Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 41]

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Napsat do Tronicu umí každý trouba. To pak můžu napsat i do Aldaxu. Prostě si ho chci vyrobit a oni mi to na bastlícím webu rozmlouvají, naštěstí ne všichni.

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

lemra79, dobře ty

Jako fakt chlapi, bylo by fajn míň pindat a zasírat vlákna a spíš dát věcnou odbornou odpověď (pokud máte ty znalosti).

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Aldax uz nefunguje

Web

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

no ono není divu, konkurovat číňanovi kterej má těžce dampingový ceny, navíc v době kdy zájemců o stavbu něčeho vlastníma rukama rapidně ubývá ...

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

lemra79 napsal:

Prostě si ho chci vyrobit a oni mi to na bastlícím webu rozmlouvají.

bylo by fajn míň pindat a zasírat vlákna a spíš dát věcnou odbornou odpověď

Madonna mia, spočítat a na/převinout trafo bývala odbornost pro druhý ročník SPŠ.
Nad faktem, že sekundár by se neměl proříznout do primáru a že kostřička bez čel tady není tak úplně vhodná, by se v příčetných minulých desetiletích nikdo nepozastavoval. Prostě by to šikovnýma rukama úspěšně vyrobili za jedno odpoledne.
Vzhledem k meznímu rozptylu 20% siťových napětí to prostě vždycky bude na horní hranici víc sycené a na spodní málo, na tom se bez přepínání odbočky nic nevymyslí. Pokud jde o úvahy o sváření jádra, dobře sestavené a stažené jádro může být velmi tiché, zbytkový hluk je dán magnetostrikcí a s tou sváry nic nenadělají. Případně rezonance blízkého feromagnetického krytu přístroje. Jestli pak někdo oblejzá daný výtvor v třetím patře sklepení s uchem na skříňce, ať holt přejde na akumulátorové napájení a la Au/Ra.

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

kdybych si dneska chtěl navinout trafo, tak bych použil kostřičku z 3D tiskárny (ABS plast) a primár i sekundár bych dal do oddělených sekcí (bezpečnost především)

https://blog.conrad.cz/wp-content/uploads/2019/10/transformatory_01.jpg

Zajímavé video na toto téma:

https://youtu.be/2cxcP5lY7K4
https://youtu.be/9BeTMMI8wRc

(upravil reeb 29. 7. 2022 11:19)

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Takove trafo ma mekke vystupni napeti i vyzarovani je vetsi..

Web

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

k zesilovači typu Danwatt to měkké výstupní napětí až tak nevadí - špičky hudebního signálu pokrejou kondíky.
No a pokud vadí vyzařování, pak bych tam EI trafo vůbec nedával a šel do toroidu.

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Tak dnes jsem to namotal. Zbylo mě tam možná ještě 1/4 místa, co jsem nečekal, bude to tím motáním z nového drátu, šlo to pěkně, radost s tim dělat. Na sekundár jsem dal o 10% víc závitů, což bylo moc, stačilo by cca 5 %, odmotával jsem. Na prázdno ukazuje klešťák cca 100 mA, trafo na prázdno sotva vlahý.

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Hmm, mam tu motane 30W trafo a bez zátěže bere 8mA.

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

EI 40 x 40 je skoro 10 x silnejsi, tak ono to radove vychazi. netvrdim, ze 100 mA je malo, proste to tak je, u obou skoro stejne....

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Aha. Já na takový sloupek motal 200W trafa. Jsem holt škudlil smile

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

jardag69 napsal:

Aha. Já na takový sloupek motal 200W trafa. Jsem holt škudlil smile

A měl jsi hoňky s místem na těch 200 W?

Sekundární výkon mám projektovaný na 133 W, což by se mohlo vejít na EI 32 x 40 nebo EI 40 x 32. Použité plechy mě zbyli z expedimentálního pokusu, stejně by je čekalo teplo vítkovických pecí.

