a nemala by závysieť od nastavenia bassreflexu, tlmenia, tvaru a objemu ozvučnice

to se myslis na tvaru ozvucnice (predni deska) ZALEZI a to hodne! pokud vsak zachovas jeji sirku a rozestup menicu a jejich pozici od horniho konce a ponechas stejny tvar hra (zaobleni/zkoseni....) pouze bednu protahnes dolu na sloup -> vysledek bude blizky tomu autorovu.

co se objemu tyce tak H1142 tak 12-14litru a H1224 tak kolem 18litru. Kdyz jim udelas opravdu solidni skrin(poradne tlustou desku a vyztuhy), pohrajes si s tlumenim tak to bude hrat do zacatku pekne, ale porad to bude mit limity 2p.

osobne bych ti doporucil spis to postavit podle podle zapha (zaphaudio.com) pokud trvas na vyskaci uprostred bedny tak zkus kontaktovat uzivatele thool tady na foru jestli by byl ochotny ti dat vyhybku a rozmery skrine. To jsem delal ja a hraje to vcelku slusne do zatku. Nekde tu byly i odkazy...ja uz od toho materialy nemam (nebo aspon nevim kde) tak se me na ne ani neptej.

co se BR tyce na oba repraky ti bude stacit DEXON BR 52mm v prumeru jen si jej zkratis na patricnou delku pro danou konstrukci.

Re: staraudio (Seas L18RNX/P a 27TBFC/G)

Dakujem za upozornenie... presny typ pri projekte tusim nieje uvedeny...

- co sa tyka tvaru, ten planujem zachovat - pojde o stlpaky a vo vnutri bude obmedzeny objem.
- skrinu planujem z 25mm mdf + vystuhy + priecky, to by malo stacit - prenasat to dufam budem max 1x do roka ;-D
- pre zaciatok som sa rozhodol pre nieco jednoduchsie - takze jednoznacne 2pasmo...

zatial dik.

Příspěvky [21 až 27 z 27]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » staraudio (Seas L18RNX/P a 27TBFC/G)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£