Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Kopie AZS223 pálí koncové tranzistory

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [16]

(upravil kmeto 6. 7. 2022 13:52)

Téma: Kopie AZS223 pálí koncové tranzistory

Byl by schopen někdo prosím poradit, z jaké příčiny se po zapnutí odpálily v jednom kanále koncové tranzistory KD366 a 367 společně s 1ks diodou ve stabilizační větvi? Výstup hlídá ještě zvlášť deska s ochranou, repro se tedy ještě nestihly ani připojit. Zesilovač je upravená kopie AZS223 s vyšším napětím zdroje  (+-33V)
schéma zde:

https://imgway.cz/4J45/20220706_131332.jpg

Re: Kopie AZS223 pálí koncové tranzistory

Ak sú to KD366, 367 (bez suffixu  A,B), tak si jednoducho prekročil katalógový údaj Uceo, ktorý je 60V. Pri plnom rozkmite (nejaký prechodový jav pri zapnutí) sa na konci môže objaviť súčet UB+,- (teda 66V..), jeden strelí a už to ide..

(upravil kmeto 6. 7. 2022 21:44)

Re: Kopie AZS223 pálí koncové tranzistory

jsou tam 366A 367B, tak tím to zřejmě nebude ..
to už bych se více obával o ten dvojitý (je tam KC811), který má uceo 45V

(upravil Otas 6. 7. 2022 21:38)

Re: Kopie AZS223 pálí koncové tranzistory

A nebylo to naopak? Nejprve vadná dioda a od té to vzalo trandy?

Raději to startuj se žárovkou 60 W v sérii s primárem trafa, předejdeš překvapením smile.

Re: Kopie AZS223 pálí koncové tranzistory

Koncaky strili i kdyz to zacne masivne kmitat..

Web

(upravil Hordek 7. 7. 2022 8:10)

Re: Kopie AZS223 pálí koncové tranzistory

Kolik to má předpětí mezi bázemi konců? Hodnota vyšší než 2,1V bude u tohoto typu konce velmi riziková --- AZS223 má od výroby nastaveno cca.1,8V. Se zvednutím napájení z cca.2x27V na 2x33V se ti jistě zvýšilo předpětí mezi bázemi konců, tedy i klidový proud, tedy i ohřev konců, takže více klesá práh jejich otevření z cca.1,2V a to o zhruba 2,5mV na stupeň ohřátí. Když sem ladil darlingwatt, což je sice nesymetricky napájenej silič, ale též s darlingtony na konci, měl sem na místě pojistky v napájení 5W-odpor 100R a podle úbytku na něm sem sledoval co to po zapnutí dělá a zároveň měřil a ladil předpětí mezi bázemi konců. Při cca.2,23V přepětí už to začalo pomalu "valit" s klidovým proudem nahoru, až to náhle skočilo a konce zachránil právě onen rezistor v napájení na místě pojistky. Ty tri diody mezi bázema konců musí být v tepelném kontaktu s chladičem konců.

(upravil kmeto 7. 7. 2022 19:41)

Re: Kopie AZS223 pálí koncové tranzistory

otas : já to oživoval přes žárovky cca před 10lety, tohle se stalo až teď náhodně 2x během cca měsíce při zapnutí. Možná budeš mít pravdu, že nejdřív se odpálila dioda, ale nenapadá mě příčina nahodilého proražení diody a jak to eliminovat do budoucna..

hordek : celkem jsi to trefil, naměřil jsem na obou kanálech cca 2.1 V ihned po zapnutí, když je zahřátý chladič cca na 40', tak je tam hodnota cca 2.0 V. Ty diody jsou vloženy v žebru v těsné blízkosti koncáků.

Re: Kopie AZS223 pálí koncové tranzistory

Zrovna nedávno jsem řešil přerušenou diodu 1N4007 v obvodu žárovičky 2W v autě a též bez příčiny. Pokud takhle odejde je "hotovo".

Re: Kopie AZS223 pálí koncové tranzistory

Je tam osadený BD136?
Nie sú diódy mechanicky príliš silno stlačené ku chladiču?

Re: Kopie AZS223 pálí koncové tranzistory

Jak eliminovat? Knížecí rady typu kupovat jen originály (kdo to pozná??), si odpustím. Pravděpodobnost poruchy takovéto diody v uvedeném zapojení by se měla blížit limitně nule. Bral bych to jako kismet, vůle boží sad, prostě smůla, špatný kus. Snad pouze oměřit diody a vybrat s menším Uak. Poruchy regulace kliďáku bývají pro konce tragické, to já nevím, jak eliminovat.

Re: Kopie AZS223 pálí koncové tranzistory

František: jsou tam BD140, diody se dotýkají "navolno"..

vyměnil jsem ty proražené KD, pak diody za 1N5408, napětí mezi bázemi kleslo na 2.0V ihned po zapnutí.

Všiml jsem si ale, že na jednom kanále při stažení výšek na minimum a basů na max začne být zesilovač lehce nestabilní, věděl by někdo kde bude chyba?

(upravil Otas 22. 7. 2022 18:04)

Re: Kopie AZS223 pálí koncové tranzistory

Může mít více příčin, např. nevhodně navržený plošný spoj. Zkus zvýšit hodnotu C16 (dle odkazu nahoře) třebas na 33 pF.

Re: Kopie AZS223 pálí koncové tranzistory

díky za rady, problém vyřešen,nakonec stačilo doplnit chybějící výstupní filtr pray

Re: Kopie AZS223 pálí koncové tranzistory

boucherot nebo tlumivku?

Re: Kopie AZS223 pálí koncové tranzistory

rvx73 : v přiloženém schématu je to C18 R27

Re: Kopie AZS223 pálí koncové tranzistory

No, boucherot. smile

Příspěvky [16]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Kopie AZS223 pálí koncové tranzistory

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£