Vzal jsem hrst kondenzátorů a zkusil to vykompenzovat, funguje to, dostal jsem se s proudem na 52 mA. Jinak Čínskej watmetr mi ukazuje příkon 9,5 W, což +/- koresponduje s tím vykompenzovaným proudem.

(upravil Wili 7. 8. 2022 15:08)

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

lemra79 to su pekne hodnoty na 250W EI jadro, ak ale planujes sekundar zatazovat na 133W mohol si zvolit ovela nizsie sytenie a primar trochu pretocit, no ale uz je neskoro...

len pre porovnanie 30W EI z tronicu s 0,5mm plechmi naprazno bez zataze 6W...

(upravil jardag69 7. 8. 2022 17:03)

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

lemra79,
Měl smile Neměl jsem totiž takový výběr drátu co bych potřeboval. Vešlo se to jen tak tak a to jen díky kvalitní izolační folii, kterou jsem dal mezi vinutí a jádro. E skoro nešla nasunout. Těch 300W o kterých píšeš, to bych tam fakt asi nedostal.
"EI 40 x 40 je skoro 10 x silnejsi, tak ono to radove vychazi."

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Wili napsal:

mohol si zvolit ovela nizsie sytenie a primar trochu pretocit, no ale uz je neskoro...

.


OK. Zeptám se tedy ještě jednou, mimochodem to byla jedna ze dvou prvních otázek. Původně jsme se dohodli, že 1T je ok.

Jaké tedy doporučíte sycení EI trafa pro použití na danwatt, aby bylo kompromisem mezi zahříváním, vyzařováním, bručením a na druhé straně měkkostí. Třeba na konkrétní plechy z výstupního trafa AUJ 637. Nezohledňujte prosím výstupní výkon, rozsah napájecího napětí, kostřičku, pracovní postup, BOZP....

Očekávám pouze konkrétní hodnotu na základě VLASTNÍ ZKUŠENOSTI. Kdo neví, nemá zkušenost, nepíše. Dík

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

lemra79 pisem to z dovodu ze planujes odoberat zamerne nizsi vykon, kedze mas predimenzovane jadro ta moznost nizsieho sytenia sa sama nabizi... mekkost sa zasa neodvija len od sytenia jadra ale hlavne od priemeru drotu sekundaru. Ale k tvojej otazke sytenia, samozrejme je vzdy cielom tahat co najvyssi mozny vykon z daneho dostupneho jadra pri splneni akustickych a tepelnych podmienok, co 1T vacsinou na obyc plechy splnuje.

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

tak ze jinymi slovy, pokud snizim syceni, ale zachovam odpor vinuti (adekvatne zvetsim prumer), trafo nezmekne?

(upravil Wili 8. 8. 2022 22:12)

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

nejde len o odpor primaru, aj odpor sekundaru, je tam mnozstvo dalsich premennych. Straty trafa zalezia od odporu primaru, sekundaru, hustoty prudu, plochy jadra, plnenia jadra, sytenia a frekvencie.

makkost trafa je dost imaginarna hodnota a silno zalezi na napati... co je to tvrde trafo? ak pri 1V a 100A ti poklesne napatie o 0,1V alebo pri 100V a 1A ti poklesne 10V? je jedno makke a druhe tvrde? alebo jak? Trafo sa pocita dvoma sposobmi, bud so sekundarnym napatim v zatazi menovitym prudom (najcastejsi sposob) alebo s napatim naprazno bez zataze. Ja to pocitat zatazene osobne neviem, len odhad, pretoze tam uz idu veci ako fazovy posun napatia voci prudu tiez podla vysky daneho napatia atd. jednoduche je pocitat napatie naprazno, pretoze ide jednoducho prevodovym pomerom.

Ak chces cim mensi pokles napatia pri odoberanom prude mozes predimenzovat sekundar kolko len vojde do kostricky, take trafo ale pri pretazeni ovela rychlejsie zhori smile ak ale zvolis nizsie sytenie a bude to EI pochybujem ze ti to do kostricky ale vojde...

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Daji se vygooglit skripta od Patočky kde je navrh step by step..

Web

Příspěvky [21 až 40 z 41]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£