Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Hromadka na MPSA42

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 28]

(upravil jura80 6. 7. 2022 13:26)

Téma: Hromadka na MPSA42

Nazdar!

Objednal jsem si na eshop MPSA42 od Diotecu, celý balení 4000 kusů s cenou 0,572 Kč za kus (včetně DPH). Celých 4000 kusů nepotřebuju, můžu se tak o 2000 až 3000 kousků podělit. Neměl by někdo zájem za tuhle cenu o nový, origoš tranzistory na 300V? Můžu poslat jako doporučený psaní s poštovným 58,- Kačáků...

A když jsme u toho, chtěl jsem se ještě zeptat na váš názor. Mám k dispozici 1000 kusů tohodlenctoho precizního děliče:

https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet … 1220A.html

Odpory jsou 1k a 3,094k, tolerance odporů 0,1%, přesnost dělicího poměru je taky 0,1% a teplotní koeficient dělicího poměru pouhých 5ppm/K. Podle mýho názoru jsou takový děliče malým SMD pokladem, dají se s tím dělat úžasný kouzla, například mě napadá (jen jako děliče):

1. dělič 1:4,094±0,1% s výstupním odporem 756R
2. dělič 1:4,00 (přesně 4,0011)±0,12% s výstupním odporem 750R (paralelně standardní 100k±1% a 3k94)
3. dělič 1:2±0,1% (oba precizní děliče antisériově)
4. dělič 1:19,85±0,22% (dva děliče za sebou)
5. dělič 1:20,0 (přesně 20,0093)±0,23% (dva děliče za sebou, k odporu 1k prvního děliče přidat paralelně ještě 82k±1%)

a taky mě napadá praktický využití:

6. přístrojový zesilovač se zesílením 10,00±0,5% (doufám jsem tolerancu zesílení napsal správně)- viz obrázek. Ten by se výborně hodil např. k párování tranzistorů do diferenciálních zesilovačů. A je dobrý si uvědomit, že u přístrojovýho zesilovače je přesnost děličů hodně kritická...

http://www.fotoskladnik.cz/upload/original/131026070622-pristr10x.jpg

7. A když se to posílí ještě jedním stupněm, tak přístrojový zesilovač se zesílením 100±1,5%- viz druhý obrázek.

http://www.fotoskladnik.cz/upload/original/132633070622-pristr100x.jpg

(Ty zesilovače jsem nakreslil teď narychlo, tak snad v nich není nějaká chyba- pokud jo, tak mě případně opravte.)

No a k těm děličům jsem chtěl jen poprosit o názor- za jakou cenu to prodávat na eshopu? Kolik by jste za takový precizní dělič dali?

Web

Re: Hromadka na MPSA42

Vezmu 500 ks. Mám s nimi výborné zkušenosti. Viz zde:

audioweb.cz/UVAHA

Re: Hromadka na MPSA42

Hlásím se do fronty.Vzal bych taky 500ks.Díky.

Re: Hromadka na MPSA42

Ahoj,

no paráda... ...jak se to rozjelo.

Pánové, hoďte mně do emailu (info(__zavináč__)aesobchod.cz) svoje doručovací (+ případně fakturační) adresy, já vám vystavím faktury k proplacení (číslo účtu bude na faktuře). Teď musím sedět doma se svojí fenkou, je po operaci, takže mám čas a odeslal by jsem to tak příští pondělí nebo úterý.

Mirolane, protože MPSA42 nemají moc vysoký zesílení, osobně by jsem u toho zesilovače volil stejnou hodnotu R2, R9 (kvůli kompenzaci vstupního proudu) a tranzistory MPSA42 napároval aspoň na stejný zesílení. Jinak by tam mohly zlobit dost vysoký offsety.

Web

(upravil microlan 7. 7. 2022 13:23)

Re: Hromadka na MPSA42

To je dobrý postřeh, už si ani nevzpomenu na kolik se mě to tenkrát podařilo ukočírovat kolektorovým odporem T1

(upravil jura80 8. 7. 2022 10:49)

Re: Hromadka na MPSA42

To jsi to ale dost znásilnil...

Ještě je volných dalších 1000 až 2000 kusů MPSA42. Nějací další zájemci?

Jinak jsem si dal kousek práce a navrhnul jsem komplet ten přístrojový zesilovač 100x, využívající výšeji zmíněných precizních děličů. Schéma vypadá takhle:

http://www.fotoskladnik.cz/upload/original/104805070822-pristr100x.jpg

http://www.fotoskladnik.cz/upload/original/104805070822-pristr100x.jpg

Je to jen návrh, moc jsem se s tím nepáral, takže tam samozřejmě můžu mít chyby, klidně i hrubý. Kondenzátory musí být keramický kvůli velkým zbytkáčům elektrolytů. Ty 1k0±5% na vstupech jsou tam hlavně proto, páč se vstupní kapacity můžou nabít na kdovíjaký napětí, tak aby nesejmuly měřený tranzistory. Ty filtry tam musí být, říká to praktická zkušenost s podobným zapojením, co používám k párování, důvodů je víc a bez filtrace by to prostě blbě měřilo. Dodávám, že takový párování ale není jen záležitost zesilovače, je tam vícero nuancí, co je potřeba vyřešit, aby to vůbec nějak šlo- od perfektního připojení tranzistorů, přes stejnou teplotu, vliv okolí na jejich teplotu, ustálení teploty, perfektní srovnání kolektorových proudů, v mým případě taky podchycení proudovýho offsetu bází a další věci. (Párování dělám na přípravku, co obsahuje celkem 13 OZ.)

