Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Smetiště » Soft na výpočet paralelního řazení rezistorů

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [6]

Téma: Soft na výpočet paralelního řazení rezistorů

Jako vždy potřebuji pomoct s problémem.Mám danou kaskádu rezistorů spínanou magnetickými jazýčkovými spínači a potřebuji změnit výstupní hodnoty.To co jsem zatím našel na netu jsou klasické kalkulačky kdy mám zadat hodnotu obou paralelně zapojených rezistorů a výstupem je výsledný odpor.Jenže já potřebuju tu rovnici trochu převrátit.Mám výsledný odpor a hodnotu jednoho rezistoru (základní maximální odpor obvodu) a potřebuju vypočítat hodnotu odporu který připojím.Aby to bylo ještě složitější,tak nejen že musí mít výsledná hodnota vzestupnou tendenci ale i při kombinaci dvou zapojených odporů-sepnuté dva spínače.Existuje způsob jak se k tomuto dobrat?
A ano,jedná se o staronový problém s palivoměrem.
Děkuji za případné příspěvky

Re: Soft na výpočet paralelního řazení rezistorů

Anti, stačí si najít výchozí vzorec pro výpočet paralelně spojených odporů a snadno odvodit, že 1/Rcelk = 1/R1 + 1/R2 a z toho 1/R1 = 1/Rcelk - 1/R2. Pokud potřebuješ počítat více spojených odporů ve složitější síti, nezbývá než použít Kirhoffovy zákony a trochu se potrápit s matematikou smile

Web

(upravil mir.ku 7. 7. 2022 11:48)

Re: Soft na výpočet paralelního řazení rezistorů

mrkni na prográmek Wodpory:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na … p;t=100134

(upravil Otas 7. 7. 2022 16:40)

Re: Soft na výpočet paralelního řazení rezistorů

A nebo prostě dosadit do tabulkového programu (excell, libreoffice calk) vzoreček, když je celkový odpor v poli  C3 a jeden z paralelních v C2:
=1/(1/C3-1/C2) a můžeš si s nimi hrát až do večera.
Pravý závar jsem měl, když jsem tvořil vzorec na výpočet ochran zesilovače, to bylo maso strašně dlouhý big_smile
Strašně se mi líbí, jak ty vzorce makají a co házejí celkově za graf proudu, respektive příkonu trandu. Pomáhá mi to také, když dělám svůj oblíbený sérioparalelní dělič u výškového reproduktoru (při zachování celkové impedance, abych nemusel sahat na předchozí CLC část), pak mi to i řekne, o kolik dB se repro ztiší smile.
Matematika (tady spíše na úrovni počtů) je šikovná.

Re: Soft na výpočet paralelního řazení rezistorů

Díky všem za ochotu,především mir.ku. Prošel jsem to vlákno ebastlírně a vyzkoušel postované programy.Takže popořadě:
Wodpory:Fajn,jednoduchý,možnost serioparalelního řazení,ale možnost zadat pouze jednu dvojici
Program od Tomáš Tichého: Platí to samé
Paralely: Program který umí kombinaci tří odporů,ale zase neumí vypočítat číslo s odchylkou.Pokud tedy není možný výsledek přesně pro zadanou hodnotu tak žádnou kombinaci nenabídne.
Takže si zřejmě vezmu pár potenciometrů a udělám to postaru smile

(upravil The_P 9. 7. 2022 8:05)

Re: Soft na výpočet paralelního řazení rezistorů

Ja pouzivam rad tohle, umi serio/parallel i z vice hodnot, ruznych rad i s odchylkou (vcetne tolerance): http://www.caffeineowl.com/electronics/ … index.html

Příspěvky [6]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Smetiště » Soft na výpočet paralelního řazení rezistorů

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£