Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 41]

Téma: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Zdravím, prosím o konzultaci.

Mám několik traf z ústředny AUJ 637 a to výstupní trafa s označením 3AN 673 35. Otázka zní, jdou trafoplechy z tohoto trafa použít do trafa pro síťový napájecí zdroj? Jde mi o to, jestli materiál plechů pro výstupní trafo nemá jiné vlastnosti (nevhodné) než jsou vhodné pro napájecí síťové trafo (50 Hz). Jaké doporučujete sycení aby z toho bylo "audiotrafo", bude 1T ok? Chci tímto předejít zklamání z nepodařeného trafa. Otázku smyslu a rentability prosím nechte na mě smile Dík

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Výstupní trafa používají lepší plechy tloušťky 0.35mm oproti 0.5mm pro běžná síťová. Můžeš je použít bez obav, sycení 1T je ok. Jedinou nevýhodou je problematičtější skládání, plechy jsou tenčí a víc náchylné k poškození při hrubším zacházení smile

Web

(upravil 25. 7. 2022 17:58)

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Dik za nazor. Ted to merim, 10 plechu ma 6 mm, tak asi 0.5 mm. U techto traf asi moc o kvavitu neslo, spis o waty.

byl jsem pro supleru 0.67 mm, 10 ks 6.7 mm

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Jestli můžu vstoupit, tak začni počítat podle klasických vzorečků, ale namotej primár cca jako 250V, přiměřeně k tomu sekundár. Bude se méně hřát a bude mít měnší "klidovej proud"

(upravil lemra79 26. 7. 2022 4:54)

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

jen vstupuj,  cim vic nazoru, tim lip. to je prave o tom syceni. mam ale strach, jestli to potom nebude mekky a taky uz se to nemusi vejit. pripadne navrhnete konkretni hodnotu syceni. zatim uvazuji o 1 T.

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Taky záleží na tom, jaký výkon z nich chceš dostat, pokud se budeš blížit max., tak se to vejít nemusí. Těch 250V je rozumných, je to na horní hranici povolené odchylky (doma mívám i přes, třeba 253V). Ale to záleží, jestli budeš mít trafo jen v jednom umístění, kde se síťové napětí nemění, nebo počítáš s univerzálním řešením. Můžeš použít klasické vzorečky zohledňující sycení (1T je ok), já používám zjednodušené - max. výkon ve W je druhá mocnina plochy sloupku, počet závitů na volt je 45-50/plocha sloupku. Prim na 250V, sec +10-15% navíc (pokud chceš, aby to dalo dostatečné napětí při zátěži i při 220Vac, což je ještě stále v normě.
Pokud to budeš dávat někde vinout, tak ti to určitě i spočítají, když jim řekneš, že to chceš sytit na 1T. Nebo budeš vinout sám?

Web

(upravil lemra79 26. 7. 2022 8:52)

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

jj, sam, jakmile do toho nekoho zaangazuju, nema to smysl.
Domam mam 230V nebudu to delat na nic jinyho, leda vramci toho syceni. pokud to udelam umele na 250 proste zmensim syceni, nic jinyho.

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

No pokud máš všechno pro navíjení k dispozici, je to fajn relax smile (CuL dráty, proklady, kostřičky, jádra...). V případě, že máš 230 a jinak to nebude, naviň klidně na 230V a sycení na 1T. Samozřejmě můžeš sytit i méně, ale trafo bude lehce měkčí. Záleží na účelu, někdy to nevadí, u elektronek byly napájecí trafa navrhované tak, aby zatlumily vnitřním odporem proudovou špičku nabíjení filtračního elytu a studeného žhavení...
Důležité je pak taky plechy dobře složit a stáhnout, aby nebyly velké mezery mezi E a I a nebo plechy přes sebe.

Web

(upravil lemra79 26. 7. 2022 12:07)

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Danwatt, cim tvrdsi, tim lepsi. ale zase to nechci moc sytit, at to nebruci a nehreje se to. ei40x 40 2 ks, skoro zbytecne silny ...

