(upravil elmara 19. 5. 2022 11:04)

Téma: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

Zdravím všechny,

jsem v audio oblasti amatér a potřeboval bych poradit.
Mám postavený audio vizualizer s řízením přes Arduino a když připojím sluchátkový výstup např. z mobilu, věže, tak
musí být hlasitost na max, aby to nějak kloudně reagovalo.
Jak můžu posílit audio vstup jack 3.5? Nevím, jak sem vložit obrázek, tak posílám odkaz, kde je níže schéma.
Jde mi jen o ten audio vstup. https://create.arduino.cc/projecthub/shajeeb/32-band-audio-spectrum-visualizer-analyzer-902f51

(upravil pzwak 19. 5. 2022 11:45)

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

Vzhledem k tomu, že se používá celý rozsah AD převodníku v Arduinu (0-1.35V-2.75V) s DC předpětím 1.35V, tak pro plné vybuzení AD převodníku to potřebuje 2.7Vpp, což odpovídá tvému "hlasitost na max". Protože zvýšit citlivost AD převodníku už nejde, bude nutno před vstup přidat nějaký aktivní prvek, abys signál zesílil. Stačí zesílit sečtený signál mezi spojenými odpory 5kOhm a děličem R1 a R2. Buď tranzistorem, nebo nějakým OZ rail to rail... (např. TLC271) Záleží, kolik máš zkušeností si něco navrhnout sám nebo hledat na netu.

Web

(upravil kaed 19. 5. 2022 14:03)

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

A nebude jednodušší zasáhnout do prográmku pro arduino a zadat tam bulharskou konstantu, kteru se vynásobí údaj z ADC? třeba *2 je pěkný číslo, a najednou bude stačit 0.5V na vstupu...
edit: a ten odkaz na stránku s arduinem jsi vložil jako obrázek, tj nejde rozkliknout, a opisovat to teda nebudu.

(upravil elmara 19. 5. 2022 14:58)

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

kaed napsal:

edit: a ten odkaz na stránku s arduinem jsi vložil jako obrázek, tj nejde rozkliknout, a opisovat to teda nebudu.

Já jsem dával nahoře nad popisovým polem url a mezi závorky vložil odkaz. Nevím, proč není aktivní

Ještě se omlouvám, dal jsem omylem jinou adresu odkazu. Ale v principu je podobný HW.
Tady je ta správná.
https://create.arduino.cc/projecthub/ja … zer-0f26e0

(upravil pzwak 19. 5. 2022 16:45)

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

kaed, jasne, bulhsrska konstanta pomuze, ale snizi se rozliseni AD prevodniku. Samozrejme jsou tu dve otazky - a) jestli to rozliseni vadi b) jestli to tazatel bude umet - programek je celkem jednoduchy, ale pouziva slozize knihovny smile Pripadalo mi, ze zesilit to jednim OZ rail to rail bude schudnejsi...
Mozna by stacilo upravit radek
"vReal[ i ] = value / 8;"
na
"vReal[ i ] = value / 4;"
a melo by to zvednout citlivost dvojnasobne. Moc vic bych nepridaval, predpokladam, ze stupnice LED je logaritmicka a zmrsil by se asi spodek.

Web

(upravil elmara 19. 5. 2022 17:34)

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

To: pzwak
Já bych to zkusil. To rozlišení tolik nebude vadit, jen nevím, v které části programu co změnit.

Zkusím to a uvidím

Tak jsem zkusil tu změnu v programu, ale musel jsem jít až na 2. Takhle už to ukazuje o dost lépe. Děkuji pánové za pomoc.

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

ok, hlavně když to pomohlo smile Však zkus i 1, uvidíš, třeba to  bude ok.

Web

(upravil elmara 19. 5. 2022 19:06)

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

Díky, zkusím jít až na 1. Když tak to vrátím zpět.
Jen je blbý, že už to reaguje i bez připojeného zdroje signálu, jack "ve vzduchu". I v té konst. 8 už to reagovalo, jen méně led.
Nedalo by se to nějak potlačit?

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

Zkus oba vstupy uzemnit přes odpory třeba 10k, tj. propoj vstupy odporem proti zemi (hned na vstupu, ještě před ttěmi kondenzátory 100n). Těch 100k je docela dost a může se tam něco indukovat. Taky záleží, jak to máš prodrátované vrabčí hnízdo a čím to napájíš.