Web

Re: Hromadka na MPSA42

0,1 % odpory se daji bezne koupit takže bych na tom smd dělici zas tak nebaziroval..

Web

(upravil jura80 8. 7. 2022 11:57)

Re: Hromadka na MPSA42

Jo, ale:

1.  když je dáš do děliče, tak dostaneš (podle poměru) tolerancu dělení 0,1% až 0,2%, u tho 3k094/1k je záruka do 0,1%,
2. a u tohodlenctoho děliče je teplotní koeficient poměru pod 5ppm, což taky s běžnýma 0,1% vodporama jen tak nedostaneš.

Web

Re: Hromadka na MPSA42

Ja si z 10ks 0,1% odporu (min neprodavaji) vybral pod 0,1%. A pravda maji 15ppm...

Web

Re: Hromadka na MPSA42

Pokud takhle uvažuješ a máš možnost přesnýho měření, pak můžeš podobně vybírat hotový děliče na co nejpřesnější poměr, z 10ks by asi byla ještě větší úspěšnost/přesnost. A těch 5ppm jen tak něco nenahradí, navíc už se to blbě měří.

Web

Re: Hromadka na MPSA42

Jo v praci mame dobry meraky..pokud bys mel ty delice zapajene muzu premerit..

Web

Re: Hromadka na MPSA42

jura80: Hlásím se také o 500 kusů MPSA42. Zbytek v mailu.

Re: Hromadka na MPSA42

500ks prosim tiez. Zasielkovna na SR moze byt?

(upravil jura80 8. 7. 2022 20:37)

Re: Hromadka na MPSA42

Reeb: díky za nabídku, nějak mě život naučil vycházet z toho co mám a používám worst case. Ale bylo by rozhodně zajímavý zjistit, jak si na tom děliče stojí statisticky...

j_paseka: dík za zájem a důvěru, jdu na to mrknout.

zdenoeddie: Ano, Zásilkovna na SK je možná, i když se zásilkovně běžně bráním (ne moc dobrá zkušenost). Cena je asi 104,30Kč. Pošta by byla výrazně dražší. Pokud by byl zájem, dej vědět na emailu.

A tu tisícovku MPSA42 teda ještě můžu pustit. smile

Web

Re: Hromadka na MPSA42

Nějak vyšuměly ty děliče. Řekni, kolik jich dáš za 200,- a třeba se nějak domluvíme...

Re: Hromadka na MPSA42

Ahoj,

já jsem se spíš ptal na váš názor na rozumnou cenu, ale dobře, něco navrhnu sám.

S ohledem na ceny 0,1% rezistorů a s ohledem na vlastnosti těch děličů, kde je stojí za vyzdvihnutí nejen TC 5ppm, ale taky tolerance dělení 0,1%, která by odpovídala spíš použití 0,07% odporů, mně se jeví jako rozumná prodejní cena s DPH na aritmetickým průměru ceny bez DPH pro 100 a pro 1000 kusů nejlevnějšího 0805/0,1% rezistoru od TME, viz zde:

https://www.tme.eu/cz/details/rt0805brd … brd0710kl/

Takhle by se nákup měl vyplatit jak běžnýmu zákazníkovi, tak ani můj dodavatel nebude mrčet, že tak dobrou součástku nepustí skoro zadarmo (je to bastlíř, hodnota součástek je pro něho jiná než pro mě jako obchodníka a leckdy je hodně těžký najít kompromis).

Takže když jsou tam celkem 2 kusy rezistoru, tak mně to vychází na 1,9129 kačáků a za dvě stovky jich můžu pustit 105 kusů. Jest možno?

Připomínám, že ještě můžu uvolnit celkem 1000 kusů MPSA42 za cenu, za jakou jsem je nakoupil!

Web

Re: Hromadka na MPSA42

O.K. Pošlu zprávu.

(upravil jura80 10. 7. 2022 12:40)

Re: Hromadka na MPSA42

Ahoj,

Elox, dík, mrknu na to.

Ještě jeden přístrojový zesilovač 10x a 100x níže. Vychází z nápadu na zkombinování odporů 3k094 a 1k000 do dvou stupňů, kde má to sériový řazení obou děličů něco do sebe i s ohledem na výslednou tolerancu zesílení. S nápadem přišel OK2ZKR. Já jsem jeho zapojení dotáhl přidáním filtrů, nastavení offsetu a shodných dělicích poměrů u diferenciálního zesíku, přidáním napájení a dvou děličů na 0,9V k usnadnění nastavení.

http://www.fotoskladnik.cz/upload/original/010249071022-pristr100x-10x.png

Pro jistotu znovu opakuju: Klidně ještě pustím do světa tisícovku MPSA42. wink

Zdravím!

Edit: Ještě 700 kusů MPSA42 volných.

Web

(upravil jura80 12. 7. 2022 1:01)

Re: Hromadka na MPSA42

EDIT: Posledních 400 kusů k dispozici.

Omlouvám se za malý zpoždění, v neděli a v pondělí jsem opravoval notebook, byla to radost na starým bělidle jak sviňa, no a hlavně teda zdržení...

Web

Re: Hromadka na MPSA42

Dozivotna zasoba MPSA42 dorazila smile Dik

Příspěvky [1 až 20 z 28]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Hromadka na MPSA42

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£