Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » Náhrada tranzistoru v nabíječce s UC3906N

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [12]

(upravil Dingo 6. 12. 2007 17:26)

Téma: Náhrada tranzistoru v nabíječce s UC3906N

Pokud tomu někdo rozumí, ve schematu je TIP147, nevidím důvod ho kupovat (už kvůli tomu, že tady nepajcovaný neseženu), když mám doma KD366A. Podle datasheetu je mezi nima rozdíl pouze v hodnotách vnitřních odporů, KDčko má menší h21e a snese 8A oproti TIPkovým 10A, ztrátový výkonu má TIPko o dost větší.
Nabíječka bude nabíjet proudem až 5,5A, mám na to trafo, které by mělo mít kolem 6-7A, nevím jak je tvrdé, ale naprázdno má 19,5V a při odběru 3,7A (5ohmový +- odpor) dává 19V, takže podle návodu bude ztrátové teplo na tranzistoru max 25W.

zde je návod, podle kterého to budu částečně dělat:
http://img.hw.cz/i/Inteligentni-nabijec … Pb-aku.pdf

Ten obvod UC3906N je vcelku drahý a nerad bych ho výměnou tranzistoru odrovnal.

dík za fundovanou radu (ptám se pro jistotu)

Re: Náhrada tranzistoru v nabíječce s UC3906N

hmm hmm koukám že nic nevidím, asi je ta konstrukce nabíječky nezajímavá.

Re: Náhrada tranzistoru v nabíječce s UC3906N

Pokud bys ten TIP potřeboval, tak tu pár originálů mám.

Re: Náhrada tranzistoru v nabíječce s UC3906N

Díkec za ochotu, ale posílat poštou či si někde objednávat 1ks tranzistoru který stojí kolem 50,- (odhad) je dost nesmysl.
Právě proto ho chci nahradit tím tesláckým KDčkem. Logika mi říká, že můžu a že to bude fungovat bezproblému, ale radši se ptám.

Re: Náhrada tranzistoru v nabíječce s UC3906N

Tak ho tam vraž. V reálu má to KDčko lepší SOAR než TIPko (byť datašit mluví jinak).

Web

Re: Náhrada tranzistoru v nabíječce s UC3906N

Už se nebojím ho tam vrazit, včera sem brouzdal po internetu a hledal nějaký malý jednoduchý plošný spoj (žádný sem nenašel, budu si ho muset nakreslit sám) no ale co sem našel, několikero zapojení a v každém jiný tranzistor, ve dvou dokonce to nebyl ani darlington, např. TIP32C, mělo to nabíjet asi 1A. atd.
No nic, do kreslení se mi moc nechce, ale co mi zbejvá.

Re: Náhrada tranzistoru v nabíječce s UC3906N

tuto  nabijacku idem stavat aj ja,a som celkom rad ze som tu nasiel taketo tema a hlavne to ze viem  som kupil pajcovane TIP 147 a ze lepsie bude KD366

Web

Re: Náhrada tranzistoru v nabíječce s UC3906N

To by mě zajímalo, jak si poznal, že máš pajcy.
Já říkám, že tady v kamenným obchodě jisto jistě pravej kousek nedostanu - oba krámky, co tady ve městě sou, berou součástky od GM. Proto říkám, že tady pravej kousek nekoupim. Ale jinak zřejmě asi jediný podstatný rozdíl bude v tom, že TIP147 má Ic 10A a KD366A má Ic 8A.

Re: Náhrada tranzistoru v nabíječce s UC3906N

neviem,cele mi pripada take cinske aj ked tam ma celkom nepodareny znak ST a cely poppis je nakrivo a takou nepodarenou bielou farbou...myslim ze TESLA je predsa len TESLA

Web

(upravil Thales 2. 12. 2007 14:26)

Re: Náhrada tranzistoru v nabíječce s UC3906N

Já bych tam raději vrazil KDčko protože to těch 8A jmenovitých přežije zaručeně i když je to na hranici jeho možností, bude se dobře chladit protože je ve festovním futrálu. TIP má sice jmenovitý proud 10A ale nevěřil bych tomu ani omylem, zejména když je to ta legrace z GM. A hůř se to chladí kvůli pouzdru. Kdybych to dělal já tak bych se mrknul po trandu s větším povoleným proudem a větší povolenou ztrátou (třeba šuplíkový KD503 + budič) a nebo ještě lépe bych tam dal dva obyč paralelně, do emitorů jim vrazil malé vyrovnávací odpory a před ně samostatný trand jako budič. Sice se mi zvětší počet součástek ale bude to provozně nesrovnatelně spolehlivější. Přeci jen 5,5A trvale je dost a když nevíme jaký jaký bude rozdíl napětí a tím pádem ztráta tak hraju na jistotu. Dražší to nebude neb se tam dají zužitkovat i šuplíkové nebo výprodejové trandy které se k ničemu jinému pořádně nehodí (třeba KDčka s malou betou co už do zesu nepůjdou).
Jinak ten švábík se mi líbí, zrovna jsem přemýšlel že bych něco takového také potřeboval. Jen si navrhnu svojí vlastní desku a použiju trandy co tu mám, jiné trafo atd.

(upravil Dingo 2. 12. 2007 18:35)

Re: Náhrada tranzistoru v nabíječce s UC3906N

thales: odhadem to víme jaká bude ztráta, trafo 19V na KBU usměrňovači by se mělo "ztratit" 2V a já tam ještě lupnu jednu diodu a na ní nechám "ztratit" 0,7V, proud 5A aku se začíná konstatním proudem nabíjet až při dosažení 12V, odhad je tedy 19-2-0,7-12=4,3V * 5A=21,5W (v mém případě)  v šuplíku sem našel dva  0,1R takže to budu mít max. 5A, no prostě víc jak 25W ztráta nebude, ve sklepě mám stejně kolem 10°C takže malé "topení" mi nevadí. (usměrňovač a ta dioda bude taky chlazená!)
Myslim, že KDčku nic moc nehrozí. Případně se dá do cesty od trafa "narvat" další výkonová dioda a ztrátové teplo tak rozprostřít na víc součástek.

Re: Náhrada tranzistoru v nabíječce s UC3906N

No tak jo - dej tam KDčko. Tipko z GM bych si nelajsnul. Ještě se provalí a aku půjde do háje nebo se alespoň poškodí když to nebude pod dozorem. Diodu navíc bych tam nedával. To raději ať to schytá tranzistor.

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Dílna » Náhrada tranzistoru v nabíječce s UC3906N

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£