Web

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

Tak jsem zkoušel ty dva 10 k odpory proti zemi a bohužel se to chová stále stejně.

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

Čím to napájíš? jak to máš propojené? A když zkratuješ vstup na tvrdo?

Web

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

Napájím to laboratorním zdrojem 5V a mám to na uni DPS. Zkratovat jsem to zatím nezkoušel.

(upravil rvx73 23. 5. 2022 15:08)

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

ehm, a potřebuješ mít ten vstup galvanicky oddělený?

já bych spojil oba vstupy z jacku přes dva rezistory 1k do jednoho bodu, usměrnil bych to diodou 1N4148 (katoda k tomuto bodu, anoda na zem), paralelně k diodě bych dal nějaký kond proti vf rušení (1n nebo tak něco) + vybíjecí rezistor 10k a toto bych přes rezistor 10-100k přivedl na rail-to-rail operační zesilovač, s trimrem ve zpětné vazbě, kterým bych si upravil výstupní úroveň tak, abych naplno využil AD převodník toho arduina.

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

Vstupy spojit jak již bylo řečeno nějakými odpory.

A pak už jeden tranzistor v zapojení se společným emitorem. A je to. Tip: poměr kolektorového a emitorového odporu nastavit zesílení. Akorát donastavit pracovní bod do báze. Jednoduché a funkční. Ani nemusím umět s Arduinem pracovat jakože neumím smile

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

tady je něco (anglicky) k tématu:

https://electronics.stackexchange.com/q … n-a-5v-adc

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

pánové, mám pocit, že elmara už nemá ani tak problém s citlivostí, jako s rušením stávajícího zapojení s otevřeným vstupem. Buď mu to kmitá nebo to někde chytá rušení... Samozřejmě tím, že je menší rozkmit vstupního napětí, je i horší odstup od rušení. Ale bez bližší znalosti provedení a možná i nějakých měření je těžké se dopátrat problému...

Web

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

pzwak: proto jsem mu navrhoval, ať to zkusí připojit bez oddělovacích kondů a spoj předřadných rezistorů ať zablokuje kondíkem. Klidně to stačí vyzkoušet na breadboardu. Práce na pár minut.

(upravil elmara 24. 5. 2022 16:22)

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

pzwak napsal:

pánové, mám pocit, že elmara už nemá ani tak problém s citlivostí, jako s rušením stávajícího zapojení s otevřeným vstupem. Buď mu to kmitá nebo to někde chytá rušení...

I já mám už tohle podezření.

Zkusím dnes zapojení od rvx73 a dám vědět.

Koukal jsem znovu do schématu a nevím, jak skloubit ten vstup A0 a referenci, když jsou vzájemně svázané?

https://i.postimg.cc/yY6p9JZm/schematic-x-LRwf0xu-YU.png

rvx73 napsal:

ehm, a potřebuješ mít ten vstup galvanicky oddělený?

já bych spojil oba vstupy z jacku přes dva rezistory 1k do jednoho bodu, usměrnil bych to diodou 1N4148 (katoda k tomuto bodu, anoda na zem), paralelně k diodě bych dal nějaký kond proti vf rušení (1n nebo tak něco) + vybíjecí rezistor 10k a toto bych přes rezistor 10-100k přivedl na rail-to-rail operační zesilovač, s trimrem ve zpětné vazbě, kterým bych si upravil výstupní úroveň tak, abych naplno využil AD převodník toho arduina.

Zkusil jsem to takhle zapojit, ale stále stejná odezva. Tedy bez OZ, přes odpor 10k na spojení R1 a R2 na schématu a odtud do Arduina na A0.


Zrovna jsem taky vyzkoušel úplně odpojit vstup A0 a byl ve vzduchu. Celý displej blikal jak blázen. Po zkušebním spojení s GND přes odpor 10k se to trochu zmírnilo, ale stále to bliká.

(upravil jardag69 24. 5. 2022 17:24)

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

Co říká pdf? Může být nějaký kondík proti zemi u AREF a A0?
AREF je vstup nebo výstup? Na AREF klidně kvalitní elyt 100u+keramiku, A0 2n2 keramiku.
R4 bych dal rovnou na 3V3

(upravil rvx73 24. 5. 2022 17:37)

Re: Jak na vstupní citlivost jack 3.5

ehm, v jiných aplikacích ti to Arduino funguje bez problémů? Je to originál, nebo čajna klon?