(upravil Otas 26. 7. 2022 11:55)

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Nechci vést defétistické řeči, ale já bych se do toho nepouštěl. Není to tak snadný proces, udělat trafo. Musíš samozřejmě dodržet bezpečnost - násobnou izolaci mezi primárem a sekundárem, to obvykle výstupní trafo nesplňuje. Samotné trafo se po navinutí musí vyvařit v nějakých speciálních s.ačkách, aby nebručelo, zvlášť pokud jsi rozebral plechy.
Samozřejmě pojmy typu závit na volt, sycení, vnitřní impedance vinutí atd. hrají svou roli.
I když jsem byl vybaven popisem ze staré (a skvělé) knížky Radiotechnika do kapsy (S. Nečásek), přesto jsem vlastně nikdy žádné pořádné (tedy nebručící, nehřející sad) trafo nevyrobil, s úspěchem jsem jen pár závitů přivinul, nebo ubral. Pak jsem přešel na toroidy a nechávám vydělávat panu Kyprému v Heřmanově Městci.

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

jak mas pristup k dratum, je to resitelny. rozhodnuti je na kazdym. Jen jsem chtel zkonzultovat syceni.

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Zajímavé čtení k trafům je v TP, třeba ti to pomůže: Malé napájecí transformátory

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

lemra79, na jádru EI40 x 40 to zase takový problém není, okno je docela dost velké. Nevím, jaký výkon z toho chceš tahat, ale 200W bych se nebál... Osobně bych dával primár 3z/V, to je takový kompromis, primár tudíž 690z / 0.67 CuL (nebo nejbližší vyšíí průměr). Sekundár 3.36z/V a průměr podle zatížení, 2.5A / mm2. Vinout závit vedle závitu, s proklady po vrstvách, dvojitá izolace (proklady) mezi vinutím jsou samozřejmostí. Pečlivě složit plechy, stáhnout a pokud je možné, vyvařit v parafínu. Možná je to zastaralá metoda, ale mne nikdy nezklamala smile Dneska jsou na to asi lepší sračky, ale ty neznám. A lakování rád nemám, blbě se to pak rozdělává. Ideál je samozřejmě vakuová impregnace, ale tu každý doma nemá.
Pokud máš k dispozici dráty, předpokládám, že úplný začátečník nejsi, tomu bych to samozřejmě nedoporučoval, přece jen na prim. je síťové napětí.

Web

(upravil rvx73 26. 7. 2022 18:47)

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

U těch prokladů mezi vrstvami je potřeba hlavně dávat pozor na to, aby se krajní závit z horní vrstvy nemohl vmezeřit do spodní vrstvy

http://www.odbornecasopisy.cz/res/pdf/43693.pdf

Indové se s tím neserou:

https://youtu.be/OEdMrU6hyl4
https://youtu.be/7odL_O1rgBQ

(upravil lemra79 26. 7. 2022 20:24)

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

jj, tuhle teorii a praxi mam za sebou, ale ty podklady jeste projedu. jadro je dost velky, tak si muzu dovolit couvnout s tim sycenim, bude 1T, nebudu seredit s dratem. tyhle prumery a hlavne z novyho se pekne motaj.

urcite dekuji za reakce, ale jsou to veci pro me zname. jak jsem psal na zacatku, slo me o dve veci, jestli jsou audioplechy ( vystupni trafo) vhodne pro sitovy zdroj a jake navrhujete kompromisni syceni. okrajove se tim zabivam i profesne, ale tyto dve veci mi nejsou známe, mozna jsem za hnupa, ale proc se nezeptat.....

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Mě by akorát zajímalo, jestli máš vhodný kostřičky. Protože ty výstupáky jsou vinutý nadivoko.

(upravil rvx73 26. 7. 2022 21:06)

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

lemra79 tak každej se rád podělí o to co ví - a já si to rád přečtu a myslím že nejsem sám.

Pár traf jsem kdysi taky umotal, ale dneska bych už s tím čas neztrácel. Nicméně když se Ti s tím chce pohrát, tak proč ne. Dej pak vedět, jak jsi uspěl.

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

ransom napsal:

Mě by akorát zajímalo, jestli máš vhodný kostřičky. Protože ty výstupáky jsou vinutý nadivoko.


s kostrickou se jeste musim rozhodnout, bud plastovy modry vylisek nebo takova ta rozkladaci z kuprexkartu. ta plastova je malo retro...

jeste uvazuju, jestli bude prinosem z boku trafo zavarit misto stahovani.....

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

lemra79 napsal:

ta plastova je malo retro...
jeste uvazuju, jestli bude prinosem z boku trafo zavarit misto stahovani.....

Jo, zavařený jádro a la čínská mikrovlnka bude retro přínos jak prase.

Re: Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Lemra   jestli ještě můžu, tak se na to vyprdni a napiš do Tronicu, že chceš trafo pro audio.

Příspěvky [1 až 20 z 41]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Použití výstupního trafa jako napájecí (plechy)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£